میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 فوریه 2017 ساعت 11:53 ق.ظ سرویس:فرهنگ و هنر یک دیدگاه 1,592 بازدید

کتاب «موسیقی قرآن» به قلم کارشناس فرهنگی دانشگاه دولتی به چاپ رسید

WhatsApp Image 2017-02-01 at 22.02.20کتاب «موسیقی قرآن» به قلم کارشناس فرهنگی دانشگاه دولتی به چاپ رسید

کتاب «موسیقی قرآن» توسط کارشناس فرهنگی مجتمع آموزش عالی لارستان محمد صبورزاده و با راهنمایی دکتر محمدجواد سلمانپور تألیف شد و در زمستان ۹۵ توسط انتشارات «اُسوه» به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دولتی لار، این پژوهش در سال ۱۳۹۴ مقام اول کشوری در جشنواره سراسری قرآن و عترت کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های کشور و در سال ۱۳۹۲ مقام سوم کشوری در جشنواره قرآنی مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور را به خود اختصاص داده است.

کتاب موسیقی قرآن شامل دو فصل موسيقي باطني و موسيقي ظاهري قرآن است؛ در فصل موسيقي باطني قرآن، ابتدا مطالبي درباره‌ی بافت موسيقايي قرآن، و نظم‌آهنگ دروني قرآن بيان مي‌شود و سپس انواع تناسب‌هاي آهنگين در قرآن کريم از قبيل فضاي عمومي سوره‌ها، فضاي عمومي گروهي از آيات، چينش حروف در آيات، تقديم و تأخير الفاظ و نقش آن در نظم‌آهنگ قرآن، طول آيات، نقش نظم‌آهنگ قرآن در تدبّر و حفظ قرآن کريم، فواصل آيات و نقش و آثار آن در نظم‌آهنگ قرآن و مطالبي پيرامون جاذبه و تأثير شگرف موسيقي قرآن مطرح شده است. از ديگر مطالبي که در اين فصل بيان مي‌شود، اعجاز بياني قرآن و توضيحاتي راجع به گزينش كلمات، سبك و شيوه بيان، وحدت موضوعي يا تناسب معنوي آيات و همچنین نكته ها و ظرافت های مربوط به آنهاست.

در فصل موسيقي ظاهري قرآن، ابتدا کلّياتي راجع به قرائت و اهميت آن، تلاوت و خواندن قرآن با آواز خوش مي‌آيد و سپس در مورد ارتباط قرائات مختلف با موسيقي قرآن، عوامل اختلاف قرائت و نمونه‌هاي آن، اختلاف قرائت از ديدگاه دانشمندان اسلامي، پيدايش قرائات و تطوّر آنها، اسامي قرّاء معروف صدر اسلام و قرّاء پس از صحابه و تابعين، و همچنين سبب رواج و شهرت قرّاء سبعه (هفتگانه) بيان مي‌شود. پس از آن به بررسي موضوعات صوت شناسي و ويژگي‌هاي اصوات موسيقايي، الحان و مقامات و روش يادگيري آنها، شناخت نغمات، سبک شناسي و معرّفي چند سبک مهمّ تلاوت و مطالبي پيرامون تقليد پرداخته شده است.

IMG_0010

افراد علاقه‌مند، مراکز دانشگاهی و مدارس و مؤسسات قرآنی می‌توانند به منظور ارتقای سطح علمی پژوهشگران و قرآن‌آموزان خود از این کتاب بهره مند شوند. علاقه‌مندان برای تهیه کتاب با شماره ۰۹۳۹۶۸۲۶۴۰۹ تماس بگیرند.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    عجب مگه موسیقی حرام نیست ؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان