میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۸:۴۲ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 744 بازدید

گزارش تصویری/ بزرگترین تعزیه میدانی کشور با دوربین «سعید اسماعیل زاده»

گزارش تصویری/ بزرگترین تعزیه میدانی کشور با دوربین «سعید اسماعیل زاده»

سعید اسماعیل زاده: بزرگترین تعزیه میدانی کشور با حضور ۲۵۰ بازیگر، روز جمعه ۷ مهر در صحرارود فسا برگزار شد.

این برنامه باشکوه در تپه‌های صاحب الزمان (عج) روستای صحرا رود و در زمینی به وسعت ۲ هکتار برپا شد.

به گفته رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فسا عنوان این تعزیه «از کوفه تا کوفه» است و وقایعی از ورود مسلم بن عقیل به کوفه تا ورود حضرت زینب (س) و دیگر اسرای عاشورا به کوفه را روایت می‌کند.

محمدکاظم رحمانی با بیان اینکه تحقیق و پژوهش وقایع این تعزیه توسط دکتر «شکر‌الله خاکرند» و دکتر «مهدی محمدی کرمانی» از اساتید دانشگاه شیراز انجام شده است، عنوان کرد: محمود سیمکانی و وحید بنده‌خدا متن این تعزیه را به رشته تحریر درآورده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طراحی دکور المان‌های تعزیه توسط انجمن‌ هنرهای تجسمی اداره ارشاد فسا و زیر نظر لیلا کسایی، لیلا دستان و حسن شیروانی انجام شده، تصریح کرد: سرپرست هیئت تعزیه عاشوراییان، سیروس دستان و بهمن دستان سرپرستی این تعزیه میدانی را بر عهده دارند و سعی شده در آن از معماری ایرانی اسلامی بهره‌ گرفته شود.

رحمانی به حضور همه گروه‌های سنی در این آیین مذهبی اشاره کرد و افزود: تعزیه بزرگ صحرارود قدمتی ۲۵۰ ساله دارد و در سال ۱۳۹۰ ثبت ملی شده و معمولاً نزدیک به ۵۰ هزار نفر از این تعزیه استقبال می‌کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد فسا همچنین از برگزاری سوگواره عکس بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور برای نخستین بار خبر داد و خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این سوگواره ایجاد تصویری بدیع و خلاقانه از بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور، ثبت تصاویری از حضور خانواده‌ها و کودکان در این آیین مذهبی، خلق تصاویری با نگاه ارزشمند به نمادهای مذهبی، و ترویج فرهنگ عاشورایی است.

وی افزود: شرکت‌کنندگان باید آثار خود را تا ۲۱ مهرماه به دبیرخانه این سوگواره در اداره فرهنگ و ارشاد فسا ارسال کنند و اختتامیه این سوگواره نیز ۳۰ مهرماه برگزار می‌شود.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان