میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 می 2014 ساعت 3:21 ب.ظ سرویس:مطلب شما 5 دیدگاه 1,605 بازدید

چرا لارستاني ها با «توليد» ميانه خوبي ندارند؟!

چرا لارستاني ها با «توليد» ميانه خوبي ندارند؟!

چرا سرمایه داران لارستانی بیشتر به کارهای توزیعی و فروش علاقه دارند؟ چرا تولید کالا و خدمات باب طبع لارستانی ها نیست؟
همان گونه که عمده علمای اقتصادی اتفاق نظر دارند که تولید کالا و خدمات سهم اصلی در توسعه اقتصادی دارد بایستی نخبگان و کارشناسان اقتصادی لارستان نیز در توجیه این قضیه به سرمایه داران تلاش کنند. به ندرت دیده می شود که شرکتی از لارستان در مناقصه های بزرگ عمرانی و صنعتی شرکت کرده و پروژه بگیرد. یا مثلا کالایی با برند مشهور توسط شرکتی از لارستان تولید و به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه شود. چرا که عمده سرمایه داران به سبب فرهنگی که متاسفانه تحت تاثیر کشورهای عربی بوده زیاد علاقه به این قبیل کارها ندارند.

اگر به بازار عمده فروشی و پخش محصولاتی مثل خواروبار و پوشاک سر زده باشید بسیاري اشخاص حقیقی و شرکت هایی را در شیراز و استان و حتی استانهای مجاور می بینید که لارستانی هستند. البته این در اصل ایرادی ندارد اما ای کاش با توجه به این همه سرمایه و اعتبار و نیروی انسانی متخصص از جوانهای لارستانی، عقلای منطقه و کارشناسان سعی در هدایت بخشی از این سرمایه ها به سمت تولید و ایجاد شرکتهایی بزرگ با قابلیت در صنایع بزرگ مانند ساخت و ساز، نفت و گاز و پتروشیمی، راه و سد سازی، تولید محصولات مختلفی مانند لاستیک و پولیمر، صنایع غذایی، معدن و غیره می شد.

ما می توانیم شرکت های پیمانکار و مهندسین مشاور در صنعت نفت داشته باشیم. ما می توانیم سازنده جاده ها و پلهای بزرگ باشیم. ما می توانیم حتی از اعتبار خودمان در جذب سرمایه از کشورهای عربی هم استفاده کنیم. ما می توانیم مثل اصفهان کارخانه ای شبیه اسنوا یا مثل اراک کارخانه ای مثل ماشین سازی و مثل کاشان کارخانه های فرش و حتی اتومبیل سازی داشته باشیم و در بازار این گونه تولیدات سهمی داشته باشیم. فقط همت می خواهد و صبر و تلاش. هم نیروی انسانی متخصص و مدیر لایق داریم هم سرمایه و اعتبار. فقط بایستی فرهنگ این کار ایجاد شود. بیایید لارستان را در ایران و حتی خارج از ایران از طریق تولیدات و خدماتمان و برندهایی که می سازیم معرفی کنیم.

اين مطلب نيز بدون امضا براي آفتاب ارسال شده است


5 نظر

 1. 0

  0

  باید به سرمایه داران لارستانی حق داد، تا پولهایشان را در راه امن و داری ریسک کمتر سرمایه گذاری نمایند. با نگاهی به تاریخ درمیابیم که مردم لارستان بازرگان و تاجرانی موفق بودند اما در کار تولیدی ضعیف. از تاریخ دور که بگذریم در چند دهه اخیر معدود کسانی بودند که در کار تولید موفق شدند. به بیان دیگر آنان که فکر تولیدی دارند ثروت ندارند و آنان که ثروت دارند علاقه ای به تولید ندارند.گذشته از این به خاطر دوری از بازار هدف، وابستگی به مواد اولیه متعدد، نیاز به انرژی فراوان، راههای حمل و نقل ارزان مثل راه آهن و دریا و… آوردن صنایع مادر مثل صنعت خودرو و مثلا ساخت لوازم خانگی اسنوا در لار عقلانی نیست.
  با نگاه به چند کارخانه موجود در لار و بررسی مشکلات پیش روی آنها عدم سرمایه گذاری لارستانی ها در این امور بهتر مشخص میشود.
  کارخانه نوشابه سازی ساغر خنج؛ به خاطر راه اندازی دیرتر از موعد و درواقع قدیمی شدن سیستم بطری شیشه ای و عدم استقبال مردم از این نوع بسته بندی.
  کارخانه سیمان لارستان؛ بخاطر تغییر ناگهانی قیمت حامل های انرژی و نیز داشتن سیستم سوخت مازوت بجای گاز و افزایش هزینه های تولید و عدم توانایی رقابت با سایر کارخانه جات از این دست.
  کارخانه آرد والسی لارستان وابسته به سهامی عام؛ عدم مدیریت درست بر پول و سرمایه مردم و واگذاری به شخص غیر بومی و سو استفاده طرف مقابل از سرمایه مردم
  کارخانه سرنگ سازی لمس؛عدم وجود بازار مناسب در منطقه لارستان بدلیل کیفیت بالای سرنگ تولیدی و گران بودن محصول به نسبت سرنگهای بی کیفیت و ارزان چینی و…

  • x گفت:

   0

   0

   جناب آقای نیرو مند توجه داشته باشید من به صورت مثال از صنعت لوازم خانگی و یا و خودروسازی نام برده اتم.قطعا” با شناسایی دقیق منطقه از لحاظ مختلف نظیر اقلیم،آب و هوا،منابع زیرزمینی موجود و زیر ساختها می توان زمینه هایی را یافت که امکان فعالیت در آنها وجود داشته باشد.در همین مطلب هم ارز کردم ما هم مدیر لایق داریم هم نیروی متخصص و نخبه پس می شود با مطالعه و بررسی صحیح گام برداشت تا به بهره وری قابل قبول رسید نه به جایی مانند مثالهایی که زده اید.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  دليل اصلي گرايش لارستاني ها به تجارت و رويگرداني انها از توليد را من اين مي دانم كه عمده ما مي خواهيم در كوتاه مدت به سود قابل قبولي برسيم و مي دانيم كه كارهاي توليدي بزرگ گذشته از پردردسر بودن و ريسك بالا در كوتاه مدت به سوددهي نمي رسند.

 3. saeid گفت:

  0

  0

  آيا سرمايه گذاري در زمينه هاي خدمات الكترونيك و تجارت الكترونيك و يا ايجاد سرورهايي پر قدرت مي تواند به نظر شما براي لارستاني ها سود و منفعت لازم را داشته باشد؟ و با توجه به حمايت هايي كه دولت در اين زمينه دارد.

  لطفا مطلبي در اين باره بنويسيد

 4. سارا افرین گفت:

  0

  0

  اره واقعا هیچکس به فکر ورزش لارستان مخصوصا هندبال لارستان نیست که بعد ازچند سال به لیگ برتر رفته است برای سال اینده به کلی بودجه نیاز مند هستند اما کو که به فکر باشند هم مردم هم خیرین هم مسولین

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان