میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 ژوئن 2015 ساعت 3:06 ب.ظ سرویس:یادداشت 23 دیدگاه 3,533 بازدید

پازل انتخابات و استان فارس جنوبی

بررسی تحولات جنوب فارس

پازل انتخابات و استان فارس جنوبی

deed (1)مرتضي رستم پور: ارتقاي سیاسی منطقه و وعده های انتخاباتی در این مورد همواره از موضوعات مورد بحث نامزدهای انتخابات مجلس در لارستان بوده است؛ مسئله ای که با نزدیک شدن به ۲۸ خرداد و زمان استعفای صاحب منصابان از مشاغل دولتی و برگزاری نشست ها، سخنرانی ها و تبلیغات زود هنگام و غیر رسمی انتخابات مجلس دهم در لارستان، خنج و گراش بار دیگر مطرح شد.

ایالت لارستان، از مجاهدت سید لاری تا وعده ی سید زندوی!

بررسی تحولات یک صد و اندی سال لارستان نشان می دهد انتخابات مجلس همواره کانون توجه حکومت ها در پیش از انقلاب بوده است. آن هنگام که لارستان به عنوان اولین خاستگاه حکومت اسلامی در ایران نام گرفت تا شکست مستبدان فارس به سرکردگی قوام المک از نیروهای سید لاری در دروان مشروطیت و تلافی نیروهای دولتی همواره ایالت لارستان در جنوب ایران برای حکومت مرکزی و فارس تهدید به شمار می آمد. از این رو در بیست و چهار دوره انتخابات مجلس شورای ملی فقط سه دوره نماینده واقعی لارستان بر صندلی مجلس نشست و در بقیه ادوار یا انتخابات برگزار نشد و یا اینکه نمایندگان مردم از پیش تعیین شده و به بیان بهتر انتصابی بودند و در این اثنا بخش هایی را از لارستان جدا کردند. اما برگزیدن وکلای مردم در انتخابات پس از انقلاب بدلیل نقش تعیین کننده شان در آبادانی حوزه انتخابیه، ارتقا و تقسيمات کشوری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. اما این دوران نیز بر وفق مراد لارستان نبود و هر بار به دلایلی مردم از انتخابشان به گونه ای دلزده و مایوس شدند! در دوره سوم، لامرد با تلاشهای سید محمود علوی از لارستان جدا گردید. هرچند حسرت جدایی آن مطرح نیست بلکه مخاطرات و اقدامات آنان همواره گریبانگیر لارستان بوده است.

در دوره ششم که نماینده لارستان درگیر مناقشات سیاسی مجلس بود طرح جدایی خنج، کلید خورد و ابتدای دوره هفتم و انفعال نماینده وقت و به بهانه اینکه برای استان شدن، لارستان نیاز به چند شهرستان دارد کار به سرانجام رسید! بدون این که امتیازی برای لارستان گرفته شود. تا اینکه سال ۸۸ وقتی علی اصغر حسنی زادگاه خود را با انضمام اوز و بیرم از لارستان منفک کرد بیداری و دادخواهی مردم از اهداف تجزیه باعث شد اوز و بیرم بار دیگر به دامان لارستان باز گردد.

اما اعتراض مردم به دلیل ارتقای سیاسی یک بخش نبود که گریزی از توسعه نیست و اگر توسعه هر بخش از لارستان در گرو شهرستان شدن است خود لارستان برایش آستین بالا زند نه قوام المکهایی که هر روز به مناطق همجوار خود دست درازی می کنند و برای رسیدن به اهداف خود به التهابات منطقه ای دامن زده و ذهنیت انحصار طلبی ایجاد می کنند. درحالی که بحث ارتقاي سیاسی لارستان همواره مطالبه و شعار انتخاباتی اکثر دوره ها بود در جریان شهرستان شدن گراش این درخواست با مخالفت دولت وقت بدلیل عدم احراز شرایط به فراموشی سپرده شده بود. با گذشت چند سال از تب و تاب ارتقا و استان شدن بار دیگر سید شکراله زندوی، کاندیدای شکست خورده دو دوره اخیر انتخابات مجلس این بحث را دوباره سر زبان ها آورد.

ارتقای سیاسی، فرصت یا تهدید؟

بیش از دو دهه کم توجهی به لارستان و جدا کردن بخش هایی از این منطقه بسیاری را بر این گمان داشت با ارتقاي سیاسی منطقه بواسطه اشتراکات فرهنگی وزبانی و عِرق به تاریخ مشترک می توان به دوران شکوفایی و نقش آفرینی در جنوب ایران بازگشت به تصور اینکه شاید دولت هایی که از پی هم آمدند و رفتند پاسداشت مجاهدت مردمانی باشند که روزگاری به زعامت سید عبدالحسین لاری در صف مبارزه با استعمار انگلیس قرار گرفت و بدلیل مبارزه با مستبدان فارس در عصر مشروطیت و بالاخص کینه و تلافی جویی خاندان قوام، چه غارتها و مهاجرتهایی را به خود ندید و قطحی و تظلم حکومت پهلوی را دوام آوردند.

اما مجاهدت ها به تاریخ پیوست ولی کینه جویی ها و حسادت ها نه! لارستان از طلب کردن ارتقاي سیاسی به صرف نقش تاریخی اش و بدون توجه به توسعه مولد و پایدار هموار ضربه خورد و بهانه خوبی شد برای حسادت  مناطقی که استدلال می کردند لارستان چیزی ندارد و مدعی است و وای به روزی که توسعه یابد! و هرگاه از آن گفت جز تجزیه و قطره چکانی شدن اعتبارات چیزی به خود ندید. حتی در جریان بازگرداندن اوز و بیرم و طلب ارتقاي سیاسی انگ فتنه گری هم بدو نسبت دادند و یا جلوگیری از ابلاغ و لغو مصوبه ارتقاي تعدادی از ادارات لارستان به اداره کل، کارشکنی در انتصاب برخی مدیران استانی که با لارستان همسو بودند و یا سنگ اندازی در راه جذب اعتبارات جهت شهرستان های حوزه انتخابیه مشترک و تحریک به جدایی آنان و برخی از بخش های مجاور خود. اما نکته اصلی این که هیچ گاه از توسعه جویم، قدیمی ترین بخش لارستان حرفی نمی زنند!

واقعیت چیز دیگری است

فارس که از نظر مساحت پنجمین استان کشور به حساب می آید و از نظر جمعیت با فاصله اندکی بالاتر از خوزستان در جایگاه چهارم قرار دارد با ۲۹ شهرستان بیشترین تقسیمات کشوری را به خود دیده است و باز هم تلاش برای تفکیک بیشتر ادامه دارد. زیرا تفکیک بیشتر در جنوب فارس را تقسیم قدرت و وحدت می دانند و به اهداف و برنامه های توسعه طلبانه منطقه ای که در گوشه جنوب غربی استان با حوزه انتخابیه لارستان، خنج و گراش محدود شده است کمک می کند و لارستان همچون سدی مانع توسعه و ارتقای سیاسی آنهاست.

بر همین اساس همه نقشه های تفکیک معطوف به بخش های غربی لارستان و همجوار با آن منطقه است. شهرستانی که دیروز به عسلویه بوشهر چشم داشت و امروز به کوشکنار هرمزگان و البته همواره به سرزمین لارستان. و نفوذ در لایه های قدرت و بخصوص در وزارتخانه ای که در تقسیمات کشوری نقش بسزایی دارد به این امر دامن زده است.

بلعیدن بودجه فارس در سفر استانی دولت که صدای بسیاری از نمایندگان را در آورد، ایجاد شهرک های مسکونی جدید که به گفته وزیر راه، جمعیت آنجا را تا صد هزار نفر خواهد رساند در کنار برنامه ریزی برای رسیدن به استاندارهای استانی شدن باعث شده آنقدر جیب دولت را برای جنوب فارس خالی کند تا به دیگران چیزی نرسد و آن گاه بر سر نداشته ها و یا اعتبارات ناچیز، دلِ بخش های مختلف را با عنوان عدم توجه لار به دیگر مناطقش خالی می کند.

شاید ساده لوحانه باشد اگر فکر کنیم مردمی که سالها با خرده فرهنگ ها و مذاهب مختلف و پیشینه تاریخی در مبارزات استبدادی و انقلابی با آرامش در کنار هم زندگی کرده اند حرکت های تفرقه انگیز فقط ریشه درونی دارد! تاریخ نشان می دهد هرگاه وحدت و آرامش از این منطقه دور شده محرومیت و التهاب و تفرقه به آن نزدیک شده است و همانند چند دوره گذشته به انتخابات منطقه چشم دوخته اند چون تصور می کنند که منتخب دوره هشتم در راستای منافعشان قدم برداشته است!

حسادت منطقه ای یا توهم توطئه!

بیان برخی دیگر از مسائلی که برای منطقه رخ داده است خود دست مایه قضاوت مردم خواهد بود که دیگران در تنش ها و محرومیت ها نقش داشته اند و یا تصوری است از رقیب خود ساخته؟ سال ۹۳ پیرو پیشنهاد دولت سابق مبنی بر افزودن ۲۰ نماینده به کرسی های مجلس عده ای اقدام به ارائه طرحی کردند تا حوزه انتخابیه جدیدی با شهرستان های قیر و کارزین و خنج و گراش تشکیل شود که البته با مخالفت مسئولان منطقه و شهرستانهای حوزه لارستان و استاندار مسکوت ماند.

در پروژه توسعه پروازهای فرودگاه لارستان آن گاه که طرح در مسیر تحقق بود بواسطه غرض ورزی یکی از رسانه های محلی با مدیران لارستان، ندانسته علنی و مستمسکی شد برای اشک تمساح نماینده یکی از شهرستانهای رقیب با این بهانه که «بدلیل نداشتن پرواز فرودگاه شان در حال تعطیلی است و باید به حالش گریست» در تلاش برای ربودن پروژه لارستان است. همچنین درخواست پیگیری از وزارت راه برای پروژه ی راه آهن لامرد به پارسیان پس از اطلاع از تلاش ها برای اتصال لارستان به شبکه ریلی از طریق طرح راه آهن لار به زاهد محمود و تنگ نظری هایی که حتی صدای شهرستان مُهر را هم در آورده یا حرف هایی همچون انحصار طلبی لار که امروز در قالب نشست های تبلیغاتی زده می شود که در نهایت، خروجی اش همان قدم زدن در حیاط خلوت رقیب است.

استان شدن و چوب دو سر نجس!

ادعای استان شدن و معطوف کردن توسعه به آن باعث شد نوعی توقع در بخش های منطقه ایجاد شود به این تصور که با رسیدن منطقه به این هدف آنها هم به ارتقاي سیاسی دست می یابند اما جز دلزدگی آنان از مرکز شهرستان، فرصت سوزی در راه توسعه زیر بنایی و محدود کردن اعتبارات لارستان و چشم دوختن به خیرین حاصلی نداشت. هر چند که لارستان با از سر گذراندن بسیاری از حوادث و توطئه ها به این تفکر رسیده است که تنها راه توسعه از راه استان شدن نمی گذرد و بدنبال ایجاد مسیرهای نویی برای بازیابی شکوه دوران گذشته است اما امروز باز هم بواسطه این که لارستان مانعی است در راه استان شدن منطقه ای که برای رسیدن به آن مسير است همواره در معرض تهدید و تحدید است. موضوع ارتقاي سیاسی و استان شدن چه برای لارستان و چه برای دیگران جز محرومیت چیزی نصیب این منطقه نکرده است.

وعده ها و انتخابات

اما همه عادت کرده ایم به دیدن گزینه هایی که سال ها از موطن خود دور بوده اند و هنگام انتخابات وارد گود رقابت می شوند و دم از خدمت می زنند. خدمتی که می شد در مناصب دیگر هم به لارستان یا زادگاه خود کرد و نکردند. در بسیاری از حوادث و گرفتاری های منطقه یاریگر مردم نبودند و امروز از آنان طلب یاری دارند. غافل از اینکه امروز مردم بخوبی مفاهیم خدمت، وحدت و توسعه را می فهمند.

تجربه تلخ لارستان از انتخاب گزینه هایی که لارستان را برای مطامع توسعه طلبانه دیگران تجزیه و یا با شعار ارتقا، توان منطقه را تحلیل کرد با مصائبی که بواسطه شعار استان شدن به آنان وارده شده نشان می دهد که این وعده ها حنای بی رنگی است که مردم به آن وقعی نمی گذارند حتی اگر وعده واقعی باشد و سخنی از سر راستگویی، باز هم خیانتی بیش به منطقه نیست چرا که همان گونه که پیشتر گفته شد ادعای ارتقا برای لارستان همانند چوب دو سر نجس بوده است و بازگویی آن نشاندهنده عدم رصد و شناخت واقعی از تحولات چند سال اخیر است. زیرا با هوشیاری و تزریق اندیشه نو در بدنه اجتماعی، مردم به جای وعده ها و طرح های سوخته و تکراری گذشته و البته تنش زا خواهان عمل و تحقق شعار حق پدری لارستان بر تمام فرزندانش توسط منتخبینی است که بتوانند با نگاه و ادبیات نویی در راهبرد توسعه ضمن حفظ وحدت و یکپارچگی، منطقه را در مسیر پیشرفت هدایت و به سرانجام رساند.

 


23 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  در پروژه ی توسعه پروازهای فرودگاه لارستان آن گاه که طرح در مسیر تحقق بود بواسطه غرض ورزی یکی از رسانه های محلی با مدیران لارستان ، ندانسته علنی شد و مستمسکی شد برای اشک تمساح نماینده یکی از شهرستانهای رقیب با این بهانه که ” بدلیل نداشتن پرواز فرودگاه شان در حال تعطیلی است و باید به حالش گریست ” در تلاش برای ربودن پروژه ی لارستان است.!!!!!
  […] رسانه هاییکه برای منافع شخصی چوب حراج به منافع شهر میزنند.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقایانی که خود را اصولگرا می دانید چهار سال پیش همان کسانی که به آنه اصلاح طلب می گویید با آقای جعفر پور که از بن دندان اصولگرا هستند کمک کردند و کوتاه اومدن این دفعه نوبتی هم که باشه نوبت اونهاست بیایید و برای جلو گیری از نابودی لار هم که شده از خود گذشتگی کنید والاه به خدا فرقی نمی کنه نماینده ی لار از کدون جناح باشه اینکه بعدا بشینید و تقصیرا رو گردن همدیگه بندازید هیچ فایده ای نداره این جدال نه به نفع شماست نه اونا همه ی لار ضرر می کنن اگه لار نماینده ای واحد نداشته باشه

 3. دلسوز لار گفت:

  0

  0

  شعار استان شدن از ابتدا اشتباه بود و بجای فرصت سازی منجر به فرصت سوزی بیشتر شد
  ایلام هم نام استان را یدک میکشد اما در بسیاری از شاخص ها در محرومیت بسر میبرد
  و انتخاب نمایندگانی که بیش از ۲۰سال در شهر دیگری میزیستند و بیکباره بفکر خدمت به زادگاه افتادند ودر حقیقت نمایندگی را سکوی پرتاب خود بسوی چهره سیاسی شدن میدانستند اشتباه بزرگ لارستان بود .
  لارستان هم اکنون بشدت با مشکل اشتغال تحصیلکردگان مواجه است و علت عمده این امر عدم توسعه صنعتی شهرستان است. کارگران خلیج مهاجران موقت بودند اما تحصیلکردگان بدنبال یافتن شغل در فکر مهاجرت دایم به کلانشهرها. نتیجه این میشود که لار مهاجر فرست شده اما لامرد بدلیلتوسعه صنعتی مهاجر پذیدرشده و ۱۰۰هزار جمعیت جدید جذب میکند .حالا شما بگویید لار در برابر لامرد می تواند ادعای استان شدن کند ؟هرگز ! پی تنها راه توسعه صنعتی منطقه بویژه از طریق سرمایه گزار بومی و خصوصی است
  ما باید نماینده ای انتخاب کنیم با قدرت چانه زنی بالا هم با مسولین و هم با سرمایه داران بومی و مقیم کشورهای عربی

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقاي رستم پور ببخشيد مي تونيد بفرماييد در ازاي مستقل شدن شهرستان هاي خنج چه امتيازهايي مثلا بايد مي گرفتين؟! كه اينگونه به مسئولان وقت لارستان انتقاد مي كنين؟!! اصلا كي گفته بايد قبل از منفك شدن شهرستاني به شهرستان مبدأ بايد امتياز داد؟!!

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  موسوی نماینده لامرد توی محافل گفته پس از بسته سرمایه گذاری اول (۱۰ هزار میلیارد تومانی) که کلنگ زنی شد بسته دوم در حال نهایی کردن با سرمایه گزاران است که شامل چند طرح عظیم صنعتی دیگر هست و به محض نهایی شدن اعلام میشود.
  این یعنی جهش صنعتی

  • یک مطلع گفت:

   0

   0

   دوست عزیز خیلی نگران این نباش صحبتهای دکتر موسوی مصرف تبلیغاتی داره

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  مطالب شما را پيگيري مي كنم. واقعا تحليل هاتون خواندني است. البته با تمام تحليلهاتون موافق نيستم اما خوب تحليل مي كنيد. مثلا من هنوز درك نكرده ام شما چه طرف و متعلق به چه طيفي هستين؟! اميدوارم البته نفرماييد مثلا مستقل و بي طرف هستين كه عملا چنين چيزي شدني نيست.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اینکه تحمل یک جامعه ای اونقدر پایین باشه که افراد مجبور باشن خط فکریشونو مخفی کنن قبل از اینکه علامت زرنگی تحلیلگران باشه علامت کم ظرفیتی اون جامعه ست من باید به چنین جامعه ای تسلیت بگم

  • مرتضی رستم پور گفت:

   0

   0

   تا هنگامی که علایق و گرایش ها در قالب حزب و گروه نمود پیدا نکرده و اثربخشی اجتماعی ندارد در حوزه خصوصی افراد مکتوم خواهد ماند . هر چند در مورد طیف و گروه های سیاسی موجود در لارستان و نقش آن ، امیدوارم طی یادداشتی تحلیل مناسبی اراءه کنم

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  مشکل مردم و مسئولین لارستان تعصب بی جاست کل مسئولین منتظرند چه اتفاقی در استان و شهرستان های همجوار می افتد بعد موضع گیری کنند بابا طرحی برنامه ای لامرد کار خودش را به خوبی دارد انجام می دهد شما چه کردید اگر گراش در حوزه بهداشت سرمایه گزاری می کند لار بهتر تست در حوزهی دیگر مثلا صنعت سرمایه گذاری کند حالا اگر نگذاشتیم دانشگاه علم پزشکی در منطقه مستقر شود کی ضزز می کند یعنی تمام هزینه هایی که گراش کرده بتید ماهم بکنیم من عکر می کنم این نوع تفکر غلط است اگر منصفانه فکر کنیم اونوقت تمام شهرستان های همجوار خود پیگیر استان شدن لار می شوند

 8. موسوی گفت:

  0

  0

  با مطالعه طرح های در دست پیگیری خواهید دید توسط سیاسیون لامردی نود درصد طرح ها از شهرستان های مُهر و لارستان به نوعی دزدیده شده است
  طرح الحاق از ابتدا توسط مُهری ها پیگیری شده بود ، کارخانه بزرگ آلمنیوم تمام کارهایش در مُهر انجام شده بود که با اتمام دوره نمایندگی سید جلال موسوی و رای آوردن حیاتی جا به جا شد و با برخورد به دور جدید تحریم ها و پشیمانی طرف چینی قرارداد به ۸ سال بعد موکول شد ، احداث جدید شهرگردشگری از مهمترین طرح های کنونی در دست پیگیری فرماندار مهر است که نمیدانم چگونه از لامرد سر درآورده است!!
  انتقال آب از دریا و …

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   شما مهری ها هم فقط حرف میزنید. مدرکتون کو؟
   ایطو که شما میگید حتما صنایع انرژی بر هم شما طرح دادین. کارخونه سیمان هم مال شما بوده ن؟
   به حرف که بله همه چی میشه گفت.
   لامرد تمام طرح هاش با برنامه هست. از سالها پیش برنامه ریزی کردن و چشم انداز شهرستان هم مشخص کرد.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  لار نیز همانند لامرد استعداد صنعتی شدن دارد تنها باید همانند مردم لامرد که با دکترموسوی همراه هستند و منابع مالی طرحهای خود را از بخش خصوصی تامین می کنند نه از جیب دولت رفتار کرد و همشهریان لاری سرمایه های خود را به شهرستان گسیل دارند و مسولین نیز زمینه اجرای ان را فراهم سازند .

  • یک مطلع گفت:

   0

   0

   کارخانه سیمان که کاملا کارهاش زمان نمایندگی سید جلال موسوی در اشکنان انجام شد ولی صنایع انرژی بر رو نمی دونم واظهار نظر نمی کنم ولی اگه اونجا قرا ر گرفته نتیجه وجود پالایشگاه پارسیان مهره که خدمتی دیگر از دلت اصلاحات هست

 10. لارستانی گفت:

  0

  0

  همه فکر وزکر مسولین وفعالین لاری این شده که ببینند در شهرها وبخشهای اطراف چه میشود سپس در مقابل ان موصع بگیرند وبا پیشرفت وارتقای بخشها وتوسعه دیگران با دید منفی ومخالفت بر خورد نمایند که این باعث دلخوری شهرها وبخشها شده وانها را از خانه پدری دور میکند

 11. جنوبى گفت:

  0

  0

  باز هم لامرد لامرد لامرد,,,,,,نميدونم جرا هر سايتى از لار رو جك ميكنم(ميلاد,افتاب,لادستان,صحبت نو) هر كدوم به طرقى موجى از لامرد هراسى رو دارن به مردم عزيز لار القاء ميكنن من يه سوال داشتم ازعزيزان اين سايت،،،،،، كدوم بروزه يا مصوبه يا كارخونه يا بودجه متعلق به شهرى ديكه بوده و لامرد به اون دست اندازى كرده و اونو به نام خودش زده?? واقعا كدوم…. اكه لامرد بودجه يا بروزه ميكيره فقط و فقط به خاطر زرنكيه نماينده ,سياسيون و مردمشه كه مث كوه بشت همو كرفتن جرا داريد طورى وانمود ميكنيد كه عدم بيشرفتتون لامرده لطفا كمى واقع بين باشيم

 12. لارستانی عیر لاری گفت:

  0

  0

  شهرها وبخشهایی که بزرگ هستند قطعا باید ارتقا یابند ودر ازای ان نیز نباید انتطار امتیازی برای شهرستان مادر داشت در تمام ایران وهمه ساله این تقسیمات کشوری صورت میگیرد شاید این خصلت انحصار طلبانه وزیاده خواهی ماست که این شروط زیاده خواهی را ترویج میکنیم بخشها وشهرهای مجاور که ملک تلک وتیول مرکز نشینان لار نیستند که تا ابد یکسان اداره شوند

 13. هادی گفت:

  0

  0

  در جهرم طی یک اقدامی عجیب تمام تابلوهای داخل شهر وفلکه هاکه شهرهای همجوار را نشان می داد پایین اورده شد وبجای نام لارستان نام بندر عباس نوشته ودوباره نصب شدند.والان نامهای روی تابلوها عبارتند از شیراز-قیر-بندرعباس

 14. لارستانی گفت:

  0

  0

  دوستان فقط وفقط تعصب وجهل لارو نابود کرده,بی احترامی وبی اعتناعی به بخش های تابعه اش,وبه حساب نیاوردن نخبه های شهرستان

 15. جنوبى گفت:

  0

  0

  با احترام به مردم لار بايد بكم كه البته اين جهل و تعصب تو خالى هنوز تو ذات خيلى از لاريها هست و نميخوان قبول كنن كه وضعيت منطقه عوض شده و شهرهاى ديكه بر خلاف لاردارن راه خودشونو جراغ خاموش ميرن بدون سروصدا

 16. احمد گفت:

  0

  0

  اصل واساس پیشرفت در هر مرحله ودر هر موضوع وحدت است که متاسفانه لار با شهرهای همجوار خود بویژه بخشهایش وحدت نداشته حتی امروز با شهرستان گراش نیز باید وحدت باشد ولی شاهد لارستیزی هستیم و تا این چنین باشد پیشرفتی حاصل نخواهد شد .

 17. کیان از شهر لامرد گفت:

  0

  0

  بابا شما که دارید میگید میخواید برید هرمزگان دیگه براتون چه فرق میکنه که فارس جنوبی تشکیل بشه یا نه

 18. علی گفت:

  0

  0

  آقای کورش کرمپور که در انتخابات مجلس نهم با حمایت از نادر فریدونی او را در کسب آرای مردم سه شهرستان فیروزآباد ، قیر و فراشبند موفق نمود ، از چهره های شاخص در حوزه انتخابیه این سه شهرستان هستند.
  با توجه به سوابق کاری و محبوبیت ایشان در میان نسل جوان شانس بسیار بالایی را درانتخابت مجلس دهم خواهند داشت.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان