میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 مارس 2017 ساعت 1:30 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند 3 دیدگاه 1,743 بازدید

«کهوویه» یک محله، هزار و یک مشکل

ساعتی با یاوران شورای محلات لار

«کهوویه» یک محله، هزار و یک مشکل

حمید منشی: در دومین بخش از گزارش وضعیت محلات شهر لار در نشریه «ایراهستان» به سراغ محله قدیمی و پرجمعیت «کهوویه» رفتیم. (گزارش اول: محله پل جلدان)

محله ای که سهمش از امکانات شهری هیچ تناسبی با بزرگی و جمعیت زیادش ندارد. این را به راحتی می توان از دل پر تعدادی از یاوران شورای شهر در این محله که پای صحبت با آنها نشستم تشخیص داد.

از ۹ نفر عضو یاوران شورای محله کهوویه آقایان امرالله ملایی رئیس شورای محله، عبدالرضا نیکونژاد، غلامحسین سمرقندی و اصغر علمداری در این گفت و گو حاضر بودند. دیگر اعضای یاوران محله کهوویه را آقایان رحمان استقلال، امین کوهپیما، رسول کوهپیما، علی اصغر سحرخیز و صادق مفید تشکیل می دهند. به گفته افراد حاضر در این مصاحبه، بیش از ۶هزار نفر در محله کهوویه زندگی می کنند که در چهار بخش «کهوویه»، «تل سرخ»، «سه راه بندر» و «خیابان محمد رسول ا…» سکونت دارند.

بعضی پرسنل شهرداری مانع تراشی می کنند

گفت وگوی ما در حسینیه این محله تشکیل شد و ابتدا امرالله ملایی باب سخن را گشود. او در آغاز از دو فرماندار لارستان یعنی آقای نجیب زاده فرماندار سابق و آقای حسنی فرماندار فعلی همچنین آقای قنبرنژاد شهردار لار به دلیل توجه ویژه به این محله و پیگیری بخشی از مشکلات مردم تقدیر کرد و ماحصل این توجهات را حل شدن برخی مشکلات محله کهوویه دانست. ملایی البته خود دلیل ناسرانجام ماندن مشکلات دیگر را به کم کاری و کم لطفی برخی پرسنل شهرداری نسبت داد و گفت: می دانیم که تعدادی از پرسنل شهرداری علیرغم دستور و نامه شهردار مبنی بر حل مشکلات این محله متاسفانه کم کاری می کنند و موارد را به دیگران پاسکاری می کنند.

ملایی گفت ما یاوران شورا از وقت خود می زنیم و مشکلات محله را پیگیری می کنیم و باید پاسخگوی شش هزار نفر باشیم اما این تعداد کم از پرسنل شهرداری که اشاره کردم متاسفانه بطور مداوم مانع تراشی می کنند.

بودجه کانون فرهنگی محله کهوویه بدلیل تعلل مسئولان برگشت خورد

عدم آسفالت کانال های گاز شهری که از حدود سه سال قبر حفر و با خاک پر شده است اولین مشکلی است که ملایی در محله کهوویه بیان می کند. وی تاکید می کند سه سال است که این کانال های خاکی به حال خود رها شده و علیرغم دستور شهردار اما هنوز آسفالت نشده است.

مسکوت ماندن تاسیس «کانون فرهنگی» در زمین جنب حسینیه محله مشکل دیگری است که  غلامحسین سمرقندی به آن اشاره می کند. این زمین از حدود چهار سال قبل از خیران محله به کمیته امداد واگذار شده و تاکنون برای تاسیس کانون فرهنگی در آن دو سه بار نیز توسط مسئولان مختلف کلنگ زنی شده است! از قرار معلوم همان موقع بودجه ۶۶۰ میلیون تومانی نیز توسط کمیته امداد کشور، به آن تعلق می گیرد اما به دلیل تعلل شهردار وقت و عدم صدور پروانه کار این بودجه به اصطلاح برگشت می خورد.

نماینده رای مردم محله کهوویه را گرفت اما مشکلات ما را پیگیری نمی کند!

وی در ادامه با انتقاد از نماینده مردم لارستان در مجلس عدم پیگیری لازم از طرف او را دلیل اصلی مسکوت ماندن این طرح دانست و افزود: با دکتر جعفرپور در این باره مکاتبه کرده ایم و خواسته ایم از طریق رئیس کمیته امداد کشور، تخصیص مجدد بودجه و شروع طرح را مطالبه کنند اما تاکنون جوابی نگرفته ایم. لحن ملایی در این مورد قدری تندتر می شود و خطاب به نماینده می گوید: آقای جعفرپور! شما از محله کهوویه حداقل ۱۵۰۰ رای در انتخابات گرفته اید که از تمام محلات لار بیشتر است اما از شما گِلِه داریم که مشکلات ما را پیگیری نمی کنید.

سمرقندی مجددا گفت: جالب است که نماینده ما نایب رییس کمسیون فرهنگی مجلس است اما تاسیس کانون فرهنگی این محله باید اینقدر گره بخورد!. حالا هم اگر ایشان واقعا نمی توانند کاری بکنند بگویند تا ما از طرق دیگر موضوع را پیگیری نماییم.

گازکشی به محله هنوز تکمیل نشده است

«گازکشی» موضوع و مشکل بعدی محله کهوویه است که البته به گفته ملایی با همکاری و تلاش آقایان اعتمادپور و اسدی در اداره گاز تا حد زیادی حل شده است اما مشکل برای برخی ساکنان در کوچه های صعب العبور با زمین های سخت است که اتفاقا تهیه کپسول گاز برای آنها دشوارتر از بقیه است و مجبورند هر بار این کپسول ها را دویست سیصد متر روی کول بگیرند و به ماشین فروش کپسول برسند. اینطور که یاوران شورای محله حدس می زنند پیمانکار گازکشی با رسیدن به زمین سخت این خانه ها و هزینه بر بودن حفاری، به هر شکل ممکن از بار این مسئولیت شانه خالی می کند و البته برای این کم کاری هر بار بهانه هایی مثل مخالفت مردم و… جور می کند. نهایت بحث در این مورد اینکه اداره گاز از دو ماه قبل قول داده گازکشی به این خانه ها را هرطور شده ولو بصورت هوایی انجام می دهد که البته تا زمان تهیه این گزارش اقدامی نشده است.

مشکلات محله کهوویه ظاهرا تمامی ندارد و هریک از حاضران آماده بیان مشکلی جدید است. عبدالرضا نیکونژاد  معتقدند غالب محلات لار یکی دو مشکل عمده دارند و با حل شدن آنها مردم راضی می شوند اما محله کهوویه مجموعه ای از تمام مشکلات اعم از فاضلاب و برق و آب و گاز و پارک و مرکز بهداشت و ورزشگاه است و همین امر باعث می شود فعالیت یاوران شورای محله نیز با وجود بیش از ۳۰۰ نامه و پیگیری که کرده ایم به چشم نیاید و دید برخی مردم محله نسبت به یاوران شورا منفی شود.

پارک سرداران، نقطه امید اهالی محله

به دلیل زیاد بودن این کمبودها از حاضران می خواهم بصورت خلاصه تنها به عناوین مشکلات در ادامه اشاره و البته اگر نقطه قوتی هم وجود دارد بیان کنند که همگی از تصویب اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان به پارکی با عنوان «سرداران» در ورودی شهر و محله کهوویه اشاره می کنند. موضوعی که بنا به گفته آنها به تصویب شورای شهر نیز رسیده و چون نقشه و مقدمات آن نیز مهیاست مقرر شده کار به زودی کلید بخورد. هرچند تعدادی نیز نسبت به اختصاص این بودجه که بخشی از اعتبار دو میلیاردی لازم برای این پارک است تردید دارند و با توجه به بدهکاری شهرداری آن را در اما و اگر می دانند.

بازهم فاضلاب و بوی بد آن در ورودی شهر

در ادامه ملایی به رودخانه علاءالدینی در این محله اشاره می کند که در زمان شهرداری حسین صبورایی گویا به منظور جاده سازی یا ساخت کانال پُر می شود اما با رفتن او از شهرداری لار طرح مورد اشاره مسکوت می ماند. بهانه نیز همچون همیشه اعتبارات زیاد مورد نیاز است و باز هم مثل همیشه این سوال به ذهن متبادر می شود که اگر بودجه نیست چرا این مسیر مسدود شد و اگر اعتباری وجود داشت چرا دیگر شهرداران از اختصاص آن طفره رفتند؟!

مشکلات پیشین اما مقدمه ای برای بیان اصلی ترین مشکل محله کهوویه یعنی فاضلاب این محله بود! مشکلی که باعث شده نه تنها ساکنان که خیلی از مهمانان نوروزی که معمولا ساعتی در این محله توقف می کنند را شاکی کند. به گفته حاضران البته رفع مشکل اصولی نیاز به وقت و اعتبار زیاد دارد اما حداقل کار ممکن «لایروبی» مداوم و منظم فاضلاب بدبوی محله است که متاسفانه با پاسکاری آبفا و شهرداری به یکدیگر بطور مناسب انجام نمی شود.

زمان می گذرد و بیان مشکلات محله کهوویه تمامی ندارد. از جمله فقدان سالن ورزشی مناسب برای ورزشکاران پرتعداد محله که حالا مجبورند در مدارس و فضایی غیراستاندارد یا با طی مسافتی طولانی در ورزشگاه های دیگر شهر ورزش کنند. همچنین مشکل کمبود روشنایی در شب که بخشی از محله را شامل می شود.

گفت و گوی ما به پایان خود نزدیک می شود که اصغر علمداری که ترجیح داده بود بیشتر سکوت کند به حرف آمد و گفت: کلا مردم این محله احساس می کنند نوعی کم توجهی نسبت به دیگر محلات به کهوویه می شود. مصداق این حرف هم زیاد است. از موارد کوچک تا بزرگ؛ از نصب پرچم در ایام دهه فجر که این محله فراموش می شود تا نصب نیمکت در پیاده روها و موارد مهم و بزرگتر که دوستان در این جلسه مطرح کردند.

*این گزارش پیش از این در شماره دوم نشریه «ایراهستان» نیز درج شده است


3 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  بعضی از مسوولین بخاطر دلایل شخصی مانع از پیشرفت محله های لار میشن
  نمی دونم چه خصومتی دارن

 2. شهروند گفت:

  0

  0

  جناب اقای جعفر پور نماینده محترم و دلسوز عرض سلام وادب
  شما یک لحظه خودتون جای اهالی محله بگذارید آیا واقعا می توانی ۵ دقیقه کنار این. کانال فاضلاب بایستید و بوی تعفن این فاضلاب تحمل بفرمایید. لطفا خودتان هم جای مردم بیچاره قرار دهید. بعد از حدود ۵ سال هنوز نتوانستید یک بودجه ای برای پروژه فاضلاب شهری تخصیص بدهید. امیدوارم دیگه لااقل در این مورد بجای شعار کار عملیاتی صورت بگیرد….

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان