میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 اکتبر 2020 ساعت 10:06 ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 124 بازدید

کمبود انسولین یک موضوع کشوری است و فقط مختص لارستان نیست

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی لارستان:

کمبود انسولین یک موضوع کشوری است و فقط مختص لارستان نیست/ پیشنهاد اصلی ما به بیماران این است که با توجه به شرایط، از انسولین های جایگزینی که موجود است یعنی Nph و Regular استفاده کنند

به گزارش آفتاب لارستان، فاطمه سیفایی فرد در نشست خبری با اصحاب رسانه لارستان که روز گذشته با حضور سرپرست و معاونان دانشکده علوم پزشکی لارستان برگزار شد در مورد تمهیداتی که برای حل مشکل کمبود قلم های انسولین در منطقه صورت گرفته است اظهار کرد: کمبود انسولین یک موضوع کشوری است و فقط ما با این مشکل مواجه نیستیم.

وی تصریح کرد: سه داروخانه به عنوان نماینده داشتیم و به طور مستقیم انسولین ها را برای همین داروخانه ها توزیع می کردیم و اگر پیش می آمد که باز هم تعداد مناسب تری برایمان موجود می شد یا سهمیه بیشتر می شد سعی می کردیم برای کسانی که راهشان دور است یا در شهرهای دیگری هستند (بیرم، جویم، بنارویه) به صورت محدود توزیع مختصری داشته باشیم.

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی لارستان خاطرنشان کرد: نماینده های ما، دکتر زاهدی در لار، دکتر کرامتی در اوز و دکتر نورایی در خنج هستند؛ بعد از اینکه سهمیه ها را به آن ها تحویل می دهیم، از آن ها آمار می گیریم، انسولین بر طبق کد ملی شان و فقط و فقط بر اساس نسخه هایی که دارند به آن ها تحویل داده می شود و من در نهایت این آمار را جمع می کنم و بررسی می کنم که به هر بیمار متناسب با نیازش داده شده باشد و خارج از این نسخه وجود ندارد و هیچ داروخانه ای به شکل آزاد ارائه نمی دهد.

دکتر سیفایی فرد افزود: ما قلم انسولین را با قیمت مصوب دولتی و به شکل بیمه در اختیار بیماران قرار می دهیم.

وی تصریح کرد: پیشنهاد اصلی ما به بیماران این است که با توجه به شرایط، از انسولین های جایگزینی که موجود است یعنی NPH و REGULAR استفاده کنند، بیشتر کمبود ما در پِن ها (قلم ها) ست، به ویژه پِن لانتوس ‏و نوورپید.

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی لارستان افزود: سعی کرده ایم که هر بیمار دو سه تا پِن بگیرد، تا الآن هم شکایتی مبنی بر گران فروشی یا عدم ارائه ی خدمت نداشته ایم و در حال پیگیری هستیم که سهمیه از چیزی که وجود دارد بیشتر شود.

فاطمه سیفایی فرد در مورد جامعه آماری بیماران دیابتی اظهار کرد: ۱۰۵۹ بیمار وابسته به انسولین داریم که ۳۶۰ نفر از آن ها دیابت نوع یک و بقیه نوع دو هستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این موضوع را تایید می کنید که وقتی مردم به داروخانه مراجعه می کنند به آن ها گفته می شود که انسولین در کل کشور موجود نیست و باید بروید مشابه ایرانی اش را انتخاب کنید که آن هم اصلا توصیه نمی کنیم گفت: ما چنین حرفی نداشتیم و داروخانه ها هم کاملا توجیه هستند و من مطمئنم که این حرف از مسئول فنی و داروساز نخواهد بود چون بازالین مدل ایرانی اش بوده و خیلی هم استقبال شد و الآن داروخانه ها تمام کرده اند، این استقبال نشان می دهد که بازالین خوب بوده است.

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی لارستان در مورد فروش آزاد انسولین اظهار کرد: آزاد فروشی به دلیل اینکه گران فروشی است کاملا غیرقانونی است، همچنین باعث می شود که از شهرهای اطراف سهمیه ای را به صورت جداگانه بگیرند در صورتی که ما محدود کردیم که هر کس سهمیه ی خودش را بگیرد، با توجه به جمعیت، بیشتر سهمیه هم متعلق به شهر لار است.


1 نظر

  1. انصاف گفت:

    0

    0

    کاش به جای اینهمه توجیهات بی اساس می گفتند اگر خودشان یا خانواده شان دیابت داشتند از این انسولینهای گفته شده استفاده می کردند؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان