میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 جولای 2020 ساعت 11:28 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 426 بازدید

وقتی که چراغ ها خاموش شوند، اربابانِ تاریکی فعال می شوند!

وقتی که چراغ ها خاموش شوند، اربابانِ تاریکی فعال می شوند!

در حاشیه خبر تعطیلی سایت «گریشنا»

کامران جعفری/ گراش: رسانه در معنای لغوی یعنی رساننده و امروزه به انواع وسایل ارتباط جمعی که اطلاعات و اخباری را به مخاطبان انبوه انتقال می دهند اطلاق می شود. برای اینکه بتوانیم یک مجموعه را رسانه جمعی اطلاق کنیم، اول به ابزار ارتباطی سپس به اطلاعات و محتوا و مخاطبان انبوه نیاز است.

پس برای ماهیت وجودی یک رسانه سه ضلعِ مخاطبین، اطلاعات و ابزار ارتباطی تعریف شده است. آیا می توان هر یک از این سه ضلع را از آن حذف کرد یا نادیده گرفت؟!

امروزه رسانه های جمعی از ضروریات یک جامعه به حساب می آیند و ضریب امنیت اجتماعی، مشارکت های مدنی و روشنگری و آگاهی جامعه را بالا برده و بسان چراغ هایی نامرئی می باشند که هر لحظه بر زوایای تاریک جامعه تابانیده می شود و کمبودها، نواقص و معضلات را نمایان می کنند. رسالت رسانه اصل امانت داری، بی طرفی و واقع بینی و واقع گرایی است. آیا هیچ عقل سلیمی قبول می کند که این چراغ ها خاموش شوند؟!

رسانه مستقل «مردم را خبردار» می کنند. رسانه وابسته و غیر مستقل «مردم را با خبرسازی هایشان سمت و سوی خاص و مورد نظر» می دهند و در رسانه های زرد «مردم را با انعکاس بخش مورد علاقه خودشان» به تخریب و وارونه جلوه دادن حقایق می کشانند. وجه مشترک همه رسانه ها سر و کار داشتن با «خبر» است.

پس از مقدمه بالا و تعریفِ رسانه بهتر است به موضوع اتفاقات اخیر پیرامون رسانه جمعی «گریشنا» بپردازیم .

گریشنا رسانه قدیمی شهرستان گراش و از فعال ترین و تخصصی ترین رسانه های شهرستان های جنوبی فارس است که عمده فعالیت و محوریت عملکرد خود را بر روی موضوعات، اخبار و وقایع شهرستان گراش متمرکز کرده است.

گریشنا خانه گراشی هاست و در واقع اتاق نشیمن و محفل شب نشینی های خانواده بزرگ گراشی هاست. پیگیری اخبار شهر و شهرستان و وقایع مهم را گراشی ها در هر کجای دنیا که باشند در طول شبانه روز ساعتی را به خانه سر زده تا جویای حال و احوال خانواده از «گریشنا» باشند.

امروزها اما نجواهای ناامید کننده ای از خانه به گوش می رسد؛ ظاهرا برخی که از اعضای خانواده نیز بحساب می آیند، عرصه را بر کلید داران خانه گراشی ها (گریشنا) تنگ کرده اند. چرا؟!

گریشنا یک رسانه است و رسانه یک رسالت ذاتی دارد. انعکاس و گردش آزاد اطلاعات و اخبار از مسئولان به مردم و برعکس.

ظاهرا برخی اندک این امر را برنمی تابند و توقع دارند رسانه جمعی تبدیل به ابزار تبلیغاتی آنها شود و یکسویه شده و آنچه این بزرگواران می پسندند و می خواهند را به مخاطبان برسانند و دیگر هیچ.

امروزه به دلیل پیشرفت ابزار رسانه ای، ارتباط گرفتن با اصحاب رسانه بسیار آسان شده و به همین دلیل براحتی با درج هر گونه خبری در رسانه، بلافاصله بازخوردهایی منعکس می شود که نیازمند پاسخگویی مسئولان مربوطه به عملکردها در حوزه مسئولیت خود هستند. و این وظیفه را رسانه ها به عنوان سرحلقه اتصالِ بدونِ واسطه بین مردم و مسئولان به انجام می رسانند. پس یک رسانه مستقل وظیفه خود می داند تا با رساندن پیام مردم به مسئولین و مسئولین به مردم ارتباطی صمیمی و نزدیک بین این دو رکن جامعه برقرار کند.

اگر رسانه ها نباشند برای اطلاع رسانی یک بخش نامه، اطلاعیه و یا خبر رسمی حکومتی مسئولان باید در کوی و برزن راه افتاده و به تک تک مردم سرزده تا اطلاع رسانی کنند و برعکس اگر مردم یک محله یا منطقه شهر معضلی داشته باشند چگونه باید به گوش مسئول مربوطه برسانند؟! آیا مردم باید تک به تک راه افتاده و وقت مسئول ذیربط را اشغال کنند تا مشکل خود را مطرح کنند؟!

اینجاست که به خدمات رسانه پی می بریم که چه بار سنگینی در جامعه بی مزد و منت بر عهده دارند و باید قدردان شان باشیم.

روی سخنم به آنهایی ست که نقد منصفانه،‌ سوال از عملکرد خود از سوی مردم را بر نمی تابند و غافل از این شده اند که این قدرت و مقام و جایگاه حقوقی و اجتماعی که تصاحب کرده اند از سوی «مردم» به آنها داده شده و همین مردم نیز براحتی باز می ستانند. پس موظف هستند به تک تک سوالات، نیازها، درخواست های قانونی مردم با روی گشاده و سعه صدر پاسخگو بوده و از اصحاب رسانه برای تسهیل در رساندن صدای مردم به خودشان و بازتاب تصمیمات و برنامه هایشان در بین مردم در سریع ترین زمان ممکن قدردان نیز باشند؛‌ نه اینکه با نگاه ارباب اندر رعیتِ دون پایه و سبک و سیاقی آمرانه ترش رویی و تندخویی کنند و جای شاکی و متشاکی را تغییر دهند؛‌ ظاهرا فراموش کرده اند که «همیشه حق با ارباب رجوع است»؛‌ اینجا که ارباب رجوع ولی نعمتان شما هستند، پس به خود آیید و تکبر و غرور حاصل از مقام و منصب را از خود دور کنید. شما نیز بخشی از این جامعه هستید و خانواده و فرزندان شما در این جامعه زندگی می کنند.

در یک جامعه زنده، پویا و فعال منافعش به کل مجموعه می رسد و داشتن چنین جامعه ای لازمه اش آزادی بیان، آزادی پس از بیان و گردش آزاد اطلاعات و اخبار است تا همه اعضا این جامعه از چراغ تابانِ لنزهای دوربین رسانه ها که بازتاب دهنده کم کاری ها، خرابکاری ها و فساد احتمالی مسئولان و مدیران و حتی عامه مردم بترسند و هر لحظه دوربین ها را ناظر بر عملکرد خود ببینند.

رسانه های آزاد و مستقل که از نعمت گردش آزاد اطلاعات و آزادی بیان و پس از بیان برخوردارند، بهترین و دقیق ترین بازدارنده ها در مقابل فساد در یک جامعه هستند.

حال باید به این موضوع بپردازیم که چرا عده ای این همه هجمه و حملات به این رسانه دارند و ناراحت و نگران از فعالیت رسانه ای آن هستند؟! مگر روشن کردن چراغ و تابانیدن آن بر زوایای تاریک جامعه و بررسی، پیگیری و تلاش برای برطرف شدن مشکلات مردم منافع چه کسان یا گروهی را به خطر می اندازد؟!

نقد کردنِ کار و برنامه یک مسئول، انعکاس نظرات و خواست های قانونی مردم در یک جامعه شهری چرا باید برخی را هراسان و عصبانی کند؟!

مهمترین، مطمئن ترین و آسانترین حلقه اتصال و ارتباط مسئولان با مردم و مردم با مسئولان رسانه ها هستند و این «گریشنا» بوده که همه و حتی کوچکترین اخبار ارگانها، نهادها و ادارت دولتی و حکومتی را به جامعه منعکس کرده است.

یک سوال! آیا به همین میزان که مطالب و اخبار مسئولان و نهادها به مردم منعکس شده است درخواست ها و صحبت های مردم که ولی نعمتان مسئولان هستند به مسئولان امر منعکس شده است؟! (امام انقلاب(ره): این مردم ولی نعمتان ما هستند.)

آیا از خود پرسیده ایم که این فشارها و هجمه هایی که بر این رسانه رفته است به چه دلیل می باشد؟!

چرا برخی اندک و انگشت شمار بدنبال خاموش کردن این چراغ ها هستند؟! چه کسانی از تاریکی ها بهره مند می گردند؟! «ارباب/ان تاریکی ها را بشناسیم و بشناسانیم».

از این نویسنده بخوانید:

همه ما در جنگ هستیم

برای «سارا» و «صبا»ی شهرم می نویسم

از «شجریان» بودن تا «شجرِ ایران» شدن

چرا برای دیده شدن خودمان به تخریب دیگری(ان) فکر می کنیم؟!


4 نظر

 1. علیرضا گفت:

  0

  0

  انعکاس خبروخبررسانی کاریست نیک وپسندیده.مگراینکه بازتاب دهنده اخبارمنصف نباشد.اخباری راکه دوست داردمنعکس کندودرمقابل اخباری راکه دوست نداردمنعکس نکندویااخباری راآنگونه که خودمی پسنددنشردهد.
  دراینصورت مخبرنورراآنگونه که دوست داردوبه سمتی که مطلوب خودش هست میتاباندتامخاطب وهدف خودرابه سمت وسوی دلخواه بکشاند.
  اگرهم به اواعتراضی شدبابازتاب گسترده وایجادبلوایی کاذب سعی درواردنمودن فشاربه حریف کندکه آی من مظلومم ووای من فقط خبررسانم وواویلاکه جامعه تاریک میماندو…..
  دوست من
  اول اینکه بودن سایت خبری درهرجامعه بهترازنبودنشه
  ولی باورکنیدبانبودن آنهم اتفاق خاصی نمی افتدآنهم دراین عصرودوران نرم افزاری وتکنولوژی.
  ومهمتراینکه
  تکبروغرورهرشخص باهررتبه علمی وهرچندساله ودرهرمقام به نیستی میکشاند
  بالاخره همه مادراجتماع زندگی میکنیم وناگزیریم قیدوبندهایی راهم بپذیریم حتی اگرمطلوبمان نباشد.جامعه قوانینی داردکه هرفردبایدوبایدمطیع آن باشدولاغیر.قوانین هم درهربخش یک مجری داردکه بازفقط وفقط بایدمطیعشان بودولاغیر.
  حال ممکن هست ازهرکدام ازاین قوانین ویامسوولان ومجریان هربخش راضی نبودیم.خب بایددراینصورت نیزمدغن ومستدل درکمال آرامش ورعایت ادب به نقدآن پرداخت اماچون کارمان خبررسانیست اجازه نداریم که سریعابه بهانه اعتراض ویاطلب توضیح هرخبری رادرسطح جامعه انتشاردهیم.
  ضمنابعدازاینها مقوله ایست بنام عرف که چه بسادرجوامع کوچک گاها زورش برقانون نیزمیچربد.مثلاگریشناهرساله دروغ ۱۳ داشت که بااینکه بازتابی بسیاربدداشت وهمه ازاینکارمنزجرولی نمیدانم چرامصربه انجام هرساله آن بودحتی اگه اشتباه نکنم درچندمورداین دروغ سیزده پرونده های قضایی نیزبرایشان درست شد.
  درپایان ضمن عرض ارادت به همه زحمتکشان بخصوص اصحاب رسانه امیدوارم این مشکل نیزبزودی حل شود وشاهدبازگشایی گریشنایاهرخبررسانی دیگه باشیم.

  • کامران جعفری گفت:

   0

   0

   درود و سپاس از توجه و وقتی که مصروف داشته اید.ممنون از نظرات و نکات مهمی که ذکر کردید و اهمیت دادن تان به “رسانه”

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  خیلی قشنگ بلدی استفاده کنی از کلمات

  • کامران جعفری گفت:

   0

   0

   درود و سپاس از حسن توجه تان .
   نگاه تان زیباست,بنده در محضر این مردم نجیب خطه ی جنوب,شاگردی میکنم,امید که قبول افتند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان