میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 ژانویه 2015 ساعت 9:11 ق.ظ سرویس:گزارش تصویری 6 دیدگاه 4,140 بازدید

گزارش تصويري/ چاه دولاب قلعه اژدهاپيكر ميزبان غارنوردان لاري

گزارش تصويري/ چاه دولاب قلعه اژدهاپيكر ميزبان غارنوردان لاري

نخستين كارگاه آموزشي غارنوردي به همت كارگروه آموزش هيئت كوهنوردي لارستان و با همكاري اداره ميراث فرهنگي اين شهرستان و با حضور ۱۲ غارنورد در چاه دولاب قلعه اژدهاپيكر برگزار شد.

مسلم عيب جو مسئول كارگروه آموزش غارنوردي اين هيئت از برگزاري چهار جلسه آموزشي تا پايان سال و برگزاري آزمون انتخابي تيم منتخب غارنوردي لارستان و تشكيل اين تيم خبر داد و اضافه كرد: تمرينات استقامتي، اردوهاي آموزشي، جلسات غارشناسي، امداد غار و عكاسي در غار بعد از انتخاب اعضاي تيم برگزار مي شود و اين تيم سال آينده يكي از غارهاي مطرح كشور را پيمايش خواهد كرد.

در ادامه مي توانيد تعدادي از عكس هاي «ميثم جوركش» از اين كارگاه آموزشي در چاه دولاب قلعه اژدهاپيكر را ببينيد. گفتني است از عكاس مذكور به عنوان مصدوم نيز استفاده شده كه به روش كانتر از اين چاه بيرون كشيده شد.

IMG_28180IMG_28830 IMG_28700 IMG_28950 IMG_29150 IMG_30250 IMG_29570 IMG_29420 IMG_29990 IMG_28460


6 نظر

 1. 0

  0

  کار جالب و شجاعانه ای بوده
  آفرین
  کاش مشخصات این چاه؛ شامل عمق، عرض دهنه و … را نوشته بودید. همانطور که میدانید حرف و حدیثهای زیادی در مورد این چاه و نحوه کاربری آن وجود دارد. یکی اینکه این چاه در زمان گذشته بعنوان مفری برای گریز از محاصره بوده و طبق نظر بعضی ها به تونلی ختم میشده که آن تونل نیز از باغ نشاط بیرون می آمده است.

 2. عشرت جهان دیده گفت:

  0

  0

  چه خوبه که بابرگزاری چنین برنامه هایی دراماکن وبناهای تاریخی فراموش شده ی شهرمان ،به این بناهای باارزشی که یادگاری ازدست ساخته های گذشتگان ماست ،بها می دهید وبا ارائه تصاویرزیبا،مارامهمان برنامه هایتان میکنید۰پرشور وبانشاط باشید۰

 3. 0

  0

  آفرین بر آقای جورکش
  بسیار گزارش خاص و جذابی بود
  یکی از مشخصه های عکس مستند موفق اینه که شما از موضوعی عکس بگیرید که تا قبل از این دیگری موفق به انجام آن نشده باشد.

 4. مجید ب گفت:

  0

  0

  کار بسیار نو و جالبی بود . لذت بردم .

 5. 0

  0

  چاه دولاب قلعه اژدها پیکر با دهانه ای به قطر ۲ متر و عمق کنونی ۴۵ متر ( به دلیل ورود گل و لای به داخل چاه در هنگام بارندگی و همچنین پرتاب سنگ از طرف مردم جهت حدس زدن عمق چاه ) در منطقه باستانی قلعه اژدها پیکر واقع شده است . پس از حدود ۱۵ متر فرود قطر چاه مقداری افزایش یافته و حالت سکویی را به خود داده و تا حدودی قابل نشستن است و مجددا قطر چاه به حدود همان ۲ متر می رسد .حفر این چاه آن هم در زمان قدیم به صورت دایره ای منظم تا پایین و نبود امکانات و با دست واقعا کار حیرت انگیزیست . از اولین بازدیدی که در سال ۹۰ داشتیم تا کنون هیچ تغییر محسوسی در عمق چاه ایجاد نشده است . قسمت ورودی چاه ریزشی بوده و احتمال سقوط سنگ وجود دارد لذا نفراتی که کار پیمایش این چاه را انجام می دهند می بایست همزمان بر روی چند رشته طناب فرود رفته و یا منتظر بالا آمدن نفرات پایینی بمانند .هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این چاه به جاهای دیگری راه دارد مشاهده نشده است ولی عمق چاه در زمان قدیم بیشتر از عمق کنونی بوده است ( شاید با بازسازی و خارج نمودن گل و لای از چاه ، به دهانه خروجی که از گذشته نقل شده برسیم .
  کاش این سرمایه عظیم ( قلعه اژدها پیکر ) بهسازی و مرمت شده و مکان گردشگری ویژه ای ایجاد شود .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان