میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 ژانویه 2015 ساعت 3:49 ب.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 2 دیدگاه 1,639 بازدید

پايان بحث مكاتب ادبي در كارگاه نقد و خلاقيت آفتاب

33پايان بحث مكاتب ادبي در كارگاه نقد و خلاقيت آفتاب

فاطمه محسن پور: دادائیسم، سوررئالیسم، رمان نو، شیوه جریان سیال ذهن موضوعات دو جلسه گذشته کارگاه نقد و خلاقیت آفتاب بود و همچنین به رمان فلسفی پس از جنگ جهانی دوم و به طور مختصر اگزیستانسیالیسم پرداختیم .
پس از مروری بر مطالب جلسه قبل دادائیسم را تعریف کردیم که مکتبی ضد هنر بوده و آداب اجتماعی و مواضع عقلانی و منطقی و موازین هنری را به سخره می گرفته است و نام آن هم به طور اتفاقی از لغت نامه انتخاب شده که معنی اسب چوبی بچه گانه است.

سپس به مکتب سوررئالیسم پرداختیم که الهام گرفته از نظریات روانشناس سوئدی، زیگموند فروید بوده و دوتن از پایه گذاران آن آندره برتون و لویی آراگون در ابتدا از اعضای مکتب دادائیسم بودند.

22همچنین در این مورد به نمایشگاه نقاشی آقای سيد علي مومن يعني «مناظری از بهشت» اشاره شد که چندی پیش در هنرسرای شهروند برپا شده بود و ایشان درجایی گفته بودند نوعی نگاه سوررئاليستی به نوع عملکردشان دارند. این موضوع در کارگاه نقد و خلاقیت آفتاب مورد بحث و نقد قرار گرفت و عملا رد شد چرا که طبق تعریف، سوررئال یعنی اثری که واقعیت را با اوهام در آمیخته باشد. تعدادي از حاضران جلسه معتقد بودند میوه ها در نقاشی ها فقط یک نماد یا ارجاعاتی هستند که ما را یاد یک موضوع مقدس می اندازند و فقط از آنجایی که در جای خود به کار نرفته اند ممکن است آن را یک اثر سوررئالسیتی بخوانیم اما این اشتباه و طبق رابطه عِلّی، معلولی غلط است و منجر به وجود آمدن مغلطه می شود و کمی هم درباره مغلطه صحبت کردیم!
سپس از «رمان نو» به عنوان یک جنبش مخالف قهرمان سازی یاد کردیم و چندی از آثار مارگاریت دوراس و آلن روب گریه را در این زمینه معرفی کردیم و یکی از اعضا به خواندن داستانی در این زمینه پرداخت.

11همچنین به مقایسه جریان سیال ذهن و جریان خود به خود و معرفی چندی از آثار ویرجینیا وولف، مارسل پروست، جیمز جویس ازجمله نویسندگان شاخص این جنبش پرداختیم.
در جلسه بعدی کارگاه حول نویسندگانی چون آلبر کامو و ژان پل سارتر گفت و گو کردیم و همچنین به نکته هایی درباره جایزه نوبل که کامو آنرا برای ادبیات به دست آورد بود پرداختیم و جلسه را با یک جمله ادبی از یکی از اعضا به پایان بردیم.
به این ترتیب پس از حدود ۳ هفته پرونده مکتب های ادبی بسته شد.

از علاقه مندان به ادبیات آمریکا و نمایش در قرن بیستم دعوت می شود دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت ۱۸ در کتابخانه عمومی گنچ شایگان به جمع ما بپيوندند.


2 نظر

 1. اهورامزدا گفت:

  0

  0

  زیگموند فروید متولد پریبورگ جمهوری چک در یک خانواده ی یهودی و دارای ملیت اتریشی است. سوئدی نیست. وی در لندن درگذشت. وی تحصیلات عصب شناسی داشت و پدر علم روان کاوی است.

 2. مرضیه شمس گفت:

  0

  0

  به پایان رسید و من هنوز نتونستنم بیام…

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان