میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸ ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 387 بازدید

پرداخت خسارت سیل کشاورزان جویمی در بن بست اداری!

پرداخت خسارت سیل کشاورزان جویمی در بن بست اداری!

کرامت الله بلوچی: بارش دومین باران پاییزی و سرگردانی خسارت دیده ترین کشاورزی سال ۹۵ استان فارس در پیچ و خم بروکراسی های اداری متضررترین کشاورز سال ۹۵ فارس همچنان در پیچ و خم بروکراسی های اداری و ناامید از وعده های مسئولین و ناتوان از دریافت حقوق خود ناشی از خسارت های سال ۹۵( بالغ بر۳۰ میلیارد ریال) درماه‌های منتهی به سال ۹۵ (اسفند ماه) بود که  بر اثر بارندگی های یک هفته ای جنوب فارس و بروز سیل ویرانگر آن خسارات جبران‌ناپذیری به بخش کشاورزی، عمرانی و زیرساخت های شهری و روستایی برخی از شهرستان‌های جنوبی استان وارد آمد.

بارندگی غیرقابل پیش بینی و خسارات شدید آن كه حداقل در سه دهه قبل (از سال ۶۵ تاکنون) در این شهرستان بی سابقه بوده است! اگر چه بسیاری از زیرساخت های شهری و روستایی در مناطق جنوبی استان تخریب گردید اما عمده ی این خسارتها در بخش کشاورزی و تحمیل آن به کشاورزان بخش جویم لارستان بیش از هر منطقه ای مشهود و مسلم بود بطوری که بلحاظ شکستن گورابهای متعدد طرح تغذیه مصنوعی وطغیان رودخانه ها، بسیاری از کشاورزان و باغداران منطقه از این خسارت های سنگین در امان نمانده اند و در بدترین نمونه ی آن می توان از تخریب صددرصدی قریب۲۰ هکتار باغ مرکبات!!  باغدار جویمی بنام آقای تقی زاده و از بین رفتن کلیه تاسیسات مربوطه (چاه آبرسانی و سیستم های آبیاری قطره ای و…) در این منطقه نام برد. خسارتی که (باعث نابودی کل مایملک نامبرده و نتیجه ی حداقل۳۰ سال کار و تلاش شبانه روزی وی با خانواده اش گردیده) وبسیار دردناک و دردآور می باشد.

هرچند بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله، آتش سوزی و… جزء لاینفک جغرافیای سرزمینی محسوب می گردد و همه ساله نمونه هایی از این دست در کشورمان واقع می گردد که شوربختانه بعلت فراهم نبودن شرایط مناسب غالبا به ضرر و زیان های مالی فراوان منتهی می گردد اما باید پذیرفت که دولت و دیگر نهادهای مربوطه به جهت پیشگیری از خسارت‌های هنگفت اینچینی، لازم است ساز و کاری طراحی، تدابیری اندیشیده و پیش از وقوع اینگونه حوادث بکارگرفته (علاج واقعه را قبل از وقوع نموده) تا پس از وقوع اتفاق تنها به پیام تسلیت و ابراز همدردی لسانی اکتفاء ننمایند! (موضوعی که رنج خسارت دیدگان را دوچندان خواهد نمود) اما…

اما اینک که تایید مقدمات فراهم نگردیده، سیل واقع، و چنان خسارتهایی (آن هم به کشاورزان تولیدکنندگان اصلی) وارد نموده است چه باید کرد؟ و چگونه موجبات رفع پریشانی، نگرانی آنان و خانواده هایشان را فراهم آورده و آنان را دوباره به زندگی بازگرداند؟!

سیل؛ ویرانگری همانند زلزله، آتش سوزی، طوفان و… نشانه ای از قهر طبیعت که تنها مساعدت و دستگیری مسؤلین مرتبط می تواند رافع و نافی خسارات آن گردد که به نظر می رسد در استان ما اینگونه نیست. درحالی که مسئولین استان از استاندار محترم تا مدیران کل مرتبط، مدیران عامل سازمان آب منطقه ای، بانک ها و… پس از سیل اسفند ماه ۹۵ در مقابل دوربین های خبری از تعیین و تصویب کمک‌های فوری (بلاعوض کم ‌بهره) به سیل‌زدگان نام بردند.

پس چه تفاوتی است بین خسارات سیل، زلزله و آتش سوزی و یا بین خسارت دیدگان آنها که چنین کشاورز خسارت دیده ای از سال قبل تاکنون با ارسال ده ها نامه و درخواست به مسئولین استان و شهرستان و مراجعات مکرر حضوری تاکنون موفق به دریافت حداقل حقوق خود (خسارات ناشی از تخریب طرح تغذیه مصنوعی سازمان آب منطقه ای) که به تایید کارشناسان مربوطه (رسمی قوه قضاییه، دادگستری و…) نیز رسیده نگردیده است و مضافاً اینکه به علت محدودیت زمانی جهت دریافت خسارت حتی از دریافت کمترین میزان وام (متناسب با کشاورزی جهت احیای فوری اراضی خود) نیز محروم مانده و هیچ کدام از مراجع ذیربط و مسئولین! مربوطه پاسخگوی وی نمی باشند.

و این در حالیست که حداقل ۵۰ نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم از مجموعه کشاورزی نامبرده کسب درآمد و ارتزاق می نموده که (به لحاظ عدم همکاری فوق الذکر) قریب یک سال است این تعداد نیز شغل خود را از دست داده اند موضوعی که به راستی باید برای آن فکری اساسی و از آقای استاندار سوال نمود: تدبیر جنابعالی برای رفع مشکل خسارت دیده ترین کشاورز (تولیدکننده) استان تان چیست؟


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان