میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۷:۱۷ ق.ظ سرویس:یادداشت 14 دیدگاه 844 بازدید

«کاسه» گدایی برای «قابلمه» خالی!/ نقدی بر اختتامیه جشنواره تئاتر «لاد»

«کاسه» گدایی برای «قابلمه» خالی!/ نقدی بر اختتامیه جشنواره تئاتر «لاد»

حمید منشی: پیش از هرچیز لازم است نگارنده تاکید کند این نوشتار نه از روی تفنن، فضل فروشی یا یقه گیری که بر اساس دغدغه و علاقه مندی به هنر تئاتر است. تئاتری که علیرغم تلاش هنرمندان عزیز این رشته، دردمندانه باید گفت در این شهر در بهترین حالت روندی تکراری و غیرتکاملی پیدا کرده که نتیجه قهری آن نیز «افت کیفیت فنی»، «ریزش مخاطب» و «حاشیه گرایی» است.

ولع تمام نشدنی برگزاری «جشنواره» با پسوندهای دهان پرکن «استانی» و «منطقه ای» و «کشوری» هم که معمولا باعث می شود به اندازه این عناوین به الزامات آن توجهی نشود. بگذریم از اینکه در بعضی دوره ها نیز هیچ اثری از لارستان در آن شرکت نکرد و شد جشنواره ای برای دیگران باحضور دیگران در شهر ما و با هزینه ما!

چند روز قبل نیز جشنواره تئاتر «لاد» با برگزاری مراسم اختتامیه به پایان رسید. هرچند نباید منکر زحمات گروه برگزارکننده آن بود اما مراسم مورد اشاره که در واقع باید ویترین آبرومند و عصاره جشنواره در حضور هنرمندان مهمانِ دیگر شهرها باشد، با کیفیتی نازل اجرا شد. از تاخیر در اجرای برنامه و توپوق های متعدد در سخنرانی مسئول ارشاد و ناهماهنگی دو مجری «تین ایجر» مراسم و بیانیه عوامانه هیئت داوران و افتخار رئیس شورای شهر به ندیدن تئاتر طی سی سال از عمر خود و… که بگذریم چند نکته در آن نیازمند دقت و آسیب شناسی است:

اول؛ شاید نخستین بار بود که اختتامیه یک جشنواره به اصطلاح «منطقه ای» تئاتر در سالن کوچک و ۷۰ نفره فردوسی یا همان «استاد جمالی» برگزار می شد. این امر بی شک نشانگر اطلاع بانیان جشنواره از استقبال قلیل مخاطبان و عدم جذب بدنه مخاطب در شهر است که حتما باید دلایل آن در فرصتی مناسب بررسی گردد. ناگفته پیداست همین تعداد حاضر در مراسم نیز از هنرمندان تئاتری شرکت کننده در همین جشنواره بودند. در این مورد بی شک تبلیغات ضعیف جشنواره در فضای شهر، انعکاس ضعیف جشنواره در رسانه ها و کانال های محلی و… موثر بودند که در واقع غیر از بانیان جشنواره نقدی بر نگارنده و همکاران رسانه های نیز محسوب می شود. خلاصه اینکه برخلاف عنوان پرطمطراق منطقه ای بودن جشنواره، تبلیغات میدانی و مجازی، تعداد تماشاچیان و البته کیفیت مراسم پایانی به هیچ عنوان توقعات را برآورده نکرد.

دوم؛ سخنان «جمشید طاهریان» دبیر جشنواره در این مراسم تکان دهنده و قابل تامل است. وی ضمن اعتراض به مسئولان غالبا کم کار و غیرفرهنگی شهرستان بارها این جمله را تکرار می کند که برای اجرای جشنواره اجبارا «کاسه گدایی» به دست گرفته است! این سخن طاهریان درحالی مطرح می شود که چند دقیقه قبل مسئول محترم ارشاد از واگذاری امور جشنواره به بخش خصوصی و برون سپاری آن می گوید. در این باره نیز لازم است به چند پرسش پاسخ داد:
اول اینکه در معنای عام، واگذاری امور جشنواره به یک پیمانکار یا شرکت لابد باید با انعقاد قرارداد و پرداخت تمام یا بخشی از هزینه ها باشد! مگر اینکه منظور مسئول محترم ارشاد از واگذاری مسئولیت و اجرای جشنواره، واگذاری همین «کاسه گدایی» باشد!

دوم اینکه در واگذاری امور به بخش خصوصی، «کیفیت» برنامه باید تضمین شود تا جشنواره ای که ۱۴ پله از آن طی شده اگر نه پیشرفتی در آن نباشد حداقل به عقب بازنگردد و در این صورت چه افتخار و التزامی است که امور جشنواره واگذار گردد؟! آن هم در شرایطی که غالب امکانات جشنواره همچنان دولتی است! و اینجاست که این ذهنیت ایجاد می شود که متولیان ارشاد بیشتر برای راحتی و فراغت خود از مسئولیت های سخت و دشوار اجرایی از شعار «برون سپاری» امور استفاده می کنند! چون در غیر اینصورت بجای «جمشید طاهریان» باید کارکنان محترم ارشاد همین راه را می رفتند.

سومین موضوع درباره سخنان طاهریان که انتقاد و اعتراض و به قول خودش «نق زدن» از عدم همکاری ها با اوست به «اصل» اجرای جشنواره بر می گردد؛ لطفا یکی پاسخ دهد چه اصراری است به برگزاری جشنواره وقتی نه بودجه آن مهیاست، نه آثار فاخری در آن دیده می شود، نه آموزشی در کار است و از همه مهم تر اینکه حداکثر ۷۰ نفر مخاطب دارد!

اما پیشنهاد نگارنده چیست؟

بی شک نقطه قوت این جشنواره اجرای متعدد آثار نمایشی دیگر شهرهاست که باعث می شود هنرمندان تئاتری لارستان و مخاطبان این منطقه ضمن آشنایی با هنرمندان دیگر مناطق، آثار آنها را نیز ببینند. در این جشنواره اما به گواه غالب افراد سه یا چهار اثر ارزشمند و قابل توجه ارائه شد که البته بنا به فشردگی برنامه ها حداکثر دو اجرا در یک روز داشتند و شاید همین امر باعث شد تا غالب علاقه مندان نتوانند اثر مورد نظر خود را تماشا کنند.

در این مورد پیشنهاد می شود گروه های تئاتری قوی و معتبر در مناطق مختلف شناسایی شوند و در طول سال از آنها برای اجرا در لار دعوت گردد تا بجای اجرای یک روزه در جشنواره، چندین روز را اختصاص دهند. حتی امکان بلیط فروشی نیز مهیا باشد تا در کنار کمک های ارشاد، از این منبع نیز منتفع گردند. این کار همچنین باعث می شود تعداد بیشتری از علاقه مندان امکان تماشای آثار ارزشمند را داشته باشند و آثار فاخر بجای یک مدت زمان محدود، در طول سال پخش و صحنه تئاتر لارستان همواره با آثار معتبر و قوی مشغول باشد.

این راه حل می تواند در وضعیت کنونی هم باعث آشتی مخاطبان با صحنه تئاتر باشد، هم از گروه ها حمایت و هم شأن هنرمندان عزیز و محترمی مثل «جمشید طاهریان» حفظ گردد.

و در پایان نیز به جمشید طاهریان مشفقانه پیشنهاد می کنم وقت و انرژی و توان خود را بجای «نق زدن»های تمام نشدنی، بجای سر و کله زدن با مسئولانی که غالبا بجای مرهم درد، علت دردند! و بجای کوچک کردن خود با گرفتن «کاسه» و دادن «اعتبار»! به «مطالعه»، «تالیف» و «کارگردانی» بپردازد و در یک کلام «قدر» خود را بداند!


14 نظر

 1. ناشناس گفت:

  3

  0

  درود بر جناب منشی . نقد بسیار به جا و قابل تاملی بود ..متاسفانه مدیران فقط به دنبال برگزاری جشنواره و پر کردن گزارشی از فعالیتهاشون هستن که بگن در زمان ما فلان جشنواره برگزار شد و به کیفیت فکر نمی کنن .

 2. ناشناس گفت:

  0

  1

  یادداشت به جایی بود. خدا کنه یاد بگیریم دست از جشنواره بازی و شلوغ کاری برداریم، جشنواره در زمان مدیران های و هوی دوست دولت احمدی نژاد کاربری و اقبال داشت، الان زمان آموزش و کاشت است.

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   دوست عزیز تو زمان احمدی نژاد لا اقل ی های و هویی میشنیدیم …الان با جازتون ۵ ساله منتظر زمان اموزش و کاشتی هستیم که متوهمانه میفرمایید…اما میبینیم کل کشور در یک خواب عمیق و تعطیلی فرو رفته چه در بخش اقتصادی و چه در بخش های دیگه…چشاتونو باز کنید…هرچند خود من اینگونه مباحث رو حزبی نمیکنم و معتقدم همه ی افراد باید دست به دست هم بدند تا وضع موجود تغییر کنه ولیکن افرادی مثل شما خوب دوست دارید دامن بزنید به این سیاسی بازی ها…یاعلی مدد

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  کلا اداره ارشاد در دوره جدید به سمت برنامه های بی کیفیت رفته است. به قول نویسنده این مقاله اسمهای جشنواره ها بزرگ است اما کیفیت آن درحد یک جشنواره معمولی محلی هم نیست. زمان های قبل به نظر من وضعیت اداره ارشاد بهتر بود.

 4. لاری گفت:

  3

  0

  از همه مهمتر رییس شورا بود که سی سال رنگ سینما رو ندیده!!!!!! یعنی همچین مردم فرهنگ دوستی هستیم ما

 5. ناشناس گفت:

  2

  0

  دلیل اصلی اینکه از این جشنواره استقبال نشد تبلیغات کم بود. در این شهر برای یک کنسرت موسیقی سنتی چندین و چند تابلوی بزرگ شهرقدیم و شهرجدید اجاره می کنند اما برای این جشنواره دریغ از دوتا تابلو! کلا فضای شهر اصلا متوجه برگزاری جشنواره نشد

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   راس میگی…والا ماهم هرموقع الکی خبر میشدیم از اینستایی چیزی میرفتیم…ینی اینقدر کم اطلاع رسانی شد…اقا بزارید مردم بفهمن!

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  اداره ارشاد مشکلش اینه که نمیتونه بودجه جمع اوری کنه، وقتی هم بودجه داره میخواد مردم واسش کار مفتی انجام بدن، این کادر اداره ارشاد واقعا ضعیف عمل کرده، قدیم با توجه به شرایط موجود اون زمان واقعا عالی کار کردن، الان این همه نیرو انسانی و این همه امکانات اما اینقدر استفاده های نادرست کردن که دیگه هیچ کاری نمیتونن بکنن، اصن من بدون اینکه بیام این همایش شرکت کنم کاملا متوجه بودم که بی کیفیت ترین همایشی هستش که میخواد برگزار بشه. واقعا باید به حال فرهنگ جامعه شهر تاسف خورد، کل هم و غمشون شده برگزاری جشنواره، همایش و مراسم و ارسال گزارش واسه استان

 7. سکینه گفت:

  0

  0

  انصاف هم چیز خوبی است وقتی دراین مملکت برای فرهنگ تره هم خرد نمی شود و بودجه لازم تخصیص داده نمی شود مدیر بیچاره چه کند….با حلوا حلوا دهن شیرین نمی شود ….هرجا کم آوردند از بودجه فرهنگی گذاشتند و کم کردند…..

 8. سکینه گفت:

  0

  0

  نقد بجایی است اگر مسولان عاقلی داشته باشیم بهتر است تعدادی از ادارات فرهنگی را تعطیل کنیم چون بودجه ای که ندارند فقط با قوانین دست وپاگیر مانع فعالیت بخش خصوصی و افراد علاقمند نیز می شوند… بیشتر رسالت ادارات فرهنگی حفاظت از تابلو عبور ممنوع است بریا اکثر مردم مگر افراد نور چشمی

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقا بعضي حرفا خيلي خيلي كار درستن . اون باباي بندري متعجب از انتخاب اول ما كسي كه وقتي رفته تاب نياورده نصفه بيرون امده
  ول لا مردم خَيلي خوبن . امه بايد دس به دس ام بديم فرهنگ لار را اركت بديم .

 10. بی بی و باباجی گفت:

  0

  0

  وقتی هنرمندان واقعی رو منزوی میکنن نباید توقع شاهکاری در هنر لارستان بویژه تاتر داشت.

 11. ali گفت:

  0

  0

  لار داره بدترین دوران فرهنگی شهر رو سپری میکنه. خیلی ضعیف شده…همش هم به خاطر ضعف مدیریت در انتخاب دور و بریاش هستش…قطعا وقتی پایه های یه دیوار ضعیف و سست باشن اصل بنا ریزش میکنه…متاسفانه این وسط فقط مردم عادی هستن که دارن ضرر میکنن…فرهنگ شهرمون رو سپردیم به یه سری افرادی که توان مدیریت محل کار خودشونم ندارن بعد میخوان فرهنگ شهر رو اداره کنن

 12. اوزی گفت:

  0

  0

  اداره ارشاد خیلی ضعیف عمل کرده

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان