میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۱ ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 640 بازدید

گزارشی از اجرای طرح «رحله» برای ۴۰ قرآن‌آموز نوجوان/ دست یاریِ مدیران «بیت الاحزان» لارستان به‌سوی بزرگان و خیران شهرستان 

گزارشی از فعالیت یک مؤسسه قرآنی فعال اما کم نام و نشان در لارستان

دست یاریِ مدیران «بیت الاحزان» لارستان به‌سوی بزرگان و خیران شهرستان

دانیال افتخاریگرچه به‌طور معمول فعالیت‌های مرتبط با قرآن کمرنگ‌تر از خیلی برنامه‌های دیگر است، اما اینجا اوضاع کمی متفاوت است و قرآن‌آموزان – هرچند به‌طور موقت – در مکانی بزرگ و با امکانات مناسب به یادگیری و فعالیت‎‌های جنبی مشغول‌اند.

نام این مرکز گاهی برای عده‌ای تداعی کننده غم و سردی و بی‌تحرکی است اما حال و هوای بچه‌ها در آنجا کاملاً فرق می‌کرد و همه با نشاط و امید، کتاب پرمغز خدا را به جان و دل می‌نشانند.

دیدار با امام جمعه

و در یکی از شب‌های گرم مردادماه، امام جمعه به دیدار این کودکان و نوجوانان پرشور می‌رود. حدود ۴۰ نفر قرآن‌آموز که نه تنها از اطراف همین شهر بلکه از شهرهای دیگری مثل داراب و پارسیان به لار آمده‌اند تا در مؤسسه قرآنی فرهنگی «بیت الاحزان حضرت زهرا (س)» به حفظ آیات الهی بپردازند.

حجت الاسلام موسوی خرم در آن دیدار ساده و صمیمانه، برای نوجوانان مشتاق از شیرینی حفظ و تدبر در آیات قرآن گفت و از آنان خواست تا انس خود با این کتاب زندگی را تداوم بخشند تا اثرات مثبت آن را در زندگی فردی و اجتماعی ببینند.

او آیاتی از کتاب آخرین پیامبر خدا خواند که در آنها از رابطه محکم با خدا و ارتباط خوب و توأم با صبر با مردم سخن می‌گفت و قرآن‌آموزان با دقت به این سخنان گوش فرا داده بودند.

امام جمعه لارستان در دیدار از بیت الاحزان این شهرستان، از روند فعالیت‌های قرآنی و برنامه‌های جنبی و فوق‌العاده آنان پرسید و آقای ایمانی مسئول این مرکز فرهنگی توضیحات کاملی بیان کرد.

در پایان هم یکی از نوجوانان که خود را از اهالی پارسیان استان هرمزگان معرفی کرد، به چند سؤال حفظ قرآن پاسخ داد.

گفتگو با دست‌اندرکاران

این بازدید امام جمعه و مسئولان دفتر وی از بیت الاحزان حضرت زهرا، بهانه‌ای شد تا با آقایان ایمانی و نیاوند مسئولان این مرکز، که هر دو جوان و پرانگیزه به فعالیت مشغول‌اند، گفتگوی کوتاهی کنم.

آنها ابتدا در مورد طرح «رحله»، که سومین دوره‌ی آن تابستان ۹۷ در حال برگزاری است، توضیحاتی دادند. این طرح البته چهار سال است که بصورت ملی و سراسری اجرا می‌شود اما در لارستان سومین سال آن است. به گفته‌ی مسئولان این مرکز قرآنی، بر اساس فراخوان منتشر شده، ۴۰ نفر نونهال و نوجوان از نقاط مختلف لارستان و حتی از شهر «ارد» و همچنین داراب و پارسیان در طرح شرکت کردند تا طی حدود دو ماه، ۴ جزء از قرآن را حفظ کنند: جزء یک، ۲ و ۳ به همراه جزء سی‌ام، همراه با ترجمه، تفسیر و قواعد روخوانی و لحن.

متولیان این برنامه از تلاش و پشتکار اکثر بچه‌ها رضایت دارند و رفتار متقابل آنها هم بسیار خوب و مناسب بود؛ چه اینکه در مرکز غیر از حفظ آیات قرآن، تفسیر ساده و کاربردی آیات و اخلاق هم به قرآن‌آموزان آموزش داده می‌شود.

شعبه بیت الاحزان حضرت زهرا در لارستان، در یکی از خیابان‌های فرعیِ بلوار فرهنگ واقع شده اما مدیران آن با رایزنی توانسته‌اند برای اجرای بهترِ طرح «رحله» در این دو ماه، بخشی از کلاس‌ها و خوابگاه‌های هنرستان امام خامنه‌ای (واقع در روبروی اداره جهاد کشاورزی، جنب خانه سالمندان) را تحویل بگیرند.

به گفته‌ی ایمانی و نیاوند، اصلی‌ترین دغدغه این مرکز فعال قرآنی- نه تنها در لارستان بلکه در اکثر شعبه‌های کشور- تأمین بودجه و برخی امکانات سخت‌افزاری است. «قرآن‌آموزان در طرح تابستانی که از دهم تیر تا ۵ شهریور اجرا می‌شود، ۳ میلیون ریال هزینه ثبت‌نام پرداخت می‌کنند که مجموع آن کفاف بخش کمی از هزینه‌های مرکز را می‌دهد…»

در اینجا بچه‌ها هم قرآن می‌آموزند، هم به بازی و تفریح می‌پردازند و در کنار آن هم با محیط شهر ارتباط برقرار کرده و دوستان جدیدی پیدا می‌کنند. محیط خواب و خوراک آرامی هم برایشان فراهم شده تا بتوانند به بهترین نحو از طرح تابستانی رحله بهره بگیرند.

مدیران این مرکز نکته دیگری بیان می‌کنند که چندان جالب نیست؛ آنان می‌گویند در این سه دوره تعداد دانش‌آموزانِ لاریِ شرکت کننده در طرح نسبت به شهرها و روستاهای اطراف بسیار کم بوده است که شاید یکی از دلایل آن، ضعیف بودن تبلیغات بیت الاحزان در شهر است؛ هرچند که این تبلیغات نیاز به بودجه دارد که آن هم از معضلات مرکز است.

ایمانی و نیاوند از امام جمعه درخواست دارند که از ظرفیت مؤثرِ تریبون نماز جمعه بیشتر بهره گرفته و مردم را با فعالیت‌های مداوم بیت الاحزان آشنا کنند؛ چرا که کلاس‌های قرآنی آنها به همین طرح حفظ قرآن منحصر نیست و در طول سال نیز کلاس‌های در زمینه حفظ و تجوید قرآن دارند. به گفته‌ی این دو جوان باانگیزه و پرتلاش، «بزرگان و مسئولان شهرستان می‌توانند تعدادی از خیران منطقه را برای کمک به این مرکز قرآنی ترغیب کنند تا بتوانیم طرح را با شرایط بهتر و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتر اجرا کنیم.»


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    تحت نظر موسسه آیت الله طوسی هست؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان