میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 آگوست 2019 ساعت 3:48 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 157 بازدید

چه کسی در انتخابات رای می آورد؟

چه کسی در انتخابات رای می آورد؟

صالح صادقی: دنیای مدرن سعی داشت خود را روی چیزهایی بنا کند که مستحکم ترین و پسندیده ترین مفاهیم قلمداد می شدند: «حقیقت» و «پیشرفت».

ابتدا حقیقتی که مغایر با نفع و خوشی کسی نباشد خوشایند همگان است. در بسیاری از قسمت ها سیاستمداران با شعار آزادی و عدالت اجتماعی و ثبات اقتصادی احساسات مردم را تحریک می کنند.

این دیدگاه که احساسات اکنون به نوعی بر جهان تسلط پیدا کرده است و سیاستمداری که بتواند احساسات مردم را بیشتر تحریک کند موفق تر است شاید در ابتدا برای خیلی ها عجیب به نظر برسد. در دوران مختلف انتخابات افرادی را دیده ایم که آمار و برنامه های منطقی ارائه می کنند، اعظمی از جامعه اما بر احساسات سوار هستند و با شعارهای عامه پسند همراه می شوند.

 اهمیت جمعیتی که با سیاستمداران همراه می شوند

این جمعیت به دلیل عمق احساسات می تواند تعیین کننده سرنوشت یک انتخابات شود؛ همانند جنگ که تخیل ناسیونالیستی بر آن تفوق دارد؛ جمعیت به هر شخصی امکان می دهد تا بخشی از چیزی شود که بزرگتر از خودش است. البته این نکته که هیجانات انسانی می‌تواند نیرویی برای بسیج کردن مردم باشد کشف تازه ای نیست؛ امروزه با استفاده از نیروی هیجانی گاهی به نام آزادی گاهی از رنج عاطفی و جسمی مردم استفاده می کنند.

چقدر تصاویر از رهبران پوپولیست در روزهای انتخابات بر صحنه نمایش گذاشته می شود. از بازدید این رهبران از مناطق محروم و اظهار همدلی با مردمی غیرخودی و نادیده گرفته شدند.

برپایه گزارشی که در مجله اکونومیست منتشر شده اگر دیابت در میشیگان فقط ۷ درصد کمتر بود آقای ترامپ در اینجا سه دهم درصد کمتر رای می آورد و همین برای برگشتن ورق به نفع دموکرات ها کافی بود! سیستم عصبی که مولد درد برانگیختگی استرس و هیجان است به اندام اصلی فعالیت سیاسی تبدیل می شود. ما در مصری قرار داریم به خاطر این که موجوداتی با احساسیم نه به دلیل اینکه روشنفکر منتقد دانشمند یا حتی شهروندی…

امروز چالش پیش روی ما این است که یکبار دیگر با تحریک احساساتمان توسط جناح های سیاسی در این وضعیت آشوب زده از قدرت عقل و خرد مان بکاهند! یکبار برای همیشه دانش و خردمان را جایگزین احساساتمان کنیم.

از این نویسنده بخوانید:

«صف بنزین» یعنی تبعیت از منطق خفت بار دنیای مصرفی!


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان