میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲:۲۵ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 107 بازدید

چگونگی مصرف دارو ضمن روزه داری

چگونگی مصرف دارو ضمن روزه داری

دکتر فاطمه سیفایی فرد*: با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری دارو مصرف می نمایند، همیشه با این سوال مواجه اند که نحوه صحیح مصرف داروها در این ایام به چه شکل هست و آیا جابجایی زمان مصرف داروها به زمان های قبل از سحر یا بعد از افطار درست است یا خیر.

نکته قابل اهمیت که باید مورد توجه قرار گیرد حفظ سلامتی بیمار است لذا بیماران نباید بدون مشورت با دکتر داوساز یا پزشک معالج خود اقدام به قطع دارو، تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف بنمایند. رعایت نکردن این اصول می تواند منجر به عدم اثربخشی دارو، عدم دستیابی به اثرات درمانی، بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.

توصیه های مصرف دارو در ماه مبارک رمضان:

۱) در خصوص اقدام به روزه داری و همچنین نحوه مصرف داروها ،باید با پزشک و داروساز مشورت نمایید.

۲) روزه دار عزیز چنانچه مبتلا به بیماری خاصی هستید که مجبور به مصرف دارو در ایام مبارک رمضان می باشید، قبل از هر چیز با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

۳) در زمان روزه داری هیچگاه وعده های دارو را خودسرانه حذف یا به زمان دیگری موکول ننمایید. این عمل موجب اختلال در روند درمان می گردد. مصرف بسیاری از داروها را می توان پس از مشورت با پزشک یا داروساز به زمان سحری یا افطار منتقل نمود.

۴) روزه دار عزیز چنانچه مبتلا به بیماری مزمن مانند فشار خون، دیابت، بیماری های گوارشی، اعصاب و روان، قلبی عروقی، تنفسی، اختلالات کلیوی و تیروئیدی می باشید، در این خصوص که آیا روزه داری برای شما بدون اشکال است یا خیر و همچنین در صورت بی خطری، در مورد نحوه مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان، با پزشک و داروساز مشورت نمایید.

۵) چنانچه در دورتان بارداری یا شیردهی هستید پیش از اقدام به روزه داری با پزشک یا داروساز مشورت نمایید

۶) اثربخشی بسیاری از داروها ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آنها در زمان معین دارد. در ایام روزه داری خودسرانه نوبت داروی خود را قطع ننمایید.

۷) قطع ناگهانی برخی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطرناک است . درباره قطع داروهای خود و نحوه استفاده آنها در ماه مبارک رمضان،با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

۸) بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه رمضان تحت بررسی پزشکی قرار گیرند. بیماران باید از نظر سطح قند خون، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون، و بررسی های کلی وضعیت بیوشیمی خون بررسی گردند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه مبارک تعیین گردد.بیمار و خانواده آنها باید در رابطه با خطرات احتمالی تهدید کننده بیمار در ایام روزه داری مورد مشاوره قرار گیرند. همچنین در مورد علائم افزایش و کاهش قند خون، اندازه گیری قند خون، تنظیم وعده های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها آموزش لازم را دریافت کنند. علاوه براین، روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل باید به همراه بیمار آموزش داده شود.

۹) استفاده خودسرانه از داروهای ضد بارداری ترکیبی مانند LD در بانوان جهت قطع خونریزی دوران قاعدگی به منظور کامل کردن روزه در ماه رمضان، علاوه بر مختل کردن چرخه هورمونی مصرف کننده تبعات خطرناکی مانند اختلالات انعقادی و ایجاد لخته در اندام های تحتانی و حتی عروق مغزی در پی خواهد داشت که با کاهش میزان مصرف مایعات نیز تشدید می شود.

*مدیریت تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان