میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 ژوئن 2015 ساعت 12:48 ق.ظ سرویس:اجتماعی 13 دیدگاه 2,503 بازدید

چرا صنعت لارستان به قبرستان تجهيزات و سوله هاي متروكه تبديل شده است؟!

P1030129

نماينده، فرماندار و مسئولان حوزه توليد و اشتغال لارستان پاسخگو باشند 

چرا صنعت لارستان به قبرستان تجهيزات و سوله هاي متروكه تبديل شده است؟!

آفتاب لارستان: مطلب حاضر با امضاي محفوظ در اختيار اين سايت قرار گرفته است. ذكر اين نكته لازم است كه آفتاب لارستان نمي تواند صحت آمار و اطلاعات مندرج در اين يادداشت را مستقلا تاييد كند. در ادامه مي توانيد متن كامل اين يادداشت هشداراميز و تكان دهنده را بخوانيد:

***

متاسفانه مطلع شديم كارخانه توليد فراورده هاي پلاستيكي و لوله هاي پلي اتيلن جهاد كشاورزي لارستان ظرف چند روز آينده تعطيل مي شود. همچنين مطلع هستيم كه يكي از كشتارگاه هاي طيور و بسته بندي فراورده هاي طيور به نام سيمرغ لارستان با بيش از ۱۰۰ كارگر شاغل در ماه قبل تعطيل شد و نيز درجريانيم كه كارخانه سيمان لارستان در شرايط سخت اقتصادي قريب ۲۰ نيروي كارگري [در طرح توسعه] خود را از اسفندماه جواب كرده است و جهت دريافت بيمه بيكاري به اداره كار گسيل داشته و از قبل مطلع بوديم كه كارخانه پرتو شبنم با ۲۰ سال قدمت در صنعت لارستان و حصيربافي و ده ها كارگاه و كارخانه صنعتي در شهرك صنعتي تعطيل و شهرك صنعتي لارستان به قبرستان ماشين آلات و سوله متروكه مبدل شده است و شايد لازم است به اطلاع برسانيم سه كارخانه معتبر لارستان با توجه به مشكلات عديده نيز درحال تعطيلي است و دست كم تا اين مرحله قريب ۳۰۰ نيروي شاغل بيكار مي شوند.

متاسفانه مشكل بيكاري در لارستان جدي گرفته نمي شود، مردم لارستان برخوردارند و هيچ عكس العمل اثرگذاري نيز از مسئولان لارستان كه نشانگر اهميت صنعت توليد و اقتصاد باشد نديده ايم. اگر تمام واحدهاي موجود هم بسته شود مردم متول و ثروتمند لارستان نيازي به توليد و اشتغال ندارند. گرچه آمارهاي رسمي و شرايط موجود منطقه شرايط ديگري را نشان داده و حاكي از بيكاري مفرط در منطقه لارستان دارد و لارستان در مسير توسعه اصولا هيچ توليد قابل اعتنايي براي ارائه ندارد و خيلي از شهرهاي همسايه لارستان با رشدي سريع و غيرقابل باور درحال احداث مجتمع هاي عظيم پتروشيمي، نيروگاه هاي برق، صنايع آلومنيوم و ذوب آهن و پالايشگاه هاي متعدد گازي و صنايع متعدد غذايي و فراوري محصولات كشاورزي و دامي هستند.

در جهرم تقريبا ۳۰ درصد كار پتروشيمي به اتمام رسيده، سه كارخانه جديد لبنيات راه اندازي شده، كارخانه بزرگ كنسانتره ميوه و محصولات باغي به منظور صادرات درحال ساخت است. نيروگاه سيكل تركيبي جهرم راه اندازي شده و …

در لامرد كارخانه يك ميليون تني آلومنيوم درحال احداث است. كارخانه ۷۲۰۰ تني سيمان با هدف صادرات فعال شده و كارخانه ذوب فلزات لامرد درحال پيگيري است و نيروگاه بزرگ برق نيز درحال احداث است و دو واحد صنعت غذايي درحال راه اندازي است و دو پالايشگاه گازي نيز به اتمام رسيده است.

اما در لارستان چه خبر؟! تاكنون ده كارخانه توليدي كه با هزار مشكل توسط بخش خصوصي راه اندازي شده است تعطيل و قريب ۵۰۰ نفر از نيروهاي شاغل بومي تاكنون بيكار شده اند.

لارستان به كدام راه مي رود؟

آيا مردم اين شهر تاريخي نسبت به سرنوشت سرمايه گذاراني كه با هزاران اميد و آرزو قدم در راه خدمت و توليد و اشتغال جوانان لارستان گذاشته و امروز دچار مشكل شده اند حساسيتي نشان داده اند و آيا نسبت به وقوع حوادثي كه منجر به عقب ماندگي لارستان مي شود عكس العملي داشته اند؟ آيا مي دانيد چند نفر از انسان هاي شريف در جريان بحران اقتصادي دچار مشكل شده اند و چه اقدامي توسط مردم لارستان در حمايت از توليد بومي صورت گرفته است؟

شعار ارتقاي لارستان بدون حمايت از توليد و اشتغال در منطقه چه مفهومي دارد؟ لارستان بدون توليد و صنعت و اشتغال چه مزيتي براي توسعه و ارتقا دارد؟

اجازه دهيد شرحي از يك ماجراي واقعي در شهرستان اقليد داشته باشم؛ حدود دوماه قبل كارخانه لبنيات غزال اقليد به مديرعاملي جناب آقاي مهندس محسن عابدي تعطيل شد و ده روز پس از آن كارخانه استيل اقليد بسته شد و ظرف يك ماه قريب به ۱۷۰ نيروي شاغل به اداره كار اقليد معرفي شدند. در ۱۵ روز اول پس از تعطيلي، امام جمعه اقليد شخصا پيگير حل مشكل هر دو كارخانه شد. فرماندار اقليد سه بار از كارخانجات مذكور بازديد و شوراي اداري اقتصادي جهت حفاظت از دو كارخانه مذكور تشكيل داد. اداره اطلاعات اقليد به منظور حفاظت از توليد و اشتغال راسا ورود پيدا كرد و بانك قرض الحسته مهر با هدايت بسيج شهرستان اقليد وارد عمل شد و نماينده محترم اقليد در مجلس شوراي اسلامي شخصا مشكلات اين دو كارخانه را پيگيري نمود و مردم اقليد با حساسيت تمام مورد را پيگيري كردند و مجددا هر دو كارخانه را فعال نمودند.

لارستان قريب به ۵۰۰ نيروي شاغل خود را از دست داده است و تعدادي از كارخانه ها تعطيل شده و بخشي با معضل در حال كارند و احتمال تعطيلي آنها قطعي است. براستي مسئوليت مسئولين لارستان و مردم لار چيست؟

 


13 نظر

 1. x گفت:

  0

  0

  نه تنها در لارستان بلکه در کل ایران هزینه چرخیدن سانتریفیوژها در واقع توقف چرخیدن چرخ صنعت و به طور کلی چرخ زندگی بخش قابل توجه ای از مردم بوده است.

 2. لارستانی گفت:

  0

  0

  چرا ناشکری برادر معاون وزیر ارشاداومده

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  باتشکر از شما من چون اطلاع دقیقی ندارم چیزی نمی نویسم به این امید که فقط افراد مطلع اینجا کامنت بگ ذارن و ق ضاوت نا آگاهانه برای همیشه توی این کشور تعطیل بشه

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  بعضی از مطالب غلطه . سیمان لامرد ۷۲۰۰ تنی نیست و سیمان لار بدلیل […] با تمام ظرفیت کار نمیکنه چون بازاریابی خوبی نکرده اند و ادامه طرح توسعه با این وضعیت به صلاح نیست نیست . هر چند وضعیت بیمار صنعت لارستان بیش از آنکه در قصور مدیران شهرستان باشد در سوء مدیریت صاحبان کارگاههاست که نتوانسته اند مدیریت بحران را انجام دهند و بیشتر مدیر هزینه اند تا مدیر درآمد

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   جهت اطلاع عزیزان سیمان لامرد بخشی قابل توجه از تولیداتش را از طریق بندر عسلویه به کشور کویت صادر می کند.بونکرهای متعددی روزانه از محل کارخانه سیمان لامرد به عسلویه در رفت و آمد هستند و همچنین تریلرهای زیادی هم سیمان پاکتی به عسلویه برای صادرات به کویت حمل می کنند.طوری که به علت تردد بسیار زیاد تریلرها و بونکرها جاده آسیب دیده و دارند ترمیم می کنند.
   دلیلش این است که لابی لامردی در کویت دارد بازاریابی می کند.اما لاریها . . .

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   جناب منشی مگه قراره شما بخاطر اینکه شاغل در سیمان لار هستید در کامنت های مربوط به محل کارتان هم دخل و تصرف کنید . ضمنا کلمه سوء مدیریت مشکلی نداشت که از کامنت بنده حذف کردید و جایش سه نقطه گذاشته اید و نکته آخر اینکه شما اینقدر که صحبت از پیشرفت لار می کنید و رسالت خود را در این می بینید هنوز نتوانسته اید مشکل محل کار و مدیریتش را درست کنید چگونه میخواهید مشکل شهر را حل کنید ؟؟!”

 5. دلسوز لار گفت:

  0

  0

  هر کی بخاد نماینده بشه یادش نره کلید پیشرفت منطقه فقط و فقط و فقط توسعه صنعتیه .ولی متاسفانه این نوشته میگه صنعت منطقه ما بیشتر پسرفت میکنه تا پیشرفت و جمعیت بیکار ناگزیر به مهااجرت میشه .یم و درس بگیریم ….
  یکم از نماینده اقلید یاد بگیر

 6. حسین گفت:

  0

  0

  باسلام متاسفانه کلیه شرکت های لارستان میخواهند بصورت قدیم فعالیت کنند وحاضر به قبول در ضمینه بازاریابی وغیره نیستند فقط آماده این هستند که ببینند کدام شرکت جنس در لار توزیع میکنند و اعتراض کنند ولی جنس خودشان را در لار پخش نمیکنند

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  لارستان توان صنعتی شدن ندارد

 8. دفتر تحقیقات و مشاوره ی مدیریت دانشگاه پیام نور لار گفت:

  0

  0

  ایجاد صنایع در هر شهرستان نیازمند به مطالعه و امکان سنجی دارد. متاسفانه برخی از سرمایه گذاران لارستانی حاضر نیستند برای تاسیس یک کارخانه ۵۰۰ میلیونی ۵ میلیون هزینه ی مطالعه بپردازند. لذا پس از مدتی ورشکست می شوند. همچنین مدیران برخی از شرکت ها با روش های نوین بازاریابی آشنا نیستند و در این زمینه نیز تلاشی از خود نشان نمی دهند. انشاءالله با تغییر رویکرد مدیران شرکت ها بدون نیاز به پیگیری مسئولان دولتی نیز می توان این مسائل را حل و فصل نمود.

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   برادر یا خواهر گرامی خود دانشگاه پیام نور اگر چیزی از تحقیقات و مشاوره مدیریت می دانست الان کارش به تعطیلی واحدها و مراکز نمی کشید.شما خود می دانید که بسیاری از مراکز و واحدهای تازه تاسیس که عمری حتی کمتر از ۵ یا ۶ سال دارند اکنون با کمبود دانشجو مواجه شده اند و دخلشان به خرجشان نمی رسد.اکنون دانشگاه پیام نور در تامین حقوق کارکنانش هم مانده.چگونه می خواهد در زمانه مدیریت مشاوره و تحقیقات بدهد.
   البته قبول دارم که در کشور ما برای مطالعه و تحقیقات ابتدایی انجام یک کار یا پروژه خیلی کم هزینه می شود ولی اینکه دانشگاه پیام نور که خود زائیده بی تدبیری و عدم مدیریت صحیح است ادعای دادن مشاوره به دیگران را داشته باشد دیگر از آن حرفهاست.

 9. دفتر تحقیقات و مشاوره ی مدیریت دانشگاه پیام نور لار گفت:

  0

  0

  توسعه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور ارتباطی با دانشگاه پیام نور لار ندارد. این تصمیمات از تهران اتخاذ می گردد. ضمن اینکه دانشگاه پیام نور لار از واحدهای سودده می باشد.

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   سودده؟!
   ای دیگه چه واژه ایه؟
   یه کسی که ادعای مدیریت داره باید از واژه بازدهی مثبت استفاده کنه .واژه سودده ماله کاسبهای بازاره….

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان