میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۵ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵ ق.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما 23 دیدگاه 2,118 بازدید

چرا خانه و سابات ۱۵۰ ساله لار دو ساله خراب شدند؟

چرا خانه و سابات ۱۵۰ ساله لار دو ساله خراب شدند؟

صمد (یعقوب) کامجو: تخریب سابات بی بی ماهک و خانه تاریخی شریفی واکنش های اعتراضی زیادی را از طرف فعالان شبکه های اجتماعی و میراث دوستان بوجود آورد و خواهان پیگیری این موضوع از مسئولان شهر شدند.

سابات بی بی ماهک توسط پیرزنی به نام سیده بی بی موهک فرزند سید محمد، برادر سید جعفر(شهیدیان) سازنده بزرگترین برکه سقف دار منطقه،  احداث می شود.

این سابات در خیابان حاج غفوری در مجاور منزل تاریخی شریفی در محله قنبربیگی شهر قدیم لار واقع و تنها سابات باقی مانده دارای طاق خشت خام محسوب می شد که از نظر اعیانی متعلق به منزل شریفی و از نظر عرصه متعلق به شهرداری لار بود. (چون در محل گذر مردم واقع بود)

خانه تاریخی و زیبای شریفی نیز یکی از معدود خانه های چهار فصلی که دارای اتاق سه دری و پنج دری و سرداب، تالار وصفه و  اُرسی و… بود. حوض و باغچه های بزرگ و درختان نخل هم زینت بخش حیاط بزرگ خانه بودند و به جرات می توان گفت حتی از خانه تاریخی محمودی لار نیز زیباتر بنظر می رسید.

این خانه و سابات نزدیک به ۱۵۰ سال قدمت داشتند که با انواع بلایای طبیعی مثل زلزله و باران و طوفان مقاومت از خود نشان داده بودند ولی متاسفانه طی همین دو سال اخیر دچار چنان بلایی شدند که اینک نابود و به خاطرات سپرده شدند.

و اما تا جایی که اطلاع داریم، «قدمت و تاریخی بودن» این بناها از طرف اداره میراث فرهنگی لارستان کتبا به اطلاع مالک رسانده شده بود و طی نامه های متعدد  شهرداری لار نیز به مالک اخطار داده بود که باید برای حفظ بنا تمهیداتی صورت دهند ولی جای تعجب دارد که در یک روز تعطیل و بدور از چشم یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی لارستان و گشت شهرداری لار این دواثر ارزشمند با خاک یکسان می شود!

سوالی که برای مردم می ماند این است که چرا خانه و ساباتی که نزدیک به ۱۵۰ سال قدمت دارد طی دو سال اینگونه مورد بی مهری قرار می گیرد؟ (عکس ها را مقایسه فرمایید)

با توجه به اینکه اداره میراث فرهنگی لارستان و پایگاه فرهنگی شهر لار متولی حفظ آثار تاریخی هستند و همچنین شهرداری لار متولی مسائل شهر است برای مردم مشخص نیست که چه فرد یا ارگانی مجوز تخریب را صادر کرده است؟ و آیا در صورت داشتن دستور تخریب روال قانونی آن طی شده است یا خیر؟

مردم از مسئولین ذی ربط می خواهند در برابر اینگونه تخریب ها که باعث نابودی هویت یک شهر می شود ایستادگی کنند و از طریق مراجع قانونی پیگیر شوند. اگر بی تفاوت از این موضوع رد شدند مطمئنا فردا و فرداها خانه هایی همچون خدنگ، معزی، فرشادی و…  همچنین سابات ها و حمام ها و برکه های دیگر نیز همین سرنوشت تلخ را خواهند داشت.

و اما راهکارهایی که در این موضوع پیشنهاد می گردد:

۱)از طرف اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان فارس و اداره میراث فرهنگی لارستان و پایگاه فرهنگی شهر لار ضمن اطلاع (نامه کتبی) به مالکان منازل تاریخی و زیبا، منازل و سابات ها و برکه ها و حمام ها را سریعا به ثبت اضطراری کشور برسانند.

۲)از اداره میراث فرهنگی لارستان، پایگاه میراث شهر لار، شهرداری لار، شورای اسلامی شهر لار و کمسیون ماده پنج تقاضا می شود که تحت هیچ شرایطی با تغییر کاربری اینگونه آثار موافقت نکنند و مالک را به احداث بنا با همین سبک موظف سازند.

مطمئن باشید تحقق این پیشنهادات هم برای مالک و هم برای شهر مفید و سودآور است چرا که در لارستان با این وجود که آثار تاریخی زیادی از قبیل بازار قیصریه، باغ نشاط، حمام، سابات، پل، قلعه و… وجود دارد ولی یک خانه تاریخی مناسب از نظر فنی و فیزیکی وجود ندارد که مثلا گردشگران و مهمانان بتوانند چند شب در آن استراحت کنند.

با احداث و احیای مجدد این خانه سنتی و تاریخی که در مکان مناسبی هم واقع شده می توان به عنوان «بوم گردی» بهره برداری اقتصادی نیز بعمل آورد و صنعت توریسم در منطقه را گشترش و احیا نمود.


23 نظر

 1. محمد گفت:

  0

  0

  جناب کامجو چهار ساله مردم رو با این حرفات سرگرم کردی
  برو کنار دو نفر بیان که نفوذ داشته باشند –

 2. هدایت گفت:

  0

  0

  آقای کامجو مگه میشه این ابنیه تخریب بشوند و شهرداری و شورای شهر خبر نداشته باشند.مطمئنا دست خودشون توی کاره.

 3. احمد گفت:

  0

  0

  نوش دارو پس از مرگ سهراب با رنگ و بوی رأی آوری …

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  خيلي جالبه اقاي كامجو خودتان بايد پاسخ دهيد. ما كه كاره اي نيسيم
  انگاري مد شده مسولان به جاي جواب از مردم سوال مي كنند و طلبكارند

 5. ایرانی گفت:

  0

  0

  آقای کامجو جالبه که الان حرفهایی که ما سالهاست میزنیم رو برای خودمون می نویسید ولی بهتره این حرف رو به دوستان خودتون در شهرداری بگید. هیچ کسی نمی تونه باور کنه این تخریبها بی اطلاع از شهرداری انجام شده باشه شورای شهر هم که در ارتباط نزدیک با شهرداریه پس اگه این وسط قراره دنبال مقصر بگردید لازم نیست راه دوری برید. البته شکی نیست که ارگانهای دیگه هم همکاری لازم با مالک رو برای گرفتن مجوز تخریب داشتن.

 6. لاری دلسوخته گفت:

  0

  0

  بهترین راه برای نجات بافت تاریخی تعریف کردن کاربری جدید برای آن هاست . مثلا بعنوان پیشنهاد ولاگذاری بصورت مناقصه به بخش خصوصی برای کاربری های جدید مثلا احداث رستوران سنتی (با منو غذاهای لاری وعصرانه و صبحانه مانند فالوه لاری و انواع حلوا و عرصه تفتون و بتنور ….الحمدالله فرهنگ غدایی بسیار متنوعی داریم خیلی متنوع تر از بسیاری از شهرهای ایران ) یا مشاغل سنتی و رو به فراموشی مثل کارگاه های سفال گری و طلا سازی سنتی و تولیدی لباس سنتی و لباس نوزادی (مثل کایه و …) . پیشنهاد میکنم مسول میراث فرهنگی و اعصا شورا و شهردار به کاشان و استان یزد سفر کنند تا ببینند چطور از بافت تاریخی این شهرها درامدزایی صورت گرفته و با جدب گردشگر باعث اشتغال زایی همشهریان خود شده اند .

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  این چه حرفیه اقای کامجو. مگه گشت شهرداری روزهای تعطیل دیگه تعطیل میکنه و میره پی کارش. اگه تا حالا این طور بوده که خیلی فاجعه اس. یا یگان حفاظت میراث فرهنگی روزای تعطیل میرن دنبال ددر رفتن خودشون. این خیلی غیر حرفه ایه. مگه پلیس و نیروهای امنیتی روزای تعطیل میان تعطیل میکنن و میرن دنبال کار و زندگی خودشون؟؟؟!! حرفتون خیلی مسخره و طنزه. اگه تا حالا اینطور بوده خب از مدیریت غلط شهرداری و شورا بوده دیگه. شیفت بندی رو واسه همین چیزا گذاشتن. مگه اتش نشانی شیفت بندی نداره. خدای ناکرده اگه تو روز تعطیل هم جایی اتش بگیره باید سریع اعزام بشن. از این حرفها نزنید که شک میکنیم این چهار سال در شورا بوده اید یا جای دیگر؟ یگان حفاظت و گشت شهرداری باید تمام وقت مشغول رصد شهر باشن که جلوی اتفاقات اینچنینی رو بگیرن. این که دیگه ساده ترین کاره. اینم ما باید بهتون بگیم. من نمیدونم این عزیزان شورا تو این چهارسال چیکار میکردن. سریعا به اتفاق میراث و اقایون شورا باید این خاطی رو جریمه سنگینی کنید . و یه قانون سفت و سخت بزارین که دیگه کسی جرات نکنه با اثار تاریخی چنین کاری بکنه

 8. ... گفت:

  0

  0

  سوالی هست ک ما باید از شما بپرسیم!?

 9. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  در پاسخ به همه کاربران محترم که بنده را خطاب داده اند

  اگر به‌تیتر این موضوع ومطالب متن توجه فرمایید بنده به عنوان یکی از نماینده گان مردم در شورای اسلامی شهر لار از مسئولین ذی ربط شهر سوال کرده ام مسئولین ذی ربط دراین رابطه باید پاسخگو باشند.

  شهردار محترم نیز درصحن شورا وجلسه شورا ومسئولین دیگر در جراید ورسانه ها واحتمالا از آنها خواسته می شوند که بیایند درصحن شورا وتوضیح دهند.

  کوتاهی وقصور از طرف هر ارگان ویا شخصی بوده باید جوابگو شوند.

  طی تماسی که ازطرف پایگاه میراث شهر لار با بنده داشته اند از ایشان شکایت شده است.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اقای کامجو چرا اینجا سوال میکنی؟؟؟! اصلا چرا اعضای شورا این اخریا یادشون افتاده که میان تو سایتها ومطبوعات سوال میکنن؟ شما باید تو صحن شورا سوال میکردی و بکنی. میترسم تو این چهارسال هم سوال نکرده باشین و امروزا یواش یواش دارین عقده های دلتون رو اینجا وا میکنین؟ چرا جدی و محکم تو صحن شورا از شهردار نپرسیدی؟ خداییش نسبت به بقیه اعضا بیشتر تو این زمینه کار کردی و دست و پا زدی. دمت هم گرم. اماچه کنیم که کلا شورای منفعل غیرتخصصی و ناهماهنگی بود که از ابتدای راه با کمی دقت میشد فهمید موثر واقع نخواهند شد. شورای سوم بسیار موثرتر و کارامدتر از این شورا بود. این شورا ضعیف ترین دوره شورا بود. مخصوصا دوره دومش به ریاست اقای عمرانی که فقط کار انتخاباتی برای جعفرپور کرد

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقاي كامجو كه براي راي اوري اين حرفها را نميزنه اگه باور نداريد بپرسيد از خودش تازه اون شايد ديكه نره شورا و كل وقت خود را به خانه هاي قديمي اهدا كند . باور نميكنيد از خودش بپرسيد.

 11. عصر بیداری گفت:

  0

  0

  سلام با تشکر از آقای کامجو اینجانب انتقاداتی به ایشان داشته ام ولی اگر منصف باشید در زمینه میراث فرهنگی زحمات زیادی کشیده اند پیشنهاد به آقای کامجو: علاوه بر پیگیری مواردی که فرمودید عدم مجوز ساخت از طرف شهرداری و مهمتر از همه کمپین و تجمع مردمی عدم خرید مجتمع های ساخته شده در این مکانها باید فشار مردمی را زیاد کنیم

 12. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  از عصر بیداری از بابت حمایت ممنون هستم واینرا گفته باشم که اگر کاری در این مورد (میراث) صورت داده ایم در حد وظیفه و از سر دلسوزی و علاقمندی بوده است.
  پیشنهاد شما نیز می تواند مثمر واقع گردد.

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر بخواهیم خیلی دست بالا بگیریم طی دو سالی که ذکر گردیده از شروع آسیب جزئی تا آسیب بیشترکمتر از پنج میلیون تومان هزینه مرمت در بر داشته که
  متاسفانه از ناحیه مسئولان مربوطه اهم از اداره میراث فرهنگی و شهرداری و شورای شهر کوتاهی به عمل آمده

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی میراث به اثر تاریخی با قدمت چند صد ساله قلعه اژدها پیکر که البته در اختبار خودشه، اینهمه بی مهره توقع دارید مردم مهرورزی کنن
  پایگاه میراث لار خیلی ضعیفه، البته آقای شیبانی از شیراز اوضاع رو در کنترل دارن!

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  شما كه ادعاي اشنايي به ميراث و اثار را داريد چرا بعد از خراب شدن مي خواهيد در شورا از اون شهردارتون در صحن علني! شورا پاسخ بگيريد. در اين ۴سال چه ميكرديد؟ چرا اقدام نكرديد؟ از خرابي اين شهر هم ميخواهيد استفاده ببريد ؟ بعد ما انتظار داريم اين شهر با اين افراد كه ……………… حركت كنه

 16. سیخونک گفت:

  0

  0

  میگن رییس یه تیمارستان داشت توی تیمارستان قدم میزد دید یکی از بیماران از تیر برق بالا رفت
  و یه کاغذ چسبوند سر تیر ،کنجکاو شد به یکی از همراهاش گفت برو اون کاغذ رو بیار ببینم چی نوشته اون بنده خدا هم به هزار زحمت رفت بالا و کاغذ رو آورد پایین ،دیدن نوشته آخر تیر!!!!!

 17. لاری گفت:

  0

  0

  آقای کامجو بسه دیگه گوش ما از این حرفا پره اگه خودت میتونستی تا حالا کاری کرده بودی حیف رای که بهت دادیم فقط برا خودت خوب شد که یه میدون سر خیابونتون بزنی

 18. شهروند لار گفت:

  0

  0

  ممنون و متشکر از اقای کامجو بابت عکس های بنای تاریخی امید وارم این خانه ی قدیمی باز سازی گردد تا مردم از این بنا ها کمال لذت راببرند

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  چرا آقای کامجو بجای رسانه ای کردن فعالیت های شورا دنبال خونه خرابه و … راه افتاده
  شاید فک میکنه اینحا رای بیشتری داره

 20. لاری گفت:

  0

  0

  بجای اینکه بفکر مردم و بیمارستان باشید و تقاضای چند تا متخصص خوب برای لار باشید مثل گراشی ها که شهرشونو آباد کردن
  رفتین پسبیدین به ساختمان صد ساله
  بابا به ما چه خونه خودشه دوست داره خراب کنه مالکه حق داره بسه دیگه مریضی داره تو شهر بیداد میکنه
  کمبود متخصص بیداد میکنه همش طرحی آوردن تو بیمارستان مگه مردم موش آزمایشگاهی هستن
  کمی بفکر مردم شهر باشید

 21. حميد گفت:

  0

  0

  سلام ازشهرداري وشوراي اسلامي شهرمان كه در اين دوره زحمات زياددرحفظ واحيا اثار باستاني لار كشيده اند متشكريم درمورد تخريب منزل حتما پيگيري كنيد ومتخلفان را به مردم معرفي كنيد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان