میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 آگوست 2014 ساعت 9:08 ب.ظ سرویس:آفتاب 7 دیدگاه 3,887 بازدید

پرنقدترین بحث های اعتقادی در يك شب!

گزارش اين هفته انجمن شعر «آفتاب» لار:

پرنقدترین بحث های اعتقادی در يك شب!

فاطمه محسن پور: انجمن شعر آفتاب در اين هفته با متوسط جمعیت خود برگزار شد و متاسفانه بنده وقتی در جلسه حاضر شدم که صحبت های آقای گرامی رو به پایان بود. او داشت شعری از شاملو را که اتفاقا عاشقانه بود نقد يا خوانش مي كرد. اين جمله او توجهم را جلب كرد؛ اینکه شاملو عشقش را با صلح وآشتی بیان می کند و نامش عاشقانه ی شبانه بود.

4

رسالت از نوع زندگی
جعفر روئینا شعری در موضوع داغ این روز ها یعنی غزه خواند و فرزاد قناعت پور به بهانه ی نقد این کار جمله ای از شاملو بیان کرد که: ادبیاتِ من، تصویری از زندگی است و با اشاره به این‌که شعر آقای روئینا بیشتر خبری بود اضافه كرد: بهتر است در شعرهایمان عمق فاجعه را بسیار بیشتر و به صورت خیلی‌ خاص بیان کنیم وگرنه که اگر صرفا به اخبارگویی بپردازیم بر جان مخاطب تاثیر چندانی نمی گذارد.

فاطمه محسن پور در واکنش به نقل جمله ی شاملو، جمله ای از «ویرجینیا وولف» بیان کرد که: «هنر نسخه ی دوم جهان واقعی نیست، از آن نکبت همان یک نسخه کافی است!»  و افزود: شعر نباید فقط تصویری از زندگی و عین خود آن باشد.

احمد مبشری هم که خيلي وقت است در انجمن آفتاب، آفتابي نشده بود، وارد بحث شد و گفت: این جمله ی ویرجینیا وولف ناشی از تفکرات پوچ انگارانه اوست و ادامه داد: شاملو برای هنر رسالتی قائل است که یک رسالت اجتماعی است.

گرامی در واکنش به اين اظهار مبشري گفت: من فکر نمی کنم شاملو رسالتی برای هنر قائل باشد بلکه می گوید این رسالت از نوع زندگی است و بیانیه های شاملو در هنر به سطح زندگی می رسد .
بعد از آن اسد خوشه چرخ سه شعر خواند که سومی بیشتر مورد نقد قرار گرفت. مبشری معتقد بود اندیشه ی زیبایی در شعر به کار رفته است اما تا انتها آن را یاری نمی کندو ما دچار یک نوع افول اندیشه می شویم. گرامی در ادامه اشاره کرد که بندها باید در فضای شعر همدیگر را همراهی کنند.
سپس امید مجیدی شعرخوانی کرد که با شعر خوشه چرخ مقایسه شد. مبشری گفت: شاعرانگی که در شعر خوشه چرخ افول داشت در شعر مجیدی از بین نرفت.

محسن پور به انواع شاعرانگی اشاره کرد و گفت که در نوع پردازش متفاوت است و مثال زد که حتی خوانش یک شعر هم می تواند در شعر، نوعی شاعرانگی بوجودآورد. وي اضافه كرد: چیزی که شعر را از متن جدا می کند ایجاز است چراکه گاهی متن هم می تواند شاعرانگی یک شعر را داشته باشد.

قناعت پور هم به اشتراک هایی بین لحن و تصویر شعر خوشه چرخ و مجیدی اشاره کرد و جمله يا ضربه ی آخرش این پرسش بود که: چرا به جای شعر، نام نثر ادبی خوب را بر اثرمان نگذاریم؟!

3

شاعران نه الگوی ما بلکه الگوی شعرشان هستند
افسردیرِ پدر نفربعدی بود که این بار نه به عنوان شاعر بلکه به عنوان یک معلم حرف دل خود را بیان کرد. او ابتدا شعری از فروغ خواند وگفت زیاد آن را نمی‌پسندد چرا که ما شاعر را به عنوان الگوی جامعه می بینیم.

گرامی به او واکنش سختی نشان داد و گفت: شاعر الگوی ما نیست، اینجا انجمن شعر است و ما به زندگی شخصی شاعران کاری نداریم وقتی ما از اخوان می خوانیم آیا او الگوی ماست؟! ما فقط راجع به شعر حرف می زنیم.

مبشری هم که در هر بحثی حضور فعال داشت گفت: مثلا وقتی من با نوازنده ی تار روبه رو باشم فقط با تار او کار دارم و وقتی با شاعر روبه رو باشم فقط با شعر او کار دارم. محسن پور در اواخر جلسه اشاراتی به این موضوع داشت و بیان کرد: البته نمی شود گفت کاملا بی ربط است چراکه وقتی زندگی شخصی یک هنرمند در روحیات و شهرت و تفکرات او تاثیر می گذارد، مطمئنا در اثری که با آن مواجهیم هم تاثیر می گذارد، مانند «فریداکالو» نقاش معروفی که تصادف کرد و نقاشی هایش ناشی از درد هایش بود و یا «مرلین مونرو» که بارئيس جمهور آن زمان و نمایشنامه نامه نویس معروف، میلر، ازدواج کرد.

شاعرانگیِ نقد شعر!
امین کریمی در ادامه ی گفت و گو که آنرا برای جلوگیری از کش دار شدنش با کف زدن ها خاتمه می‌دادند دو رباعی و یک غزل خواند که از رباعی دومش تعریف شد و رباعی اولش که اتفاقا در مورد موضوع غزه بود با نقد مواجه شد.

قناعت پور گفت ما در شعر اول اشاره ای به مضمون شعر که غزه باشد نمی‌بینیم، مبشری هم درجوابش بیان کرد که گاهی بدون اشاره هم می توان مضمون شعر را رساند و شعری از وحیده فلاح خواند و ذکر کرد که شاعر در این شعر اندکی به مضمون غزه اشاره نکرده است اما ما خوب می فهمیم که مضمونش چیست! حضار هم از نقد او استقبال كردند و قناعت پور به بهتر بودن نقد های شعری از نقد های کلامی پرداخت.
درادامه محسن پور شعری از خودش خواند و قناعت پور از پراکندگی بند ها گفت و محسن پور عمدی بودن آن را تاکید کرد. قناعت پور درباره ی کتابی که خوانده بود حرف زد که هر تمهیدی که در اثر به کار می رود، نمی‌تواند آن را به شعر، تبدیل کند به عنوان مثال واج آرایی در بعضی بیت های مولانا مثل «یار مرا غار مرا عشق جگرخوار مرا…»  فضای شاعرانه ایجاد نمی کند بلکه در بیت های اینچنینی «خیزید و خز آرید که هنگام خزان است…» شاعرانگی حس می شود.
سپس اسلام زاده شعرخوانی کرد. مبشری گفت تنها چیزی که خوب بود قرائت متن بود و گرامی به خفه بودن شعر اشاره کرد. محسن پور به مسئله ی خوانش پرداخت و مثال زد که در تئاتر، نمایشنامه هایی که برای خوانش نوشته می شوند با نمایشنامه های برای اجرا متفاوتند. وي افزود: درشعر هم باید اینگونه باشد و خوانشگر بهتر است شعرهایی را انتخاب کند که بیشترگوش نواز باشد تا مفهومی!
پس از او منیره جهان بین و اكبر زائری شعرخوانی کردند که در بین آنها محبوبه وحیدیان درباره ی مقاله ی برگزیده شده اش در جشنواره اي بین المللی که فکر می کنم در مشهد برگزار خواهد شد، صحبت کرد و گفت: دو مقاله ی دیگر درحال پردازش دارد که یکی ضرب المثل های لاری و دیگری درمورد لالایی های خاص منطقه لارستان است.

2

مسئله ی تفکیک و زمان!
در ادامه جلسه مسعود شجاعی (البته نه آن فوتبالیست معروف!) صحبتش را ابتدا با یاد آوری فاجعه ی سانحه ی هوایی آغاز کرد و بعد از گفت و گویش در نمایشگاه تهران سخن به میان آورد که بحث برانگیز شد. مسئله ی تفکیک و زمان!

 او گفت بهتر است در نقد هایمان اول به زمان گفتن شعر و دوم به تفکیک بین شاعر و شعرش اشاره کنیم که مورد تشویق حضار قرار گرفت.
سينا ریاحی هم بعد از او گفت بحث های اعتقادی را کنار بگذاریم و ابوذر بيغرض شعری از خودش خواند و همگی او را تحسین کردند و البته باز هم مسئله ی تفکیک به میان آمد…
در پايان جلسه هم خلیل روئینا با اصرار زیاد  حاضران دو رباعی خواند که هردو زیبا بودند و نیز در مورد رباعی اولش توضیحاتی داد.

به اين گونه پرونده جلسه ی ۲۱ مرداد انجمن آفتاب این هفته بسته شد؛ درحالی که افراد تازه یادشان آمده بود كه چای تعارف نکرده اند!
گفتني است در این جلسه خانم ها آریان، علویه و آقایان آریان، فياض پور، هاشمیان، مفتوحی، افسردیرِ پسر و جمعی دیگر از مهمانان حضور داشتند که متاسفانه فرصت نشد نام آنها را بپرسم.

5

 


7 نظر

 1. مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  گزارش جالبی بود ؛ سپاس فراوان

 2. اکبری گفت:

  0

  0

  باسلام خدمت ناشران ادب و انسانپروری
  درصورت امکان بفرمایید جلسات انجمن چه روز و چه ساعتی برگذار میشود.
  با تشکر
  ————-
  مديريت: جلسات انجمن شعر آفتاب لار سه شنبه ها ساعت ۹ شب در فرهنگسراي مرتضوي برگزار مي شود.

 3. ك.ك گفت:

  0

  0

  با اين گزارش خوب ديگه به آقاي منشي بگين خودش رو بازنشست كنه. بچه هاي آفتاب همه دارند همه كاره مي شن.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  گزارش خوبي بود. آفرين به خانم محسن پور.

 5. دلواپس گفت:

  0

  0

  با سلام و تشکر از خانم محسن پور.
  جناب آقای رویینای پسر به عنوان رییس انجمن آفتاب لطف کند و نگذارد مباحث حاشیه ای
  در این جلسات بیش از حد به درازا بکشد چون جلسه ملال انگیز خواهد شد و باعث دلزدگی
  حاضران. با تشکر

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر خانم محسن پور. عالی بود گزارشتون.

 7. حسین طاهری گفت:

  0

  0

  ممنونم از خانم محسن پور بابت گزارش مفیدشان
  حسرت می خورم که آقای” احمد مبشری” در انجمن بودند و من سعادت حضور ایشان را نداشتم…کبریت احمر و عنقای مغرب را به سختی وبه ندرت می شود دریافت.هرکجا هست خدایا به سلامت دارش.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان