میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 593 بازدید

گزارش رئیس انجمن مجموعه داران کشور پس از بازدید از موزه «اوز»

گزارش رئیس انجمن مجموعه داران کشور پس از بازدید از موزه «اوز»

منوچهر لطفی، رئیس انجمن مجموعه داران ایران پس از بازدیدی که نهم فروردین امسال از موزه مردم شناسی اوز داشت گزارش کوتاهی نوشته که کانال این موزه آن را منتشر کرده است:

***

پس از خروج از روستای کریشکی برای بازدید از دومین موزه خصوصی در استان فارس راهی شهر اَوَز شدم.

نزدیکی غروب بود که به اوز رسیدم و خانم براهیمی منتظر شده بودند و موزه را باز گذاشته بودند.

موزه مردم شناسی اوز در ساختمانی صد ساله که متعلق به محمد سعید سوداگر از تجار معروف منطقه اوز بوده بنا شده که برای استفاده عموم در اختیار هیات امنا قرار داده شده است.

مدیریت این موزه را آقای مهندس شریف بازرگانی بر عهده دارند که در آن روز حضور نداشتند. ایشان بسیار تلاش کردند به کمک سایر همکاران وسایل و ملزومات زندگی مردم منطقه در گذشته را جمع آوری کنند و بعضا با هدایای مردم به نمایش بگذارند.

معماری ساختمان بسیار زیبا و دیدنی است و به درب و پنجره های بسیار زیبای طراحی شده از هند و همینطور تصاویری نقاشی شده که روی دیوارها نقش بسته بود، مزین شده بود.

 این خانه سه طبقه دارای اتاق های متعدد و بخش های مختلفی بود که‌به زبان محلی اینطور نامگذاری شده اند: هشتی (ورودی)، منسرا (حیاط)، کال مسنی ( باغچه)، کوش کن (کفش کن)، ارسی (اعیان نشین)، اتاق پنج دری، اتاق سه دری، چاغده(چاه و حوض)، جون شور (حمام)، گرمادو (آشپزخانه یا مطبخ)، صفه (تالار خنک تابستانی)، چارا مبار (چهار انبار ، جای خنک و خشک برای نگهداری اشیا و لوازم بوده ) و سرداب (زیر زمین), هودزک (آبشی). برای علاقه مندان معماری این بنا بسیار دیدنی است.

این موزه با همت مهندس بازرگانی و هیات امنا به محلی برای اجرای مراسم، جشن ها، جشنواره ها، رویداد ها، نمایشگاهها و فعالیت های هنری و‌ فرهنگی تبدیل شده است.

نکته قابل توجه در زمان بازدید ما وجود دو نفر از همکاران یکی سرکار خانم فوزیه براهیمی و سرکار خانم طیبه جباری بود که با انگیزه فوق العاده ای در حال انجام کار و توضیحات برای بازدید کنندگان بودند که جای تقدیر و تشکر از ایشان دارد. ضمنا از شور و شوق جوان هنرمند اهل اوز آقای نورانی نیز بایستی قدردانی و تشکر کنم .

منوچهر لطفی/ نهم فروردین ۹۶


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان