میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 سپتامبر 2018 ساعت 6:56 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 17 دیدگاه 1,198 بازدید

پرسه در اخبار لارستان(۲)/ «لاریجانی» خیرین را عصبانی کرد و «تبادار» حاضرین در فرودگاه/ سفری که می توانست طور دیگری باشد

پرسه در اخبار لارستان(۲)/ «لاریجانی» خیرین را عصبانی کرد و «تبادار» حاضرین در فرودگاه/ سفری که می توانست طور دیگری باشد

«پَرسه در اخبار لارستان» عنوان خبر-گزاره های هفتگی سایت آفتاب لارستان است که در پایان هر هفته منتشر می شود. در این بخش تلاش می کنیم مهمترین عناوین خبری لارستان و موضوعات داغ شبکه های اجتماعی را با رویکردی تحلیلی و انتقادی تبیین و نگارش کنیم.

***

 سفر پرحاشیه «لاریجانی» به لارستان

بی شک مهمترین خبر هفته جاری سفر یک روزه «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه استاندار فارس به لارستان بود. سفری که البته بی حاشیه نبود و بلافاصله از همان روز تاکنون محور بحث غالب گروه های فضای مجازی شده است.

مهمترین حاشیه سفر لاریجانی واکنش و اعتراض کتبی خیرین ساخت پردیس دانشکده علوم پزشکی نسبت به بی اعتنایی مهمانان ويژه یا برنامه ریزان این سفر بود. اعتراض خیرین در قالب نامه ای (اینجا) منتشر و در آن تاکید شده با این شرایط ادامه ساخت پردیس دانشکده را متوقف می کنند.

گلایه اصلی این خیرین عدم اختصاص وقت حداقل ۱۰ دقیقه ای گفت و گو با رئیس مجلس آن هم در شرایطی بود که این مهمان عالی مرتبه از صبح تا شب را در شهر لار گذراند!

از دیگر حواشی و انتقادات وارد به برنامه های این سفر اجرای پر زرق و برق و تجملاتی و پرهزینه، خصوصا در حسینیه اعظم لار بود که تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی و حتی تعدادی از طلبه های جوان شهر به این موضوع باتوجه به شرایط سخت اقتصادی مردم انتقاد کردند.

به این موارد البته می توان عدم استفاده از مداحان و شعرای بومی لارستان و دعوت از افراد شناخته شده کشوری در مراسم تجلیل از خیران و خادمان حسینی اشاره کرد.

در مجموع آنطور که از نظرات غالب می توان برداشت کرد انتظار مردم از سفر رئیس مجلس به اندازه مورد توقع برآورده نشد و همان پرسش معروف «دستاورد اینگونه دعوت ها چیست؟» حداقل تاکنون با پاسخ قانع کننده ای همراه نبوده است.

البته از سوی دیگر احتمالا همگان تصدیق می کنند که حضور افراد عالیرتبه و متنفذ در هر منطقه ای به شرط رعایت برخی موارد می تواند مفید فایده باشد. مثلا می توانستیم بجای حضور رئیس مجلس و استاندار در برنامه های رسمی و کلیشه ای و همچنین پروژه هایی که بیشتر تداعی کننده توان مالی بالای لارستانی هاست آنها را به شهرک های صنعتی و پای درد دل صنعت گران و کارآفرینان برد. می توانستیم آنها را برای دیدن محلات محروم همین شهر لار یا روستاهای اطراف ببریم. می شد این مسئولان را روبروی سرمایه گذاران منطقه قرار داد یا بجای در اختیار گذاشتن تریبونی یکطرفه آنها را در جلسات پرسش و پاسخ با دانشجویان و فعالان سیاسی اجتماعی نشاند یا حداقل نشستی خبری ترتیب داد و خبرنگاران بخشی از دغدغه های مردم را به آنها منتقل می کردند.

به راستی که اگر این موارد رعایت می شد بی شک مردمِ قدرشناس نه تنها موضعی نمی گرفتند و شائبه انتخاباتی بودن این سفرها را دامن نمی زدند که بانیان برنامه را تحسین نیز می کردند.

«تبادار» حق «میزبان» را بجا نیاورد!

خبر و حاشیه دیگر سفر روز سه شنبه مسئولان به لارستان را استاندار فارس رقم زد. وی در مراسم افتتاح ترمینال خارجی فرودگاه لارستان در فرصت محدود سخنرانی خود بیش از «لارستانِ» میزبان به «لامرد» اشاره کرد و از لزوم رسیدگی بیشتر به فرودگاه آن شهرستان گفت.

این موضوع نیز باعث عصبانیت تعدادی از حاضران شده و بازتاب آن همچنان در فضای مجازی ادامه دارد.

فارغ از اینکه این موضع گیری ها را درست یا نادرست بدانیم باید استاندار فارس که فردی باتجربه است حساسیت های هر منطقه را رعایت کند و حداقل پشت تریبون و درحضور مردم لارستان زمان محدود خود را به لارستان اختصاص می داد. در این نسخه استاندار حداقل در رعایت «دیپلماسی عمومی» ناموفق بود که بازتاب آن در موضع مردم و رسانه های لارستان و استفاده از تیترهایی مثل «استاندار فارس یا لامرد؟» با محوریت نگاه تبعیض آمیز استاندار به بعضی شهرستان های فارس مصداق یافت.

ناگفته نماند که مسئولان لارستان نیز می توانستند در انتقال این حساسیت ها به سخنرانان مراسم نقش موثرتری داشته باشند.


17 نظر

 1. همشهری گفت:

  2

  1

  لار دلسوز ندارد متاسفانه مسئولین ما غیر بومی هستن

 2. لاری گفت:

  3

  1

  پس چطور اونایی که شنونده بودند هم سکوت اختیار کردند؟

 3. علی گفت:

  3

  0

  بی تدبیری مسئولان، این جا و در این کارها مشخص میشه. اگر مسئولین ما کمی درایت داشتند این همه بر طبل نفاق نمی کوبیدند

 4. لاری گفت:

  1

  0

  چند روز قبل از سفر. لاریجانی. به. لار استاندار بازدید مفصل. از. پردیس. دانشگاه. داشته. است ودرخواست. ومطالبه. خیران. وبزرگواران نیکوکار. شنیده. بودند. ایا. باز هم. لازم استکه. بازدید میشد. ویا اینکه. کلیه. درخواستهای مردم وخیران. را دریک. جلسه. با حضور. خبرنگاران. مورد. بررسی. وپرسش. وپاسخ. قرار میگرفت. بهتر نبود. باید. در سفرهای. مسولان دراینده. موارد. نمایشی کار. راکم. کنیم. وبه. اصل. مطالبات مردم. لاز. والبته. همه. لارستان. بزرگ. که. معمولا. اطراف. لار. در این. مسافرتها. دیده. نمیشوند. هم. بپردازیم

 5. خنجی گفت:

  2

  1

  درجنوپ فارس. هر کجا فرودگاه. ترمینال. ودانشگاه. بیمارستان. و…….ساخته. شود. خوب است ونفع ان. به همه. بندگان خدا میرسد استاندار بنده خدا هم از. ابادانی وعمران. همه. استان تعریف وتمجید. میکند دیگر. دورانی است که . باید. همه مناطق به صورت. متوازن. پیشرفت. وتوسعه پیدا. کند. چه. لار. چه. جهرم ویا. لامرد. وگراش. واوز. وخنج. باشد. همه. مناطق باید. پیشرفت. کنند.

 6. ناشناس گفت:

  3

  1

  مردم لار حقشونه همچین ناملایمتی ها رو تحمل کنن. وقتی داشتن نماینده انتخاب میکردن باید به عاقبت کارشون فکر میکردن.

 7. خرم بخت گفت:

  1

  0

  با سلام وتشکر از تمام خیرین محترم لارستان بزرگوار های عزیز حق دارید که ناراحت باشید ولی این را بدانید کار شما اجرش پیش خداست نه دست اندر کاران مملکت زیرا اینها قدر زحمت هیچ کس را نمی داند چون خودشان انقدر در گیر کارهای بیهوده خودشان هستن که کارهای دیگران مهم نیست بعنوان یک شهروند از شما بزرگوارها خواهش می کنم به کارتان ا دامه دهید واجرتان را از امام حسین بگیرید

 8. علي گفت:

  0

  1

  باسلام و تشکر ،ايا اقاي استاندار حاضر است در لامرد ازپروژههاي نيمه تمام لارستان سخن به ميان اورد ،طي اين چند سال اقاي تبادار چندين سفر به لامرد با مقامات کشوري داشته اند چند بار ايشان در بازديد از صنايع انرژي برنام منطقه ويژه اقتصادي لارستان و سروسامان دادن به ان و محروميت و کاستيهاي منطقه سخن گفته اند ؟

 9. مهدي گفت:

  1

  1

  خب حرف استاندار کاملا درسته الان با پيگيري نماينده محترم و فرماندار لارستان بعنوان يک شهر خيرساز و سرشار از خير معرفي شده که نيازي هم به پيگيري استاندار نداره ،ولي لامرد و جهرم و ….نياز به کمکهاي مالي دولتي دارن و هر روز مسوولينشان پيگير و از استاندار مطالباتشان ميخواهند پس معلومه استاندار بايد هواشون داشته باشه

 10. خنجی گفت:

  1

  0

  تا جایی که. متوجه. شده ام. در این. دور. وزمانه. افرادی. در لار هستند که. خواهان. تمرکز. همه امور. جنوب. در. لارمیباسند درحالیکه. دنیا دیگر. اوز. شده. وهمه منطقه خواهان. توسعه متوازن میباسند. باید. پتاسیلهای. لامرد. ومهر. در زمینه. نفت وگاز. ودیگر. سهرستانهای. منطقه. وارتقای. بخشهای بزرگ. منطقه. را به. رسمیت. بشناسیم. با. سایر شهرها. ومناطق. هم جوار. رابطه. دوستانه. وتعامل. باشیم. دوران وعصجدید. دیگر. با زور وتحکم نمی شود. خود را حاکم. ومرکز. جنوب. فارس. دانست. من فکر. میکنم چنانچه. در اطراف. لارستلن بزرگ. شهرستانهای. بیشتری. ایجلد. شود. دراینده. به نفع. لار میشود. آدولت. برای. مرکزیت. وپیشرفت. امور. دولتی. مرکزیت. لار را. مورد نظر. قرار میدهد. ولی این. تفکر. اینده. نگر. مسولان. لاری. را میطلبد. کاری که. در جیرفت. کرمان. در خال. انجام. است

 11. م . ج . لترستان گفت:

  1

  1

  بهتر است که بگویییم تشکل بیمار لارستان و همراهان معاندشان بیشتر قصد عصبانی کردن مردم را داشتند ؛ از اینکه شما رسانه ای ها و سایت بدستان به قول خود اصلاح طلب همواره به بهانه های مختلف قصد تخریف و تضعیف افکار عمومی را دارید بر آحاد مردم فهیم لارستان پوشیده نیست . حتی نامه خیرین به قلم و تحت تاثیر یکی از اعضای همین مجمع و از مطرودین سیاسی و اجتماعی شهر بوده است که بر مسئولین مربوطه مسجل گردید . هر چند عملکرد استاندار مورد تایید هیچ کس نیست لذا سفر آقای لاریجانی بحمدالله دستآوردهایی داشته که دوستان فرمانداری و دفتر نماینده اعلام داشتند بزودی اعلام خواهند کرد . اما شتابزدگی شما صحبت نیوزی ها و دوستان منافقتان کاملاً در جریانات شهرستان کاملا واضح و مشخص است .
  در کنج خانه چون . . . سر در خمره عناد و کینه بازندگی خود فرو برده و منافع شهرستان را فدای مقاصد شوم و پلید خود میکنید و اتفاقات شهرستان را بگونه ای دیگر می نمایانید.

 12. کارمند. بومی گفت:

  1

  0

  من کاری به صحبتهای مسولین. ندارم. شوربختانه. افراد فعال. اجتماعی. در لارستان خیلی نسبت به مرکزیت لار متعصبانه. رفتار میکنند وسایر مناطق. اطراف مانند. گراش. اوز. خنج. و…… هم. رانادیده. میگیرند. وازنام. لارستان. بزرگ. استفاده. میکنند. ولی. تنها. همه. امکانات. را برای. خود. لار میخواهند ودر مجالس وبازدیدهای. مسولین. رده. بالا جایی برای. دیگران. قایل. نیستیم. ما. لاریها باید. اینده نگر. باشبم هر چه قدر. شهرستانهای اطراف بزرگتر. وابادتر شوند. برای. اینده. لار. بهتر. است. لار. زمانی مرکزیت پیدا میکند که. شهرستلنهای بیشتری. اطرافش. باشد

  • لاری گفت:

   1

   0

   این همه غلط املایی داری. معلومه سواد درست و حسابی هم نداری و این مزخرفات از جایی بهت قالب شده. توصیه میکنم چند کلاس سواد یاد بگیر بعدش بیا کامنت بذار. برو پسرم به درس و مشقت برس که کم کم مدرسه ها بازه

 13. بيرم کهن گفت:

  0

  0

  فقط يه چيزي رو خدمتتون عرض کنم ،اگه اين سفرا کلا دستاوردي داشت ،اول به لامرد ميرفت ،بعدش جهرم و ….اگه وقت ميشد به لار

 14. معلم. لاری باز نشسته گفت:

  1

  0

  من اعتقاد. دارم که همچنانکه دیگران هم کامنت گذاشته اند مردم لار باید با درایت وبرنامه دنبال این باشندکه مرکزیت لارستان با برنامه. وتعامل وهمزیستی مسالمت امیز با شهرها ومناطق مجاور همره. باشد با کینه وحسادت وبرتری جویی این کارشدنی. نیست وحتی با ممانعت ومخالفت سایر شهرها ومرکراستان. مواجه خواهدشد باید با ارتقای. مناطقی که خودرا جزیی از فرهنگ لارستان میدانند. موافق باشیم تا تعداد شهرستانهای اقماری. دراطراف. لار زیاد شوند ودراینده دولت برای. اداره جنوب فارس ادارات کل. رادرلارستان. افزایش. دهند. ودرنتجه. مرکزیت لارستان مسجل شود این تنها راه در این. دوران وزمانه است که. لار ستان به حق. وحقوق خود برسد ودیگر مناطق هم به. ارتقا وپیشرفت وتوسعه برسند

 15. م-ق گفت:

  0

  0

  سلام. خیرین محترم لارستان ،خدا قوت. شما که هدف ازساخت این پروژه خدابوده نباید از بی توجهی مسئولین ناراحت بشید. راستش موقع خوندن مطلب یاد داستانی از بهلول عاقل افتادم که دید میجدی رو دارن بنا میکنن گفت این مسجد مال کیه گفتن خدا . اومد برای امتحانشون تابلویی رو به اسم خودش سردر مسجد زد که سازندگان عصبانی شدن وبهلول جواب داد عصبانیت نداره خدا خودش میدونه کی ساخته ( خلاصه داستان)
  حالا مگه شما برای خوش آمدن مسئولین و لاریجانی ساختید. نکنه خدای نکرده در این مسیر خیر دچار شرک خفی بشید و هدف اصلی رو فراموش کنید و موجب آزردگی پدران مرحوم خود و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بشید.
  مطب دوم: اگه میخوایید لار پیشرفت کنه باید همه مناطقش هماهنگ پیشرفت کنن . در این اوضاع و احوال سیاسی و اقتصادی و داشتن دشمنان قسم خورده اسلام و ایران همه باید متحد و دوست باشیم و مشکلات کل جامعه رو در نظر بگیریم و رفع کنیم نه شهر یا استان خاص. یادتون باشه امام زمان که بیاد، امام کل کره زمین هست نه فقط ایران یا فقط لار.

 16. لارستانی. دلسوز گفت:

  1

  0

  اخیرا شهرستانهای بزرگ. وقدیمی. مانند. نیشابور. سبزوار. جیرفت. دزفول. و…… برای اینکه مرکزبت انها درمنطقه خودشان. حفظ شوند. واز دولت برای استقرار ادارات کل تقاضا هایی داسته. باشند. با تدبیر ودور اندیشی. تقاضای. ارتقای. بخشهای. اطراف. خود. را میکنند. تا. تعداد شهرستانهای کوچک در اطراف. شهرهای بزرگ. وقدیمی. زیاد. شوند. تا دراینده مرکزیت. برای. شهرستان. شدن. پیدا. نمایند. ایا. درلارستان. بزرگ هم. این. تفکر. وجود. دارد. ویا. خیر ویا. برعکس. بعضی ها فکر. میکنند. تا. مانع ارتقا. وپیشرفت. بخشها. شویم. تا. بزرگ. لار برقرار شود این تفکر کهنه. جواب. نخواهد. داد ما هم مانند دیگر. شهرستانهای. قدیمی. ایران. باید. از. ازارتقای. بخشها. استقبال. کنیم بخاطر اینده لارستان بزرگ

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان