میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۸ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 18 دیدگاه 2,471 بازدید

آيا مردم لار به نمايندگان غير لاري بدبينند؟/ بازخواني اتفاقات مجلس اول

آيا مردم لار به نمايندگان غيرلاري بدبينند؟/ بازخواني اتفاقات مجلس اول

hamedipoorغلامرضا حامدي پور:‌ در بخش اول به این موضوع اشاره شد که انتخابات در این منطقه همواره با حساسیت خاصی همراه بوده است و انتخاب اصلح در این دوره نیز به تعبیر یکی از دوستان حکم صعود و سقوط برای کل منطقه دارد. پس از انتشار بخش اول (اينجا)، خوانندگان و کاربران محترم دو سایت «آفتاب لارستان» و «میلاد لارستان» و نیز در فضای مجازی نکات مهمی را  یاد آوری نمودند؛ در بین اظهار نظرها دو دیدگاه بیشتر نمود داشت که خود دلیلی بر حساسیت این دوره است:

۱- اینکه کاندیدای لاری به دیگر مناطق لارستان توجه نداشته و توسعه و ارتقای سیاسی  بخش ها را منوط به استان شدن لارستان کرده اند.

۲- نماینده ای که انتخاب می شود باید همسو با دولت بوده تا بتواند امکانات بیشتری برای منطقه بدست آورد.

اگر بپذیریم که انتخابات تجلی حضور آگاهانه مردم در تعیین سرنوشت خویش است پس نمایندگان منتخب مردم در ادوار گذشته می توانستند با عملکرد خود پایه ای برای همدلی و رفاقت باشند و همه با دیدگاه های مختلف عرصه انتخابات را به رفاقت تبدیل و از رقابت های  کور و پرهزینه پرهیز نمایند و در سایه همدلی و رفاقت زمینه های پیشرفت همه مناطق را فراهم کنند. با پذیرفتن این پیش فرض شاید طرح سوال  نماینده لاری یا لارستانی بی معنی باشد اما علت طرح سوال به دلیل شبهاتی است که برخی برای پیشبرد اهداف خود و به عنوان پلی برای رسیدن به جایگاه نمایندگی مجلس استفاده کرده و همه کمبودها و کاستی ها را به حساب مردم لار و نمایندگان لاری گذاشته و توفیقات بدست آمده برای هر منطقه را نادیده گرفته و این جفا به مردم و نمایندگانی است که مخلصانه در پی رفع محرومیت و فراهم کردن زمینه پیشرفت متوازن مناطق بوده اند. در این مورد مردم و فعالان لار پیشگام ایجاد همدلی و وحدت در منطقه بوده اند (و برگ افتخاری بر سینه مردم لار است) اما  شاید سوال کنید سند این ادعا کجاست ؟

در ۹ دوره گذشته نمایندگان مختلفی از مرکز شهرستان و دیگر بخش ها به مجلس وارد شده و در دوره خود منشاء خدماتی بوده اند که نمی توان آن را نادیده گرفت. مقایسه  فعالیت های نمایندگان مرکز شهرستان و بخش های تابعه در زمینه های ارتقای سیاسی و عمرانی و نگاه کلی به آبادانی و پیشرفت متوازن مناطق چون توسعه راه ها، بهداشت، مخابرات، آموزش و… معیار درستی برای سنجش عملکردها در سطح کل منطقه است. برخی از افراد، لار و لاری را متهم می کنندکه مانع پیشرفت دیگر بخش ها هستند که این حرف درستی نیست زیرا نمایندگانی که از مرکز شهرستان به مجلس راه یافته اند در حد توان خود برای عمران و پیشرفت همه مناطق و نیز ارتقای روستاها و دهستان ها و بخش ها  تلاش نموده اند. برای فهم بهتر موضوع نقبی به گذشته می زنیم تا عموم مردم و فعالان بخش ها و مناطق خصوصا جوان ها با درک بهتری به قضاوت بنشینند.

در گذشته منطقه (به لحاظ جغرافیایی و سیاسی و اجتماعی و… ) وسیع و گسترده بود و وضعیتی متفاوت از امروز داشت. وجه اشتراک همه مناطق اعم از مرکز شهرستان و روستاها و بخش ها محرومیت از حداقل امکانات بود و می بایست همه برنامه ریزی ها به سمتی هدایت می شد که اعتباراتی فراتر از یک شهرستان به منطقه اختصاص می یافت تا ضمن رفع محرومیت کلی، شرایط پیشرفت و ارتقای سیاسی همه مناطق در قالب یک استان جدید فراهم می شد اما اینگونه نشد.

یکبار به نقشه منطقه در سال های نه چندان دور نگاه کنید؛ شهرستان هایی چون خنج و گراش در تقسیمات کشوری چه جایگاهی داشتند؟ دهستان ها  و بخش ها با کمک نمایندگان ادوار گذشته ارتقا یافتند. مگر نمایندگان مجلس و  فرماندارانی که در لار بودند زمینه ارتقای روستاها و دهستان ها به بخش را فراهم ننمودند؟

گراش به دلیل شرایط خاص جغرافیایی در تقسیمات کشوری جایگاه مناسبی نداشت و یا خنج در دوره ای به شهرستان ارتقا یافت که هم نماینده مجلس و هم استاندار لاری بودند و نه تنها اعتراضی به ارتقای خنج نشد بلکه مردم لار از آن استقبال کردند. در خصوص اعتراض های مردم پس از ارتقای گراش نيز بايد تاكيد كرد هیچ شهروند لاری با اصل ارتقا مخالف نبود و مخالفت مردم به این دلیل بود که مسیري غیر قانونی برای این ارتقا صورت گرفته بود. یک نمونه واضح انتزاع بخش های بیرم و اوز از لار و الحاق آن به گراش بود که مورد اعتراض مردم این دو بخش نیز واقع شد. پس لاری ها با پیشرفت هیچ منطقه ای مخالف نبوده و نیستند و اگر بر خواسته اصلی خود برای ارتقا پافشاری می کنند بمنظور پیشرفت  همزمان همه بخش ها و دهستان های منطقه است.

انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی به دور از رقابت های کاذب و در فضایی صمیمانه  برگزار گردید لارستان آن روز (لار، لامرد، مهر، خنج،گراش) مجموعه یکپارچه ای بود و فعالان منطقه در کنار هم بودند. حوزه انتخابیه لارستان واجد شرایط برای انتخاب دو نماینده در مجلس بود که در سطح استان و بعد از شیراز در رده دوم قرار داشت و باتوافق بزرگان و فعالان آن روز از دو کاندیدای مطرح مرکز شهرستان و بخش لامرد حمایت و آقایان «سید عبدالواحد موسوی لاری(۱) و حاج مهدی نصیری لاری(۲)  بالاترین آرا را در منطقه بدست آوردند. این دو در کنار هم با بررسی محرومیت های منطقه گام های اولیه را برای بهبود وضعیت موجود برداشتند اما با حادثه ۷ تیرماه و شهادت یکی از دونماینده لارستان (شهید نصیری) این منطقه از وجود این مرد خدوم محروم شد و می بایست با برگزاری انتخابات میان دوره اي، نماینده دیگر منطقه مشخص می شد. با  نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات میان دوره اي، شرایط برای ورود یک نماینده لاری از مرکز شهرستان به مجلس فراهم بود. دکترمسعود باقری که چهره ای شناخته شده در شهر و بخش ها بود به عنوان کاندیدای مرکز شهرستان معرفی و از اقبال خوبی برای کسب بیشترین آرا برخوردار بود و آقای سید محمود علوی نیز از بخش لامرد وارد رقابت شد (یک طلبه ناشناخته وگمنام ولی ارتباط نزدیکی با فعالان لار داشت) در آن مقطع به دلیل شرایط خاص سیاسی حاکم بر کشور (جنگ تحمیلی و تحرکات گروهک ها)، فعالان شهر علیرغم تذکرات علما و خطبا مبنی بر حمایت از دکتر باقری، توصیه آن بزرگان را نادیده گرفتند و  حمایت از آقای علوی را در دستور کار خود قرار دادند. (درستی یا نادرستی این تصمیم موضوع این نوشتار نیست) با تبلیغات گسترده آقای علوی به کل منطقه معرفی و به دلیل حمایت های مرکز شهرستان از وی، به عنوان نماینده دوم مردم لارستان وارد مجلس شورای اسلامی شد و این انتخاب بهترین دلیل برای مردم لار است که از همان روز اول در پی پیشرفت همزمان لار و بخش های تابعه  بودند و می خواستند با یک آینده نگری خواسته های همه مناطق را برآورده و هر نقطه از لارستان متناسب با ظرفیت های خود پیشرفت کند و برای رسیدن به این هدف لاری و غیر لاری معیار سنجش نبود بلکه آنچه مهم بود جامع نگری توام با ژرف اندیشی برای رفع محرومیت و فراهم نمودن زمینه های پیشرفت کل منطقه بود.

انتظار می رفت با ورود آقای علوی به مجلس و به همراه دیگر نماینده لارستان، شاهد پیشرفت همه جانبه باشیم. اما ورود ایشان به مجلس انتظارات را برآورده نکرد و آغازی بر همه مشکلاتی شد که تا امروز با آن مواجه هستیم زیرا فرصتی که برای همدلی و پیشرفت بیشتر منطقه فراهم شده بود به رقابت های کاذب و بی اعتمادی نسبت به مرکز شهرستان تبدیل و همه  آرزوها رنگ باخت ومنطقه دچار تغییر و تحولات دور از انتظار شد و همان کسانی که از وی حمایت کرده بودند زمانی به اشتباه خود پی بردند که کار از کار گذشته بود.

با وجودی که لامرد هنوز بخشی از لارستان بود اما مشارالیه در تفکرات خود به دنبال انتزاع حوزه انتخابیه لامرد بر آمد (در خاطرات یکی از بزرگان نظام نقل شده که: …آقای علوی اصرار داشت که نماینده بخش لامرد از لارستان جدا شود ولی پاسخ آن مقام این بود که این امر بی سابقه است و موجب تنش در منطقه خواهد شد اما  ایشان همچنان برخواسته خود اصرار نمود … تا به هر حال حوزه انتخابیه لامرد از لارستان جدا گردید. (البته در اینکه ایشان در جهت رفع محرومیت زادگاه خود گام بر می داشت کسی معترض نبود) زیرا که کل بخش ها و روستاها از حداقل امکانات محروم بودند اما مسئله این بود که ایشان دیگر مناطق را در اولویت بعدی قرار داده بود.

عواملی چند در موضوع انتزاع حوزه انتخابیه لامرد از لارستان دخالت داشت:

۱- عدم رعایت قانون از سوی مجریان در سطح کشور که با درخواست یک نماینده و نادیده گرفتن نظر دیگر نماینده و مسئولان و مدیران شهرستان موافقت کردند.

۲- عدم وجود یک تشکیلات قوی مردمی که جلو این حرکت تفرقه افکنانه را بگیرد.

۳- فعالان آن روز لار که رو دست خورده بودند از این پیشامد استقبال و در بین مردم این موضوع را جا انداختند «بهتر که حوزه لامرد را جدا کردند»و مردم نیز به دلیل محافظه کاری این سخن را پذیرفته و هیچ واکنشی نشان ندادند.

پانوشت:

۱- آقای سید عبدالواحد موسوی ابتدا پسوند «مُهری» داشت اما بعدها به «لاری» تغییر کرد.

۲- حاج مهدی نصیری لاری در جریان انفجار ۷ تیرماه سال ۱۳۶۰ شمسی دفتر حزب جمهوری اسلامی به همراه تعداد دیگری از مسئولان به شهادت رسید.


18 نظر

 1. حق طلب گفت:

  0

  0

  آقای حامدپور ضمن تشکر از شما ولی مطلبتان در میانه راه به بی راهه رفت با نگاه تنگ نظرانه گفته اید که اقدام علوی برای شهرستان شدن لامرد باعث و بانی تمام مشکلات لارستان از دهه شصت تاکنون است! از نظر شما لامرد و گراش که توسط غیر لاری شهرستان شدند بد است و خنج که توسط لاریها جدا شد خوب است!!!

 2. علیرضا گفت:

  0

  0

  با تشکر از جناب حامدی پور مطلب بجایی بود متأسفانه ذهنیت بدی از لاریها تو بیشتر مناطق لارستان هنوزم هست که امیدوارم با مطالعه این مطلب مردم از اشتباه در بیان

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  در دوره قبل چگونه بدون شناخت وبدون اینکه مردم اورا بشناسند یک نفر از تهران آوردید و گفتید بروید همه رای به او بدهید چرا که لاری باشد بگو… سفید. وایشان با دولت میانه ی خوبی دارد چه کرد ؟ هیچ کار هم اکنون گیر کرده اید.

 4. لطیفی گفت:

  0

  0

  شهرستان و شهر ها و روستاهای اطراف لار به چه دلیل به یک لاری رای نخواهند داد؟ چرا روز به روز به دلیل بی کفایتی نماینده های لاری شاهد عقب گرد لارستان هستیم؟ چرا حس خود بینی پوشالین برادران لاری اینقدر در بین مردم جنوب استان فارس مشهور شده است؟ آیا این مشکلات بخاطر نماینده غیر لاری است یا لاری؟ جناب آقای ….. امشب در گفتگوی ویژه خبری پاسخ می دهد

 5. گراشی از دبی گفت:

  0

  0

  جناب حامدی پور .متاسفانه نوشنه شما یک طرفه قاضی رفتن است .کمکی به همدلی منطقه نخواهد کرد . بهنر است با مطالعه بیشتر و استدلال های بهتری به عدم اعتماد دیگران به لار ریشه یابی کرده و دنبال راه حل مرضی طرفین باشید . بی اعتمادی به لار ریشه ای تر و قدیمی تر از ظهور آقای علوی لامردی است . مثلا همکاری نکردن با مرحوم عبدالرحمن فرامرزی نماینده فرهیخته مجلس شورای ملی اواخر سالهای بیست شمسی . […] آقای فریدی اوزی برای جلوگیری از نماینده شدن ایشان .همکاری آقای معتمد و مردم لاربا فردی غریب بنام خطیبی جهت حلوگیری از نماینده شدن آقای احمد اقتداری گراشی فرهیخته ای که حق بزرگی بر گردن منطقه و فرهنگمان دارد . والا آخر . …

 6. علی گفت:

  0

  0

  اگر با اصل ارتقای بخش ها مخالف نیستید پس لطفا اوز و بیرم را هم شهرستان کنید!!!شنیدین میگن روغن ریخته نذر امام زاده؟؟؟الان که گراش شهرستان شده میگین با اصل ارتقا مخالف نبودیم؟؟؟!!!

 7. لارستانی گفت:

  0

  0

  میدونین مشکل امثال حسنی وعلوی چیه؟یابهتربگوییم […] که انها به لارستان کردند چی بود؟علوی اومدلامردی که فاصله اش بالار ۱۸۰ کیلومتربودومحرومیت ازسروکله اش میباریدجداکردوشهرستان مستقل شداین
  […] وضربه علوی به لاربود,ایا زمان کشفی خنج شهرستان شداونموقع ضربه به لارنبود,خیلی راحت […] نبوده چراکه درزمان نماینده لاربوده,به نظرشما جویمی که الان ۷۵ سال دقیقا همزمان بایاسوج بخش شده وهنوزدربخشی مانده
  ااین موردضربه به جویم نیست,ایا […] وضربه ازاین بالاترکه درزمان نماینده راستی ۲۵ کیلومترازخاک بیرم وتعداد۱۵ روستا ازبیرم جدا وبه لامردبخشید,ما بیشترین […] وضربه ازمسولین بی کفایت لارخوردیم,دوستان اگر[…] واضح ترازین سراغ دارند اطلاع رسانی کنندتاما هم بدونیم,به جای محکوم کردن وایجاددشمن فرضی وسخره گرفتن افکارعمومی بایدبگوییم علت عقب ماندگی لارستان صرفا افکارلاری وغیرلاری ست,

 8. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  لاری..لارستانی–غیر لاری…. !!!
  همین الان که برخی دنبال این هستند که نماینده لارستان از کدام قوم و قبیله باشد ، از خود لاریا بخشها و شهرستانهای دیگر منطقه ، در پارلمان آلمان ۵ نماینده ایران الاصل مشغول کارند.در پارلمان سوئد هم همینطور.در کانادا هم همینطور .حتی در کانادا یک بانونی افغانی به عنوان وزیر در کابینه دولت کار می کند.یعنی حتی ملیت هم برای غربی ها اهمیت چندانی ندارد.فقط توانایی و لیاقت افراد ملاک است.کی ما یاد خواهیم گرفت به توانایی افراد رای دهیم نه اینکه اهل کجا هستند و متعلق به کدام قوم و قبیله اند.حتی اگر یک کرد یا ترک یا لر یا شمالی و یا حتی یک غیر ایرانی اما توانمند و دارای لیاقت خدمت به مردم (به میهن نه فقط لارستان) به عنوان کاندید نمایندگی مجلس از حوزه لارستان وجود داشته باشد بایستی او را انتخاب کنیم.
  البته در کشورهایی که انتخابات کاملا” دموکراتیک دارند این قضیه قابل درک است.در کشور ما یک غیر ایرانی که جای خود دارد حتی شهروند اصیل ایرانی هم اگر سر سوزنی به غیر از چیزی که آن ۱۲ نفر مورد نظرشان است اعتقاد داشته باشد صلاحیتش رد خواهد شد.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  در هر صورت من بر این باورم که لارستان از بعد از انقلاب خیلی پیشرفت کرده و همه نماینده ها و مسئولین دلسوز و کوشا بوده اند. انشاالله این دور هم فردی باسواد و البته همسو با دولت تدبیر و امید به مجلس راه پیدا کند

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام
  کاملا دیدگاه جناب گراشی از دبی را می پذیرم.
  برای گشایش دلگیری ها در هرجا، چه در کشور و چه در لارستان، باید به ریشه یابی تاریخی و اجتماعی رویدادهای نا به هنجار پرداخت. از رویداد سوزناک سال ۱۳۲۷، که به کشته شدن شادروان فریدی با […] انجامید ۶۷ سال می گذرد و هنوز تحلیل تاریخی و اجتماعی درستی از آن ماجرای دهشتناک، نوشته نشده است!
  روشن است که ریشه یابی تاریخی رویدادها چه در سطح کلان کشور و چه در سطح شهرها زیربنای برگشت به راه راست است.

 11. بنارستان گفت:

  0

  0

  سلام مگربودجه عمرانی لامرد وگراش وخنج هنوز دست فرمانداری لار هست که علت عقب ماندگی لار گردن سه شهرستان جدا شده از لار میدونن /نماینده در سطح کلان اگه بتونه شهرستان رو جلو ببره هنر کرده گرفتن چند تا معاونت مدیر کل اون هم در حد اسم که دردی درمون نمیکنه.گاز به ده کوره های لامرد رسیده اما دو شهر جویم وبنارو ندارن.شرکت اکتشاف چند سال لامرد کار میکنه.منطقه صنعتی جنوب به لامرد دادن.شرکت المینیوم وسیمانش باچند ده نیرو کار میکنند. چند دهه بعد لار شده شهرستان.

  • لارستانی گفت:

   0

   0

   درلار برای توجیه وفراراز بی لیاقتی مسولینش همیشه دنبال یه دشمن فرضی بوده زمانی فریدی اوزی رو […] بعد کنتاکت کردن بافرهیخته ای چون دکتراقتداری وازدهه شصت تاکنون باعلوی سربه سرشدن,باباجان عزیزمن مشکل ازدرون خودشماست خیلی هم ریشه ای هست یه سربه بخش ها بزنین حساب کارمیادتودستتون,لارستان نیازبه یک رهبرغیرلاری داره,باچهره ای کاریزما وباتوجه به اکثریت اصلاح طلب بایدهمسوبادولت باشه,امامتاسفانه هروزشاهداین هستیم که لارستان به قهقرا میبرند وگوش شنوایی نیست ونخواهدبود,به یک دلیل………

 12. رضا گفت:

  0

  0

  اوایل انقلاب انقدر خلوص و صداقت در بین مردم زیاد بود که کسی تصور نمیکرد یک مسوول خاصه یک […] بگوید لذا مردم به همدلی با علوی رضایت دادند ولی در کمال تعجب متوجه شدند علوی بر خلاف عمل قبل از انتخابات کار دیگری انجام. میدهد اگر علوی صادقانه برای کل منطقه. کار کرده بود الان این منطقه اباد ترین منطقه بود واینقدر. بین مردم منطقه اختلاف نبود لذا عامل اصلی […]

 13. رضا گفت:

  0

  0

  بزرگترین عیب […] این است که اول انقلاب مردم لار نظری مثبت نسبت به […] داشتند وتصور نمی کردند که یک […] دروغ. بگوید لذا همین اوایل انقلاب مردم لار با خوش نیتی دو روحانی غیر لاری را به مجلس فرستادند وقتی […] به راحتی. […]گفت مردم هم از […] ناامید شدند هم از بعضی مسولین […] مثل وزیر کشور وقت لذا گناه […] ایجاد بی اعتمادی مردم نسبت به مقدسات بود

 14. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  باتشکرازمطالب بسیار جذاب وواقع بینانه آقای حامد پور,بنظر بنده عامل تمامی تفرقه افکنی و
  عدم وحدت بین شهرستان های لارستان بزرگ انتخاب نابج وسیاست عوام فریبانه منتخب مردم
  درمیاندورهاولین دوره انتخابات مجلس بود که ترکش های آن هنوزبه منطقه ومردم خوب ما اصابت می کندو […]

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  بنده شخصا منتظر اعلام نتایج شورای نگهبان هستم اگر اصلاح طلبان رد صلاحیت شوند به هیچ عنوان رای نمیدهم نه خودم و نه خانواده و دوستانم. لاری و غیر لاری هم برایم فرق ندارد

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﯾﮏ ﮐﺎﻧﺪﯾﺪﺍﯼ ﺻﺎﺣﺐ ﻗﻔﻞ هستیم.
  ﮐﺎﻧﺪﯾﺪﺍﯼ ﻋﺰﯾﺰ ﻧﺎﺷﻨﺎﺱ ﻭ ﺁﺷﻨﺎﯼ ﺁﯾﻨﺪﻩ،ﺑﺎﺑﺎ […] … ﮐﻠﯿﺪ
  ﻧﺨﻮﺍﺳﺘﯿﻢ، ﺑﺎﺑﺎ ﯾﮏ ﻗﻔﻞ ﺑﺮﺩﺍﺭﯾﺪ ﺑﺰﻧﯿﺪ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﭼﻬﺎﺭ ﺗﺎ ﺩﺭﺏ،
  حد اقلﻫﻤﯿﻨﯽ ﻫﻢ ﮐﻪ ﻣﺎﻧﺪﻩ، ﺳﺮ ﺟﺎﯾﺶ ﺑﻤﺎﻧﺪ !!! ﻫﺮ ﭼﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ
  ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺑﺮﺩﻧﺪ ﮐﺎﻧﺎﺩﺍ ﻭ ﺗﺎﺟﯿﮑﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﻣﺎﻟﺰﯼ ..

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان