میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 سپتامبر 2020 ساعت 4:43 ق.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 367 بازدید

پروژه‌های خیرساز از حرف تا واقعیت!

پروژه‌های خیرساز از حرف تا واقعیت!

آفتاب لارستان: متن پیش رو قسمتی از یک نامه بلند ارسالی برای این سایت در انتقاد به برخی سیاستگذاری‌ها در دانشکده علوم پزشکی لارستان خصوصا در بخش تعامل با خیرین با امضای «جمعی از کارکنان این دانشکده» است.

گفتنی است بخش‌های متعددی از این نامه البته توسط سایت آفتاب لارستان، ممیزی و تلخیص شده اما تلاش کردیم اصل دیدگاه نویسنده یا نویسندگان نامه محفوظ بماند.

ذکر این نکته تکراری لازم است که انتشار مطالب در این بخش الزاما موید دیدگاه آفتاب لارستان نیست و حق پاسخگویی افراد و نهادهای مورد انتقاد در همین سایت محفوظ است.

***

رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان در سال۱۳۹۶ آن‌ها را به تلاش جدی و همه جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه‌ها توصیه نمودند. ایشان در ضمن این بحث فرمودند: «من به همه آن هسته‌های فکری و عملی و جهادی، فرهنگی در سراسر کشور مرتبا می‌گویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به قول میدان جنگ، آتش به اختیار»


مدتی است که در رسانه‌های مختلف لارستان و به انحای مختلف از رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان انتقاد می‌شود. افراد گوناگون نیز به بیان مباحثی در این خصوص پرداخته اند. اما در طول این مدت شش ماه (غیر از بدرقه دکتر رضایی) تغییر محسوسی ایجاد نشده است!

مسئولین محترم شهرستان (از فرماندار گرفته تا نماینده مجلس) هم معمولا با دعوت گروه‌های دخیل در این موضوعات به آرامش برای انجام تغییرات لازم، عملا اتفاقی را رقم نزده‌اند.
اما دلیل اصلی نوشتن این یادداشت نکته مهم دیگری است؛ به عقب باز می‌گردیم… زمان ریاست دکتر فرامرزی. با تلاش‌های صورت گرفته توسط دکتر فرامرزی سیاست متمرکز کردن واحدهای بهداشت و درمان به نتیجه رسیده بود و خیرین به آن سمت سوق داده می‌شدند. مقرر شده بود کلنیک تخصصی و فوق تخصصی در فضای بیمارستان احداث شود.
چندی قبل پروژه‌های مهمان‌سرای بیمارستان و استقرار دستگاه MRI به گونه‌ایی به اجرا در آمده بود که از دیوار کناری بیمارستان به اندازه ۱۲ متر فاصله داشته باشد تا بتوان بعد از پایان پروژه پردیس، مسیری سهل الوصول‌تر به سمت پردیس از بیمارستان موجود باشد. اما به یکباره این مسیر با کلنگ زنی این درمانگاه بسته شد!

در ابتدا تعیین شده بود کلنیک در دو طبقه اجرا شود اما با تغییر رئیس و در جلسه‌ایی که در محل بنیاد نیک اندیشان هاشمی با حضور خیر برگزار گردید و با صحبت‌های رئیس وقت مبنی بر اینکه اگر طبقه سومی ایجاد کنیم که شامل سالن کنفرانس، کتابخانه و مرکز همایش باشد هم به امتیاز آموزشی ماندن بیمارستان کمک کرده و هم برای برگزاری سمینارها مناسب است؛ این پروژه در سه طبقه اجرا گردید. لازم به ذکر است که این پروژه به صورت ۶۰ درصد سهم دولت و ۴۰ درصد سهم خیر به تفاهم رسیده بود اما با توجه به گذشت زمان و اجرا حدودا ۱۰ میلیارد تومان سهم دولت و ۳ میلیارد تومان سهم خیر را شامل شد.
بعد از قریب به دو سال و تفاوت نظرها فی مابین معاون توسعه (که قبلا رییس شورا بود و از معاونت درمان به توسعه رفته بود) بالا گرفت. مجددا باندهای تعیین کننده، نقش خود را ایفا کردند و هرکدام ساز خود را زدند. باز هم نماینده نقش خود را به غلط ایفا کرد و […]

مدتی بود دانشکده در تلاطم و پروژه کلنیک هاشمی زاده با رکود مواجه شده بود. مجددا توافقی بین بنیاد هاشمی و دانشکده منعقد گردید و در توافق جدید مشخص شد که خیر جهت پایان سریعتر پروژه خود نظارت داشته باشد اما هزینه ها را دانشکده پرداخت نماید و پس از پایان این پروژه به صورت مستقل اداره شود. اگر به درمانگاه مراجعه نمایید قطعا بر روی شیشه این عنوان را خواهید دید: کلنیک مستقل تخصصی و…

مستقل بودن آن بدین معناست که اداره آن هیات امنایی است و درآمد آن از بیمارستان جدا می‌شود. لازم به ذکر است یکی از منابع درآمد در بیمارستان‌ها درمانگاه‌هاست. اما نکته مهم‌تر اینکه با مستقل شدن این درمانگاه دیگر وزارت تعهدی مبنی بر اختصاص نیروی دولتی جهت گرداندن آن نخواهد داشت.

لازم به توضیح است یکی از راه‌های مجوز گرفتن نیرو در وزارت بهداشت بدین صورت است که با ایجاد فضای فیزیکی بهداشتی و درمانی متناسب با آن، می‌توان جهت اداره کردن آن مکان نیرو استخدام کرد. موضوعی بسیار مهم و ارزشمند که امروزه با وجود ۶۵۰ نفر نیروی شرکتی در بدنه دانشکده به اهمیت آن پی‌خواهیم برد. موضوعی که اکنون دانشکده جهت پرداخت حقوق این پرسنل با مشکل اساسی رو بروست. اینکه چرا رئیس دانشکده به چنین درخواست نماینده خیر در جایی که منابع دولتی ۳ برابر آورده خیر محترم است تن می دهد برای ما جای سوال است که قطعا جوابی روشن خواهد داشت: #حمایت.
با حضور وزیر محترم بهداشت این پروژه افتتاح شد. به شهرستان همجوار می‌رویم. بیمارستان سوم جهرم با هزینه دولت ساخته می‌شود و در آزمون استخدامی گذشته فقط در مورد رشته پرستاری ۲۰۰ نفر نیروی پرستار به این بیمارستان اختصاص می‌یابد. نکته‌ایی که پرستاران و کادر درمان بیمارستان امام رضا(ع) در جریان افتتاح بخشICU(خیرساز)  به نماینده سابق گوشزد کردند. اینکه آیا با وجود بخش تازه تاسیس ICU به این بخش نیاز بوده یا خیر هم بماند.
به جلوتر می‌رویم؛ زمزمه‌های ورود دستگاه سی تی اسکن ۱۲۸ اسلایس به گوش می‌رسد. کاری که با حمایت نماینده سابق و دانشکده و خیر به ثمر رسیده است. دستگاهی که امروزه به یقین می‌توان گفت جنس قید شده در قرارداد و جنس تحویلی با هم مغایرت دارد.

توافق شده است این دستگاه در کلنیک مستقل مستقر شود. اشتباهی بزرگ در محل استقرار این دستگاه. فرض کنید بیماری با حال وخیم نیاز به انجام سی تی اسکن با دستگاه ۱۲۸ اسلایس را دارد. برای انتقال آن یا باید بیمار منتظر آمبولانس باشد و یا باید مسیر اورژانس تا درمانگاه که قطر گوشه تا گوشه زمین بیمارستان را در بر می‌گیرد طی نماید، سی تی بشود و مجدد این مسیر را برگردد. در طول این مسیر یا در زیر دستگاه بیمار دچار مشکل نشود هم بماند.
سوال اساسی اینجاست چرا با وجود هزینه کرد دولتی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان و مشارکت خیر توسط نماینده خیر که چیزی کمتر از ۲۵ درصد می‌باشد تمام خواسته های نماینده خیر اجابت شده است؟! اگر قرار است با مشارکت خیر به این میزان ناچیز به نماینده خیر چنین امتیازاتی داده شود پس به خیرین پردیس که تمام هزینه ها را متقبل شده اند چه چیزی داده شده است؟!


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    نکته اینست که خیرین لار […] هستن.[…] اینهمه سرمایه که داره در مسیر غلط به هدر میره.البته برای اطرافیان خیر بسیار منفعت داره چون از محل ساخت و ساز درصد خوبی گیرشون میاد.یک اثر دیگه اش هم اینه که دولت میگه اینها پول دارن خودشون درد خودشون رو درمان میکنن و نیاز به بودجه ما ندارن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان