میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 فوریه 2017 ساعت 3:31 ق.ظ سرویس:اجتماعی, شهر و شهروند 7 دیدگاه 2,082 بازدید

«پل جُلدان» محله ای بین شهر و روستا+ عکس

یک ساعت با محلات شهر لار:

«پل جُلدان» محله ای بین شهر و روستا!

حمید منشی: شهر لار محلات زیادی دارد که سهم هریک از آنها از امکانات عمومی و شهری به یک اندازه نیست. از تفاوت در خیابان کشی و آسفالت و پارک های محله ای گرفته تا سرعت اینترنت و گازکشی شهری و ولتاژ برق.

نشریه ایراهستان سعی می کند در هر شماره به سراغ یکی از محلات این شهر برود و کمبودها را از زبان معتمدان و یاوران شورای آن بشنود، از این محلات عکس بگیرد و گزارش آن را در نشریه منعکس نماید.

این اما تمام کار نیست و تصمیم داریم صرفا به بیان و انعکاس مشکلات بسنده نکنیم و مشکلات هر محله را در شماره بعد یا حتی همان شماره از طریق مسئولان و متولیان امر پیگیری نماییم.

شروع گزارش های ایراهستان از محله پل جلدان است. بخوانید:

***

محله پل جلدان یکی از محلات پرجمعیتِ شهرقدیمِ لار است. جمعیت این محله بنا به گفته «حمیدرضا پریدار» دبیر یاوران شورای شهر لارِ در این محله، حدود هزار خانوار نفر است. از شواهد اما مشخص است علیرغم توجهی که شهرداری و دیگر دستگاه های خدمات رسان طی سالیان اخیر به این محله کرده اند اما کمبودهای آن همچنان زیاد است.

عمده ترین مشکل این محله همچون غالب محلات شهرقدیم، مشکل معابر و خیابان کشی و پرخطر بودن عبور و مرور وسایل نقلیه در آنهاست.

در یک بعدازظهر زمستانی به همراه حمیدرضا پریدار که به نمایندگی از یاوران شورای این محله با نشریه «ایراهستان» گفت و گو می کند، دوری در این محله می زنیم و از مشکلات آن عکس و گزارش تهیه می کنیم. گفتنی است دیگر اعضای یاوران شورا در این محله را آقایان: علیرضا نیاوند، مهدی شجاعی و علی کامیاب و خانم عفت زمانی زاده تشکیل می دهند.

سفر دورن محله ای ما با «هفت راهه»! خطرناک روبروی دبستان میثم تمار که حالا به «انصاری» تغییر نام داده آغاز می شود. انصافا رفت و آمد در این محوطه که هفت راه به آن وارد و خارج می شود، جرأت و جسارت می خواهد یا حداقلش حواس خیلی جمع! هرآن ممکن است از جلو، عقب یا کنار، جنبنده ای از قبیل ماشین و موتور و پیاده ای به شما برخورد کند.

4

آنچه اهمیت رسیدگی سریعتر به این نقطه را بیشتر می کند وجود چندین مدرسه و رفت و آمد تعداد زیادی دانش آموزِ کودک و نوجوان است که خانواده هایشان با هزار و یک امید و آرزو آنها را روانه مدرسه می کنند!

آنطور که پریدار می گوید: تاکنون چندین شهردار و اعضای چندین شورا از این نقطه بازدید کرده و همگی از خطرات آن آگاه هستند و از قرار معلوم طرحی نیز برای ساماندهی آن در شهرداری توسط یکی از مهندسان معتبر شهرساز تهیه شده اما هنوز در میدان عمل اتفاقی نیفتاده است.

مشکل بزرگ دیگر این محله به گفته او، فاضلابِ معروف! است. در بازدید از این محله نکته ای که جلب توجه می کند این است که در غالب کوچه ها و خیابان ها مسیر هدایت فاضلاب ساخته شده اما در انتها به جای مناسبی ختم نمی شوند و این فاضلاب معمولا به حال خود رها می شود. صحنه هایی از رهاشدگی فاضلاب را در این محله دیدیم که غیر از بوی بد، چهره محله را به شدت نازیبا و به شکل روستاهای محروم درآورده است.

3

در ادامه مسیر و در خیابان چسبیده به پارک لاله که انصافا این قلم پارک تاحدی آبروی محله را خریده! با مسیر فاضلابی مواجه می شویم که واضح است هزینه زیادی برای آن صرف شده چراکه عرض و عمق زیادی دارد اما این مسیر طول زیادی ندارد و هیچ گاه به انتهای خود نمی رسد چراکه در میانه راه، پُر شده است.

کم کم به اذان مغرب نزدیک می شویم و مجبوریم سرعت خود را برای بازدید از دیگر قسمتهای این محله زیاد کنیم. در ادامه سری به حاشیه رودخانه و مسیل «بروند» در این محله می زنیم. جایی که واقعا هیچ جایش شبیه «شهر» نیست! خانه هایی در کنار این مسیل یا رودخانه فصلی هستند که ساکنان آن در مقابل خود زمین های ناهموار، نیزار، فاضلاب رها شده و احتمالا انواع و اقسام حیوانات موذی و غیرموذی می بینند!

2

پریدار البته به خدمات شهرداری هم اشاره می کند و تاکید می کند جداره سازی سمت دیگر این رودخانه کار واجبی بود که چند وقت پیش به درستی انجام شد. او در ادامه به اوقافی بودن تعداد زیادی از خانه های این محله اشاره می کند و می گوید: خانه های اوقافی سالانه مبلغی را به عنوان اجاره به اداره اوقاف پرداخت می کنند اما تاکنون این اداره خدمات خاصی را به این محله نداده است یا حداقل من اطلاعی ندارم. وی در پایان دیگر خدمات شهری همچون گاز و تلفن را نسبتا قابل قبول عنوان کرد و در مورد برق این محله گفت: تا سال گذشته مشکل افت ولتاژ و خاموشی زیاد خصوصا در تابستان را داشتیم که امسال این مشکل تاحدی حل شد.

وقت اذان و نماز فرا می رسد و از یکدیگر خداحافظی می کنیم. از من دور می شود اما او را همچنان با چشمانم دنبال می کنم تا مطمئن شوم هفت راهه مقابل مدسه میثم را به سلامتی رد می کند!

*این گزارش پیش از این در شماره اول نشریه ایراهستان چاپ شده است

1 5 6


7 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  اچه ارتباطی به شهرداری دارد خود مردم انجا ابها را از خانه بیرون میکنند شهرداری برای هر نفر یک سپود ندارد

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  درهمین محله پل جلدان که میفرمایید شهرداری وشورای اسلامی شهر لار درحدود ۶۰۰میلیون تومان هزینه کرده است از دیوار سیل بند تا جدول کشی و زیر سازی و اسفالت چند کوچه وخیابان مکان های ان کاملا مشخص است

  • محمد از بندرعباس گفت:

   0

   0

   پیاده نظام شهرداری شروع به کار کردند – در همین بندرعباس هم این پیاده نظام ها وجود دارد – نشان به این که رقم ۶۰۰ میلیون رو از صد نفر یکی هم نمی داند پس…

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  عده ای ایام انتخابات که میشود به یاد مردم ومشکلات آن ها می افتند نمی دانیم این سال ها کجا بودند

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آیا فقط توی انتخابات شوراها چنین اتفاقی میفته یا در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری هم همینطوره ؟

 4. ایران گفت:

  0

  0

  درود بر لارستان کبیر.

 5. لاری گفت:

  0

  0

  اینجا لاره همه جاش […]
  کسی به داد مردم نمیرسه چه برسه خیابون

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان