میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 آوریل 2015 ساعت 7:01 ب.ظ سرویس:مطلب شما 77 دیدگاه 4,262 بازدید

چالش بی حجابی و نهی از منکر در جامعه ما

چالش بی حجابی و نهی از منکر در جامعه ما

10700732_1540236552875428_595141744696142011_oابوذر شريعتي: یکی از مسائلی که همواره بخش زیادی از جامعه را ناراحت می کند فرعی از دین است که منادیان آن با دستاویز قرار دادنش به خود حق می دهند وارد حریم دیگران شوند و از آنان سلب آزادی نمایند که از آن تعبیر به نهی از منکر می شود.

بی حجابی بارزترین مصداق نهی از منکر در جامعه ما محسوب می شود. در اين يادداشت در پی دست یابی به یک دیدگاه اخلاق محور همسو با موازین فقهی برای اداره اجتماع هستیم.

منکر در لغت «رفتار زشت، سخت و مشمئز کننده» است: (معجم الفاظ القرآن، ۱۳۶۳: ج۲، ص۷۲۷). راغب اصفهانی با قیدی دیگر منکر را چنین تعریف می‌کند: «هر کار زشتی که عقول سلیم زشتی آن را تایید ‌کنند یا هر عملی که زشتی و زیبایی آن بر اساس عقول است و شارع هم از آن جهت که عقلا زشت می‌دانند، حکم می‌کند» (راغب اصفهانی، ۱۴۱۲ق: ماده نکر).

بنابراین هر فعل حرامی را نمی‌توان منکر دانست، چون عقلا همه نهی‌های دینی را زشت نمی‌دانند و اتفاق نظر ندارند. لذا می توان گفت منکر جایی است که هم در جامعه‌ تنفر طبع نسبت به آن ایجاد شود و هم ناظر به امور اجتماعی باشد. لذاست که شارع مقدس می گوید نهی از «منکر» و نمی فرماید نهی از «حرام» یعنی همه حرام ها منکر نیستند به عبارت دیگر، منکر دانستن کار حرام وابسته به فهم و رویکرد جامعه است و در صورتی شکل می‌گیرد که پشتوانه اجتماعی و عقلایی پیدا کند و تنها واجب و حرام بودن کافی نیست. به عنوان نمونه ریش تراشیدن ممکن است حرام باشد، اما منکر نباشد. یعنی خداوند این فعل را حرام کرده اما جامعه آن را قبیح نمی داند در چنین حالتی این عمل از دایره منکر بودن خارج می شود و از مصادیق نهی از منکر قرار نمی گیرد.

حجاب هم چنین است امروزه فهم عمومی جامعه بی حجابی را قبیح نمی داند دلیلش هم عدم واکنش قاطبه جامعه نسبت بدان است(۲) لذا از دایره منکر بودن خارج شده و شامل مصادیق نهی از منکر نمی شود.

یعنی اگر دختری با حجاب نامناسب در جامعه حضور داشته باشد به نحوی که عرف جامعه آن را بپذیرد عمل این فرد در دایره نهی از منکر قرار نمی گیرد. این مبنا کاملا واضح و کابردی است؛ شما فرض بفرمایید اگر حضرت لوط در میان قومش به حکومت می رسیده چکار می کرد؟ آیا حد لواط را بر قومش جاری می ساخت؟ اگر مثل ما عمل می کرد و گشت ارشادی راه می انداخت و […] را تحت عنوان نهی از منکر به جان قومش می انداخت نه قومی برایش می ماند و نه حکومتی.

باید بپذیریم وقتی جامعه چیزی را بخواهد که حتی به ضررشان باشد هیچ کس و هیچ چیزی حتی […] هم نمی تواند مانعشان گردد.

اگر خدا مى‏خواست، (همه به اجبار ايمان مى‏آوردند) و هيچ يك مشرك نمى‏شدند و ما تو را مسئول (اعمال) آنها قرار نداده‏ايم و وظيفه ندارى آنها را (به ايمان) مجبور سازى! (انعام،۱۰۷)

در چنین حالتی نهی از منکر نه تنها فایده ای ندارد که اثر سویی نیز می گذارد و باعث وخیم تر شدن اوضاع می گردد.

اما این پایان کار نیست یعنی درست است که طبق این دیدگاه بی حجابی در شرایط حاضر جزو مصادیق منکرات محسوب نمی شود اما همچنان جزو محرمات خداوند بحساب می آید و حکومت اسلامی که وظیفه اش هدایت جامعه است «إِنْ أَنْتَ إِلاَّ نَذيرٌ (فاطر،۲۳)» می بایست با ایجاد بسترهای صرفا فرهنگی کاری کند جامعه بی حجابی را جزو ناهنجارهای اجتماعی به حساب آورده و قاطبه جامعه آن را ناپسند بدانند در چنین صورتی است که جامعه، بی حجابی را یک منکر می داند و می توان داخل در مصادیق نهی از منکر شود و بر آن حد و تعزیر جاری ساخت.

مصداق چنین تغییری را می توان در حکومت پیامبر بزرگوار اسلام یافت بخصوص در بحث تحریم شراب که این فعل حرام در جامعه آن روز عربستان چنان گسترده بود که مردم آن را قبیح نمی دانستند. در چنین حالتی سیره پیامبر این بوده که بصورت تدریجی و با ایجاد بسترهای فرهنگی نگاه جامعه را تغییر داده و باعث شد که مردم بدون نیاز به گشت ارشاد یا […] یا جبری شراب را جزو منکرات بحساب آورند و خود زمینه جلوگیری از بسط آن را فراهم نمایند. (رجوع کنید به ترجمه ی المیزان ج۲ص۲۹۰-۲۹۱)

جامعه ی ما نیز به سمت اخلاقی شدن در حرکت است و نگاه فرهنگی حاکم استمرار زور در قبولاندن عقاید خویش به مردم را بی ثمر می داند. به امید روزی که مردم ما بتوانند با اختیار خویش و بدون هیچ گونه تحمیلی پوشش خویش را انتخاب کنند.

***

*تفاوت فرهنگ سازی و نهی از منکر این است که اگر در نهی از منکر مراتب اولی آن موثر نیافتاد به مراتب بالاتر آن رجوع می شود یعنی اگر انزجار قلبی افاده نکرد باید به تذکر زبانی و اقدام عملی دست زد که طبعا جامعه ای که منکری را هنجار بدانند واکنش منفی از خویش بروز خواهند داد اما در فرهنگ سازی این گونه نیست صرفا یک روند ارشادی است و جنبه ی تحکمی ندارد.

** شاید بپرسید اگر جامعه معروفی را منکر بداند آنوقت تکلیف چیست؛ فرضا جامعه بدانجا رسد که نماز خواندن را منکر بداند در این حالت چه باید کرد؟

در چنین مواقعی باید به سیره انبیا و اولیا تمسک جست یعنی همچنان که پیامبران با تک تک افراد سخن می کردند و آنها را به فطرت و عقلشان ارجاع می دادند در چنین وضعیتی نیز باید مومنین با دلیل و منطق  جامعه را به راه راست هدایت کنند.

***یکی از تفاوت های حکومت اخلاق محور و فقه محور همین مورد است. در حکومتی که فقه حاکم بالاطلاق باشد واقعیت های جامعه در نظر گرفته نمی شود و حاکمیت در پی جاری ساختن احکام فقهی است بدون توجه به دیدگاه مردم اما در حکومت اخلاق محور این جامعه است که با هدایت حکومت قوانین اخلاقی را جاری می نمایند. در حکومت اخلاق محور جامعه نیاز به محتسب یا گشت ارشاد یا لباس شخصی ها را ندارد بلکه وجدان اجتماعی بهترین ناظر بر خویش اند.

****این مبنا جزو دیدگاه های شاذ است و نیاز به بحث و فحص بیشتری دارد در خاتمه اگر ایراد یا اشکال یا انتقادی نسبت به این مبنا وجود دارد در حد وسع خود پاسخگوی دوستان خواهیم بود.

———

۱) این نوشته بر مبنای نظر فقهی آیت الله سید محمد علی ایازی تدوین شده

۲) (بگذریم از تک و توکی که می خواهند با سر و صدا و در اختیار گرفتن تریبون ها و منابر، نظر خود را نظر جامعه بحساب آورند)

ابوذر شریعتی

aboozareshariati@gmail.com

 

 


77 نظر

 1. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  آفرین !

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   سپاس از توجهتون

  • کی به کیه- ما هم بافتیم گفت:

   0

   0

   قابل توجه آمرین به مهروف و نهی کنندگان:
   امروزه دروغ گفتن, دست انداختن و مسخره کردن دیگران و خندیدن, جوک ساختن علیه اقوام و افراد و باز خندیدن, غیبت کردن و… کسی عکس العمل نشان نمیده, پس منکر نیست

  • یک معضل گفت:

   0

   0

   یکی از معضلات مردم کشور ما این است که معمولا تو دو چیز خودشون رو متخصص میدونن و نظر میدن؛ یکی مباحث سیاسی و یکی هم مباحث دینی ، و ظاهرا آقای شریعتی هم از این قشرند؛
   اما چند اشاره:
   ۱٫ در هر علمی برای معنا شناسی یک معنای لغوی هست و یک معنای اصطلاحی.
   ۲٫ راغب اصفهانی خدا(شارع) را از عقلا می نامد؛ پس اگر خدا( به عنوان بالاترین عاقل که خود عقل به دیگران داده) چیزی را حرام کرد حتما آن منکر است.
   ۳٫ در فرهنگ سازی در هر جامعه ای از دو روش استفاده می شود ابتدا زبان نرم و برای افراد خاطی و لجباز که حاضر نیستند قانون را رعایت کنند از زبان زور استفاده می شود( فلسفه ایجاد پلیس در تمام کشورها) همان چیزی که در امر به معروف و نهی از منکر برای رعایت قانون دین تعبیه شده
   ۴٫ در نهی از منکر هم تذکر زبانی لازم است و هم اقدام عملی برای قانون شکنان لجباز که حاضر نیستند دست از بی قانونیسان بردارند؛ چه حجاب و چه دیگر منکرات
   ۵٫ و قیام امام حسین با شمشیر برای جامعه ای که بی تفاوت شده بودند و داشت ضد ارزشها ارزش می شد این بود؛ لطلب اصلاح امت جدی: برای اصلاح امت و بیدار کردنشان بود.

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   ۲٫ما یک حقیقت تکوینی داریم و یک حقیقت تشریعی .حقیقت تکوینی همان اصول و حدود شرعی است که توسط شارع مقدس وضع شده و از طریق وحی برای بشر گفته شده این اصول لا یتغیر و ثابت است .تمام حرام ها و فراتر از آن مکروهات خداوند جزو منکرات تکوینی بحساب می آیند اما در کنار آن ما حقیقت تشریعی هم داریم حقیقتی که در جامعه شکل و قوام میگیرد و عرف سازنده ی آن می شود ایدئال حکومت اسلامی آن است که حقایق تکوینی و تشریعی یکی باشند اما در مواردی که یکی نیست نمی توان جامعه را مجبور به پذیرش حقایق تکوینی نمود
   ۳٫در فرهنگ سازی وقتی از زبان زور استفاده میشود که جامعه عمل فرد خاطی را منکر بداند مثلا اگر فردی در جامعه ی ما لخت و عور حضور پیدا کند خود اجتماع جلوی ترددش را گرفته و او را مستحق تنبیه میدانند اما در همین اجتماع وقتی فرد بد حجابی حضور می یابد قاطبه ی جامعه عمل او را منکر نمی دانند در چنین شرایطی معقول نیست برای عملی که جامعه آن را منکر نمی داند مجازات اعمال نمود.
   ۵٫قیام امام حسین همانطور که اشاره کردید برای بیداری جامعه بود یعنی جامعه ی آن روز ظلم و ستم و شراب خواری و میمون بازی حاکم را منکر میدانست اما باور نداشت یزید چنین باشد امام حسین ع شهید شد تا خونش بیدار کننده ی جامعه باشد که شد.

  • مهتاب گفت:

   0

   0

   شما پسرها با این حرفا میخواین خانمها رو جوری بکشین بیرون که ما رو دید بزنین. شما چی خیال کردین یعنی رو سر ما گوش یا شاخ دیدین؟ مگه ما ابزار لذت جویی شما پسرها هستین؟
   ما اینقدر ساده نیستیم

  • یک معضل گفت:

   0

   0

   نظام خلقت وهرآنچه مربوط به ان است، حقیقت تکوینی است
   نظامی که درآن تشریع وجعل احکام وتکالیف صورت میگیرد، حقیقت تشریعی است که توسط شارع(خدا) وضع می شود
   دیگر جواب ها هم مشوش و بی ارتباط است
   معضل همچنان باقی است

  • نیما گفت:

   0

   0

   رعایت حجاب قانون کشور است. باید تو ایران قانون مداری فرهنگ شود. در همه دنیا قانون را رعایت می کنند؛ چه آن قانون را بپسندند و چه نپسندند اما تو ایران بعضیا دائم غر می زنن و بی قانونی می کنن؛ باید قانون کشور را رعایت کرد چه قانون حجاب و چه هر قانون دیگر، پیرو هر دینی باشد، چه موافق نظر ما باشد و چه نباشد

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   عالم تکوین عالم هست هاست عالم تشریع عالم باید ها و وضع قوانین است این دو مولفه فراتر از تصور ذهنی شماست
   *هر عقل سلیمی حکم میکند که قانون اشتباه را نباید پیروی کرد

  • نیما گفت:

   0

   0

   تصور کنین در هر کشوری عده ای بگویند ما این قانون رو قبول نداریم چون با عقل سلیم ما سازگاری نداره پس رعایت نمی کنیم. اون وقت نتیجه چی میشه؟!!!!!!!!!!
   ای کاش به قانون احترام میذاشتیم؛ حتی اگر مخالف سلیقه ما بود

  • سهیل گفت:

   0

   0

   مهتاب خانم ما به شما احترام میذاریم ولی خانمهای ساده زیاد هستن که در خدمت ما پسرها هستن و آرایش کرده و با مانتو میان بیرون تا ما…
   دیگه دیگه

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  ابوذر جان روز به روز داره نوشته هات بهتر می شه وعالمانه تر

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   1

   سپاس از توجهتون

  • لارستان بیدار گفت:

   0

   0

   واقعا نیروی انتظامی یا بسیج تو لار دارن چه کار میکنن؟
   چرا گروهی از خانمها را آماده نمی کنن بیان چیزی به این خانمهایی که از روستاهای اطراف میان لار و بد حجابی و بدعفتی را اطراف بازار امام و میدون قیصریه بوجود اوردن، بگن تا دخترای لاری هم تحت تاثیر اونها قرار نگیرن
   بابا برا بستن کمربند ایمنی که تاثیر چندانی در امنیت جانی تو شهر که نمیشه تند رانندگی کرد نداره این قدر سخت میکنن و لی برای این بدحجابی ها که برا امنیت روانی و جانی هم پسرها و هم دخترهای محجبه این قدر خطر داره این قدر بی تفاوتند
   سوراخ دعا رو گم کردن

  • حامد گفت:

   0

   0

   لارستان بیدار واقعا گل گفتی
   من که هرخانم مانتوی تو لار می بینم
   میگم احتمالا از روستاهای اطراف اومدند
   ای کاش دستگاههای فرهنگی مثل ارشاد, آموزش و پرورش, نهاد فرهنگی دانشگاههای لار یک فعالیتی از خودشان نشان می دادند یک کمی کارفرهنگی و فرهنگ سازی می کردند
   نیروی انتظامی و بسیج هم با بی فرهنگهای حرف نشنو برخورد میکرد
   اما ای کاش, ای کاش, ای کاش…

 3. دانیال گفت:

  0

  0

  از متن عالمانه و خوب شما استفاده کردم.
  البته یه نکته رو سربسته بگم- که خودتونم میدونید- اگه قُبح یک حرام در جامعه ای ریخته شد و بقول شما منکر شناخته نشد (حالا میخواد حجاب باشه، یا رشوه یا غیبت یا شراب و….) اون جامعه رو به انحطاط و سقوطه!
  اما نکته ای که در متن نوشته بودید درسته؛ ولی یه مسأله هست (تا اونجایی که بنده میدونم) که امر به معروف و نهی از منکر نیاز به حضور عالم باتقوا و آشنا به مسائل داره و در حقیقت نمیشه به توده مردم سپرد.. خودتون بهتر میدونید که کسی که میخواد نهی از منکر کنه باید به کمک فقه و شناخت علمی جامعه، بدونه که منکر چیه و بعد از اون نهی کنه. اما وظیفه عامه مردم- با سطوح علمی متفاوت- تذکر و اندرز هست که البته اخلاق و محبت درون اون نهفته شده؛ در حقیقت این وظیفه تذکر و یادآوری هیچ وقت ساقط نمیشه و باید مدام نسبت به همدیگه داشته باشیم تا جامعه پویاتری داشته باشیم. این مسأله با رعایت اون شرطی که گفتم، هرگز هم به معنای دخالت در حریم افراد نیست بلکه مفهومش »حس مسئولیت« نسبت به دوستان و برادران مؤمن هست.

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   امر به معروف و نهی از منکر نیاز به حظور عالم با تقوا نداره بلکه عموم جامعه ی مومنین که آشنا به احکام دینی هستند می بایست در حد علم خود امر به معروف و نهی از منکر یعنی شرط تحقق آن علم به معروف یا منکر است
   وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (آل عمران ۱۰۴)
   خداوند در این آیه امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده ی عموم جامعه میداند

  • نادر گفت:

   0

   0

   سلام علیکم آقای شریعتی.
   متاسفانه متن و پاسخهایی که برای مخاطبین می گذارید همراه با سفسطه و تفسیر برای هست و کلا بااین گونه تفسیر برای وجود علما و انبیاء و آگاهن به دین را کاملا زیر سوال می برید! م نمونه تفسیر برای وناقص شما از آیه ۱۰۴ سور آل عمران:
   اما تفسیر نور از حاج آقا قرائتي كه اگر مخاطبین خوب به این مطلب دقت بکنند متوجه تفکر پوچ و انحرافی شما می شوند حال بقیه ی تفاسیر مثل المیزان وجامع و نمونه اثنی عشر و… هم بجای خود:

   ﻗﺮﺍﺭﮔﺮﻓﺘﻦ ﺁﻳﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﺩﻭ ﺁﻳﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺍﺗّﺤﺎﺩ ﻭ ﻳﻜﭙﺎﺭﭼﮕﻰ ﻣﻰ ﺩﻫﺪ، ﺷﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺭﻭ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻈﺎم ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰِ ﻣﺘﻔﺮّﻕ ﻭ ﺍﺯ ﻫﻢ ﭘﺎﺷﻴﺪﻩ، ﻳﺎ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﺧﻴﺮ ﻭ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻭ ﻳﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﭼﻨﻴﻦ ﺩﻋﻮﺕ ﻫﺎﻳﻰ ﻣﺆﺛّﺮ ﻭ ﻛﺎﺭﺳﺎﺯ ﻧﻴﺴﺖ.
   (شما اصلا به آیات قبل توجهی نکردید! )

   ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ، ﺑﻪ ﺩﻭ ﺻﻮﺭﺕ ﺍﻧﺠﺎم ﻣﻰ ﺷﻮﺩ:

   ۱- ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺍﻯ ﻋﻤﻮﻣﻰ ﻭ ﻫﻤﮕﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻫﺮﻛﺲ ﺑﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻰ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺍﻗﺪﺍم ﻧﻤﺎﻳﺪ.

   ۲- ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﻳﻚ ﮔﺮﻭﻩ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﻣﻨﺴﺠﻢ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﺎ ﻗﺪﺭﺕ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﭘﻰ ﻣﻰ ﮔﻴﺮﺩ. ﭼﻨﺎﻧﻜﻪ ﺍﮔﺮ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩ ﺍﻯ ﺩﺭ ﺧﻴﺎﺑﺎﻥ ﺧﻠﺎﻑ ﻛﻨﺪ، ﻫﻢ ﺳﺎﻳﺮ ﺭﺍﻧﻨﺪﮔﺎﻥ ﺑﺎ ﭼﺮﺍﻍ ﻭ ﺑﻮﻕ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻫﻢ ﭘﻠﻴﺲ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﻗﺎﻃﻊ ﺑﺎ ﻣﺘﺨﻠّﻒ ﻭﺍﺭﺩ ﺻﺤﻨﻪ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ.

   ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺍﻣﺮﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ، ﺭﻭﺍﻳﺎﺕ ﺑﺴﻴﺎﺭﻯ ﺁﻣﺪﻩ ﻛﻪ ﺍﺯ ﻧﻘﻞ ﺁﻧﻬﺎ ﺻﺮﻑ ﻧﻈﺮ ﻭ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺑﺴﻨﺪﻩ ﻣﻰ ﻛﻨﻴﻢ ﻛﻪ ﻋﻠﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻠﺎم ﻓﺮﻣﻮﺩ: ﺍﮔﺮ ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ ﺗﺮﻙ ﺷﻮﺩ، ﻛﺎﺭﻫﺎﻯ ﻧﻴﻚ ﻭ ﺧﻴﺮ ﺗﻌﻄﻴﻞ ﻭ ﺍﺷﺮﺍﺭ ﻭ ﺑَﺪﺍﻥ ﻣﺴﻠّﻂ ﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ. ( ﻧﻬﺞ ﺍﻟﺒﻠﺎﻏﻪ، ﻧﺎﻣﻪ ۴۷٫)

   ۱- ﺩﺭ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﺳﻠﺎﻣﻰ، ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺮﻭﻫﻰ ﺑﺎﺯﺭﺱ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﻛﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺄﻳﻴﺪ ﻧﻈﺎم ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺑﺮ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﻯ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ ﻣﺮﺩم ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﻭﻟﺘﻜﻦ ﻣﻨﻜﻢ ﺍﻣّﺔ

   **(“من” در منکم در اینجا “من” بعضیه هست در ادبیات)
   **و چون شما نه اسلام شناسید و نه به ادبیات حوزوی و عرب تسلط ندارید به تطا رفته اید

   ۲- ﺍﺻﻠﺎﺡ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻭ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻯ ﺍﺯ ﻓﺴﺎﺩ، ﺑﺪﻭﻥ ﻗﺪﺭﺕِ ﻣﻨﺴﺠﻢ ﻭ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻣﺸﺨّﺺ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﻧﺪﺍﺭﺩ. ﻣﻨﻜﻢ ﺍﻣّﺔ

   ۳- ﺩﻋﻮﺕ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﻯ ﺑﻪ ﺧﻴﺮ ﻭﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺳﻠﺎم ﺷﻨﺎﺱ، ﻣﺮﺩم ﺷﻨﺎﺱ ﻭﺷﻴﻮﻩ ﺷﻨﺎﺱ ﺑﺎﺷﺪ. ﻟﺬﺍ ﺑﻌﻀﻰ ﺍﺯ ﺍﻣّﺖ ﺍﻳﻦ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭﻧﺪ، ﻧﻪ ﻫﻤﻪ ﺁﻧﻬﺎ. ﻣﻨﻜﻢ ﺍﻣّﺔ

   (تاکید به “من”بعضیه)

   ۴- ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﺧﻴﺮ ﻭ ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ، ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺩﺍﺋﻤﻰ ﺑﺎﺷﺪ، ﻧﻪ ﻣﻮﺳﻤﻰ ﻭ ﻣﻮﻗّﺘﻰ. ( ﻓﻌﻞ ﻣﻀﺎﺭﻉ، ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻯ ﺍﺳﺘﻤﺮﺍﺭ ﺍﺳﺖ.) ﻳﺪﻋﻮﻥ، ﻳﺄﻣﺮﻭﻥ، ﻳﻨﻬﻮﻥ

   ۵- ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ، ﺑﺮ ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ ﻣﻘﺪّم ﺍﺳﺖ. ﺍﮔﺮ ﺭﺍﻩ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻫﺎ ﺑﺎﺯ ﺷﻮﺩ، ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﻣﻨﻜﺮ ﻛﻢ ﻣﻰ ﮔﺮﺩﺩ. ﻳﺄﻣﺮﻭﻥ ﺑﺎﻟﻤﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻳﻨﻬﻮﻥ ﻋﻦ ﺍﻟﻤﻨﻜﺮ

   ۶- ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺭﺷﺪ ﻭ ﺍﺻﻠﺎﺡ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺩﻝ ﻣﻰ ﺳﻮﺯﺍﻧﻨﺪ، ﺭﺳﺘﮕﺎﺭﺍﻥ ﻭﺍﻗﻌﻰ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭﮔﻮﺷﻪ ﮔﻴﺮﺍﻥِ ﺑﻰ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺭﺳﺘﮕﺎﺭﻯ ﺳﻬﻤﻰ ﻧﻴﺴﺖ. ﺍﻭﻟﺌﻚ ﻫﻢ ﺍﻟﻤﻔﻠﺤﻮﻥ

   ۷- ﻓﻠﺎﺡ ﻭ ﺭﺳﺘﮕﺎﺭﻯ، ﺗﻨﻬﺎ ﺩﺭ ﻧﺠﺎﺕ ﻭ ﺭﻫﺎﻳﻰ ﺧﻮﺩ ﺧﻠﺎﺻﻪ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ، ﺑﻠﻜﻪ ﻧﺠﺎﺕ ﻭ ﺭﺷﺪ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﻧﻴﺰ ﺍﺯ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻓﻠﺎﺡ ﺍﺳﺖ. ﻳﺄﻣﺮﻭﻥ، ﻳﻨﻬﻮﻥ، ﺍﻭﻟﺌﻚ ﻫﻢ ﺍﻟﻤﻔﻠﺤﻮﻥ.

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   جناب نادر
   این مطالبی که آورده اید منافاتی با بحث ما ندارد

   اما این که نقل کرده اید:ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﻳﻚ ﮔﺮﻭﻩ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﻣﻨﺴﺠﻢ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﺎ ﻗﺪﺭﺕ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﭘﻰ ﻣﻰ ﮔﻴﺮﺩ.
   اگر ممکن است شواهد و قرائنی بیاورید که همچین گروه سازمان یافته ای در دوران پیامبر ص و یا امام علی ع شکل یافته بوده
   در صورتی که همچین گروهی که در قرون بعدی اسلامی از آن تعبیر به دایره ی حسبه میشد و وظیفه اش همان امر به معروف و نهی از منکر مرسوم بوده در حوالی قرن چهارم هجری شکل گرفته …پس لزومی به تشکیل آن نیست همچنان که پیامبر یا امام علی نیز به تاسیس آن مبادرت نورزیدند
   این محتسبین همواره در ادبیات ما نماد ریا و دورویی و خشک مذهبی بوده و هیچ وجاهت عمومی نداشته اند
   اى دل بشارتى دهمت محتسب نماند وز مى جهان پر است و بت مى‌گسار هم

   اما “من”که در آیه ی شریفه آمده بین علما اختلاف است که “من” تبعیضیه است و یا “من” بیانیه اما به قول علامه طباطبایی:
   بحث و بگو مگو در اينكه كلمه” من” تبعيضى است و يا بيانيه، بحثى بى‏فايده است و به نتيجه ‏اى منتهى نمى‏شود. ترجمه ی المیزان ج۳ ص۵۷۸
   آیت الله منتظری نیز میفرمایند:روشن است كه امر به معروف و نهى از منكر داراى درجات و مراتب است، برخى مراتب آن بگونه‌ايست كه هر مسلمانى كه به احكام اسلام و ضروريات آن آشنائى داشته باشد امكان اقامه آن را دارد، در اين ارتباط، حاكم و غير حاكم، محتسب و غير محتسب [پاسبان و پاسدار و كميته‌اى و غير آن] تفاوتى نمى‌كنند، اين مرتبه، انكار به قلب و انكار به زبان است. كه انجام آن بر همه مردم از جمله فرمانروايان واجب است و واجب است‌.
   و یا شیخ بهایی می فرمایند:
   امر به معروف و نهى از منكر دو فريضه از فرايض اسلام است و بر همه افراد واجب عينى است كه به انجام آن همت گمارند و كسى مجاز نيست آن دو را ترك يا در انجام آن اخلال ورزد.

   و ما هم چیزی فراتر از آن نگفتیم

  • نادر گفت:

   0

   0

   سلام عليكم آقای شریعتی.

   متاسفم برای توجیه بحث خودتون حاضرید یومنون ببعض شوید وبخشی از تفسیر المیزان رو برش بزنید و به خورد مخاطبین بدهید.
   متن کامل رو اینجا میگذارم تا مخاطبین خودشون مقایسه کنند و متوجه شوند که حضرت علامه چی فرمودند و شما بااین متن چه کرده اید.

   ﻭ ﺍﻣﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩ:” ﻭ ﻟﺘﻜﻦ ﻣﻨﻜﻢ ﺍﻣﻪ” ﺑﻌﻀﻰ ﺍﺯ ﻣﻔﺴﺮﻳﻦ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﻧﺪ: ﻛﻠﻤﻪ” ﻣﻦ” ﺑﺮﺍﻯ ﺗﺒﻌﻴﺾ ﺍﺳﺖ، ﭼﻮﻥ ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ- ﻭ ﺑﻪ ﻛﻠﻰ ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﺳﻮﻯ ﺧﻴﺮ- ﺍﺯ ﻭﺍﺟﺒﺎﺕ ﻛﻔﺎﻳﻰ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﺜﻞ ﻧﻤﺎﺯ ﻭ ﺭﻭﺯﻩ ﻭﺍﺟﺐ ﻋﻴﻨﻰ ﻧﻴﺴﺖ ﻭ ﻗﻬﺮﺍ ﻭﻗﺘﻰ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﻯ ﻋﺪﻩ ﺍﻯ ﺍﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﻜﻨﻨﺪ، ﺗﻜﻠﻴﻒ ﺍﺯ ﺳﺎﻳﺮﻳﻦ ﺳﺎﻗﻂ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ.

   ﻭﻟﻰ ﺑﻌﻀﻰ ﮔﻔﺘﻪ ﺍﻧﺪ: ﺍﻳﻦ ﻛﻠﻤﻪ ﺑﻴﺎﻧﻴﻪ ﺍﺳﺖ. ﻭ ﻣﺮﺍﺩ ﺍﺯ ﺁﻳﻪ ﺷﺮﻳﻔﻪ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ:” ﺷﻤﺎ ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﺻﺎﻟﺢ (ﻭ ﻣﺘﻤﺴﻚ ﺑﺤﺒﻞ ﺍﻟﻠﻪ) ﻛﻪ ﺩﺍﺭﻳﺪ، ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻣﺘﻰ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺳﻮﻯ ﺧﻴﺮ ﺩﻋﻮﺕ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ”.

   ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺍﻳﻦ ﻛﻠﺎم ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﮕﻮﺋﻴﻢ:” ﻭ ﻟﻴﻜﻦ ﻟﻰ ﻣﻨﻚ ﺻﺪﻳﻖ” ﻛﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺳﺨﻦ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺗﻮ ﺑﺎﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﻣﻦ ﺑﺎﺷﻰ. ﻭ ﻇﺎﻫﺮﺍ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻔﺴﺮ ﺍﺯ ﺑﻴﺎﻧﻴﻪ ﺑﻮﺩﻥ” ﻣﻦ” ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﻛﻠﻤﻪ، ﻧﺸﻮﻳﻪ ﺍﺑﺘﺪﺍﻳﻰ ﺑﺎﺷﺪ.

   ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺳﺰﺍﻭﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﻮﺩ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺤﺚ ﻭ ﺑﮕﻮ ﻣﮕﻮ ﺩﺭ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻛﻠﻤﻪ” ﻣﻦ” ﺗﺒﻌﻴﻀﻰ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻳﺎ ﺑﻴﺎﻧﻴﻪ، ﺑﺤﺜﻰ ﺑﻰ ﻓﺎﻳﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﻪ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺍﻯ ﻣﻨﺘﻬﻰ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ. ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﺧﻴﺮ ﻭ ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺭﻯ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﮔﺮ ﻭﺍﺟﺐ ﺑﺎﺷﺪ ﻃﺒﻌﺎ ﻭﺍﺟﺐ ﻛﻔﺎﻳﻰ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ. ﭼﻮﻥ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻜﻪ ﻓﺮﺿﺎ ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﺍﻳﻦ ﺍﻣﻮﺭ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎم ﺩﺍﺩ، ﺩﻳﮕﺮ ﻣﻌﻨﺎ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺑﺮ ﺳﺎﻳﺮ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻧﻴﺰ ﻭﺍﺟﺐ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﻛﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎم ﺩﻫﻨﺪ.

   ﭘﺲ ﺍﮔﺮ ﻓﺮﺽ ﻛﻨﻴﻢ، ﺍﻣﺘﻰ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺭﻭﻯ ﻫﻢ ﺍﻓﺮﺍﺩﺵ ﺩﺍﻋﻰ ﺑﻪ ﺳﻮﻯ ﺧﻴﺮ ﻭ ﺁﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻧﺎﻫﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮﻧﺪ، ﻗﻬﺮﺍ ﻣﻌﻨﺎﻳﺶ ﺍﻳﻦ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺍﻣﺖ ﺍﻓﺮﺍﺩﻯ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﻗﻴﺎم ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ.

   ﭘﺲ ﻣﺴﺎﻟﻪ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺣﺎﻝ ﻗﺎﺋﻢ ﺑﻪ ﺑﻌﻀﻰ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﺳﺖ، ﻧﻪ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﻭ ﺧﻄﺎﺑﻰ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺭﺍ ﺗﺸﺮﻳﻊ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ، ﺍﮔﺮ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﺑﻌﻀﻰ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻫﻴﭻ، ﻭ ﺍﮔﺮ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻛﻞ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﺑﻪ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭ ﺑﻌﺾ ﺍﺳﺖ.

   ﻭ ﺑﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﻰ ﺩﻳﮕﺮ، ﺑﺎﺯﺧﻮﺍﺳﺖ ﻭ ﻋﻘﺎﺏ ﺩﺭ ﺗﺨﻠﻒ ﺍﻳﻦ ﻭﻇﻴﻔﻪ، ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺗﻚ ﺗﻚ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﺳﺖ. ﻭﻟﻰ ﭘﺎﺩﺍﺵ ﻭ ﺍﺟﺮﺵ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻛﺴﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎم ﺩﺍﺩﻩ ﺑﺎﺷﺪ. ﻭ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺟﻬﺖ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻰ ﺑﻴﻨﻴﻢ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺟﻤﻠﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩ:” ﻭ ﺍﻭﻟﺌﻚ ﻫﻢ ﺍﻟﻤﻔﻠﺤﻮﻥ”.

   ﭘﺲ ﻇﺎﻫﺮ ﻫﻤﻴﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻗﻮﻝ ﺁﻥ ﻣﻔﺴﺮ، ﻛﻠﻤﻪ” ﻣﻦ” ﺗﺒﻌﻴﻀﻰ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﺩﺭ ﻣﺤﺎﻭﺭﺍﺕ ﺧﻮﺩ ﻣﺎ ﻧﻴﺰ ﺍﮔﺮ ﺩﺭ ﻣﺜﻞ ﭼﻨﻴﻦ ﺗﺮﻛﻴﺒﻰ ﻭ ﭼﻨﻴﻦ ﻛﻠﺎﻣﻰ، ﻛﻠﻤﻪ” ﻣﻦ” ﺑﻜﺎﺭ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﻇﺎﻫﺮﺵ ﻫﻤﻴﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺗﺒﻌﻴﺾ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﮕﺮ ﺁﻧﻜﻪ ﺩﻟﻴﻠﻰ ﺩﺭ ﻛﻠﺎم ﺑﺎﺷﺪ، ﻭ ﺩﻟﺎﻟﺖ ﻛﻨﺪ ﺑﺮ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻣﻌﻨﺎﻯ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻛﻠﻤﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺳﺖ.

   ﺍﻳﻦ ﺭﺍ ﻫﻢ ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺍﻧﺴﺖ ﻛﻪ ﻣﻮﺿﻮﻋﺎﺕ ﺳﻪ ﮔﺎﻧﻪ، ﻳﻌﻨﻰ ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﺧﻴﺮ، ﻭ ﺍﻣﺮ ﺑﻪ ﻣﻌﺮﻭﻑ، ﻭ ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ، ﺑﺤﺜﻬﺎﻯ ﺗﻔﺴﻴﺮﻯ ﺑﺲ ﻃﻮﻟﺎﻧﻰ ﻭ ﻋﻤﻴﻖ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﺍﻥ ﺷﺎء ﺍﻟﻠﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻛﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﺘﻌﺮﺽ ﺁﻧﻬﺎ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﺤﺚ ﻫﺎﻳﻰ ﻋﻠﻤﻰ ﻭ ﻧﻔﺴﻰ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻥ می شویم.

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   دوست گرامی این جمله از المیزان خللی به کلیت آن وارد نمیکند
   لطفا بیشتر دقت کنید.

 4. عبدالرضا گفت:

  0

  0

  اصلانظرتون چیه آقای شریعتی بیاییم کارفرهنگی کنیم برابرداشتن حجاب چون دیگه تواین دوره زمونه کسی باحجاب بودن روارزش نمیدونن ازجمله شما….اصلایه چیزی بیاقرآن هم کناربزنیم واون رودروغ محسوب کنیم وافرادی هم که اون روتفسیروبیان میکنند را نادان فرض کنیم چرا که تاجایی که به ماگفته اند ومیدانیم این بوده که اولا خدابرای قوم لوط عذابب نازل کرد ونابودشدودوما حضرت ابراهیم که جامعه پرازبت پرستی شده بودباآنها مبارزه کرد وبتشان را نابود کردپس اگرجامعه اخلاقی میخواستیم بسازیم این همه جنگ وکشت وکشتار ائمه به خاطرچیسه باکفار؟!
  ویااصلا تیرخلاص رومن بزنم شمایه رساله بنویس تا ازت تقلیدکنیم چون صاحب فتواشدی اونم فتوایی که ازمراجع دیگه داره فرق می کنه چون تاجایی که من سوادش دارم هرفعل حرامی منکر محسوب میشه واگرفعلی هم حرام یاحلالش مربوط به عملکردمردم هستش برای اون محدوده ای درنظرگرفته شده واین فعل حرام هم بایدنهی ازمنکربشه برادر…اصلا یه سوال اگرجامعه برمبنای اخلاق اداره می شد خدا چرا قرآن رانازل کرد ومردم به انجام آن موظف شوند!؟

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   خداوند متعال قرآن را نازل فرموده و برای کسانی که ایمان آورده اند پیروی از آن را لازم می داند نه برای همه مردم.وقتی می گوییم مردم یعنی همه چه با ایمان چه بی ایمان.
   کسی که ایمان ندارد که ملزم به پیروی از قرآن نیست !

  • همفکر شریعتی گفت:

   0

   0

   ما شما رو مجبور نکردیم اعتقاد ما رو قبول کنید عبدالرضا شما هستید که معتقد هستید همه باید مثل شما فکر کنن

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   خانم دشتی پیشنهادمیکنم یه سری به قرآن هم یزنید بعدنظر بدیداینا چیه پس که توقرآن اومده

   خطابات بصورت يا ايها الناس(اي مردم)

   ۱- سوره: ۴ , آیه: ۱

   يا ايها الناس اتقوا ربكم الذي خلقكم من نفس واحده وخلق منها زوجها وبث منهما رجالا كثيرا ونساء و اتقوا الله الذي تساءلون به و الارحام ان الله كان عليكم رقيبا

   ش ۲- سوره: ۲ , آیه: ۲۱

   يا ايها الناس اعبدوا ربكم الذي خلقكم والذين من قبلكم لعلكم تتقون

   ش ۳- سوره: ۲۲ , آیه: ۱

   يا ايها الناس اتقوا ربكم ان زلزله الساعه شيء عظيم

   ش ۴- سوره: ۲۲ , آیه: ۵

   يا ايها الناس ان كنتم في ريب من البعث فانا خلقناكم من تراب ثم من نطفه ثم من علقه ثم من مضغه مخلقه وغير مخلقه لنبين لكم ونقر في الارحام ما نشاء الي اجل مسمي ثم نخرجكم طفلا ثم لتبلغوا اشدكم و منكم من يتوفي و منكم من يرد الي ارذل العمر لكيلا يعلم من بعد علم شييا و تري الارض هامده فاذا انزلنا عليها الماء اهتزت و ربت و انبتت من كل زوج بهيج

   ش ۵- سوره: ۱۰ , آیه: ۲۳

   فلما انجاهم اذا هم يبغون في الارض بغير الحق يا ايها الناس انما بغيكم علي انفسكم متاع الحياه الدنيا ثم الينا مرجعكم فننبيكم بما كنتم تعملون

   ۶- سوره: ۳۵ , آیه: ۳

   يا ايها الناس اذكروا نعمه الله عليكم هل من خالق غير الله يرزقكم من السماء والارض لا اله الا هو فاني توفكون

   ش ۷- سوره: ۳۵ , آیه: ۵

   يا ايها الناس ان وعد الله حق فلا تغرنكم الحياه الدنيا ولا يغرنكم بالله الغرور

   ش ۸- سوره: ۹ , آیه: ۳۴

   يا ايها الذين آمنوا ان كثيرا من الاحبار و الرهبان لياكلون اموال الناس بالباطل و يصدون عن سبيل الله و الذين يكنزون الذهب و الفضه و لا ينفقونها في سبيل الله فبشرهم بعذاب اليم

   ش ۹- سوره: ۲۷ , آیه: ۱۶

   وورث سليمان داود وقال يا ايها الناس علمنا منطق الطير واوتينا من كل شيء ان هذا لهو الفضل المبين

   ش ۱۰- سوره: ۳۵ , آیه: ۱۵

   يا ايها الناس انتم الفقراء الي الله والله هو الغني الحميد

   ۱۱- سوره: ۴۹ , آیه: ۱۳

   يا ايها الناس انا خلقناكم من ذكر وانثي وجعلناكم شعوبا وقبايل لتعارفوا ان اكرمكم عند الله اتقاكم ان الله عليم خبير

   ش ۱۲- سوره: ۳۱ , آیه: ۳۳

   يا ايها الناس اتقوا ربكم واخشوا يوما لا يجزي والد عن ولده ولا مولود هو جاز عن والده شييا ان وعد الله حق فلا تغرنكم الحياه الدنيا ولا يغرنكم بالله الغرور

   ش ۱۳- سوره: ۱۰ , آیه: ۵۷

   يا ايها الناس قد جاءتكم موعظه من ربكم وشفاء لما في الصدور وهدي ورحمه للمومنين

   ش ۱۴- سوره: ۶۲ , آیه: ۶

   قل يا ايها الذين هادوا ان زعمتم انكم اولياء لله من دون الناس فتمنوا الموت ان كنتم صادقين

   ش ۱۵- سوره: ۲۲ , آیه: ۴۹

   قل يا ايها الناس انما انا لكم نذير مبين

   ش ۱۶- سوره: ۵ , آیه: ۶۷

   يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس ان الله لا يهدي القوم الكافرين

   ش ۱۷- سوره: ۶۶ , آیه: ۶

   يا ايها الذين آمنوا قوا انفسكم واهليكم نارا وقودها الناس والحجاره عليها ملايكه غلاظ شداد لا يعصون الله ما امرهم ويفعلون ما يومرون

   ش ۱۸- سوره: ۲۲ , آیه: ۷۳

   يا ايها الناس ضرب مثل فاستمعوا له ان الذين تدعون من دون الله لن يخلقوا ذبابا و لو اجتمعوا له و ان يسلبهم الذباب شييا لا يستنقذوه منه ضعف الطالب و المطلوب

   ش ۱۹- سوره: ۱۰ , آیه: ۱۰۴

   قل يا ايها الناس ان كنتم في شك من ديني فلا اعبد الذين تعبدون من دون الله ولكن اعبد الله الذي يتوفاكم وامرت ان اكون من المومنين

   ش ۲۰- سوره: ۱۰ , آیه: ۱۰۸

   قل يا ايها الناس قد جاءكم الحق من ربكم فمن اهتدي فانما يهتدي لنفسه ومن ضل فانما يضل عليها وما انا عليكم بوكيل

   ۲۱- سوره: ۷ , آیه: ۱۵۸

   قل يا ايها الناس اني رسول الله اليكم جميعا الذي له ملك السماوات والارض لا اله الا هو يحيي ويميت فآمنوا بالله ورسوله النبي الامي الذي يومن بالله وكلماته واتبعوه لعلكم تهتدون

   ش ۲۲- سوره: ۲ , آیه: ۱۶۸

   يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   پاسخ به همفکرشریعتی
   .
   .
   سوره مبارکه آل عمران آیه ۶۴
   قُل يا أَهلَ الكِتابِ تَعالَوا إِلىٰ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنا وَبَينَكُم أَلّا نَعبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلا نُشرِكَ بِهِ شَيئًا وَلا يَتَّخِذَ بَعضُنا بَعضًا أَربابًا مِن دونِ اللَّهِ ۚ فَإِن تَوَلَّوا فَقولُوا اشهَدوا بِأَنّا مُسلِمونَ﴿۶۴﴾
   بگو: «ای اهل کتاب! بیایید به سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است؛ که جز خداوند یگانه را نپرستیم و چیزی را همتای او قرار ندهیم؛ و بعضی از ما، بعضی دیگر را -غیر از خدای یگانه- به خدایی نپذیرد.» هرگاه (از این دعوت،) سرباز زنند، بگویید: «گواه باشید که ما مسلمانیم!»

   هیچ کس دیگری رامجبوربه پرستش خدانکرده بلکه پذیرش دین اسلام اختیاری است اصلا شرط پذیرش توحیدتحقیق است نه تقلید!
   وازطرفی این هم عقیده مانیست و به فرموده قرآن همه بایدخداپرست باشند وبه سمت خداحرکت کنندخدایی که نه مال من است ونه مال شما!؟
   پس مامعتقدنیستیم که همه بایدمثل ما باشند بلکه این حرف،حرف قرآن است که همه بایدخداپرست باشند…..

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   در قرآن هرجا یا ایهالناس آمده صرفا دعوت مردم است.جایی که الزام آورده شده یا ایهالذین امنو آمده است.بنا بر این استدلال شما از نظر بنده صحیح نیست.

  • نادر گفت:

   0

   0

   این آهو همون آهوی هست که میگن …..فرار کرده زدستم!
   دوستان آفتابی مبانی فکریشون غلط بسته شده.
   اصلا قصه ارسال رسل و کتب آسمانی زیر سوال رفت!
   اصلا خدا که پیامبر میفرسته همه باید ازش تبعیت کنند؟
   خدا هم بیکاره
   حالا که مردم می تونن به پیامبران ایمان نیارن و کتبشون رو قبول نکنند
   پس این چکاریه؟

 5. لاري گفت:

  0

  0

  درود بر نويسنده نوانديش و مستقل. آفرين بر شما. هميشه به اين فكر مي كردم كه وقتي مردم چيزي را منكر ندانند حاكميت به زور نمي تواند ان را منكر كند. هيچ وقت هم گويا كسي نمي خواهد از تاريخ درس بياموزد. هروقت نام ابوذر شريعتي را مي بينم ذوق مي كنم كه قرار است مطلب جالبي بخوانم.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت.
  حرف حساب جواب ندارد.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  قوم لوط کارهای بد دیگری مانند تجاوز به عنف نژادپرستی و آزار هر کسی غریبه بود واختلاف طبقاتی هم داشتند و قوم ابراهیم بت پرستیشون همراه با قربانی کودکان و زنا های گروهی در معابد بود

 8. ناظر گفت:

  0

  0

  در جامعه ای که فقط بدحجابی رو منکر می دونن و حتی حرف زدن درباره ی منکرهای بزرگتر مثل اختلاسها و بی عدالتیها جرم حساب می شه باید توجه مردم رو به بد حجابی جلب کنن تا منکرهای واقعی فراموش بشه

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   درجامعه بدحجابی تنها منکرنیست بلکه خیلی از چیزهای دیگرهم منکراست وبایدبه آن پرداخته شود برادرمن اگه این جورکه شمامی گید که زوم کردن رو بدحجابی چرا که یک مسئله مهمی است شمافکرکن ناموست تو خیابان بدحجاب حرکت کنه آیا ایشون تضمینی است که ازسمت هوس رانان موردتعرض قرار نگیره؟خوب اگراین کارصورت گرفت وموردتعرض واقع شد اگر شوهردارباشد که باعث می شود زندگیش ازهم بپاشد واگر هم مجرد باشد دیگر کسی حاضر نیست با انسان دست خورده ازدواج کند؟حالا وقتی این کار صورت گرفت آیادیگر خانواده ای تشکیل می شود؟اگرخانواده تشکیل نشودچه می شود؟آیا دیگر می توان به ابقای نسل وبلندای عمریک کشورامیدوار بود؟
   چرا جامعه غربی تعداد فرزندان نامشروع وفرزندانی که پدرانشان مشخص نیست زیاد است ؟

   …….

 9. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  یک مثال :
  در اسلام چند همسری و ازدواج موقت حرام نیست و حتی به آن سفارش نیز شده است.اما جامعه آن را عملی منکر می پندارد.حال نهی از منکر کدام است؟جامعه را از منکر دانستن این فعل حلال نهی کنیم یا افرادی که ازدواج متعدد و ازدواج موقت انجام می دهند را از این کار نهی کنیم ؟

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   دراسلام برای کسانی سفارش شده است که ضرورت دارد چندهمسرگیرند وشرایطشان خواص است ولی هیچگاه لزوم ندارد انسان چندهمسر داشته باشد وازدواج موقت کند چرا که آسیب های خواص خودش را دارد…..

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   بله در اسلام الزامی نیامده که چندهمسری و ازدواج موقت بایستی صورت پذیرد صرفا شرایطی نظیر رعایت عدالت بین همسران و رضایت همسر را شرط قرار داده است.اما خوب می بینیم که در صورتی که همه اینها هم فراهم باشد باز جامعه این کار را غیر اخلاقی و به عبارتی همان منکر می داند.

  • نادر گفت:

   0

   0

   اسلام برای تعدد زوجات و عقد موقت شروط خاصی رو قائل هست كه بنابر آنچه روایات بیان میکنند اگر عمل می شد یقینا هیچ فردی سراغ بعضی گناه ها نمی رفتند الا…..

 10. بنده ای از بندگان گفت:

  0

  0

  سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده محترم
  شما می گید پیامبر افرادی رو که شراب می خوردن و ترک نکردن رو با صحبت و مار فرهنگی هدایت کرد
  چند تا سوال داشتم
  آیا الان تو جامعه میشه با تک تک افراد صحبت کرد
  دوم اگر قرار بود ما طبق عقل عرفی پیش بریم و هر چی عرف و جامعه گفت عمل کنیم و هر چی جامعه پسندید(بد حجابی و تیغ زدن صورت) حکومتمون می شد یک حکومت سکولار بعد اگر طبق این حکومت پیش بریم می شه یک جامعه ای مثل جامعه نروژ که نصف. اعضای مجلسشون به علاوه یک نفر هم رآی مثبت به همجنس بازی بدن اون قانون تصویب میشه
  و در آخر این جامعه خدا چی میشه؟
  اگر ما بخواهی. اینجوری پیش بریم که نمیشه
  اگر فردی کافره بحثش جداست اما اگر اسلام رو قبول کرد باید به همه چیزش عمل کرد
  بعضی از دوستان و همفکر های شما خودشون هم می دونند و دارن خودشون رو گول می زنند
  من نمی گم کار گشت ارشاد درسته اما این هم قبول ندارم هر کس هر جور دوست داره بیاد تو خیابون کسی هم چیزی نگه
  در آخر می خوام این رو بگم که اگر دنبال کلاه شرعی هستیم که خودمون رو گول بزنیم راه زیاده پلی آخرش خودمون می دونیم که خدایی است و باید جواب پس بدیم
  پس بهتره این دنیا به حرفش که همش به صلاح خودمونه گوش بدیم

  • آرش گفت:

   0

   0

   بنده ی خدا لطفا تحقیق کنید سکولار یعنی چی؟ فکر کنم منظور آقای شریعتی اینه که اگر حجاب اختیاری باشه مردم بهتر رعایت می کنن اگر مذهبی هایی مثل شما اعتقادشون رو به مردم تحمیل کنن مردم از اعتقادات شما بیشتر فرار می کنن چرا نمی خواهید قبول کنید که عده ای هستند هم ایرانین هم مثل شما فکر نمی کنن؟اینکه شریعتی مجبوره با اسم مستعار حرف بزنه فاجعه ست .حرف زور زوره چه با گشت ارشاد باشه چه با وسایل دیگه

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   اول اینکه میشه با تک تک جامعه صحبت کرد ، امکانات ارتباطی امروزه بستری فراتر از این را برای ما فراهم آورده
   اما دوم اینکه در حکومت سکولار نظام حاکم هیچ مکتبی را برای حرکت جامعه در نظر نمی گیرد اما حکومت اسلامی این گونه نیست در حکومت اسلامی حرکت در مسیر تعالی و کمال انسانی است منتها در یک بستر فرهنگی نه با تحکم های منزجر کننده همانگونه که در حکومت پیامبر اصلاح انحرافات با کار فرهنگی انجام میشد نه با زور

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر شما

 12. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  سوال :
  آیا وضعیتی که اکنون در مورد حجاب در کشور شاهد هستیم با آن چیزی که هدف نظام است مطابقت دارد؟
  آیا با گذشت قریب به ۴ دهه از انقلاب اسلامی و در پی آن اجباری شدن حجاب توانسته ایم آن حجاب مورد تایید نظام را در جامعه رواج دهیم؟
  آیا با همه روشهایی که به کار برده ایم از امر به معروف و نهی از منکر گرفته تا گشتهای ارشاد و بگیر و ببند و کارت زرد دادن و جریمه نقدی و حتی راه ندادن خانمهای بد حجاب به ادارات دولتی و مدارس و دانشگاه ها چیزی از مشکل حجاب حل شده است؟
  آیا وقت آن نرسیده است که حجاب را چون یک فریضه دینی است به خود اشخاص واگذار کنیم و آزادی داشتن یا نداشتن حجاب را به جامعه برگردانیم؟
  آیا وقتی آزادی باشد بهتر نمی توان حداقل افرادی را که اعتقاد به حجاب دارند را از افرادی که یا اعتقاد ندارند یا چندان پایبند نیستند از هم تمیز داد و در این شرایط کار فرهنگی و آموزش و تربیت را بهتر و واقعی تر انجام داد؟
  آیا این واقعیت که بسیاری از بانوان نخبه ایرانی که می توانند برای کشور خودمان مفید باشند صرفا” به دلیل همین مساله حجاب ترجیح داده اند خارج از کشور سکونت داشته باشند و در واقع از این سرمایه بی نظیر خارجی ها استفاده می کنند قابل انکار است؟
  .
  .
  .
  متاسفانه سوالاتی از این قبیل ریاد است و پاسخ درست آنها حقایقی تلخ برای […] حاکم است !

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   خانم دشتی خوبه خودتون سوال کردید که””
   آیا وضعیتی که اکنون در مورد حجاب در کشور شاهد هستیم با آن چیزی که هدف نظام است مطابقت دارد؟””
   تازمانی که شما به جای ترویج حجاب شبهه پراکنی کنید ودرذهن جوانان ما شبهه ایجاد کنید مطمئنا به اون اهداف نظام واسلام نمیرسیم اگر واقعا دلسوز زن وحجاب وکرامت انسانی زن هستید بیایید ایجابی بحث کنید نه سلبی!؟

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   شما عبدالرضا فکر می کنید برخی از مردم به خاطر چیزی که شما شبهه پراکنی می نامید در مورد حجاب کوتاهی می کنند.اگر این طور است پس مردم را عاقل و بالغ نمی دانید.زیرا ایمان و اعتقادشان با مطالعه چند صفحه مقاله و یا شنیدن چند دقیقه سخنرانی به باد می رود.دقیقا” نکته همین جاست.بایستی ایمان و اعتقاد به حجاب به گونه ای افزایش یابد که دقیقا مثلا بانوان مسلمانی که در کشورهای دیگر با وجود همه آزادی ها باز هم حجاب را رعایت می کنند در جامعه ما هم برای با حجاب بودن نیازی به وجود گشت ارشاد و بگیر و ببند نباشد و مردم خود با انتخاب خود حجاب داشته باشند و کار فرهنگی و آموزشی و تربیتی نیز ادامه یابد.ما الان شاهد دهان کجی بسیاری از بانوان به حجاب هستیم و آن هم ریشه در همین برخوردهای پلیسی و امنیتی با مساله حجاب دارد.آیا لباسهای تنگ و کوتاه و ساپورت و روسری های چند سانتیمتری حجاب است یا به سخره گرفتن حجاب ؟
   چرا واقعیت را نمی پذیرید؟

 13. منتظر امام مهدی عج گفت:

  0

  0

  آقای محترم , این تفکر نسبی گرایی خودت را چرا به اسم علم و فقه به خورد خلق الله می دهی !
  چه کسی گفته وقتی در جامعه , اکثر افراد عمل حرامی را منکر و زشت نمی دانند آن فعل دیگر منکر نیست ؟!
  مثلا عمل لواطی که ذکر کردی شما , این فعل اگر در جامعه نعوذبالله همه بپذیرند , انگاه دیگر منکر نیست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اگر شما مسلمان هستی خدا در قرآن این منکر و زشت بودن را به شما گوشزد می کند , البته به فرموده قران برای کسانی که تعقل می کنند .

  آقای محترم !
  چقدر برای شما متاسفم و امیدوارم که این تفکر تکثرگرایی و نسبیت در اخلاق که از آقای سروش به ارث برده اید اصلاح شود که عمر کوتاه هست و شکاف های ایدئولوژیک در زندگی بسیار .
  ضمنا شما و سایت در قبال مطلبی که انتشار می دهید و افرادیکه این شبهه در ذهن آنها شکل می گیرد و دنبال پاسخ آن نروند پاسخگو هستید و تا زمانیکه آن افراد بر اساس تفکرات شما عمل کنند به حساب شما نیز به عنوان اعمال متاخر قید می شود , البته اگر به حیاط برزخی و اخروی اعتقاد داشته باشید وگرنه … بی خیال , از ما گفتن بود .

  صحبت های پیامبر و ائمه رو به عنوان ملاک بیان می کنیم تا با سند مولایمان رسول الله ص صحبت هایمان را بیان کنیم , باشد راهنمایی برای همه ما در آخرالزمان:

  پیامبر اکرم(ص) از این آرایش و بدحجابی زنان آخرالزمان بعنوان فتنه ای بزرگ یاد نموده و فرموده اند: فتنه ی سخت را دیدید و صبر کردید و من از فتنه ای سخت تر در آینده برای شما بیم دارم که از طرف زنان می آید، زمانیکه النگوی طلا به دست نموده ( زینت خود را آشکار کنند) و لباس های فاخر بپوشند و حتی توانگران را به زحمت اندازند. (نهج الفصاحه ص ۶۱ حدیث ۳۱۴)

  امام زمان( ارواحنا فداه) از وضعیت بدحجابی و بی توجهی زنان مسلمان و زیاد شدن فساد و فحشاء اظهار ناراحتی و دلشکستگی نموده اند! (شکوه های صاحب الزمان ص ۵۶)
  آیا ناراحتی امام زمانمان برای ما اهمیت دارد؟!

  پیامبر اکرم(ص) می فرماید: حکایت زنی که با زینت و آرایش، دامن کشان از خانه ی خود بیرون می رود همچون ظلمتی است در قیامت که نوری ندارد ( نهج الفصاحه ص ۵۶۲ حدیث ۲۷۲۱)

  ****************** پیامبر اکرم (ص):چگونه می شود حال شما هنگامی که زنهای شما فاسد شوند وجوانان شما به فسق وفجور بگرایند ،شما نیز به جای امربه معروف ،امر به منکر نموده ونهی از معروف نمایید .( ۲ تحت العقول ص۴۱) ********************

  پیامبر اکرم (ص):اسلام در آغاز غریب بود ودر آخر الزمان نیز غریب می شود خوشا به حال آن غریبان(در آخر الزمان با استقامت و اعتقاد راسخ،دین خود را حفظ می کنند )(صحیح مسلم ج۱ص۹۰-۱۵)

  در آخر از شما تشکر می کنم بابت اینکه با اینکه مشغله فراوانی داشتم ولی خدا رو شکر موفق شدم در مورد آخرالزمان و امر به معروف و نهی از منکر جستجوی کوچکی داشته باشم و از احادیث ائمه ع استفاده کنم و از ان به عنوان تلنگری برای خودم استفاده کنم و در واقع مصاداق بارز این ضرب المثل شدید که : عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد !
  پیشاپیش از سایت آفتاب بابت اینکه پاسخ بنده را منتشر می کند , متشکرم !

  و اینکه , به لطف امام زمان عج و اهل بیت علیهم السلام , پرچم شیعه علوی همیشه بالاست نه شیعه آمریکایی .
  عاقبت بخیر باشیم و باشید .

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   شما چرا مردم را نادان و کم تعقل می پندارید؟
   چرا فکر می کنید خواندن یک مقاله ممکن است افراد با ایمان را دچار شبهه کند؟
   شما که در پایان به این نتیجه رسیده اید که عدو سبب خیر شده است.پس بایستی سپاسگذار باشید!

  • منتظر امام مهدی عج گفت:

   0

   0

   گویند کسی که به خواب رفته را می توان به راحتی از خواب بلند کرد ولی کسی که خودش را به خواب زده را با لگد هم نمی توان بلند کرد , که البته جسارت نباشد آهو جان ضرب المثلی هست که خلق الله میگن!!!!!!!!!!!!!باز هم برای خودم و شما عاقبت به خیری از خداوند منان مسئلت دارم

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   بنده با توسل به چند مقدمه چنین نتیجه ای گرفتم اما در نوشته ی شما هیچ کدام از مقدمات ما اشکال منظقی وارد نشده بود.
   اما روایاتی که آوردید
   برادر من ما که نگفتیم بی حجابی حرام نیست می گوییم قبح آن شکسته شده لذا منکر نیست وظیفه ی امثال شما آن است که عالمانه و عاقلانه قبح آن را برگردانید
   اما روایاتی که در باب آخرالزمان آوردید من از شما می پرسم امام زمان بیشتر از بی حجابی خانم ها دلگیر می شود یا از ربا خواری […] اقتصادی حاکم؟
   امام زمان از آرایش خانم ها شکوه می کند یا از افرادی که در لباس […] به دزدی و غارت اموال مردم می پردازند؟
   در پایان درروایتی نقل شده
   «إِذَا قَامَ الْقَائِمُ (ع) جَاءَ بِأَمْرٍ جَدِیدٍ کَمَا دَعَا رَسُولُ اللَّهِ فِی بَدْوِ الْإِسْلَامِ إِلَی أَمْرٍ جَدِید»

   هنگامی که قائم ظهور کرد با امر جدیدی خواهد آمد، چنانکه رسول خدا(ص) در آغاز اسلام مردم را به امر جدید دعوت می کرد.»
   تا حالا توجه کردیدمنظور از این امر یا دین جدید چیست؟
   قطعا منظور این نیست که مثلا الان شک بین سه و چهار را چهار میگرفتیم و وقتی امام زمان بیاید سه میگیریم چون چنین تغییری امری جدید نیست بلکه جدید بودن به این معناست که کلیشه های ذهنی ما تغییر پیدا میکند یعنی ممکن است مطلبی را اصل و اساس بگیرید اما بعد از ظهور کلا خلاف آن ثابت شود پس اینقدر در مقابل مطالب جدید موضع نگیرید و آن را باطل فرض نکنید.
   ان شاء الله همه ی ما منتظر واقعی امام زمان باشیم.

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   خلق الله میگن چی؟
   شما که انشا الله اهل لگد زدن نیستید.!

  • منتظر امام مهدی عج گفت:

   0

   0

   حیف لگد آهوجان !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   سرعت شما در دشت های تکثر گرایی و پلورالیسم دینی مستدام باشد ! فقط مواظب باشید در پس سراب این دشت سرسبز , پرتگاه نباشد !

   ضمنا در جواب آقای شریعتی نیز تمام مطالب تمام و کمال در متن آمده و متن جوابیه شما هم فرافکنی هست هم میهنی عزیز , تمام احادیث رو با سند آوردم و مخاطبان با شعور خودشون می تونن نتیجه گیری درست را انجام بدهند .

 14. صاحب دلان گفت:

  0

  0

  عرض سلام
  این حرف که اگه امر به معروف و نهی از منکر با توسل به زور انجام شه
  اشتباهه و نتیجه ی معکوس میده درست!
  اما با کلیات متنتون موافق نیستم ، شما خواستید به این متنتون با استناد به احادیث و روایات اعتبار بدید .
  احادیث و روایاتی که مورد کم لطفی خود شما قرار گرفته
  تو این متن ، احادیث و روایات و عقل و شرع و قانون حکومت اسلامی تو یه کفه ترازو قرار گرفته
  عرف جامعه هم تو یه کفه ی ترازو
  وجالب اینجاست که از نظر شما کفه ی مربوط به عرف جامعه سنگین تره!
  ای کاش معنی عرف رو هم تو فرهنگ لغت نگاه می کردید و می نوشتید.
  این حرف یعنی چی که:
  “اگر دختری با حجاب نامناسب در جامعه حضور داشته باشد به نحوی که عرف جامعه آن را بپذیرد عمل این فرد در دایره نهی از منکر قرار نمی گیرد. این مبنا کاملا واضح و کابردی است.”

  حد این پذیرش کجاست ؟! شاید ده سال دیگه یک سری رفتارها و پوشش های نادرست دیگه بخواد مورد پذیرش عرف جامعه قرار بگیره!
  این مبنای کاملا واضح و کاربردی از کجا اومده؟!
  عرف جامعه تصمیم میگیره فلان عمل خارج از دایره ی نهی از منکر قرار میگیره یا احکام اسلامی؟!

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   ما به دنبال ارزش گذاری نیستیم یعنی نمی خواهیم بگوییم بی حجابی ارزش است و یا حجاب ارزش نیست بلکه منظور ما بیان گزاره های عملی اداره ی اجتماع است .

   نه تنها احادیث و روایات و عقل و شرع و قانون حکومت اسلامی بلکه خدا و پیامبرش هم نمی تواند کفه ی عرف اجتماع را پایین بیاورد وقتی عرف چیز دیگری را میخواهد همچنان که در قرآن ذکر شده و اقوام پیامبرانی چون ابراهیم ولوط و هود و صالح و … نه حرف خدا را شنوا بودند و نه پیامبرشان را این ویژگی بخاطر اختیاری است که خداوند به انسان عنایت فرموده

 15. همفکر شریعتی گفت:

  0

  0

  در جواب آیاتی که عبدالرضا آورده:لا اِکراهَ فی الدین در جوامع عقب مونده هست که زنها بیشتر در معرض تجاوز هستن چون زناشون پوشیده هستن مردا حرص و ولع بیشتری برا زن دارن و اینکه می گید زنی که دست خورده دیگه نمیشه باهاش ازدواج کرد ویا جلوی تولید نسل گرفته می شه بخاطر اینه که در جوامع سنتی به زنها با نگه ابزاری برای تولید مثل نگاه میشه نه به عنوان یک انسان ضمنا در کشورهای سنتی مثل ما حتی زنهای محجبه هم از آزار مردها در امان نیستن آزادی حجاب محیط امن تری برای زنها درست می کنه و آمارهایی که از بچه های نامشروع غربیها داری از جاهایی بدست آوردی که می خوان شما اینا روباور کنی

  • ناشناس2 گفت:

   0

   0

   ببخشید این رو می گم اما جوامع سنتی از نظر شما چیه؟
   نظر شما با جامعه پست مدیرنیته هستش؟
   اگر حجاب نباشه مرد های حریص دیگه ولع نگاه زن مردم نمی کنند؟
   آدم که درست نباشه به هیچکس رحم نمی کنه نه زن با حجاب و نه زن بی حجاب
   من از تعصب افراطی متنفرم اما یه زمانی ارزش ها رو زیر پا بزارید که درست نیست

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  عبدالرضا که می خوای منو غیرتی کنی کسانی که همفکر شما هستن و فکر می کنن باید همه ی مردم مثل ما فکر کنن و البته هزار جور آیه و حدیث هم بلدن باعث می شه به خودشون اجازه بدن روی […] بریزن عجیبه که فقط حجاب خانم ها شما رو غیرتی می کنه برو آمار وحشتناک قتل های ناموسی رو هم بخون که بچه ی نوجوون به خاطر حرف جامعه ی سنتی متعصب خواهرشو کشته اگه یک زنی بخواد توبه کنه شما ها با این طرز فکرتون می گین برو بمیر با اینکه توی همون قرآن نوشته که ان الله تواب رحیم

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   خودت فهمیدی چی گفتی!؟
   دوست دارم هرکس پیامم رو میبینه ومیخونه بره سرگذشت آندلس که یک کشوراسلامی است روبخونه وببینه چه چیزی باعث شد که یک کشوری که درآن فلاسفه های زیادی پرورش میداد چرا نابود شد والان چطوری تبدیل شده به فسادخانه؟
   یه جستجو تو اینترنت کافیه که ازش اطلاع کسب کنید….

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   تاریخ رو تحریف شده به گوشتون رسوندن از کی تا حالا اینتر نت شده منبع موثق علمی

 17. ناشناس گفت:

  0

  0

  حضرت ایت الله االعظمی ابوذر خان دشتی شریعتی
  فتوای اخیر آن عالم ربانی و تایید مقلدین صحرایی دشتی و شهری ، سنتی مدرن و پست مدرن حضرتعالی و استناد و مدرکات سماوی مومنه ی مقلده در باب احکام و مستقلات عقلیه در جواب به استفتاء کامنتیه , آن محترمه همه دان خصوصا تحشیه فتوایی “وکل ما حکم به العقل حکم به الشرع ” بفرماینددر سلسله علل و مقتضیات احکام ثبوت دارد.
  و رسم الخط آن مومنه که همه یکی و یکی را همه و همه را حوالت به اصل قضیه می فرمایند . و فرقی مابین گزار و گذار و قس علی هذا نیستند .مایه مسرت همه سنتی های مدرن ، مدرن های پست مدرن و پست مدرن های پسا پسا پسا مدرن گردیده است .تراوشات رقیقه و غلیظه ومنیه از فتوح ابواب خاص حضرتتان مداوای کشتی نشستگان تایتانیک خواهد بود . و کتاب رسم الخطی و قواعد جدید تجمیع کامنت ها و مقالات منتشره آفتاب تحت عنوان “کتاب الکترونی شامل لکل قواعد اللغه العربیه ” در دسترس مقلدین خواهد بود.

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   مثل دستمال کشان و تملق گویان دوران قاجار حرف می زنی ناشناس.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اصلا خودتم فهمیدی که چی گفتی؟؟؟؟

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   من که رک و راست گفتم. اگر شما نمی فهمید تقصیر من نیست !

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   البته تمسخر کردن کاری است نکوهیده اما طبیعی است تمام انبیا و اولیاء و مصلحان مورد تمسخر قرار گرفته اند ما که از وجود مبارک خاتم الاوصیا بالاتر نیستم آن وجود نازنین را نیز مسخره میکردند شما هم عقبه ی چنین جماعتی باشید عیبی ندارد

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  دستمال کشی و پا اندازی از ان متن بیرون نمیزند . اما ادبیات همین جمله کوتاه چه چیزهایی را که عیان نمیکند

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  پس شما هم ناموست رو بی حجاب بفرس تو خیابون تا مردم ازت تقلید کنن.

 20. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیار خوب.مادر و خواهر و ناموست رو به همان دلیلی که از ذهن مشوشتان تراوش فرمود را بی حجاب بفرست در خیابان تا بالاخره چند مقلد پیدا کنید.برادر منشی هم در این قواره با شما موافق است .لذا تقلید را از شما جایز میدانند.البته در ج حقیقت برایتان سخت است .

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   مگر این شمائید که مادر و خواهرت را با حجاب می فرستی بیرون؟
   اگر این طور است پس آنها خودشان حجاب را انتخاب نکرده اند و اعتقادی ندارند بلکه شمائید که آنها را با حجاب می فرستید بیرون!یعنی اگر زور شما بالای سرشان نباشد قطعا حجاب را کنار خواهند گذاشت !
   دقیقا موضوع سر این مفهوم است.اول اعتقاد بعد انتخاب بعد عمل.
   بی حجابی اجباری نظیر دوران رضاشاه بد است و حجاب اجباری دوران حاضر نیز بد البته نه به بدی بی حجابی اجباری.
   درستش این است که همه ناموسشان اول اعتقاد به حجاب داشته باشند وبعد به آن عمل کنند.واگر نه همین چیزی که اکنون در جامعه می بینید ادامه می یایبد.کسانی که خود حجاب را انتخاب نکرده اند به راحتی از زیرش در می روند با چوشش هایی که دهان کجی به حجاب است!

 21. نادر گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  چنانچه دوستان دغدغه امر بمعروف ونهی از منکر را دارند فایل pdfاز کتاب واجب فراموش شده که از بیانات رهبری در مورد امر بمعروف و نهی از منکر هست و کتاب امربه معروف و نهی از منکر در کلام شهید مطهری رو در سایت برای مطالعه بگذراند تا مخاطبین هم استفاده کنند و هم مقایسه ای بین این مطلب و فرمایش بزرگان هم صورت بگیره.

 22. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرین
  مثل آکله های خیابان پهلوی حرف میزنی دشتی

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   فرهنگ فارسی معین

   (کِ لِ) [ ع . ] (اِفا.) ۱ – مؤنث آکل ، خورنده . ۲ – خوره ، جذام . ۳ – کنایه از: زن زشت و بدترکیب .
   اگر منظور شما این است اشکالی ندارد زشت بودن بهتر از تملق گو بودن است !

 23. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر جناب شریعتی. سخن از دل ما میزنید

 24. سمیرا گفت:

  0

  0

  من می خوام یک کلاه بخرم. دوستان نظر بدن یک کلاه اسلامی و مورد قبول عرفی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آیا من اصلا حق خریدن کلاه را دارم؟ کلاه چه تاثیری بر شخصیت من و کسانی که مرا می بینند دارد؟ دوستی فیلیپینی دارم که هر وقت هر چیزی را بخواهد می پوشد ولی من پیش از خریدن یک پیراهن باید ۱۶ تا کتاب دینی و… را مطالعه کنم و اساسنامه چند اداره هم روش! به علاوه ی عرف شهر که خودش یک تنه نصف ویترین بازار را از کار می اندازد!

 25. ناشناس گفت:

  0

  0

  ﺧﺒﺮ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻧﺪﻡ ﮐﻪ ﮔﺮﻭﻫﯽ ﮐﻼﺱ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ ﮔﺬﺍﺷﺘﻨﺪ ﮐﻪ
  ﺩﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﮐﺘﺎﺏ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯﻩ ﺍﯾﻨﺪﻩ، ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺎﯼ
  ﺑﺪ ﺣﺠﺎﺏ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ، ﺗﺬﮐﺮ ﺑﺪﻫﻨﺪ . ﺍﮔﺮ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺁﻣﻮﺯﺷﻬﺎ
  ﻭ ﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﺧﺮﺝ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻫﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﺑﺮﺍﯼ ﻫﺮﮐﺪﺍﻡ ﺍﺯ
  ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﺯ ﻫﻤﯿﻦ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﭼﻨﺪ ﺗﺎ ﮐﺘﺎﺏ ﺑﺨﺮﻧﺪ ﻭ ﺑﺪﻫﻨﺪ
  ﺍﯾﻦ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ، ﮐﺎﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻬﺘﺮ ﭘﯿﺶ ﻣﯽ ﺭﻭﺩ. ﮐﺘﺎﺏ
  ﻧﺨﻮﺍدنﺧﻮﺩ ﺑﺪﺗﺮﯾﻦ ﻣﻨﮑﺮ ﻫست

 26. دایی گفت:

  0

  0

  والا ما که این متنه رو خوندیم دل پیچه گرفتیم !!
  تهش چی شد ؟ یعنی ما به ساز خدا برقصیم یا خدا به ساز ما برقصه ؟
  ما در اختیار دین هستیم یا دین در اختیار ما ؟
  خدا و قرآن یا انسان و هوای نفسش ؟
  واسه عوام الناس قلمبه نوشتن کلاس داره و هر کی که توی نوشته اس ” ایسم ” و کلمات درشت فلسفی بیاره عقل و سوادش بیشتره ( مخصوصا توی جاهای خاص ) !!
  یه کلام به ملت بگو هر کاری که عشقتون انجام بدین چون خواسته شما ( حتی اشتباه ) مهمه ! صغری کبری نمی خواد دایی !!
  میگن عرف ! بچه بودیم سر کلاس که سر وصدا میکردیم معلم میومد به ما میگفت : تو چرا شلوغ کردی ؟ ما هم جواب میدادیم : همه بودن من تنها نبودم !!! بعد با یه نگاه عاقل اندر سفیح داسوزانه دست میکشید رو سرمون و میگفت : مگه هر کی رفت تو چاه تو باس دنبالش بری ؟

  این بابا میگه حتی اگه هوای نفس هم بود ، چون عرف قبول کرده ، پس حله !
  مگه میشه آخه !؟

  اگه قرار به این بود که ملاک ومعیار هوای نفس مردم باشه ، مگه خدا بیکار بود که اینهمه پیامبر و اولیا و اوصیا دنبال هم ردیف کنه واسه ارشاد مردم ؟ همون موقع میگفت آقا جان هرکی سی خودش ، هر کاری که دوست دارین بکنین ! عشق است …
  یه حرفایی میزنی بنده خدا !

  شاید روش تبلیغ حجاب مشکل و کمبود داشته باشه اما اصلش درسته !
  اگه نظر بهتری داری واسه حل این معضل ، بسم الله !
  ولی دردت چیه که میای میگی روش مورد داره بعد اصل کار رو هم میبری زیر سوال ، آخرشم میری یه کناری می شینی ؟؟

  نظر شما اینه که ولش کن به حال خودش خودش می فهمه ، مگه صاحب شریعت خودش عقلش به این نمیرسید ؟؟؟

  دقت کن !
  یه نهال وقتی میخواد رشد کنه واسه اینکه کج و کوله بالا نره ، بهش یه تیکه چوب راست می بندن که راست بره بالا !!
  حالا مگه میشه واسه یه آدم تجویز کنی که ولش کن خودش می فهمه چون شعور داره !!
  اگه شعور داشت و خودش میتونست به تنهایی بفمه چرا یه باس بره مدرسه و دانشگاه و فلان وفلان ؟! باس ولش کنیم به حال خوش تا خودش بخواد و خوندن و نوشتن یاد بگیره !!

  بازم میگم شاید روش ایراد داشته باشه که داره ، اما اصل حرکت خوبه !!
  نظر بهتری داری بگو ، من و رفقا با جون ودل بهت کمک میکنیم و اگه بخوای حرفای دوزاری مسخره بزنی ، شرمنده !!!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان