میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 اکتبر 2019 ساعت 5:21 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 2 دیدگاه 257 بازدید

پیوست خواندنی «فروغ آمایی» به همت نشریه «پیام اوز» متولد شد

پیوست خواندنی «فروغ آمایی» به همت نشریه «پیام اوز» متولد شد

«فروغ آمایی» عنوان پیوست جدید ماهنامه «پیام اوز» است.

فروغ آمایی در ادامه پیوستی به نام «هشت و نیم» است که تا سال گذشته در همین نشریه تهیه و توزیع می شد.

«فاطمه محسن پور» هنرمند و نویسنده لاری و دبیر پیوست فروغ آمایی درباره جریده خود نوشته است:

انتخاب واژه ی «فروغ آمایی» براساس صندوقچه روشنایی بخش دیدگان بشریت است که آن خورشید نام دارد و فروغ آمایی به معنای آماییدن نور خورشید و به بند کشیدن نور خورشید است که در علم به آن «فتو سنتز» می گویند .

این پیوست با رویکرد جدیدی اینبار در خصوص علم و هنر پا به عرصه صنعت کلام گذاشته است و اندیشه این را دارد که گمانه زنی های افراد جامعه درباره نبودها و دروغ ها را برکند و آن چیزی که حقیقت است را به اندیشه بشر و بشری که فارسی زبان است و مخصوصا به لاری (لارستانی) صحبت می کند را بیافزاید و او را از اندوه زندگی و رنج هایی که همه گونه آدمی را در بر گرفته است برهاند.

محسن پور همچنین تفاوت این پیوست را با پیوست قبلی یعنی «هشت و نیم» چنین توضیح می دهد:

«هشت و نیم» بر عکس در زمینه سینما و صرفا هنر در معرض دیدگان قرار داشت. گفتنی است که پس از این تمام معلومات جهان در خصوص دین، فیزیک، فلسفه، پزشکی، شیمی، زمین شناسی و کانی شناسی و…. به مانند شخصی که اول دبستان است به همگان آموخته می شود و تمامی آن مستقیما برگرفته از کلمات کتاب هایی ست که انگشت شمار انسان هایی به خواندن آن اقدام می کنند و آهنگِ این کلمات از بیانشان صرفا این است که همه انسان هایی که در شهرستان اوز و شهرستان لارستان زیست می کنند؛ از سر دنیا و آفرینش و دستاورد خداوندی آگاهی یابند. این نشریه فروتنانه به هر آن چیزی اشاره می کند که مغز نادان بشری به دانستن آن احتیاج مفرط دارد!

گفتنی است که این نشریه استعداد این را در خود قراره داده که بتواند فقط و فقط به زبان پارسی باشد و هیچگونه کلمه عربی و انگلیسی در نوشتار اصلی آن به کار نمی رود مگر در مواقعی که حرف و سخن از کتاب های مذهبی و به زبان عربی باشد. همچنین آیات قرآن در این پیوست با ترجمه ای به زبان انگلیسی آورده می شود و به کرات به کتاب های تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی و بحار النوار از محمد باقر مجلسی اشاره می شود.

این نشریه همچنین ستونی با عنوان «فرو سرخ» دارد که به حقایقی اشاره می کند که شاید کمتر کسی به آن اشاره کرده باشد.

در این شماره به موضوعی اشاره شده که در یکی از صفحات یکی از طبعات جلد اول معادشناسی آیت الله حسینی طهرانی آورده شده است.

در این شماره به کرات به نور، بلور، زمان، فجر، کانی، امواج الکترومغناطیسی، کوانتم، سلول و اتم اشاره می شود و قرآن که پادشاهی در سرشت کلام آدمیزاد است، در راس الگوی این پیوست قرار گرفته است.

در پایان از طرف خود و تحریریه «فروغ آمایی» از آقای ابراهیم احمدی صاحب امتیاز و مدیرمسئول ماهنامه «پیام اوز» صمیمانه تقدیر می کنم که اگر همکاری و همفکری وی نبود چنین پیوستی نیز پیش روی ما و شما نبود.

نشانی این پیوست در اینستاگرام
@forughamayi

مطلب مرتبط:

«هشت و نیم» با «پیام اوز» منتشر شد


2 نظر

 1. مصطفی ملتفت گفت:

  1

  0

  بنده این افتخار را داشته ام که در شماره ای از هشت و نیم قلم بزنم، وقتی فهمیدم هشت و نیم دیگه چاپ نمیشه واقعا ناراحت شدم!
  به خانم محسن پور تبریک می گم که با ایده ای نو قدم در راه آگاهی گذاشته اند؛ هرچند آرزویم این است که در فرصتی دیگر به احیا هشت و نیم پردازند. چون منطقه ما (لار،گراش،اوز،خنج) در بعد نشریه تخصصی هنری_فرهنگی واقعا دچار فقدان است.

  • فاطمه محسن پور گفت:

   0

   0

   این افتخار از آن اینجانب بوده است که نشریه ام یا به اصطلاح فرزندم مزین به کلمات جنابعالی شده. انکار نمیکنم که علت ادامه نیافتن هشت ونیم سستی اینجانب بوده است. اما خوشحال نیز هستم که بیش از این وقت مردم را با خواندن مطالبی که عقل اکنونم به من می گوید بی اهمیت اند نگرفتم. و هیچگاه دیگر دست به راه اندازی نشریه ای در حوزه ی نقدو هنر محض نخواهم زد. انشاالله در این نشریه ی نوپای فروغ آمایی مطالبی خواهیم آورد که تمام انگیزه های فرعی و به طور کلی توهم را برکند و آذرخشی بر آسمان ملایم افکار عمومی باشد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان