میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 فوریه 2015 ساعت 5:26 ب.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 1,112 بازدید

چیستی و چگونگی سبک زندگی اسلامی

چیستی و چگونگی سبک زندگی اسلامی

علیرضا مهدویان: چند سالی می‌شود که واژه «سبک زندگی» در میان مدیران فرهنگی رایج شده است و تلاش‌هایی در جهت کشف سبک رندگی صحیح اسلامی انجام‌ شده است اما در این بین برخی معتقدند که سبک زندگی، اسلامی و غیر اسلامی ندارد و برخی نیز معتقدند که خداوند انسان را آفرید و بر او واجب کرد که برخی از دستوراتش را انجام دهد و بعد از انجام آن می‌تواند به آن کاری که خودش علاقه دارد بپردازد. در این یادداشت می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که سبک زندگی اسلامی چیست و چه تفاوتی با دیگر سبک‌های زندگی دارد؟
برای اینکه بدانیم سبک زندگی چیست به خود عبارت بیشتر دقت می‌کنیم و به جستجوی مترادف‌های آن می‌پردازیم. می‌توان از کلماتی مثل شیوه، روش و فرهنگ به‌عنوان مترادف‌های کلمه «سبک» استفاده کرد. به نظر می‌رسد برای فهم معنای عبارت همین مترادف‌ها کفایت می‌کند. حوزه سبک زندگی چه در بعد زمانی و چه در بعد مکانی بسیار گسترده است و در حقیقت هر انسانی که نفس می‌کشد با سبک خاصی، زندگی می‌کند؛ اما سبک زندگی اسلامی چیست؟
اگرچه معتقدیم که خداوند انسان را آفریده و انسان‌ها در قبال خداوند تکالیفی دارد که باید انجام دهد اما اختلاف‌های ناشی از محدوده سبک زندگی است. اینکه با انجام اعمال عبادی مثل نماز و روزه و… سبک زندگی ما اسلامی می‌شود، تفکری است که از سکولاریسم نشئت گرفته است. در این نوع تفکر که اسلام را محدود به اعمال عبادی می‌کند، لازم نیست در مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… اسلام را دخالت دهیم. استدلال متفکرین سکولار این است که اسلام جلوه معنوی دارد و نباید خودش را به مادیات آلوده کنند ولی برخی نیز این‌گونه استدلال می‌کنند که اسلام صلاحیت دخالت در این‌گونه موارد را ندارد زیرا در کارهای مثل سیاست دروغ‌گویی و فریب جزء لاینفک آن است و اسلام آن را نمی‌پذیرد به همین دلیل هرگاه بخواهد وارد این حوزه شود محکوم ‌به شکست است.
اگر در آیات و احکام اسلامی بیشتر تمرکز کنیم به این نتیجه می‌رسیم که تفکر سکولار مورد پذیرش اسلام نیست زیرا اسلام دنیا و اسباب و وسایل دنیوی را مقدمه رسیدن به آخرت می‌داند و هر عاقلی می‌داند که بدون مقدمه نمی‌توان به نتیجه رسید. احادیثی را به‌عنوان نمونه مطرح می‌کنیم:
رسولُ اللّه (صلی‌الله عليه و آله): الدنيا مَزرَعةُ الآخِرَةِ (عوالي اللآلي: ۱/۲۶۷/۶۶)
پيامبر خدا (صلی‌الله عليه و آله): دنيا كشتزار آخرت است.
***
الإمامُ عليٌّ (عليه السلام): بالدنيا تُحرَزُ الآخِرَةُ (نهج البلاغة: الخطبة ۱۵۶)

امام على (عليه السلام): آخرت با دنيا به دست مى آيد.
***
امّا منظور از اینکه سبک زندگی ما اسلامی شود یعنی این‌که در طول روز همواره تسبیح به دست باشیم و ذکر بگوییم؟ البته ذکر گفتن در طول روز ثواب خودش را دارد اما ممکن است فروشنده‌ای صبح تا شب ذکر بگوید ولی کم‌فروشی هم بکند. آیا بازهم می‌توان گفت که سبک زندگی این فروشنده اسلامی است؟

این‌که می‌گوییم اسلام دین کاملی است به این معنا نیست که هر عمل درستی که انسان‌ها باید در طول تاریخ انجام دهند در قرآن و روایات آمده باشد بلکه به این معناست که اسلام به‌تمامی ابعاد وجودی انسان و نیازهای او توجه کرده و اصول کلی را در اختیار او قرار داده است که بتواند با عقل خویش در موقعیت‌های گوناگون مسیر درست را انتخاب کند. سبک زندگی اسلامی در مقابل سبک زندگی غربی به کار می‌رود؛ اما باید به این نکته اشاره‌کنیم که همه سبک زندگی غربی بد نیست بلکه باید با هوشمندی تمام خصلت‌های خوب غرب را که موجب اقتدار تمدن غرب شده است را بیاموزیم و با خصلت‌های بد آن مبارزه کنیم و باید بدانیم که معیار خوبی و بدی آن را اسلام مشخص می‌کند و وابسته به سلیقه افراد نیست. سبک زندگی امروز ما نه کاملاً اسلامی است و نه کاملاً غربی بلکه تلفیقی غلط از هردو این دو سبک زندگی است. إن‌شاءالله در یادداشت‌های بعدی بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت.


1 نظر

  1. عبدالرضا گفت:

    0

    0

    احسنت تشکرازجناب مهدویان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان