میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳ ب.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 939 بازدید

گزارش تصویری/ کوهپیمایی در ارتفاعات تاریخی روستای «بائن»

گزارش تصویری/ کوهپیمایی در ارتفاعات تاریخی روستای «بائن»

روابط عمومی گروه کوهنوردی شهید چمران: در هوای سرد یک صبح جمعه و در بیست و دومین روز از دی ماه ۹۶ اعضای گروه کوهنوردی شهید دکتر مصطفی چمران لارستان مهمان جوانان و کوهنوردان عزیز روستای بائن بودند. کوهنوردان گروه شهید چمران لارستان این هفته پس از تجمع در میدان قبله شهر جدید لار رأس ساعت ۶:۱۵ صبح به طرف روستای بائن که در ضلع غربی شهر جدید لار واقع شده حرکت نموده و بعد از رسیدن به این روستا و ملحق شدن به همنوردان و کوهنوردان این روستا خود را به دامنه کوه مورد نظر صعود رساندند. در آنجا به نرمش و ورزش صبحگاهی و گرم کردن بدن خود پرداختند و با قرائت دعای سلامتی امام زمان (عج) صعود خود را به دامنه و قلعه بائن آغاز کردند.

کوهنوردان بعد از طی کردن مسیر یک ساعته به درّه زیبایی با دیواره صخره ای و بلند رسیدند که  در پایین این دره ده چشمه یا سوراخهایی وجود داشت که از دل کوه به بیرون آب هدایت می شد؛ اعضا در آن مکان زیبا به صرف صبحانه پرداختند. منظره زیبا و دیدنی محل ذکر شده شادی و نشاط همنوردان را دو چندان نموده و خستگی از تن آنان بیرون کرده و خود را برای تلاش و کوشش هفته جدید آماده نمودند.

کوهنوردان در پایان با گرفتن چندین عکس و ادای سلام  به حضرت امام حسین (ع) به شهر بازگشتند. این برنامه در ساعت ۱۰:۱۵ صبح به پایان رسید و اعضا در راه بازگشت از کنار زمین های کشاورزی و مزارع سرسبز (صحرای دیسه بائن) عبور کردند. این منطقه (صحرای دیسه) در هنگام بهار طبیعت زیبایی دارد.

در روستای بائن آثار باستانی از زمان ساسانیان شامل حمام، آب انبار، قلعه و دولاب وجود دارد؛ همچنین امامزاده و مساجد که امید است به همت مردم و مسئولین و دوستداران میراث فرهنگی این مکانها احیا و آباد و قابل استفاده شده و از این طریق بائن به روستای گردشگری تبدیل شود.

بقایای قلعه و دیسه بائن مربوط به دوره ساسانیان است که در شهرستان لارستان بخش مرکزی شهر لار و جنوب غربی بائن قرار دارد. حمام خانه بائن نیز در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۴۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای بائن دارای حدود ۱۷۰۰ نفر جمعیت است که در چند محله شامل محله بالا، محله پایین و شهرک بهارستان (گرده سرهنگ) سکونت دارند.

یادآوری می شود صعود هفته آینده در ارتفاعات تنگ خور لارستان به میزبانی کوهنوردان شهر خور خواهد بود. گزارش این برنامه هفتگی هر جمعه از رادیو ورزش (موج FM) برنامه صدای کوهستان بین ساعت ۶ الی ۸ صبح پخش می شود. امید است با این حرکت هم ورزش کوهنوردی را رونق دهیم و هم جامعه ای سالم و با نشاط داسته باشیم و هم به معرفی آن منطقه بپردازیم و هم از طبیعت زیبایمان خوب مراقبت و مواظبت نماییم. شرکت و حضور همه برادران در این برنامه آزاد است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان