میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۴:۴۷ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, گزارش تصویری 3 دیدگاه 2,689 بازدید

گزارش تصویری/ زندگی بدوی چادرنشینان در قلب شهر لار

گزارش تصویری/ زندگی بدوی چادرنشینان در قلب شهر لار

سال های متمادی است که شهروندان شهر لار خانواده هایی چادرنشین را در چند نقطه شهرقدیم مشاهده می کنند. غالب مردم به آنها «کولی» می گویند و بعضی نیز تصور می کنند زادگاه اصلی آنها خارج از ایران است.

«ابوذر بیغرض» سعی کرده در گزارشی مستند و با دوربین خود، قدری به این آدم ها نزدیک شود. آدم هایی که حالا به گفته خودشان بیش از پنج دهه را در شهر لار گذرانده و اصالتی کرمانی دارند.

این چادرنشینان همواره طی این سال ها با سختی های زیادی مواجه بوده اند و گویا همگی از مردم و مسئولان و حتی خودشان به این شکل از زندگی آنها عادت کرده اند! وگرنه شاید پیشتر از این باید برای نقل مکان یا تغییر شرایط زندگی آنها فکری می شد تا اینگونه منظر و ظاهر شهر را تحت تاثیر خود قرار ندهند.

این چادرنشینان گویا از کمبود شغل در زادگاه خود به لار پناه آورده و حداقل در ظاهر امر اینک با ساخت وسایل چوبی و آهنی روزگار خود را می گذرانند و باز هم به گفته خودشان طی این سال ها هیچ نهاد یا موسسه خیریه ای نیز سراغی از آنها نگرفته است.

در ادامه گزارش تصویری مستند «ابوذر بیغرض» از زندگی این چادرنشینان را ببینید:


3 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  با دیدن تصاویر، آدم فکر میکنه مال پنجاه شصت سال پیشه. اگه نمی نوشتید الان عکس ها گرفته شده قطعا به نظر نمیومد عکس ها متعلق به الان باشه

 2. ناشناس گفت:

  1

  0

  خیلی جالبه
  تو چادرن ولی ماهواره و ماشینشون به راهه…

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام
  زنده باد آقای بیغرض
  بله درسته
  – از گذشته های دور که من به یاد دارم گروهی از کولی ها به حالت کوچ نشینی و سالی چند ماه را در لار می گذراندند.
  آنها صنعتگرانی ماهر بودند و هستند که کارهای بسیار لازم مانند تعمیر، اصلاح و ساخت ابزارآلات فنی از جمله کشاورزی و ساختمانی مانند ساخت و تعمیر داس، بیل، تیشه، کورا، تغل بند، کارد، منتول ، پوک، برداره، مال بند، خیش، اوس، اره، میخ، میخ طویله، چخرک و … را با وسایل بسیار ابتدایی مانند دم آهنگری و پتک انجام می دادند و هنوز هم همین کارها را انجام می دهند. کارهایی که اگر بخواهید در شهر و در کارگاه های شناخته شده انجام دهید وقت خود را بیخود تلف کرده اید و نه کسی حاضر است، نه بلد است و نه حوصله اش را دارد و اگر هم انجام دهد بیش از ارزش ابزار مورد نظر هزینه روی دوش شما خواهد گذاشت.
  – آنها در گذشته دایما در حال کوچ بودند اما الان ضاهرن در گوشه و کنار شهرها ساکن شده اند.
  – تصویرهای جناب بیغرض بسیار با ارزش است اما گزارش تصویرها آنجا که می خواهد پای خیرین و دولت را به زندگی آنها بگشاید بسیار اشتباه است.
  – کولی ها سال های درازی است که در کشورهای گوناگون و از جمله در کشور ما و به ویژه کرمان متکی به هنر و فن و زحمت خود گذران زندگی می کنند و با گشودن پای دولت و نهادهایی مانند کمیته امداد به زندگی آنها در عمل آنها را به دیگر مردم تنبل خانه ایران اضافه کرده ایم.
  – آنها که دستی در باغداری، کشاورزی و دامداری سنتی دارند که همچنان در ایران روایی دارد اهمیت وجود و کار این گروه کوچرو و زحمتکش را درک می کنند.
  برای بهبود زندگی، کار و بهداشت آنها باید اندیشه دیگری داشت که صاحب نظران مربوطه باید اظهار نظر کنند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان