میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۵:۳۳ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت بدون دیدگاه 433 بازدید

چرا من از کمپین «علی کریمی» حمایت می کنم؟

چرا من از کمپین «علی کریمی» حمایت می کنم؟

حبیب آرین: ۱) من از کمپین «علی کریمی» حمایت می کنم؛ او با هر نوع نگاهی گام دقیقی برداشته؛ برخی معتقدند که نگاه علی کریمی کارشناسی شده نیست؛ یک هیجان جمعی است و در نهایت شکست می خورد. در جواب باید گفت که رفتار جمعی و حتی فردی اقتصادی ما  ایرانی های بر اساس عقل اقتصادی در بسیاری از موارد اشتباه است بر همین اساس با افزایش قیمت تقاضا بیشتر و یا با افزایش قیمت ارز واردات بیشتر می شود. این کمپین فارغ از پیروزی یا شکست نخستین گام است.

۲) برخی دیگر هم اشاره می کنند که صدا و سیما هم خبر این کمپین را منتشر کرده در نتیجه دست همه شان در یک کاسه است و یا اینکه در کمپین دولت و حاکمیت نشانه نرفته است. در حالی که برای اولین بار است که یک مطالبه عمومی بدون در نظر گرفتن دولت شکل می گیرد. پیش از این مسبب افزایش قیمت ها دولت بود و دولت ها وظیفه کنترل قیمت ها؛ همین نگاه بهانه لازم برای مداخله دولت در اقتصاد را به دولت مردان می داد.

۳) مجری بی بی سی به طعن و با نمایش دو جلد کتاب اقتصادی از این کمپین انتقاد کرده است؛ فی الذات تشویق مردم به مطالعه کتاب اقتصادی اتفاق مبارکی است اما علم اقتصاد از اقتصاد کلاسیک عبور کرده و رویکردها و مفاهیم جدیدی در آن وارد شده. یکی از این مفاهیم سرمایه اجتماعی است. مفهومی که میزان همبستگی و همراهی مردم را نشان می دهد. افزایش «سرمایه اجتماعی» در نهایت موجب تامین منافع جمعی خواهد شد و این کمپین گامی در جهت افزایش سرمایه اجتماعی است.

۴) برخی دیگر با اشاره به تقاضای بالای خرید خودرو و سکه از قبل این کمپین را شکست خورده تلقی می کنند. سرمایه ترسو است و به طور طبیعی برای حفظ ارزش خود به هر سویی می رود؛ سرمایه و مالکیت ایرانی ها به لحاظ تاریخی از سوی حاکمیت تهدید شده و بی ثباتی رفتار هیجانی را تشدید می کند؛ در عین حال همراهی عمومی موجب ثبات اقتصادی؛ کنترل هوشمندانه تقاضا و کاهش قیمت ها خواهد شد.

کمپین علی کریمی و دیگر حرکت های مشابه در بلند مدت  در کنار افزایش دانش عمومی منجر به افزایش همراهی ها خواهد شد حرکتی که اتفاقا  به معنی صرف نظر کردن نفع فردی نیست زیرا  در بلند مدت منافع بیشتری برای همگان محقق خواهد کرد.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان