میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 مارس 2017 ساعت 10:14 ب.ظ سرویس:مطلب شما 12 دیدگاه 964 بازدید

چرا پیشرفتِ بدون کدورت در منطقه ما ممکن نیست؟

چرا پیشرفتِ بدون کدورت در منطقه ما ممکن نیست؟

مدتهاست که در میان روستاها، بخش ها و شهرهای منطقه ما اختلافات زیادی بروز کرده و طی این سال ها با ایجاد برخی تغییرات و ارتقای سیاسی بعضی مناطق، بیشتر نیز شده است. اما دلیل واقعی این اختلافات ریشه در کجا دارد؟

این پرسشی است که ذهن و فکر بسیاری از دلسوزان و فرهیختگان در لار و گراش و بیرم و جویم و مناطق دیگر را به خود مشغول کرده و راه حل های بسیاری از جمله ساختن شهرک وحدت، ادغام شهرهای لار و گراش و… را پیشنهاد می دهند.

پس از سالها زندگی در این سرزمین با مردم مهربان اما تند مزاج، با ایمان اما اندکی خوشگذران (به خاطر تمول بعضی ها)، امانت دار اما دارای علاقه شدید و تعصب به زادگاه خود که گاهی از عقل فراتر می رود، امروز به خوبی می دانم که علت این اختلاف ها که اخیراً پر رنگ تر شده ضعف اخلاقی و شخصیتی مردم این منطقه با پیشینه ی کهن اخلاقی و دینی و فرهنگی نیست.

بی شک رد پای عرفان اسلامی را به آسانی در سرزمین عارف خیز خنج، زندگی اقطاب و عارفان نامدار آن سرزمین و کرامات و اشعار شیدای گراشی که شیفته اهل بیت(ع) بود می توان یافت. جالب است درباره شیدای گراشی بدانید که وقتی پس از یک سال وقتی به محل نگهداری جسدش رفتند تا بدن او را که در مصاف با راهزنان به شهادت رسیده بود به کربلا منتقل کنند، هیچ اثری از پوسیدگی در آن نیافتند! در زندگی بزرگان و عارفان نامدار لاری نیز که نمونه بزرگ آن حضرت آقا آیت اللهی بود می توان به خوبی این شناسنامه ی کهن را بررسی کرد. پس واقعا علت این همه اختلاف در این روزگار که دوران جدید زندگی بشر است چیست؟

در واقع مردم ما اگر نگوییم خیلی بهتر، همانند دیگر مردمان دارای شخصیت عادی و معمولی هستند نه بسیار بد و غیر قابل تحمل و نه بسیار خوب و آرمانی هستند اما به عقیده بنده علت اصلی همه این اختلاف ها عملکرد مسئولین عزیزی است که اختصاص دادن امکانات به یک بخش یا روستا را مشروط به ارتقای آن منطقه کرده اند.

سوال من از مسئولین این است که آیا نمی شود بدون ارتقای یک بخش همه امکانات پیشرفت آن را در اختیار شان گذاشت؟ وقتی دادن امکانات منوط به ارتقای روستا به بخش و بخش به شهرستان و شهرستان به استان باشد، طبیعتا همه بخش ها برای جدا شدن از بخش مرکزی تلاش می کنند و باز هم طبیعتا بخش مرکزی نیز برای جلوگیری از این کار و ممانعت از اینکه امتیازات خود را برای امکانات بهتر و بیشتر از دست بدهد به مخالفت با بخش ها و روستاها و کارشکنی در راه ارتقای آنها دست می زند. اینگونه است که اختلافات تاریخی و قومی سر بر می آورد و سخنان افراد احساسی که در هر شهر و روستایی همیشه هستند و مردم را علیه بخش های دیگر و یا بخش مرکزی تحریک می کنند، شنونده و خریدار بیشتری پیدا می کند. حاصل این سیاست غلط اگر چه در کوتاه مدت این است که مسئولین یک نفس راحتی می کشند و بار مطالبات و خواسته های مردمی بر دوششان سبکتر می شود و مردم نیز علت نابسامانی ها و کمبودهای خود را دولتمردان و مسئولین کشوری نمی دانند بلکه همه گرفتاری ها را از چشم بخش بالادست خود یا بخش مرکزی می بینند اما در دراز مدت نتایج بسیار تلخی خواهد داشت. تمایل شدید به مهاجرت از منطقه زادگاه به کلان شهرها با آن همه مشکلات زیستی و آلودگی هوای برخی از آنها مانند تهران و ایجاد اختلافات پایدار در این شرایطی که از سوی دشمنان خارجی مورد تهدید هستیم و نیز از سوی دشمنان داخلی که شاید خطرناک ترین آنها تغییرات اقلیمی و خشکسالی می باشد.

سوال من از مسئولین عزیز این است که آیا در کشورهای دیگر هم همینگونه با مشکلات مردم برخورد می کنند و به جای درمان دردهای مردم خود به مسکن ها و آرامبخش های کوتاه مدتی که عوارض وخیم اجتماعی و حتی امنیتی دربر دارد متوسل می شوند؟

کاسب و کارمند و معلم و استاد امروز به جای سعی و تلاش در انجام وظیفه شهروندی خود با رفتن به مسیری که شما ایشان را بدان سو هدایت کرده اید، دلمشغول و نگران انواع نگرانی هایی هستند که عملا ربطی به ایشان ندارد و وظیفه مسئولین یک جامعه است که در برطرف کردن آن بکوشند. مردم تا کی باید نگران این باشند که آیا بخش یا شهر ما کوچکتر خواهد شد یا ارتقا پیدا کرده و بزرگ تر می شود و ما از امکانات بیشتر یا کمتری برخوردار خواهیم شد؟

چرا انتخابات اعم از شورا و شهرستان گرفته تا انتخابات بزرگتر و مهمتر تا این حد پر تنش و استرس زا شده و شما هم خوشحالید از اینکه به هر وسیله ای مردم می آیند و با دلی پر از نگرانی نسبت به وضعیت خود و کینه و دشمنی نسبت به شهرهای همجوار خود شرکت می کنند؟

آیا هدف شهدای انقلاب و امام راحل(ره) جز این بود که با ایجاد نشاط و امیدواری و سرزندگی مردم را در همه فعالیت ها و از جمله انتخابات سهیم سازند؟ آیا نباید از تبلیغاتی که مردم بیشتر شهرها و بخش ها و روستاها علیه همدیگر به راه انداخته اند و امروزه به راحتی انجام می دهند احساس خطر کنید؟

تا کی باید بهداشت روانی و امنیت و آسایش مردم و پیشرفت مملکت، قربانی بازی های برخی افراد شود؟ تا کی باید، تنور کدورت مردم علیه یکدیگر داغتر و داغتر شود؟ در انتها امیدواریم مسئولان با درایت خود بتوانند این مشکلات را بصورت ریشه ای حل کنند تا مردم هیچ جایی راه پیشرفت خود را عدم پیشرفت دیگران و راه سعادت خود را ایجاد نفرت و کدورت در دیگران نبیند!

*این یادداشت بدون امضا ارسال شده که با اندکی ویرایش پیش از این نیز در نشریه ایراهستان درج شده است.


12 نظر

 1. علی گفت:

  0

  0

  علت همه ی کدورتها حسادت است. ما چشم دیدن پیشرفت دیگران را نداریم . والسلام

  • نویسنده ی مطلب گفت:

   0

   0

   اگر متن بنده را دوباره بخونید متوجه می شوید که هم بخش ها حق دارند دنبال مستقل شدن باشند هم بخش مرکزی حق دارد از جدا شدن بخش هایش جلوگیری کند تا امتیازات خود را ازدست ندهد در واقع این اوضاع در کل کشور به راه افتاده و مخصوص این منطقه نیست و به خاطر حسود بودن یک شهر یا بی فرهنگ بودن شهر دیگری نیست فقط عیب از قانونی است که دادن امکانات به یک بخش یا مرکز یا روستا را به ارتقای آن جا مشروط کرده اند

 2. اوزی گفت:

  0

  0

  تا زمانی که در سیستم تقسیمات کشوری واحد شهرستان را برای دادن بودجه وامکانات مستقل در نظر داشته باشند ومردم هم با عیان می بینند که مناطقی که تحت عنوان شهرستان مستقل میشوند رشد وتوسعه پیدا می کنند ودارای بودجه وتشکیلات میشوند این موضوع وجود خواهد داشت وبا قول وقرار وحدت دوشهر وعیره هم این مطالبات به حق مردم فروکش نخواهد کرد. همه اذهان منصف وافراد عادل به عینه وضعیت امروز بخش بزرگ اوز را می بینند اوز از دیرباز ودر طی تاریخ لارستان بهد از لار از نظر ساختار شهری ومدنیت دومین شهر. لارستان بوده. اما بعد از ارتقای. خنج وگراش کاملا از نظر رشد وتوسعه به علت بخش بودن ونداشتن بودجه وتشکیلات مستقل از شهرهای نامبرده عقب افتاده است بنابرین برای رشد وتوسعه متوازن این حق مردم بخشهای بزرگ وقدیمی است که ارتقا پیدا کنند. البته ارتقای شهرستا نهای اقماری. لارستان. مانند گراش خنج. اوز و….در اینده برای مرکزیت لارستان بزرگ بسیار مهم خواهد بود

  • نویسنده ی مطلب گفت:

   0

   0

   دوست عزیز اوزی شما هم حق دارید اما دوباره مطلب را مطالعه کنید نه تنها با جدا شدن بخش ها مشکلات شما حل نمی شود بلکه با استان شدن مراکزی مانند لار و یا لامرد هم مشکل این شهر ها برطرف نمی شود بلکه روز به روز بر دشمنی و تفرقه میان مردم کل کشور با چنین قوانینی دامن زده خواهد شد لاری ها می توانند از مرکز استان یعنی شیرازی ها سوال کنند که آیا از مرکز بودن خیلیی راضیند و دیگر هیچ مشکلی ندارند ؟ چرا باید شهرستان ها خواهان جدایی از شهری مانند شیراز باشند که یکی از مراکز فرهنگ جهانی است و آن همه پیشینه ی تاریخی و فرهنگی دارد ؟ ( البته عزیزان لاری که از قبل به اوز و بیرم قول دادید الان باید بدانید که نتیجه ی بد قولی این خواهد بود که همین شهر اوز هم به زودی به خیل ناراضیان از بخش مرکزی اضافه خواهد شد )

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  با تشکر از شما نویسنده محترم که به نکته های خوبی اشاره نموده ای
  اما در پاسخ به بخشی ازجوابی که شما به جناب اوزی داده اید باید به خودم و شما یاد آوری کنم که اکثر نقاط لارستان بزرگ دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی می باشند تا به حدی که اگر لارستان از مرکز استان بالاتر نباشد گمانم نمی رسد که پایین تراز آنجا هم قرار داشته باشد به عنوان نمونه این زبان لار ستانی که در اقصی نقاط لارستان بزرگ با لهجه ها و گویش های شیرینش که میان این مردم دارد صحبت می شود و بناهای متعدد تاریخی از بازار بگیر تا قلعه و آتشکده و صدها آثار بجای مانده از تاریخ پر افتخار چند هزار ساله این سرزمین خود گویای ناگفته های خوده مانند

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  با تشکر از شما نویسنده محترم که به نکته های خوبی اشاره نموده ای
  اما در پاسخ به بخشی ازجوابی که شما به جناب اوزی داده اید باید به خودم و شما یاد آوری کنم که اکثر نقاط لارستان بزرگ دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار غنی می باشند تا به حدی که اگر لارستان از مرکز استان بالاتر نباشد گمانم نمی رسد که پایین تراز آنجا هم قرار داشته باشد به عنوان نمونه این زبان لار ستانی که در اقصی نقاط لارستان بزرگ با لهجه ها و گویش های شیرینش که میان این مردم دارد صحبت می شود و بناهای متعدد تاریخی از بازار ۱۴۰۰ساله بگیر تا قلعه و آتشکده ۲۰۰۰ساله و صدها آثار بجای مانده از تاریخ پر افتخار چند هزار ساله این سرزمین خود گویای ناگفته ها و نادیده گرفتن های خوده مانند

  • نویسنده ی مطلب گفت:

   0

   0

   در اینکه لارستان دارای پیشینه ی تاریخی و فرهنگی است که حتی از بسیاری از نقاط دیگر کشور بالاتر است شکی نیست اما اگر بخواهیم بزرگان ادب لارستان را با حافظ و سعدی حتی برابر بدانیم یا آثار تاریخی اینجا را با همه ی ارزشی که دارند و البته مورد بی توجهی و بی مهری مسئو لین هستند با تخت جمشید و بیشاپور برابر بدانیم ارج و منزلت کل ایران که خودمان هم قسمتی از آن هستیم پایین آورده ایم بحث اصلی من چیز دیگری است دوست عزیز بحث اینجاست که اصلا برای دادن امکانات به یک بخش یا شهرستان نیاز به ارتقای آن نیست اگر دانشگاه علوم پزشکی حق یک جایی است چه نیازیست که حتما اول باید آن منطقه ارتقا پیدا کند ؟ مگر قبل از ارتقا یافتن نمی شود آن دانشگاه را در آن منطقه احداث کنند تا این همه دشمنی میان بخش ها برانگیخته نشود ؟ این دشمنی انداختن میان مردم به سود چه کسی است ؟ این همه جنجال به را انداخته اند که استان فارس باید به دریا وصل شود مگر الان به دریا وصل نیست یا بین استان فارس و خلیج کشور دیگری قرار دارد و استان هرمزگان جزئی از ایران نیست ؟ بعید است کسانی که این کارها را می کنند دلشان برای پیشرفت کشور سوخته باشد در حالیکه تداوم خشکسالی ها ممکن است به تنش میان مناطق دامن بزند و باید از این امر که امنیت کل منطقه را به خطر می اندازد جلوگیری کرد برای پیشرفت لار و لامرد اصلا نیازی به جدایی از استان فارس نیست

 5. جواد گفت:

  0

  0

  اگه قرار باشد گرگ مادر برای ۵ توله اش فقط به اندازه ۱ یا دو تا انها غذا تهیه کند حتما بین انها درگیری بوجود امده و چه بسا توله بزرگتر حق توله ضعیف را خورده و در دراز مدت باعث نابودی ضعیف می شود. و اگر این امر هم اتفاق نیفتد کینه ای دایمی فارغ از خویشاوندی در میان انها بوجود می اید که همیشه در جهت تلافی منفعل است اگر چه ظاهر امر اینگونه نباشد. این قانون طبیعت است و در مورد ما انسان ها نیز صدق می کند. در منطقه لارستان نیز به واسطه ارتباط گسترده مردم با سایر کشورها و دیدن امکانات وسیع این پتاسیل که چرا ما از این امکانات محروم باشیم بسیار زیاد است و قاعدتا کدورت ها بیشتر و به دنبال ان ” تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل”. البته باید یاد اور بود همین افراد به ظاهر دشمن با هم زمانی که در خارج از محدوده لارستان قرار گرفته باشند خود را همشهری خطاب کرده و سعی در بزرگتر کردن مجموعه خود در میان جمعی عظیم می نمایند.

  • نویسنده ی مطلب گفت:

   0

   0

   شما به مطلب خوبی اشاره کرده اید اما جریان اختلاف انداختن در این منطقه که در کل کشور هم جریان دارد خیلی جدی تر از این حرفهاست و باید با خود فکر کنیم که وقتی مردم یک شهر به جای اینکه حق خود را از مسئولین کشور مطالبه کنند حق خود را از مردم شهر مجاور خود طلب می کنند به نفع چه کسی می تواند باشد یا وقتی که احساسات قومی و ناسیونالیستی مردم یک منطقه را تحریک می کنند تا با سوئ استفاده از آن احساسات شخص خاصی را به عنوان نماینده ی مردم یک منطقه به مجلس بفرستند به نفع چه کسی خواهد بود ؟ اینکه آیا ارزش دارد که به خاطر یک منفعت گذرا و موقتی یک دشمنی همیشگی بین مردم ایجاد شود ؟ در حالیکه همین مردم یک دل و متحد می توانند در مواقع خطر از کشوری که حاصل خون هزاران شهید است دفاع کنند

 6. دانشجو گفت:

  0

  0

  جهت اطلاع نویسنده محترم باید عرض کنم که مردم بخشها ومناطق. لارستان مطالبات خود را از لار در خواست نمی کنند از مرکز ومسولین مربوطه. دارند ونمی خواهند که لطمه ای به جایی بزنند از نظر قانونی بخشهای بزرگ که دارای شرایط ارتقا هستند برابر ضابطه باید ارتقا یابند وگرنه در چرخه روز گار از قافله پیشرفت وتوسعه باز می مانند این قاعده رشد وپیشرفت هست ودر قانون تقسیمات کشوری. مطرح می باشد چنانچه کسی در شهرستان مادر با قانون مخالف نباشد. هیچ اختلافی ایجاد نمیشود البته همه مناطق وبخشها هم که در خواست ارتقا. دارند دارای شرایط قانونی نیستند که انرا باید دولت ومقامات مربوطه تشخیص. دهند

  • نویسنده ی مطلب گفت:

   0

   0

   متاسفانه د رمناطقی غیر از لارستان هم چنین قانونی باعث اختلاف شدید میان بخش مرکزی و بخش های اطراف آن منطقه شده اینطور که شما می فرمایید نیست واقعیت چیز دیگریست این همه ناراحتی بین لار و لامرد چیز جدیدی است و اختلاف با بخش های دیگر چنان روشن است که اصلا نمی شود آنرا انکار کرد اختلافات قدیمی و کهنه ی محلی خیلی وقت است که روز به روز تازه تر می شود همیشه قوانین را برای مردم به وجود آورده اند و در مواقع لزوم هم آن را اصلاح کرده اند پس می شود قوانین را تغییر داد مردم لار یا لامرد می توانند از مردم شیراز سوال کنند که آیا از اینکه مرکز استان هستند راضی هستند و هیچ مشکلی ندارند ؟ یا مناطقی که ان همه برای ارتقا تلاش کرده اند حالا دیگر هیچ مشکلی ندارند ؟ دوست عزیز کسانی که این بازی ها را بین شما مردم نجیب لار و گراش و لامرد و بیرم و . . . درست کرده اند الان دارند به ما شما می خندند

 7. 0

  0

  از متن شما و پاسخ‌های سنجیده جنابعالی استفاده کردیم. موفق باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان