میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 اکتبر 2019 ساعت 6:03 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 3 دیدگاه 368 بازدید

کاروانسرای «دهرا» کجاست و در گذشته لارستان چه جایگاهی داشت؟

کاروانسرای «دهرا» کجاست و در گذشته لارستان چه جایگاهی داشت؟

رسول احمدلو*: نگرش خاص شاهان صفوی نسبت به امور اقتصادی و عواید حاصل از آن باعث شد تا اینان بیش از ادوار گذشته در راستای رشد و توسعه فعالیت های تجاری برآیند در نتیجه اقدامات زیربنایی شاه عباس اول از جمله برقراری امنیت، راه سازی، اعطای برخی امتیازات خاص به تجار و … طولی نکشید که شمار زیادی از کاروان های تجاری به سوی ایران روانه شدند.

حضور این افراد بر لزوم ساخت هرچه بیشتر اقامت گاه هایی در مناطق بیابانی و شهری جهت استراحت و انجام معاملات بیش از پیش ضروری احساس می شد. وجود منازل و استراحت گاه های متعدد در طول فواصل معین در بین مسیر تجاری شیراز به بندرعباس، عامل مؤثری بر رونق تجارت و احساس امنیتی بوده است که در طول راه برای تجار و مسافران موجب آسودگی خاطر آنها بوده است.

تاورنیه می گوید: « باید دانست که در مسافت های معین و بخصوص در جاهایی که آب وجود دارد و کاروان الزاماً باید از آنجا بگذرد، نگهبانانی به نام راهدار گماشته اند که به مجرد شنیدن خبر دزدی خود را می رسانند و از همه عابران می پرسند که به کجا می روند و از کجا می آیند، اگر آنطور که می باید جواب ندهند و یا در جواب آنها ضد و نقیض باشد او را پیش نزدیک ترین حاکم می برند تا چنانچه گناه دزدی اش ثابت شد او را مجازات مجازات کنند.»

وی در ادامه می نویسد که فرار خلاف کار از ایران غیر ممکن می باشد زیرا از همه معبرها به خوبی محافظت می شود و حتی اگر کسی بخواهد از طریق کوهستان و یا جاهای صعب العبور و کم تردد بگریزد این راهدارها چنان به صورت سراسری در همه جا گماشته شده اند که با کمترین شکی او را به جرم این که از راه مستقیم تردد نمی کند دستگیر می کنند.

طبق گفته های تاورنیه، اگر کالای تجاری دزدیده شود حاکم ایالتی که دزدی در آن رخ داده باید پاسخگوی آن تاجر باشد و بهای کامل اموال دزدیده شده را پرداخت نماید.

یکی از راه های درآمد حکومت لارستان در دوره صفویه گرفتن حق راهداری از مسافران و تجار خارجی بود. حاکم لارستان با ایجاد کاروانسرایی در ۶۰ کیلومتری شمال لارستان و گماشتن چندین مأمور و راهدار ضمن تأمین امنیت جاده تجاری شیراز، جهرم، لارستان به بندرعباس، از کاروان و قوافلی که درصدد تردد از این مسیر بودند عوارض راهداری اخذ می نمود.

تاورنیه در این مورد می نویسد: «در لار حق راهداری می گیرند و بارها را وارسی می نمایند تا طلا و نقره اگر داشته باشند، حق گمرک دریافت دارند برای هر دو کای طلا یک شاهی که نصف محمودی است و برای نقره هم به همین نسبت اخذ می کنند.»

شرح حال این کاروانسرا در سفرنامه های عصر صفویه آمده است. شاردن درباره این کاروانسرا می گوید: «رسیدیم به ده دنبه که آخرین نقطه حکمرانی ایالت شیراز و بین خفر و بنارو واقع شده است. کاروان سرایی است که در آنجا راهداران لاری سکونت دارند و راهداری می گیرند و مربوط به حکومت لار هستند.»

شرح این کاروانسرا در سفرنامه تونو چنین آمده است: «سه شنبه صبح به راه افتادیم و تا ساعت دو نیم در یک راه سنگلاخی پیش رفتیم سپس به یک راه نسبتاً هموار رسیدیم که در آنجا تا ساعت پنج راه پیمودیم به یک کاروانسرای کوچک زشت که دیده (دهرا) نامیده می شد رسیدیم جایی که در آن تعدادی راهدار وجود دارد به خاطر فرمانی که آقای تاورنیه داشت ما از پرداخت مالیات و حق راهداری معاف بودیم.»

متأسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین این کاروانسرا به مانند سایر بناها در حال ویرانی است! در ادامه تعدادی از عکس های این کاروانسرای درحال تخریب را ببینید:

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

چرا به روستای تاریخی بریز، «بریز» می گویند؟

مجموعه تاریخی «کشکویه» بریز را بیشتر بشناسیم

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود و سپاس از شما آقای رسول احمدلو بزرگوار تاریخ نگار. همین توضیح حضرت عالی بس هست که با داشتن تاریخ و تمدن عظیم لارستان بزرگ به فرموده رهبر معظم که جز وحدت و يکپارچگی در ایالت لارستان زنگ شادی در آینده مقام لارستان در جهت عظمت و همدلی بیش نیست. لارستان بزرگ حتم دارم به جایگاه والای خود خواهد رسید با فرهیخته گانی همچو شما و گراش و اوز و خنج و بنارویه و جویم و بیرم و دشت بزرگ صحرای باغ و خور و لطیفی و دیگر مناطق که فرهیختگانی با افکار بلند. دست در دست هم نهیم تا آباد کنیم لارستان با مردان و زنانی بزرگ.

 2. لار گفت:

  0

  0

  میراث فرهنگی لار دقیقا کارش چی هست؟ مطمنم ریس میراث فرهنگی لار هنوز نمی دونسته اینطور بنایی هم وجود داشته.کار کارمندای میراث فرهنگی لار این هست که ساعت ۸صبح برن اداره چند ساعتی باهم حرف بزنن ساعت دو بعد از ظهر هم برگردن خونه هاشون.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  چرا یکی از میراث فرهنگی لار کار نمی خواد. وضعیت بناهای تاریخی منطقه لار نگاه کنید. هیچ کدومش حتی در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده. خوب گفتی که کارمندای میراث فرهنگی صبح میرن دفتر عصربر می گردن و اصلا نمیدونن تو منطقه لار اثر باستانی هست یانه.خخخخ

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان