میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 ژانویه 2017 ساعت 3:16 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 669 بازدید

چمران لارستان، غریبانه در صدر

درباره مشکلات تیمی که در لیگ برتر هندبال بانوان یکه‌تازی می‌کند

چمران لارستان، غریبانه در صدر

روزنامه فرهیختگان در صفحه ورزشی امروز خود (۱۵ دی ماه) گزارشی درباره تیم هندبال زنان چمران لارستان درج کرده (اینجا) و ضمن ستایش این تیم گفت و گوی کوتاهی نیز با «مسعود راستی» مسئول این تیم کرده است. این گزارش را در ادامه بخوانید:

***

مرتضی میثاقی/ دبیر گروه ورزش روزنامه فرهیختگان: ورزش بانوان در ایران حال و روز خوبی ندارد. اگر لیگ‌های چند رشته معدود را کنار بگذاریم متاسفانه حامیان مالی هیچ قدمی جلو نمی‌گذارند تا بانوان مستعد ایرانی در قالب تیمی، خودی نشان دهند. هرچند برخی باشگاه‌ها در بعضی از رشته‌های ورزشی تیمداری می‌کنند اما حمایت‌های مالی آنها به هیچ‌وجه قابل مقایسه با مردان نیست.

5t

در برخی از لیگ‌های برتر بانوان، تعداد تیم‌ها حتی به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد و دلیل آن هم چیزی نیست جز اینکه حامی مالی پیدا نمی‌شود تا تیمداری کند. شاهد زنده این ماجرا شاید لیگ برتر هندبال بانوان باشد؛ لیگی با حضور هفت تیم که در این فصل به نیمه راه رسیده است.

نکته جالب در این میان یکه‌تازی تیمی است که با حمایت بخش خصوصی از شهرستان لارستان در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس وارد مسابقات شده و فعلا در آغاز دور برگشت در صدرجدول قرار دارد. تیم هندبال بانوان چمران لارستان تا اینجای کار از هفت بازی با هفت برد و ۱۴ امتیاز به‌تنهایی در صدر جدول قرار دارد، اما نکته اینجاست که این تیم تقریبا بدون هیچ‌گونه حمایتی از سوی مسئولان و مدیران شهرستان و استان فارس توانسته تا اینجای کار به این موفقیت‌ها دست پیدا کند، اما به گفته مسعود راستی، مدیر تیم شاید اگر بی‌توجهی به تیم هندبال بانوان چمران لارستان از سوی مسئولان شهر ادامه داشته باشد چیزی جز دلسردی و از دست دادن ‌انگیزه ادامه تیمداری برای مدیران تیم را در پی نخواهد داشت. درباره مشکلات تیم بانوان چمران در لیگ برتر هندبال ایران پای صحبت‌های مسعود راستی‌لاری نشستیم؛ فردی خیر در شهرستان لارستان که چند سالی می‌شود حمایت از ورزش حرفه‌ای بانوان را در شهرش آغاز کرده که ثمره آن تیمی است که فعلا در لیگ برتر هندبال بانوان ایران یکه‌تازی می‌کند.
خبری از حمایت نیست
مسعود راستی‌لاری، مدیر باشگاه چمران لارستان که عمده فعالیتش در هندبال بانوان است در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره دلایل ورود به تیمداری ورزش آن هم در بخش بانوان گفت: «من یک فرد علاقه‌مند به ورزش هستم و استعداد‌های فراوان ورزشی در این شهر به‌خصوص در هندبال وجود دارند. اواخر دهه ۸۰ بود که بانوان هندبالیست شهرم از من خواستند برای تشکیل یک تیم از آنها حمایت کنم. همین موضوع آغاز راه تیم هندبال بانوان چمران بود؛ تیمی که از سال ۱۳۹۰ کارش را از لیگ دسته دوم هندبال آغاز کرد و با کسب مقام دوم در همان سال، توانست سهمیه حضور در لیگ دسته اول را کسب کند. در رقابت‌های لیگ دسته اول هم توانستیم در اولین فصل مقام دوم را کسب کنیم و راهی لیگ برتر شویم. حالا سه سال از حضور ما در لیگ برتر گذشته است. در دو سال اول مقام پنجم را کسب کردیم و امسال هم فعلا در صدر جدول قرار داریم؛ اما نکته اینجاست که در این مدت هیچ حمایتی از تیم ما نشده و توجیه مسئولان این است که چرا باید از تیم خصوصی حمایت کنیم. واقعا برای هیچ‌کدام از آنها مهم نیست که ما نماینده این شهر و استان فارس هستیم. در این میان فقط تا حدودی دلگرم به حمایت‌های اداره‌کل ورزش شهرستان هستیم که یک سالن مسابقه و تمرین را در اختیار ما قرار داده‌ است. شما این را در نظر بگیرید که به دلیل موقعیت جغرافیایی لارستان، ما هزینه زیادی را برای مسافرت‌هایمان پرداخت می‌کنیم و همه اینها به‌تنهایی روی دوش من است».

سهم صدرنشین از تیم‌ملی
نکته جالب در ترکیب تیم بانوان چمران لارستان حضور فقط یک بازیکن غیربومی در ترکیب تیم است. راستی‌لاری دراین‌باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «به اندازه کافی استعداد هندبال در شهر ما وجود دارد و به غیر از یک بازیکن تهرانی سایر نفرات تیم را بازیکنان بومی لارستان و استان فارس تشکیل می‌دهند، اما مساله اینجاست که هیچ‌کدام از بازیکنان تیم ما به غیر از همان بازیکن غیربومی، جایی در تیم‌ملی ندارند و واقعا برای من این سوال مطرح است که آیا تیم صدرنشین لیگ برتر نباید سهمی در تیم‌ملی داشته باشد. البته این بی‌مهری‌ها، بازیکنان تیم من را دلسرد نمی‌کند و آنها با ‌انگیزه بالا به کارشان ادامه می‌دهند.»

واقعا دلیل این همه بی‌توجهی به تیمی که باید از آن به‌عنوان شگفتی‌ساز لیگ نام برد، چیست؟ راستی دراین‌باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «واقعا نمی‌دانم. نگاه من به این تیم نگاه خیرخواهانه است. امسال را که به هر طریقی می‌گذرانیم اما این را بگویم که تا یک‌جایی می‌شود حمایت کرد و امیدوارم که در این راه دلسرد نشویم. من به فکر آینده این بازیکنان هستم و حتی در رده‌های پایه هم سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. در حال حاضر ۲۰۰ بازیکن نونهال هندبالیست را تحت پوشش قرار داده‌ایم. ما حتی مدارس فوتبال را هم به صورت خیریه راه‌اندازی کرده‌ایم آن هم بدون هیچ‌گونه حمایتی. توجیه مسئولان این است که به دلیل خصوصی بودن حمایتی از ما نمی‌شود. ما حتی پیشنهاد داده‌ایم ارگان‌های دولتی تیم را تحویل بگیرند و ما از آنها حمایت کنیم. شاید این‌گونه، حمایت‌های مسئولان از این تیم بیشتر شود.»

اینها فقط بخشی از مشکلات یک تیم خصوصی در ورزش بانوان ایران است. واقعا مدیرانی مانند مسعود راستی‌لاری در بخش خصوصی تا کی خواهند توانست بدون هیچ‌گونه حمایتی از سوی مسئولان در ورزش حرفه‌ای هزینه کنند؟ امیدواریم کاسه صبر آنها هیچ‌وقت لبریز نشود.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان