میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 جولای 2020 ساعت 12:00 ق.ظ سرویس:مطلب شما 18 دیدگاه 562 بازدید

پاسخ به پرسش هایی تکراری درباره عنوان زبان مردم منطقه

پاسخ به پرسش هایی تکراری درباره عنوان زبان مردم منطقه

مجتبی اسمایی:‌ چندي است در فضاي مجازي، پيرامون زبان لارستاني و واژه اچمي سوالات مشابه و تکراری مطرح می شود، به عنوان يك شهروند بر خود لازم دانستم به برخي از اين سوالات پاسخ دهم:

١ . زبان منطقه چيست؟

قطعا زبان لارستاني و اين زبان هم ثبت جهاني سازمان يونسكو شده است.

٢ . مگر مي شود زبان به نام يك شهر باشد؟

زبان لارستاني بنام يك شهر نيست، لارستان شهرستان و لار مركز اين شهرستان است بنابراين زبان لارستاني بنام شهر لار نيست و متعلق به منطقه لارستان است.

مثل زبان بلوچي كه متعلق به منطقه بلوچستان يا زبان كردي كه متعلق به منطقه كردنشين است.

٣ . خوب الان تكليف بندرعباس، بندرلنگه، بستك و… كه جز لارستان نيستند چه مي شود؟

در دوران قدیم به منطقه وسیعی از جنوب ايران، «ايالت لارستان» اطلاق مي شد. اين ايالت مشتمل بود از: بندر گمبرون (بندرعباس امروز)، خور، بندر لنگه، بستک، خمير، جزاير تنب بزرگ و کوچک، هرمز، قشم، تارم، فرگ، فرامرزان، جناح، درز و سايبان، صحراي باغ، گاوبندي (پارسيان امروز)، بحرين، فين، جهرم، لامرد، مهر، خنج، اشكنان، گله دار، بنارويه، علامرودشت، گراش، جويُم، اِوز، بيرم، عسلويه، كنگان وگزدا.

بنابراين بندرعباس، بندر لنگه، بستك و … در گذشته جز لارستان بوده و استفاده از زبان لارستاني براي آن مناطق نيز صدق مي كند.

٤ . آيا واژه اَچُمي مي تواند زبان باشد؟

واژه اچمي نمي تواند معرف زبان اصيل و مهم منطقه باشد. كلمه اچم از مصدر چده به معناي رفتن مي باشد و حتی در گویش های مردم منطقه نیز همین کلمه اَچُم متفاوت است. مثلاً در شهرستان اوز آن را ”اچام“تلفظ می‌کنند.

و اما مهمترين سوال اين است :

٥ . چرا تا بحال زبان مردم منطقه مهم نبوده است؟

دقيقا سوال اصلي اينجاست كه چه فرد و يا افراد و يا منطقه اي از اين تفرقه، نفع مي برند كه باعث شده ما را سرگرم اين موضوع كنند!

هر كسي پشت اين قضيه است خوب مي دانسته با چه چيزي احساسات منطقه را تحريك و تفرقه بيندازد و با اين كار بتواند منطقه را از هدف اصلي اش كه همانا توسعه و پيشرفت است باز دارد.


18 نظر

 1. گراش گفت:

  0

  0

  به نظرم شاید زبان لارستانی بوده ولی الان بخاطر کوچ مردم لار به شیراز و تقلیل جمعیت قضیه فرق می کند .در قدیم مثلا به همدان هگمتانه می گفتند و حتی لار می گفتند لاد و… و خنج مثلا خنج پال ولی ایتها منسوخ شده و الان مردم بخاطر تجزیه لارستان بخاطر توافق و اتحاد اچمی می گویند مخصوصا گراشی ها که از لاری ها ضربه خورده اند اصلا دوست ندارند نام زبانشان لاری باشد .حتی خنج که امروز دیگر از لار جدا شده لفظ زبان لاری را مجهول می داند .

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  بافتخاراچمی هستم

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   نگو با افتخار اچمی هستم بگو با افتخار کینه ای هستم از لار کینه دارید شاید نشات گرفته از حس حسادت شماست و الا همگان میدانند و خوب هم میدانند زبان لارستانی است ولی یه عده ای که فعلا معلوم نیست از کجا دارن خط میگیرند دارند تمام تلاششونو میکنند که لار رو زمین بزنند .و مکرو مکرالله

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  صحبت‌و‌جواب‌آقای‌جلیلی‌توهین‌شفاف‌به‌مردم‌لار‌بود

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  

  گنج «زبان مادری»؛

  زبان فراتر از چیزی است که با آن تنها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم. زبان بخشی مهم و تاثیرگذار از فرهنگ کلی یک جامعه محلی است که ریشه در تاریخ و ارزش های آن جامعه دارد و اگر از آن گرفته شود ادبیات، ارزش ها، سنت ها و بسیاری از داشته های غیرمادی آن جامعه نیز آسیب جدی و جبران ناپذیری خواهد دید. اما شوربختانه هر ساله شاهد از بین رفتن زبان های محلی و بومی، یکی پس از دیگری، هستیم که ناآگاهی عمومی، قضاوت های نادرست و نابخردانه نقش مهمی در آن دارند.
  شاید یکی از زبان هابی که در حال از بین رفتن است و شاید تا سال های نه چندان دور چیزی از آن باقی نماند زبان لارستانی است که امروز مورد مناقشه لاری ها و شهرستان های گراش ، خنج و اوز قرار گرفته است .
  اینجانب به عنوان یک شهروند لاری به تمامی همشهریان عزیزم عرض کنم بهتر است به جای بحث و جدلی بر سر نام زبان لاری که البته در جای خود بسیار مهم می باشد ابتدا به فکر زنده نگه داشتن زبان لارستانی باشیم .
  بدون تعارف بگویم امروز اگر زبان لارستانی زنده مانده به برکت روستاییان عزیز و دوستان عزیز شهرستان های گراش ، خنج و اوز است که با فرزندان خود زبان لارستانی را با گویش های گراشی ، لوزی ، خنجی ، میده ای ، بنارویه ای و … تکلم می کنند و گرنه در مرکز شهرستان لارستان به جرات می توان گفت ۹۰ درصد خانواده ها با فرزندان خود بدون توجه به زبان لارستانی ، زبان فارسی را برگزیده اند و نتیجه آن تنها و‌ تنها حذف زبان لارستانی در لار می باشد و اگر قرار بر دلسوزی و دفاع از زبان لارستانی باشد ، شهرستان های اوز ، خنج ، گراش و روستاهای لارستانی زبان حق بیشتری دارند .
  امیدواریم دوستان فرهیخته که اساتید حوزه ادبیات فارسی هستند ابتدا راهی برای زنده نگه داشتن زبان لارستانی بیابند و بعد از آن به دفاع از نام زبان بپردازند .

  سال ها پیش همایشی با نام زبان لارستانی در لار با هزینه بسیار بالایی برگزار شد برای زنده نگه داشتن زبان لاری ، حال آنکه متولیان اصلی همایش با فرزندان خود به زبان فارسی صحبت می کردند و تمام شعارهایشان در دفاع از زبان لاری تنها و تنها در برگزاری همایش و ارسال پیام در فضای مجازی خلاصه می شود .
  دوستان عزیز همشهری بیش از این بر طبل تفرقه نکوبیم و دوستان گراشی ، خنجی ، اوزی و … را با رعایت احترام و تکریم به مناظره ای کاملا علمی و در محیطی دوستانه دعوت نماییم
  مسلما یک ساعت گفتگوی سازنده در محیطی رودرو در فضای حقیقی بهتر از ماه ها گفتگو در فضای مجازی است

 5. گراش اصلی گفت:

  0

  2

  #بدون_تعارف_اچمی_هستم

 6. امیر علی گفت:

  1

  1

  مورد پنج را مطالعه بفرمایید، مشخصا چیزی جز توهم توطئه نمی‌یابید.
  زبان مردم منطقه همیشه مهم بوده است اما انحصار طلبی عده ای موجب شده که هرگز مطرح نشود.
  قریب به یکسال قبل گروهی دغدغه مند از جوانان منطقه نظرشان را اعلام کردند و همین موجب مطرح شدن دوباره موضوع شد. لطفا به جای انگ و افترا زدن به گفت و گو روی بیاورید.
  #بدون_تعارف_اچمی_هستم و تمام

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ما هم با افتخار لاری و لارستانی هستیم . شما هم اگر دوست دارید جدا از بدنه لارستان باشید خودتان را هر آنچه دوست دارید بنامید خودتان را دارید تضعیف میکنید و فرهنگتان را نه لار اینها همش از روی کینه و لج بازی است دیگر مثل روز معلومه .

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  افرین . سپاس .

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگه تونستید اسم بچتون رو بزارید « برویم»
  اون وقت می تونید اسم زبانمون رو بزارید اچم…
  فرق هست بین اسم، فعل، مصدر و …

 9. دیده بان! گفت:

  0

  0

  جناب امیر شما بدون تعارف اچمی بمان،اچمی بمیر و اچمی هم محشور شو! احسنت بر شما!!

 10. خدمت جناب. اقا. مجتبی گفت:

  0

  0

  اگر. در ردیف. ۲. استدلال شما. رابپذیریم. پس. این. زبان. در گستره. شهرستان. لار. قابل. قبول. است. وشهرستانهای. جدید. گراش. اوز. خج. وبستک. و…… که امروزه از. دل. تاریخودر جنوب. فارس. سر بر.اورده اند. خودشان. دارای. استقلال کامل. در زمینه های. فرهنگی. واجتماعی. هستند. واحتمالا. در مسیر. استقلال. خود.نمیخواهند. هبچگونه. پسوند. لاری. داشته. باشند. بنابراین. به دنبال. وازه. های. جدیدی. برای. گویش. خود. هستند. واین. حق. خودشان. است.

 11. ازجویم بنی احمد کهن گفت:

  2

  0

  درخلال همه مطالب ونوشته ها دیگرمعلوم شده که اکثر مردم منطقه درجنوب فارس باپسوندلارستانی برای زبان خود موافقت ندارند. والسلام

 12. امین خرد گفت:

  1

  0

  باافتخار #لارستانیم

 13. اسماعیل گفت:

  0

  0

  احسنت آقای اسمایی به مطلب بسیار خوبی اشاره کردین ممنونیم

 14. ناشناس گفت:

  1

  0

  با صدای بلند و با افتخار لاری و لارستانیم . شما هم با تمام کینه هاتون اچمی بمانید . موفق باشید برادران اچمی

 15. شهرستان های مستقل جنوبی گفت:

  0

  0

  نسل جوان درشهرستانهای. گراش. اوز. خنج به دنبال هویت اجتماعی. وفرهنگی جدیدی. هستند واز بکار بردن. پسوند. لارستانی. در جغرافیای سیاسی شهرستان خود دوری میکنند. واین. راحق. اجتماعی خود. میدانند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان