میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۵۰ ب.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 213 بازدید

کمک کنيد تا چراغ‌هاي روشن نشريات کاغذي خاموش نشوند

کمک کنيد تا چراغ‌هاي روشن نشريات کاغذي خاموش نشوند

عبدالعزیز خضری*: به نظر مي‌رسد مجله‌اي که پيش روي خوانندگان قرار مي‌گيرد [با پیام دانش اوز] يکي از سه رسانه نوشتاري اوز است که با حمايت دانشگاه، گردانندگان و کمک مالي نيکوکاران، به کار خود ادامه مي‌دهد.

ولي براي ادامه‌ي فعاليت فصل‌نامه نمي‌توان با قاطعيت اميدوار بود و درحالي‌که زمزمه‌هاي توقف، در بيشتر نشريات شنيده مي‌شود چنان چه تدبيري انديشيده نشود، بعيد نيست شنيده‌ها به واقعيت‌گرايند و رسانه کاغذي يکي بعد از ديگري از فعاليت بازبمانند.

در گام اول از مسئولان اجرايي و در رأس همه، روحانيون، بخشداري، شوراي اسلامي، شهرداري، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي به‌عنوان مسئولان معنوي و اجرايي انتظار مي‌رود در برون‌رفت از افزايش هزينه چاپ که مديران مسئول را با چالش روبرو ساخته است، راهکاري براي بقاي سه نشريه اوز ارائه کنند و در نظر داشته باشند که هزينه‌ي انتشار نشريه کاغذي فقط مربوط به چاپ‌خانه نيست.

مزد و بيمه کارکنان، اجاره مکان و خدمات (برق، آب، اينترنت و تلفن) از هزينه‌هاي قابل‌توجهي محسوب مي‌شوند که مديران مسئول ناچار به تأمين آن هستند و اگر قرار باشد حقوق مديرمسئول و سردبير به آن اضافه شود امکان دارد انتشار بعضي از رسانه‌هاي کاغذي غيرممکن به نظر برسد، اتفاقي که براي بعضي از نشريات کشور و اوز به وجود آمده و يا ممکن است به وجود آيد.

تاکنون هزينه چاپ اين فصل‌نامه از طرف خيران فرهنگي تأمين و شماره قبلي آن، ۹ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان از سوي چاپ خانه لارستان مطالبه شد که با وجود ترديد در چاپ، ولي با مساعدت انجمن نوانديشان و نيکوکاري از دبي، تأمين و مجله چاپ شد، اما سي جلد هم به فروش نرسيد!

به طرق مختلف از مسئولان و علاقه‌مندان درخواست شده است از سه نشريه موجود شهر پشتيباني کنند و در اين انديشه نمانند که خيران کمک مي‌کنند.

رو زدن براي گرفتن مساعدت مالي از نيکوکاران به‌سادگي تصور ذهن آسان نيست.

البته وقتي«تقاضايت مقبول افتد» خود نعمت ارزشمندي است که آدمي را سر ذوق مي‌آورد.

از هزينه و زحمات سنگيني که گردانندگان براي آماده کردن «مجله با پيام دانش اوز» دارند بگذريم بايد به نشريات به‌ ديد سند مکتوب و تاريخي نگاه کرد که رويدادهاي مختلف را بازتاب مي‌دهند.

هر هفته در منابر نماز جمعه شاهد ايراد خطبه از سوي ائمه محترم و بعضاً سخنراني مسئولان بخش و شهر هستيم، اما تاکنون به ياد نمي‌آيد از جايگاه رسانه و لزوم حمايت از آن سخني گفته‌شده باشد.

نشريات، بازگوکننده وقايع و آشکارکننده‌ي هويت پنهان و مغفول مانده هر جامعه محسوب مي‌شوند.

مطبوعات مي‌توانند صداي دل  مردم را به گوش مسئولان منطقه و فرا منطقه برسانند.

رسانه‌ها در صورت پشتيباني مردمي و داشتن استقلال قادر خواهند بود در چارچوب قانون، حقوق مردم را مطالبه و با روشن‌گرايي در راستاي اعتمادبه‌نفس، نشر اطلاعات عمومي، ارتقاي آگاهي، حاکميت قانون و مبارزه با فساد مالي  نقش شايان داشته باشند.

دست اندرکاران مطبوعات کاغذي اوز توقع دارند مردم و مسئولان کمک کنند و نگذارند به خاطر تنگناهاي مالي، مجريان آن در مسير بي‌تفاوتي بيفتند. اين بي‌تفاوتي به بروز نااميدي مي‌انجامد و عوارض خطرناک سرخوردگي و به ستوه آمدن جامعه را هم به دنبال مي‌آورد.

شهر بدون رسانه و خبرنگار به شهري خاموش تبديل مي‌شود و در عالم بي‌خبري چه‌بسا با ضرر، زيان و فراموشي روبرو شود که جبران آن سخت خواهد بود.

آخر سخن، از اقشار مختلف تقاضا مي‌شود با دادن مطلب، آبونمان،  آگهي تبليغاتي و خيريه نقدي به ماندگاري و کيفيت مجله کمک، تا اين چراغ وچراغ‌هاي روشن به خاموشي نگرايند.

*رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اوز و مدیرمسئول نشریه «با پیام دانش اوز»

از این نویسنده بخوانید:

قسم به قلم در راستای قسم به عمل عینیت می­ یابد

ارتقای بخش اوز دربرگیرنده ارتقای لارستان نیز هست


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان