میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 مارس 2014 ساعت 2:19 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 7 دیدگاه 2,468 بازدید

پس از ده سال

ffgeferپس از ده سال

نگاهی کوتاه به هشتمین جشنواره تئاتر لارستان

فرزاد قناعت پور: جشنواره ها برایند یک دوره ی کاری اند ماحصل زمانی از حرکت فکر و عمل. پس از تحقق این زمینه و یافتن ضرورت وجودی است که جشنواره شکل می گیرد و آنگاه به اهداف بعدی خود می اندیشد؛ به عنوان مثال، جشنواره هایی چون «جشنواره ی آوینیون» در فرانسه که در مرام نامه ی خود تلاش برای نشان دادن حرکات تازه در عرصه ی تئاتر مدرن را بر پیشانی دارند. اهداف بعدی را به طور کلی می توان چنین بیان کرد: اراده ای برای دیده شدن، بستری برای آموختن و یا آموزاندن و بهانه ای برای تقویت دوستی ها یا درگاهی برای مراوده های تازه.

 در لارستان، از هفتمین و آخرین جشنواره ی تئاتر، یک دهه می گذرد و حالا این طلسم با هشتمین جشنواره شکسته شده است. با اجرای شش نمایش انتخابی در سه عصر و شب زمستانی. به طور خلاصه می توان گفت که هشتمین جشنواره بی اعتنا به جنبه ی اول تعریف، به اهداف بعدی هر جشنواره پایبندی نشان داد. به این معنا که گرچه این دوره از جشنواره نمی توانست نمایشگری از یک دوره تحرک فکری و عملی در تئاتر منطقه بوده و از منظر حرفه ای دارای ضرورتی وجودی باشد اما در تحقق بخشیدن به سه منظر بعدی خود موفق عمل کرده است. در معرفی و دیده شدن نوآرتیست هایی در زمینه ی بازیگری و یا کارگردانی، در تقویت بعد آموزشی خود چه در حین نظارت و بازبینی چه در جلسات کارشناسی و تحلیل و چه با کمی اغماض، در نزدیکی افراد و گروه های فعلاً فعال در حوزه ی تئاتر منطقه (در کنار حضور هنرمندانی از سالهای بعضاً دور)؛ و این در حدود بضاعت خود خوب است، خوب است پس از دوره ای عسرت در زمانه ای که با کلید آحادی از اهل سیاست  فضای امیدواری به گشودن باب های تدبیر و امید گشوده است، این بهانه های شیرین برای کار و اجرا باشد و بیشتر از این هم باشد و تمام پروژه های خوب و ارزشمند معطل مانده از گذشته حیاتی دوباره بگیرد.

 و اما خوب تر خواهد بود اگر این انرژی و اراده های کوتاه مدت بتواند با تحقق خود در برنامه هایی بلند مدت حرکتی در فکر و عمل بیافریند، “منظومه” بیافریند و از این گونه، به مفهوم واقعی جشنواره در سپهر حرفه ای خود نزدیک تر شود.


7 نظر

 1. تئاتري گفت:

  0

  0

  آفرين به آقاي قناعت پور با اين مطلب كوتاه و مفيد. احساس كردم در جلسه نقد شب آخر شما آزرده شدي اما بزرگواري تان اجازه نداده است دلخوري تان را در اين يادداشت پياده كني و غير منصفانه بنويسي. حضور شما و آقاي شايانمهر و عندليب و منشي براي تئاتر لارستان غنيمت است.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام
  شنيذه شده در سال جديد در اداره كل راه و شهرسازي لارستان تعدادي از نيروهاي قراردادي اخراج خواهند شد .
  طبق شنيده ها از آنجايي كه در اين اداره كل بيشتر مسئولين رده بالا فرزندان خود را به اين اداره آورده اند احتمال اين وجود دارد كه كساني كه پشتوانه اي ندارند ( بند ( ب) بارتي ) اخراج خواهند شد .
  مسئولين سايت آفتاب لارستان پيگير باشيد

 3. 0

  0

  درود بر شما فرزاد عزیز

 4. حسین یوسفی گفت:

  0

  0

  زندگی امروز ما صحنه ی تئاتری است برای آیندگان که تمام اعمال و گفتار ما را به دقت تحلیل و بررسی خواهند کرد ، اهل قلم برای ساختن باید سوخت…

 5. مرتضي لاري گفت:

  0

  0

  بسيار دقيق و منصفانه و مودبانه نقد كرديد.

 6. حسین یوسفی گفت:

  0

  0

  در حقیقت امروز همه ی ما وظیفه داریم که جسم و جان خود را برای به حرکت در آوردن چرخ های اعتدال و امید در مقابل دشمنان خارجی هزینه کنیم و اندیشه ی خود را برای پیشرفت کشور در مقابل تند بادهای انتقاد قرار دهیم تا به معنای واقعی کلمه آزادی بیان را با سربلندی فریاد زنیم . از این روست که برای ساختن قدری هم باید آتش انتقاد را به جان خرید و ثابت قدم ماند.

 7. محسن نیرومند گفت:

  0

  0

  آقای قناعت پور عزیز
  تحلیل زیبایی بود از هشتمین جشنواره تاتر لارستان.
  اگر از بعضی بی نظمی های جشنواره مثل تبلیغات کمرنگ محیطی و زمان برگزاری وساعت اجرای نمایشها بگذریم میتوان گفت با حضور اساتید بزرگواری چون آقایان شایان مهر،عندلیب و منشی و… در جلسات نقد و بررسی آثار، جشنواره به یکی از اهدافش که همان قضیه آموزشی بودن نزدیک شد.
  چه بهتر بود که با توجه به علاقه و حضور خوب اهالی تاتر برنامه نقد و تحلیل آثار در خود سالن نمایش اجرا میشد تا افراد بیشتری از برنامه استفاده می بردند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان