میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 آوریل 2019 ساعت 10:52 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما 2 دیدگاه 352 بازدید

پیش از سیل ویرانگر در شهر لار این نکات را جدی بگیریم

پیش از سیل ویرانگر در شهر لار این نکات را جدی بگیریم

آفتاب لارستان: همانطور که مطلع شده اید چندین هفته است که نقاط مختلف کشور از گلستان گرفته تا فارس و لرستان درگیر سیل ویرانگر است که تعداد زیادی از هموطنان ما را دچار مشکلات بزرگی کرده است. این سیل های ویرانگر ممکن است هرجای دیگری نیز اتفاق بیفتد و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از تلافات آن ضروری است.

شهر لار نیز این قاعده مستثنی نیست و کارشناسان و مدیران شهری حتما باید نقاط آسیب پذیر شهر را شناسیی و در رفع آنها تلاش کنند.

اسحاق شاکری فعال اجتماعی و از بانیان پویش احیای برکه ها در لارستان به تازگی به نقاط آسیب پذیر شهر لار در برابر سیل در قالب یادداشتی اشاره کرده است که در ادامه می خوانید. (گفتنی است حق پاسخگویی برای نهادهای مورد اشاره در این یادداشت محفوظ است)

***

اسحاق شاکری: قابل توجه مردم محترم شهر لار ؛ شهرداری، اداره راه و شهرسازی، اداره اوقاف، اداره منابع آب، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی لار طی سنوات گذشته تا به حال جهت توسعه شهری و تامین منابع مالی خود اقدام به تخریب مسیل ها و انهار و جداول و رودخانه و ممر ها و برکه ها و حریم رودخانه ها نموده اند.

امروز که مردم ما شاهد طغیان آب هستند و این طغیان خانه و زندگی مردم را ویران کرده است، حاصل بی تدبیری و عدم بکار گیری اصول فنی در شهرسازی توسط ادارات فوق الذکر است.

البته مردم هم سهم به سزایی در این تقصیر دارند که جلوی عمل سودجویان و تصمیمات غیرکارشناسانه مسوولین را نگرفته اند.

در این جا من به چند مورد از تخلفات انجام گرفته اشاره می کنم:

۱)عدم رعایت حریم رودخانه های فصلی در سطح شهر لار اعم از شهرقدیم و شهرجدید.

۲)مسقف کردن بعضی از رودخانه ها

۳)کم عرض کردن رودخانه با دیوارکشی رودخانه ها

۴)مسدود و پرنمودن رود خانه های سطح شهر بطور مثال: رودخانه علاءالدینی _ رودخانه فاخرو _ رودخانه خوری _ رودخانه کلندرو _ رودخانه تنگ اسد

۵)ازبین بردن پزاب نخلستان ها و مزارع

۶)ازبین بردن ممر برکه ها

۷)ازبین بردن و تخریب و پرکردن بسیاری از برکه ها

۸)ازبین بردن نخلستان ها و زمین های کشاورزی و تغییر کاربری آنها بدون توجه به ایجاد کانال های انتقال آب پزاب ها و آب سطحی

۹)ساخت و ساز اماکن مسکونی در مسیر رودخانه و آب شخن ها بطور مثال شهرک بعثت و محمد رسول الله و اندیشه و کفه ندا و شهرک توحید و مسکن مهر

۱۰)ساخت کمربندی و خیابان های شهر بدون تعبیه حتی یک دهانه پل جهت انتقال آب، بطور مثال کمربندی دارالرحمه جدید که از بگال تا فلکه امام رضا یک دهانه پل جهت انتقال آب غرب به شرق که حجم زیادی از آب کوههای همجورار روی این جاده ها سوار می شود.

۱۱)تغییر مسیر آب توسط احداث کانال برخلاف شیب زمین بطور مثال کانال شهرک فرهنگیان و بانک ملی به سمت رودخانه ندا

البته موراد عدیده دیگری است که لازم است به ریز مورد بررسی قرار گیرد.

از شما شهروندان عزیز تقاضا دارم این متن را دست به دست بازنشرکنید تا به عنوان یک مطالبه جدی و اساسی مسوولین را به چاره اندیشی واداریم و دراسرع وقت نسبت به اصلاح موارد مذکور اقدام کنند. اگر نخواهیم و نکنند آینده ما هم مثل شهرهای سیل زده می شود و شاهد کشته شدن عزیزان خود می شویم.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  صمن تقدیر از حساسیت نویسنده نسبت به مسائل جمعی و اینده نگری شهر. تا چندی پیش با یک باران معمولی سی چهل ملی متری مسیر رودخانه ی تنگ اسد به طرف پارک شهر قبل از محوطه
  چاه ابفا بدلیل نبود پل و وجود ابنما مسدود میشد . اما اکنون مدتهاست از جاری شدن سیلاب در این رودخانه خبری نیست . برای پیدا کردن علت ان . اگراین مسیر بطرف شهرک اندیشه از داخل رودخانه طی مسیر کنید . به گودالی بزرگ می رسید که بدلیل برداشت مخلوط از این مکان در بستر رودخانه ایجاد شده است . این گودال بزرگ دقیقا در محل تلاقی دو رودخانه بزرگ تنگ اسد می باشد رودخانه ی ضلع جنوبی و رودخانه ی میانی تنگ اسد . این کار غیر برنامه ریزی شده کمک زیادی جهت جلوگیری از سیل کرده است . حال اگر اقای شاکری و همه ی دست اندرکاران همت نمایند چنین گودبرداری های در بالادست رودخانه ها ایجاد نمایند از بابت سیل و خسارت. شهر کاملا ایمن می شود . گودبرداری در تنگ گروه حد فاصل رودخانه پارک جنگلی بطرف شهر حوالی قرارگاه پلیس جنوب یا درمانگاه تامین اجتماعی .– گودبرداری در حوالی سایت موشکی یا پشت میدان تره بار و ایستگاه ذرت خشک کنی .– گودبرداری در بالاست سیل بند حوالی پلیس راه گراش —. گودبرداری در بالادست محوطه اتفاقات ابفا . جهت محافظت شهر قدیم از سیل خود جناب شاکری و کارشناسان شهرداری بهتر می توانند تعیین نمایند که در کدام قسمت پشته سنگر مناسب مهار اب می باشد .

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب شاکری انشاءالله وقتی سیل یا زلزله اومد یک فکری می کنند شاید هم امدادهای غیبی برسه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان