میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 فوریه 2017 ساعت 11:21 ق.ظ سرویس:مطلب شما 3 دیدگاه 1,295 بازدید

کاروانسرای «شاه عباسی» و برکه «دلاور» بریز درحال تخریب است/ مسئولان میراث فرهنگی پاسخگو باشند

کاروانسرای «شاه عباسی» و برکه «دلاور» بریز درحال تخریب است/ مسئولان میراث فرهنگی پاسخگو باشند

آفتاب لارستان: مطلب پیش رو نوشته آقای «فرشاد طاهری» برای این سایت ارسال شده است. در این یادداشت نسبت به بی توجهی نسبت به آثار تاریخی روستای بریز انتقاد شده است. گفتنی است حق پاسخ مسئولان متولی این امر در همین سایت محفوظ است. در ادامه بخشی از یادداشت فرشاد طاهری را بخوانید:

***

fweفرشاد طاهری: به فضل خدای سبحان در چند روز گذشته منطقه لارستان بزرگ پذیرای باران این رحمت الهی بوده است که بریز هم از این رحمت الهی بی بهره نبوده و پروردگار را شاکر هستیم؛ اما چیزی که سبب نگرانی اهالی بریز را فراهم نموده و مردم بریز را غمگین و غصه دار کرده است مسئله ی ریزش دوباره ی کاروانسرای شاه عباسی و وخیم تر شدم وضعیت برکه ی دلاور است.

کاروانسرای شاه عباسی که اسم آن معرف این بنای تاریخی و گران بها است، یادگار دوره ی صفویه و معماری اسلامی و زیبای آن دوره می باشد، این کاروانسرا که یکی از بزرگترین کاروانسرا های جنوب کشور در دوره ی صفویه و حال حاضر می باشد در سال ۱۰۵۸ ه .ق، توسط عوض بیگ حاکم وقت لارستان ساخته شده .

این فرزند ۳۸۰ ساله بریز لارستان در حال مرگ است و در کما به سر می برد و نیاز شدید به پزشک و معالجه دارد. بارها و بارها، این موضوع از سوی شورا، دهیار و اهالی بریز به مسئولین میراث فرهنگی لارستان گفته شده ولی متاسفانه مسئولین میراث فرهنگی از این گوش شنیده و از گوش دیگر با او خداحافظی کرده و هیچ اقدامی در خصوص بهبودی وضعیت این بنای تاریخی صورت نگرفته است .

متاسفانه باتوجه بی تفاوتی سکانداران میراث فرهنگی لارستان در خصوص حفظ این بنای با ارزش و تاریخی، کاروانسرای شاه عباسی بریز  به دلیل کم کاری میراث فرهنگی و باران درچند روز اخیر قسمت داخلی و قسمت بیرونی کارونسرا دوباره ریزش کرد و اهالی بریز را از همیشه نگران تر کرده است.

برکه ی دلاور هم که در کنار کاروانسرای شاه عباسی بنا شده و قدمتی نزدیک به قدمت کاروانسرا دارد و اهالی بریز طی سالیان گذشته تا به امروز آب آشامیدنی خود را از این آب انبار تامین کرده اند، متاسفانه در دی ماه سال ۹۴ به دلیل کم کاری میراث فرهنگی و بارش باران قسمتی از سقف برکه ی دلاور ریزش کرد و تا کنون هیچ گونه اقدامی برای ساخت قسمتی که ریزش کرده و حفظ این بنای تاریخی که یکی از بزرگترین آب انبار های سقف دار در لارستان هست از سوی مسئولین میراث فرهنگی لارستان صورت نگرفته است و طی چند روز اخیر با بارش باران وضعیت سقف برکه ی دلاور بد تر از قبل شده و چیزی تا ریزش کامل سقف نمانده است، وضعیت کنونی آب انبار خود گویا ست.

آخر چرا مسئولین کاری نکرده اند و نمی کنند برای حفظ این دو بنای تاریخی،کهن و با ارزش؟


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  اینطور که به گوش می رسد و دیده می‌شود همه جای لارستان وضعیت همین است
  در خود لار هم همه چیز دارد نابود می شود در دو قدمی اداره میراث فرهنگی و پایگاه میراث فرهنگی چه بناهایی دارد از بین می رود ویادارند از بین می برند اما هیچ یک ترتیب اثر درست و حسابی ای نمی دهند

 2. ایمان ایمانی گفت:

  0

  0

  مسولین میراث فرهنگی و سایر نهادهای مسول خدای نکرده فکر نکنید مخاطب شماها هستیدها مخاطب سازمان فرودگاه و اداره منابع طبیعی و سازمان گمرک هستش که چرا اینها که مسولیت دارند نمیان فکری به حال بازار و کاروانسرا کنن.اخه کار اداره شما مربوط به مرتع داری و کالای قاچاق هستش.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  کشوری که توریست خارجی نداشته باشه که لازمه ی اون رابطه ی خوب باکشورهای خارجی هست وضعیت آثار تاریخیش همین میشه نباید از میراث فرهنگی انتظار داشت وضعیت میراث فرهنگی در کل کشور همینطوره

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان