میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۵۲ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 37 دیدگاه 1,125 بازدید

چرا نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر نمی‌توانند وعده‌های خود را عملی کنند؟!

چرا نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر نمی‌توانند وعده‌های خود را عملی کنند؟!

دکتر رستم روانبخش: داوطلبان نمایندگی مجلس و عضویت شورای شهر قبل از انتخابات چنان به مردم وعده می‌دهند و نمایندگان پیشین را به نقد می‌کشند و حتی تمسخر می‌کنند که گمان می‌کنی اگر انتخاب شوند همه چیز به سرعت تغییر می‌کند و مشکلات در کمترین زمان رفع می‌شود. اما بعد از انتخاب شدن بسیاری از آن وعده‌ها عملی نمی‌شود و نماینده انتخاب شده دچار همان کارهایی می‌شود که پیشینیان خود را به خاطر آن نقد می‌کرد.

در این یادداشت کوتاه از میان علل متعددی که می‌تواند مانع عملی شدن وعده‌های نمایندگان شود به یک مورد مهم و اساسی می‌پردازم. اگر نگوییم همه، لااقل بیشتر افرادی که داوطلب می‌شوند شناخت اشتباه و ناقصی از شرایطی که قرار است با آن مواجه شوند دارند. آنها قوانین رسمی و روندهای غیر رسمی را نمی‌دانند، نسبت به سابقه کارها و پروژه‌هایی که قبلا انجام شده بی اطلاع هستند، افراد و جناح‌های تأثیرگذار و مواضع و سوابقشان را نمی‌شناسند، ریشه مشکلات را نمی‌دانند و برای رفع آنها برنامه ای ندارند، نسبت به تجارب جهانی و ملی بی اطلاع هستند و غیره.

اگر فردی پیش از نمایندگی شناخت درستی نسبت به راه پیش رو نداشته باشد، حتی اگر با نیت خیرخواهی و الهی هم وارد عرصه رقابت شده و برنده شود کار خاصی را از پیش نخواهد برد و اگر از پیشینیان مورد انتقادش بدتر نباشد بهتر هم نخواهد بود. چنین نماینده مجلسی یا عضو شورای شهری به سبب فشار و تعدد کارهایی که از پیش برای آنها خود را آماده نکرده است به مرور مجبور به گرفتن تصمیماتی می‌شود که تأمل و مشورت کافی در مورد آنها نداشته است، مجبور می‌شود با نیروهایی کار کند که شناخت درستی از آنها ندارد، او دیگر وقت مراجعه به تجارب جهانی و ملی را ندارد، چون سوابق پروژه‌ها و کارهای پیشین را نمی‌داند دست به کارها و برنامه های تکراری و بعضا شکست خورده می‌زند و… و این همان مسیری است که کم‌وبیش نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر یکی پس از دیگری می‌پیمایند.

چند توصیه برای افرادی که قصد دارند در دوره‌های آینده داوطلب نمایندگی مجلس یا شورای شهر شوند:

۱) حداقل پنج سال قبل از داوطلب شدن تصمیم خود را بگیرید و فعالیت‌تان را با جدیت آغاز کنید.

۲) روزانه حداقل دو ساعت برای کسب آمادگی‌های لازم وقت بگذارید.

۳) قوانین و روندها را به دقت مطالعه کنید.

۴) هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند نماینده موفقی باشد. شما نیازمند یک تیم مشاوره قوی هستید. از همین الان به دنبال چیدن تیم مشاوره باشید.

۵) لیستی از افراد توانمند منطقه تهیه کنید و با آنها ارتباط بگیرید.

۶) اخبار و وقایع مجلس یا شورای شهر را روزانه پیگیری کنید و تلاش کنید در جریان جزیئات قرار بگیرید.

۷) با تیم مشاوره خود فعالیت‌های نمایندگان فعلی را رصد کنید و نقاط قوت و ضعف آن را دربیاورید.

۸) به کمک تیم مشاوره خود برای مشکلات موجود راه حل بیابید و تلاش کنید راه حل‌ها مطابق با شرایط واقعی باشد.

۹) اگر می خواهید نماینده شهرستان بشوید از همین الان به روستاها و مناطق مختلف شهرستان سر بزنید، با مشکلات، خواسته‌ها و توانایی‌هایشان آشنا شوید. سعی کنید در هر روستا حداقل یک نیروی خوشفکر و توانمند را شناسایی کنید و با او در ارتباط باشید.

۱۰) رسانه‌های منطقه را روزانه مطالعه کنید.

۱۱) با کمک مشاوران خود و با جستجو در اینترنت و یا ارتباط گیری با افراد مطلع با تجارب ملی و جهانی آشنا شوید.

۱۲) مهارت‌های سخنرانی و اقناع‌کنندگی خود را تقویت کنید. شما به شدت به این دو مهارت نیازمند خواهید بود.

۱۳) اگر می‌خواهید داوطلب شورای شهر شوید از همین الان شروع به شهرگردی کنید و تلاش کنید از مشکلات و وضعیت محله‌ها شناخت کافی داشته باشید.

و در نهایت اینکه بدانید اگر پیش از کاندیدا شدن خود را به درستی آماده نکرده باشید و به موارد بالا و مواردی از این دست نپرداخته باشید شما هم همان مسیری را طی خواهید کرد که پیش از شما رفتند و بسیاری از وعده‌هایتان را نمی‌توانید عملی کنید.

یادمان باشد که برای پیمودن «راه میان‌بر» که مورد تأکید رهبری هم است ما با افرادی که شش ماه قبل از انتخابات احساس تکلیف می‌کنند و بدون آمادگی و صرفاً با کار تبلیغاتی یا اعتباری که نزد مردم دارند برنده می‌شوند راه به جایی نخواهیم برد. اینها خیلی هنر کنند همان راه عادی را می‌روند و نه راه میان‌بر.

از این نویسنده بخوانید:

در فقدان باور و مهارت «مشاوره گرفتن»!


37 نظر

 1. لاری گفت:

  2

  0

  به جرأت ميگم هیچ کدام از این موارد سیزده گانه که شما نوشتید را طی نمی کنند. نمایندگان ما بیشتر بخاطر بازی های حزبی و جناحی هست که پیروز میدان می شوند نه بر اساس شایسته سالاری

 2. اوزی گفت:

  2

  0

  اقای. دکتر. مطالب. که. شما. اعلام کردید. کاملا. درست است. اما اینگونه. افراد برای. رسیدن به قدرت ونمایندگی مردم. کاری به این. حرفها. ندارند واصولا. بیشتر. انها. نمیخواهند کاری. انجام. م

 3. عشرت جهاندیده گفت:

  2

  2

  دروبرشما.بسیارجامع وکاربردی بود.

 4. مریم گفت:

  1

  0

  خوب گفتید اما این اقدامات در یک نظام حزبی و متکی به کار تیمی با نگاه ملی نه منطقه ای و طایفه ای میتونه اجرا بشه. در سیستم انتخابات ما و بین افرادی که یک شبه احساس تکلیف میکنن، نمیشه به اجرای این توصیه ها امیدی داشت.
  شاید چند نسل بعد از نمایندگان فعلی، به درجه ای از رشد و بلوغ سیاسی و اجتماعی برسند که اینکارا رو بکنن قبل از ورود به صحنه انتخابات.

 5. کارمندلاری گفت:

  1

  0

  کار ازاین موارد وارایه طریق ودادن نصیحت ومسایل اخلاقی گزشته است ایمان واخلاق ووطیفه شناسی در جامعه افت کرده است معنویت صعیف شده وهرکس به فکر منافع خود واطرافیانش می باشد کاری به برنامه ریزی وخدمت به عموم هم در مخیله این نمایندگان نیست خدا رحم کند

 6. مهران گفت:

  3

  1

  خانم جهاندیده تمام مطالب بنده شکی ندارم که برای شما مخصوصا شما تازگی دارد و هدف این متن یکی از اعضا شورا مربوط به شماست که با بی برنامگی وارد میدان شده اید .

  • سیده گفت:

   3

   1

   خانم جهاندیده
   علیرغم اینکه ما فکر میکردیم شما منتخب خوبی برای ما بانوان هستید اما متاسفانه فقط برای بیشتر دیده شدن، در عرصه های به ظاهر خیریه ورود کردید و با عرض معذرت تقریبا هیچ برآورد مثبتی از عملکرد شخص شما وجود ندارد، امیدواریم در آینده حداقل اثر مثبتی از شما ببینیم…

 7. ناصر گفت:

  2

  1

  جهاندیده تو یکی کاکا حرف نزنش سنگین ترش

 8. عصر بیداری گفت:

  1

  0

  نحوه انتخاب افراد با چسباندن عکس زیاد ، دادن شام ، نهار ،رشوه و استفاده از هر ابزاری برای انتخاب شدن است اول باید روند انتخاب اصلاح شود متاسفانه دم انتخابات گفتگوی ویژه می گذارند و بعد می رود تا دوره بعد. البته روند اگر عوض شود دیگر این افراد رای نخواهند آورد برای همین فقط در حد شعار است.نماینده بعد از انتصاب بدهکار افرادی است و آنها می شوند مشاور ارشد!!!!

 9. شهروند(داود) گفت:

  2

  0

  با سلام
  خانم جهاندیده یکی از فعالتیرین عضو شورای شهر می باشند و همیشه از نظرات دیگران استفاده می نمایند و همچنین فردی انتقاد پذیر می باشند. لذا دوستان باید منصف باشیم و شورای شهر یک گروه تیمی می باشد ولی وقتی این گروه با هم در تضاد باشند و هر کس منفعت شخصی برایشان ارزش داشته باشند نه خانم جهاندیده بلکه سایر اعضا به تنهایی کاری از پیش نمیبرند لذا باید کلیه اعضای شورای شهر باید کار تیمی را یاد بگیرند و با برنامه حرکت کننند.
  خودمان را بزاریم بجای اونها و بعد قضاوت نماییم.

 10. لاری گفت:

  1

  0

  الانم به تازگی شنیدیم که روسای اصناف رو میبرند برای پشتیبانی از دور بعد نمایندگی.
  دیگه این دفعه مردم به عملکرد نمایندگان رأی خواهند داد نه تهییج مردم کوچه و بازار

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  هدف از این انتخابات چه برای مجلس و چه شورای شهر و غیره مسلط کردن مردم بر سرنوشت خودشان نیست بلکه اجرای یک شکل ظاهری و دکوری از انتخابات هست و بس که اگر چنین نبود
  چیزی به نام رد صلاحیت هم در کار نبود آن هم با معیارهای حزبی و یک سویه

 12. پیمان گفت:

  0

  0

  ایشون جهاندیده خبرنگار شورا هستند و بس و هیچ […]

 13. عفت گفت:

  1

  0

  این وسط فقط مردم و شهر به علت اعضای شورا ضرر می کنند و بس چون این کاره نیستند

 14. سالار گفت:

  0

  0

  فارغ از این یادداشت که بیشتر به دوران پیش از انتخابات برمی‌گردد به نظر من اگر همه مثل خانم جهاندیده پیگیر، خیر‌خواه، متواضع، معتقد به نظر کارشناسی و رجوع به متخصص و اهل مشورت‌گیری بودند اوضاع بسیار بهتر از این بود. خانم جهاندیده ما به شما افتخار می‌کنیم که اندازه چند مرد مدعی فعالیت میکنید.

  • لاری گفت:

   0

   0

   جناب سالار خان, مهم عمل هست. ما به عمل هر عضو شورا نگاه می کنیم نه به این خصوصیاتی که شما فرمودین.
   بنده هم به عنوان یک شهروند عادی هم پیگیرم هم متواضعم هم خیلی چیزای دیگه. ولی جناب سالار خان به عمل کار برآید به سخندانی(سخنرانی) نیست

 15. زهرا گفت:

  0

  0

  یادمه چند وقت پیش خانم جهاندیده اسم چند بانو را به عنوان مشاورین خودش منتشر کرد. ما هم خیلی خوشحال شدیم از این اتفاق ولی هنوز که هنوزه نه یک جلسه ای با اونا گذاشته نه اصلا معلوم شد چرا اصلا انتخاب شدند. فکر کنم بیشتر برای بستن دهان مردم به خصوص بانوان بود

 16. صلح جو گفت:

  1

  0

  خانم جهانديده بايد به همون مسائلي مثل شل شلو و بالاتوه كه خيلي رسيدگي ميكردن برسن، شورا در توان ايشون نبود

 17. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت جناب لاری احسنت به شما ??????

 18. مدینه گفت:

  1

  0

  سلام/دکتر جون/ می خواستم بگم یک مدیر اگه استراتژی برا امورش داشته باشه راه میانبر را هم بهتر می تونه بره.یعنی می تونه بدستی با با بهترین صرف وقت و دقت برنامه ها را در همه عرصه ها دنبال کنه/اما برخی از مناطق شوراهائی دارند که حتی در مدیریتشون عرف رو با قانون و ……..هنز نمی تونن تشخیص بدن و این یعنی نقش و تداخل وظایف و تقارن نقش در امور غیر مرتبط /این راه میانبر در بهترین تعریفش هم به انحراف در بالترین سطح دقت و اجرای در حد کمال اشاره داره که بتونه روشهای درست را در عرصه هایی چون تصمیم گیری و تصمیم سازی بکار ببره! فکر کنم منظور کلی این یادداشت هم همین باشه/ولی تا روز موعود خیلی فاصله هست

  • مدینه گفت:

   0

   0

   استراتژی هم به معنی منطق تحقیقاتی هست که دارای مفروضه هستی شناسی و معرفت شناسی است و پاسخ به چیستی و چرایی می دهد /ولی مادر برخی تصمیمات شاهد ادغام بی مورد هستیم که چه بسا ایراداتی هم بهشون وارد است که واقعا چرا ادغام شدن! چون ادغام برخی تصمیمات مورد نظر وقتی امکان داره و درسته که دارای مفروضه هستی شناسی یکسان باشند

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ای که گفتی یعنی چه ؟ هستی شناسی ، کائنات و ……

 19. زمانی گفت:

  0

  0

  خوب شدآقای روانبخش مطلبی نوشتن وخانم جهاندیده هم یک کامنتی گذاشت تا یکی دونفر به صورت ناشناس یا بااسامی جعلی،براش کامنت بزارن.شمااگردلسوزشهرهستید بیائید روی مطلب مربوطه اظهارنظرکنیدنه اینکه کامنتهای بچه گانه وازروی غرض ورزی بنویسید.

 20. علیرضا گفت:

  2

  0

  اتفاقا خانم جهاندیده یکی ازافرادیست که درشورا هم اهل مشورت هستند وهم برنامه دارند وهم فعال هستند….ولی فراموش نکنید که ایشان هم یک نفراست و شنیده ایم که قدرت شورا بر روی دستان چندعضو بانفوذ است که شهردار را هم به طرف خود کشیده اند …

 21. یک لاری بیطرف گفت:

  1

  0

  جناب روانبخش برای اولین بار مطالب تازه ای که به آن اشاره کرده اید رادراینجا میخوانم .ومتأسفم که به جای تحلیل وبررسی این مطالب که میتواندرهگشای خوبی برای انتخابات درآینده باشد به یکی ازاعضای شورا گیر داده شده.
  اینجامگرجای تسویه حسابهای انتخاباتی ویا محلی برای نقد اعضای شوراست،باید منصفانه آنهاراقضاوت کرد وبه زمان وفرصتی کمی که تاکنون آنها دراختیارداشته اند نیزتوجه کنید.یکی ازدوستان من که درشورابرای حل مشکلی مراجعه کرده بود،ایشان را فردی دلسوز،منصف ومدافع حقوق شهروندان ومنافع شهر دیده بود.شماهم خودراجای هرکدام ازاعضای شوراقراردهید وبعدقضاوت کنید

 22. علیرضا اسلامی گفت:

  0

  0

  دوستان عزیز فیک و ناشناس لطفا کمی هم تیرهای انتقاداتتان را به سمت آقایانی که یا با عدم صداقت و حرف درمانی هر چه بخواهند پیش می برند و گوش و هوش شهردار را در اختیار دارند ببرید یا به سمت آن مابقی که گوشیه عافیت طلبیده اند. این بنده خدا که هر چه در توان داشته تا حالا در طبق اخلاص گذاشته.همین یکی را هم رنجیده خاطر کنید.مبارکتان.

 23. فرهنگی گفت:

  0

  0

  آقای دکترروانبخش
  ازشما که اهل رسانه اید ودست به قلم برده ایدباید تشکرکرد.مطالب وتوصیه هاتون تقریبأجامع وکامل بود.

  ازقراراطلاع جنابعالی نیز مشاورشورای شهرستانید بفرمائید باتوجه به گذشت حدودیکسال ازعمرشورا چندبارازشما دعوت شده که به شورا بروید ویاچندبارموردمشورت قرارگرفته اید؟ اکر جدابتان مثت است توسط چه کسانی.

 24. رجايي گفت:

  0

  0

  خانم جهانديده، قبل انتخابات خوب خودش رو مدافع حقوق ما بانوان جا زد اما بعد راي اوردن نه تنها وعده هاش رو به ما بانوان فراموش كرد بلكه كلاً تمام وعده هاي شهريشون رو هم فراموش كردن

 25. ز.محمدی گفت:

  0

  0

  درپاسخ به بانو رجایی وبقیه افرادی که ازنظرمن یکی دونفر بیشترنیستین وهرباربا اسامی مستعار کامنت میزارین بایدبگم که خانم جهاندیده یک شیرزنه و باسرسختی وتلاش زباد داره ازبانوان وازحق وحقوق اونا وشهروندا دفاع میکنه اینوباید ازمردان عضو شوراهم بپرسین.نمیدونم چراما لاریها به جای حمایت وراهنمایی وهمرایی بامسئولین شهری همیشه تخریب میکنیم.نه خودمون اهل کاریم نه اجازه میدیم کسی برامون کاری بکنه.فقط نق میزیم وحرفهای خاله زنکی پشت سرشون میزنیم.انصاف هم خوب جیزیه. خانمها خودشون رو هم قبول ندارن
  بازم بااسم مستعاربیا

 26. مرتضی گفت:

  0

  0

  متاسفانه خانم جهاندیده رویه نادرستی رو واسه رای آوردن در دوره بعدی در پیش گرفتن…
  ایشون سعی میکنن تا با حضور تمام وقت در عموم گروه های فضای مجازی بیشتر دیده بشن و من فکر نمیکنم دیگه وقتی واسه تفکر یا پیگیری در خصوص پروژه های شهری یا وعده هاشون داشته باشن…

  توصیه من به سرکار خانم جهاندیده این است که هنوز زوده واسه اینکه نگران رأی دوره بعدی باشید…

 27. معیری گفت:

  0

  0

  واقعا ممنونم از سایت مردمی آفتاب که پیام های مردم رو منعکس میکنه که خانم جهاندیده بفهمن حرف زدن بسیار کار ساده اییه اما…..
  ضمن احترامی که برای ایشون قائلم اما حقیقت اینه که شما شاید در جای دیگری بیشتر میتوانستید موفق باشید و حقیقتا توان و پتانسیل شما مناسب شورا نیست…

 28. ناشناس گفت:

  0

  0

  واقعا همینطوره که مرقوم فرمودید

 29. مهدی معیری زاده گفت:

  0

  0

  خیلی ساده لوح اید اگرفکرمیکنید مردم قدرت تشخیص ندارن وگول این کامنتهای رامیخورند که توسط یک نفر کارکردانی ونوشته میشه.
  بچه هم میدونه که درموردیک عضوازبین هفت عضو شورا نوشتن معلومه که چی چیزی را ثابت میکنه این یعنی حسادت های زنانه!

 30. یک شهروند لاری گفت:

  0

  0

  یکی نیست به این [ …] بگه چراهرجاتریبونی پیدامیکنه وفرصتی گیرمیاره کارهای شورا رو بنام خودش تموم میکنه ؟ مثل پیگیری مشکل سهامداران شرکت سیمان که درسالن شورا به مردم اعلام کرد کارمن بوده.این رفتارهای پوپولیستی رو بزارکناربابا مردم خسته شدن ..راستی.. ازبرنامه هات هم بگو

 31. شهروندلاری گفت:

  0

  0

  آقای دکترروانبخش
  جامع ومفید بودوبه موقع دست به قلم شده اید.تشکرازشمامیکنم. حتما به سمع ونظر آقای نماینده هم برسانیداین مطالب را.

 32. رضانیا گفت:

  1

  0

  پیام های فوق را مطالعه کردم، چیزی که بیشتر مشهود بود گلایه از خانم جهاندیده بابت عدم جامه عمل پوشاندن بعضی وعده هاشان در خصوص بانوان بود، انشالله که در ادامه تلاش بیشتری در این خصوص کنند.

 33. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر دموکراسی وجود داشت و اگر رای دادن چیزی را عوض میکرد هیچوقت به شما اجازه نمیدادند رای بدهید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان