میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲:۳۸ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 10 دیدگاه 777 بازدید

پایان بی تفاوتی ها کجاست؟!

پایان بی تفاوتی ها کجاست؟!

بررسی عواملی که باعث فوت یک عزادار حسینی در لار شد

آفتاب لارستان: همانطور که در خبرها خوانده اید در یکی از شب های عزاداری محرم امسال در شهر لار یکی از شهروندان بر اثر سقوط تیر برق جان خود را از دست داد. این موضوع از همان شب تاکنون در شبکه های اجتماعی بسیار مورد توجه بوده و هرکس دلایلی را برای این اتفاق بیان می کند.

محمد رزاقیان در یادداشتی که برای این سایت ارسال کرده است سعی کرده درقالب یادداشتی انتقادی به چرایی وقوع این حادثه بپردازد. این متن را در ادامه با این توضیح می خوانید که حق پاسخگویی به آن نیز برای مدیریت برق لارستان در همین سایت محفوظ است.

***

محمد رزاقیان: حادثه ای که چند شب پیش و در حین برگزاری مراسم سینه زنی اتفاق افتاد، حادثه ای تلخ بود. اما تلخ تر از آن بی تفاوتی ما نسبت به چنین اتفاقاتی خواهد بود. چرا که این بی تفاوتی ها به تکرار و تکرار و تکرار چنین اتفاقاتی در یک جامعه منجر خواهد شد.

مرحوم رحمت شادمان یکی از دوستان صمیمی اینجانب و به گواه بسیاری یکی از مردان نیک و دلسوز این شهر بود و از دست دادن ایشان آنهم به این شکل داغ او را برای ما سنگین تر کرده است.

هرچقدر شدت این اتفاقات بیشتر می شود ظاهرا خونسردی مسئولین ما نیز افزون تر می گردد. آخر افتادن تیر چراغ برق آنهم بدون هیچ دخالت انسانی چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

این مقاله سعی دارد در دو محور به این موضوع بپردازد؛ اولین و مهم ترین موضوع بحث چرایی حادث شدن این اتفاق و از دست رفتن جان یک انسان است و دومین موضوع وظیفه رسانه ها هنگام بروز چنین اتفاقاتی.

اما مهمترین بحث بررسی علت فنی وقوع چنین اتفاقی است؛ به گواه دوستانی که در این زمینه تبحر دارند و با بررسی هایی که انجام داده اند درباره این اتفاق تلخ گفته اند:

«تیر (پایه)های برق در محل اتصال به زمین با تکیه گاه گیردار فرض می شود. این گونه تیر ها توپُر می باشند و پله یِ روی آنها از سطح زمین شروع می شود. در محل اتصال با سطح زمین به علت تغییر در طول گیرداری به هنگام نصب معمولا ترک هایی در این گونه تیر ها ایجاد می شود و به مرور ایام و تغییر سطح رویه زمین، به دلیل تغییر کد ارتفاعی محل این ترک ها عمیق شده، کاور محافظ میلگرد از بین می رود و میلگرد در برابر عوامل جوی قرار گرفته و به علت آب و هوا و نوع خاک محل در آرماتور آن خوردگی صورت می گیرد. شکل نوک مدادی شدن آرماتورها و پوسته شدن آنها دلیل وجود عوامل بالا می باشد. ضمنا قدمت ساخت این گونه تیر برق ها ظاهرا به سالها پیش و حدودا دهه ۷۰ برمی گردد.

چیزی که مشخص است اینکه از اتفاق رخ داده باید درس گرفت و علاوه بر بازدیدهای مستمر در طول سال، ضرورت دارد شرکت برق قبل از ماه محرم به دلیل ازدحام جمعیت به خصوص در مسیرهای عبور دسته های عزاداری نسبت به بازدید و در صورت نیاز تعویض تیر اقدام نماید.»

با این توضیحات که توسط شهروندان متخصص ما ارائه شده است، منتظر هستیم تا ببینیم اداره برق چه توجیهی می خواهد برای این سهل انگاری بیاورد. البته اگر خود را به ارائه توضیح به مردم و افراد داغ دیده ملزم بداند.

حتی اگر این گزارش و توضیحات تخصصی را هم نادیده بگیریم چگونه می توانیم به توجیه چنین اتفاقی بپردازیم؟ یک تیر برق بدون هیچ دخالت انسانی سقوط می کند. علاوه بر این سقوط و این تلفات، تعدادی تیرهای برق هم در سطح شهر وجود دارد که در آستانه سقوط قرار گرفته است. شخصا برای وضعیت خطرناک یکی از این تیر برق ها که درب منزل اینجانب قرار دارد، چندین بار با اداره برق تماس گرفتم و هیچ پاسخ درستی دریافت نکردم.

آنچه مسلم است این اتفاق و چنین اتفاق هایی «طبیعی» نیست و نمی شود گفت این اتفاق غیر قابل پیشگیری است. اتفاقا به نظر کارشناسان چنین اتفاق هایی کاملا قابل پیشگیری است. عملیات بازدید و تعمیر و تعویضِ تیرهای برق پروژه ای پیچیده، لاینحل و غیر قابل اجرایی نیست. اما مسئله مهم بی تفاوتی است؛ بی تفاوتی!

درد بزرگ جامعه امروز ما چه در سطح ارگان ها، نهادها و مسئولین  و چه در سطح  مردم و رسانه ها بی تفاوتی است. بی تفاوتی نسبت به بروز چنین اتفاق هایی دردناک تر از بروز چنین اتفاق هایی است، چرا که این بی تفاوتی به تکرار چنین اتفاقاتی منجر خواهد شد.

اینکه این بی تفاوتی ها در جامعه ایرانی دارد نهادینه می شود حتما دلایل جامعه شناسی، سیاسی و روانشناسی عمیقی دارد اما آنچه  مسلم است اهل رسانه در حد توانایی خود می بایستی نسبت به چنین فجایعِ تلخی واکنش نشان بدهند، حساسیت ایجاد کنند و از همه مهمتر مطالبه گری کنند.

رسالت رسانه ها در یک جامعه بازی های سیاسی و افاده های روشنفکری نیست. وظیفه و رسالت مهم  شفافیت سازی، مطالبه گری و ایجاد روحیه مطالبه گیری در بین مردم است. البته آشکار است که همه اینها در حد وسع و محدودیت ها می تواند انجام بگیرد.

اما واقعیت تلخ این است که چنین اتفاقاتی اصلا جزو دغدغه های ما محسوب نمی شود. رسانه های ما چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه ای پیگیری یا استمرار در پیگیریِ چنین مسائلی را ندارند.

روال معمول چنین است که در آغاز چنین حوادثی را با آب و تاب منتشر می کنیم اما به پیگیریِ مستمر و بررسی عمیق چنین اتفاقاتی نمی پردازیم.

قدرت افکار عمومی را نمی توان دست کم گرفت. مهمتر از هر چیزی برای یک مسئول در جامعه به ویژه در جوامع کوچک تر؛ قدرت افکار عمومی است و چه کسی بهتر از رسانه ها می توانند روی افکار عمومی تاثیرگذار باشند وآنها را هدایت کنند؟

اهالی رسانه بهتر از هر کس دیگری می داند که بی توجهی و بی دردی نسبت به چنین اتفاقاتی، به بدتر شدن این وضعیت سرعت و قدرت می دهد.


10 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  ما دیشب به سایر تیر های برق خیابان ها نگاه کردیم
  ازجمله خیابان گردان
  تیر روبروی کوچه اقای نسابه فقط میلگردش. پیداست و بتن ندارد.
  انتهای همین خیابان و نرسیده به مدرسه دهخدا کنار قصابی کل ممد هم سه تیر پشت سر هم پوسیدگی و ترک خوردگی پایه دارند.

 2. مهندس لاری گفت:

  0

  0

  بخش فنی مطلب توسط چند مهندس لاری که در یک گروه مجازی نوشته شده بود استفاده شده و متاسفانه نویسنده به نام خود نوشتند که اصل امانت داری رعایت نشده است

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  من به نوبه خود از نویسنده و ناشر سپاسگزارم .
  متاسفانه تنها شرکت برق نیست که از مسئولیت شانه خالی می کند
  چاله های خیابان ،دوربرگردانهای غیر کارشناسی،عدم نظارت بر تابلو ها و ایرانیت های معابر شلوغ که با بادهای موسمی میانه خوب ندارند
  سرعت گیرهای غیر استاندارد ، نبودن چراغهای راهنمایی در چهارراههای شلوغ وووو
  اینها عواملی هستند که به تنهایی میتوانند در طی سال بیش ازعوامل طبیعی خسارت جانی مالی بیافرینند.اما متاسفانه گوشهای بسته نخواهند شنید…

  • محمد رزاقیان گفت:

   1

   0

   درود جناب مهندس لاری…
   کمی انصاف داشته باشید من کجا بنام خودم نوشتم و رعایت امانت ننمودم ؟؟؟بلکه دقیقا به عکس فرمایش شما دقیقا اشاره کردم که جمعی از متخصصین شهرمان مطالعه نمودند و گفته اند که….پس میبینید که من چیزی را بنام خودم ننوشته ام و در پیام خصوصی به جناب منشی گفتم از بردن نام مهندس عزیز شهرمانوخودداری میکنم اولا شاید راضی نباشد و دوما شاید با بردن‌نامش برای سر سوزنی نشکل پیش بیاید و من شرنتده میشوم…با احترام محمد رزاقیان?

 4. مجید حجتی گفت:

  0

  0

  آقای رزاقیان بسیار مطلب بجا و ارزشمندی را فرمودید.
  متاسفانه مطالبه گری را درست نیاموخته ایم. در برخی موارد خونمان به شدت به جوش می آید. اگر دانشگاهی دانشکده شود یا اگر کلی به مدیریت تبدیل شود همدل میشویم(که البته درست است). اما اگر شخصی در بیمارستان به خاطر کمبود امکانات یا سهل انگاری برخی، جان خود را از دست دهد، یا در جاده های معیوب، تلفاتی حادث شود به بگومگوهای خودمانی بسنده می کنیم.
  ما مردمی هستیم که با حرف و کلام قانع می شویم. «تابلوها» ما را قانع می کنند.
  و عاقبت ما همین است که هست.
  باید نخبگانی چون شما فکری کنند

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب رزاقیان ممنونم اما […] بی تفاوت وپشت میز نشین ومقصر است

 6. لاری گفت:

  0

  0

  تا دلت بخواهد تیرهای فرسوده و خطرناک در سطح شهر وجود دارد می توانم تک تک ادرس و نشانی و از ان عکس تهیه کنم . انچه البته به جایی نرسد فریاد است

  • مهدی لوری گفت:

   0

   0

   اگر تهیه کنید خیلی خوب است.با آقای رزاقیان و کسانی که درباره این اتفاق کار می کنند ارتباط داشته باشید. من فکر نمی کنم اداره برق به این راحتی زیر بار برود و نیاز هست که این مطالبه به صورت جدی ادامه پیدا کند.

 7. همشهری گفت:

  0

  0

  با سلام و سپاس از نوشته شما
  حقیقتا درست و بجا توضیح دادین خدا کنه مسئولین پاسخ بدهند .

 8. همشهری گفت:

  0

  0

  سلام
  ممنون از اینکه چقدر قشنگ حقیقت را توضیح دادین . خدا کنه رسیدگی بشه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان