میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 فوریه 2020 ساعت 5:30 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما یک دیدگاه 524 بازدید

وقتی همه می توانیم «جوکر» باشیم

وقتی همه می توانیم «جوکر» باشیم

یادداشی بر فیلم «جوکر» ساخته «تاد فیلیپس»

فاطمه محسن پور: ما همان اندازه از روی پرده آمدن «جوکر» خوشحالیم که می توانستیم از دستاورد جدیدی مانند مسواک خوشحال باشیم دست کم برای افراد فیلم باز اینچنین است.

ما بی صبرانه منتظر تاریخ اکران این فیلم بودیم. تا ببینیم آیا با مقیاسی جدید از ابعاد جوکر مواجه خواهیم بود یا مقیاسی تکراری فرموله شده توسط «کریستوفرنولان».

چیزی که پیش از این در کارنامه «خواکین فینیکس» ثبت شده است او نقش روانی ها و معلولین فکری را خوب بازی می کند. او در فیلم «استاد» خشونتی نصفه و نیمه از خود به جای گذاشته بود و پیش تَرَش در فیلم «گلادیاتور» خود را ثابت کرده بود.

در فیلم استاد از خود آثاری نمایشی از بیماری فکری به جا گذاشت و می توانست گزینه ای برای نقش جوکر حتی پیش از برگزیده شدنش در ذهن ها باشد. او همچنین در فیلم «او» مهارت خود را در تمام عرصه های بازیگری به رخ کشید.

چیزی که من در ادامه به آن اشاره می کنم سیر تحول ابرشخصیتی بی بندوبار، خندان، بذله گو، جنایتکار، خلاق، متفکر و عاشق هنرنمایی؛ یعنی جوکر است. البته که جوکر درفیلم ها و کارتون ها و کمیک استریپ های زیادی به تصویر درآمده است اما من فقط به چهار جوکری اشاره خواهم کرد که به مراتب بیشتر شناخته شده هستند.

پیش از این «جک نیکلسون»، برای «تیم برتون» این نقش را ایفاکرده بود و آن را شبیه باباهایی درآورده بود که خوشرو و بی اعصاب هستند .موهای او شبیه جنتلمن های دیپلمات بود و آن چیزی که معمولا در کمیک استریپ هایشان کشیده اند. تیم برتون به دلیل ذات فانتزی و رویاپردازانه اش، جوکر را بیش از حد فانتزی و نه آنچنان واقعی نشان داد. نیکلسون اما از طرفی با این نقش، از خود نیشخندهایی حقیقتا زیبا و تاابد به یادگار، ساخت.

سپس نولان در جوکرِ پرداخته خود شخصیتی «منطقی» و بی اعصاب ساخت که هیچگاه به غلط نمی افتد و حریفی حقیقتا باهوش است. موهای او را البته افتاده و کمی تا قسمتی موج دار ساخت تا قلب مردم را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و او را عاشق خود کند.

نولان داستان را به سلیقه خود نوشت و تمام جغرافیای ذهنی اش را به صورت مدرن به تصویر درآورد. در این بین جوکر را عمیقا حیله گر ساخت که قتل هایش را خیلی ظریف مثلا با مداد انجام می داد.

«هیث لجر» با نقش آفرینی اش با پتکی به سر همه کوفت که جوکر اصلا چیست و تمام فیلم بازان جهان را به خود مسحور کرد و با مرگ بسیار سریعش پس از آن نقش آفرینی، مانند یک شهید راه سینما در تمام اذهان مردم جهان جاودان شد.

بعدِ آن جوکر در وجود «جِرد لِتو» یافت و او برای این نقش برگزیده شد، لتویک روانی تمام عیار بود، که هرچیزی را سر راهش نابود می کرد و پشیزی از مظلومیت جوکر را نداشت همچنین او درقتل هایش هنرنمایی نمی کرد. موهای او در فیلم به مانند جک نیکلسون یعنی همان اصالت جوکر درآمده بود و به دلیل صورت کشیده ی او با تصویرسازی های کارتونی مو نمی زد و صورتی دقیقا شبیه صورت جوکر داشت با این تفاوت که زخمی در صورت نداشت و فقط یک رژ لب زده بود.

«خواکین فینیکس» اما یک مریض دوقطبی و یک مظلوم به تمام عیاراست. رفتارش در فیلم به علت جوکربودنِ او نیست بلکه جوکربودن، به علتِ رفتارهای اوست. ما داستانی میان زندگانی یک جوکر نداریم بلکه چگونگی تبدیل یک انسان معمولی به جوکر را می بینیم.

جوکر اینبار به معنای واقعی یک هنرنمای خندان است که سعی نمی کند با قتل هایش خود را خاص جلوه دهد بلکه سعی می کند با قتل هایش هنر بیافریند. می توان گفت این هنرنمایی درقتل را تیم برتون نیز به کاربرده بود اما شخصیت او نیز مظلومیتی نداشت.

پیش از فینیکس این نویسنده است که باید تحسین شود. و اگر داستانی شبیه این داستان برای لجریالتو نوشته بودند آنها نیز قابلیتی نشان می دادند. اما فینیکس خوب به داستان می آید و گریه ها و خنده هایش به طرز شگفت انگیزی واقعی ست. او جوکری عجیب غریب نیست که در روزگار واقعی پیدا نشود بلکه همان انسان معمولی ست که ممکن است درهمسایگی خیلی از ما زندگی کند اما عملکردش او را جوکر کرده است.

پیش از اینکه این فیلم را ببینم گمان می کردم نولان بهترین سناریو را نوشته است اما بادیدن این فیلم فهمیدم که نولان آنقدر که خود را درگیر به نمایش درآوردن بی بندوباری جوکر کرده است که اولا هنرنمایی جوکر را درقتل هایش و دوما مظلومیت جوکر را به عنوان دو رکن اساسی این اَبَرشخصیت دنیای تصویر، به طرز فاجعه آوری کمرنگ جلوه داده است.

جوکر در فیلم نولان قبل از ارتکاب جرم صحنه را ترک می کند اما جوکر «تاد فیلیپس» با جسارتی باور نکردی بادستان خودش آدم ها را تکه تکه می کند. به طوری که جوکر را درنگاه شما یک کاراکتر خیالی دنیای سینما نمی سازد بلکه هراسی درشما ایجاد می کند که حتی از شغلی مانند مجری گری تلویزیون هم واهمه داشته باشید وقتی که جنایتکارانی بی باک در تمام اقصی نقاط دنیا می توانند واقعا حضور داشته باشند.


1 نظر

  1. ز گفت:

    0

    0

    سلام. از آن جایی که مشخصه قطعا نویسنده علاوه بر حرف های خودش از منابع دیگری هم کمک گرفته بهتره که نام اون منابع عنوان بشه تا این نوشته ها سرقت ادبی به شمار نیایند و علاوه بر این خواننده بتونه میزان اعتبار منابع را بررسی، کنه. ممنون

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان