میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱:۲۰ ق.ظ سرویس:گفتگو 13 دیدگاه 1,653 بازدید

گفت و گوي منتشر نشده با «آقا صاحب»/ كاري به چنين و چنان ندارم!

e3چهلمين روز از درگذشت سيدعبدالصاحب ميرپور

گفت و گوي منتشر نشده با «آقا صاحب»/ كاري به چنين و چنان ندارم!

حميد منشي: عبدالصاحب ميرپور در ذهن و زبان مردم لار هميشه «آقاصاحب» است و اين نكته پيش و بيش از اينكه محصول تعارفات و تعابير و القابِ مجيزگويانه باشد ريشه در همدلي مردم با آنهاست كه عليرغم بزرگي، خود را بزرگ نمي بينند و همواره با و براي مردمند و اين خود درس بزرگي است براي آنها كه گاهي در كار ملت مي مانند!

عبدالصاحب ميرپور از سوي ديگر تمام مشخصه هاي يك روحاني سنتي و محافظه كار را داشت و اين نكته در سبك و سلك زندگي او و حتي در همين مصاحبه مشهود است. پرحرفي نمي كند و اگر حرفي بزند غالبا ديپلماتيك و كلي گويانه است!

مدتها بود تصميم گرفته بودم در قالب چند مصاحبه تفصيلي ناگفته هايي را از او بشنوم اما گويا تقدير او از سمتي و سستي من از سمت ديگر مانع اين كار شد. او هر ماه براي روضه خواني بنا به يك سنت يا عادت، مهمان خانه پدري من بود و من گاهي شنونده صوت و مصيبت خواني تكراري اما دلنشينش!

پيشنهاد انجام مصاحبه را با روي گشاده پذيرفت و در همان جلسه، اولين بخش پرسش هايم را پاسخ داد. اما متاسفانه اين مصاحبه در همان خوان اول متوقف شد و كسالت چندماهه و سپس كوتاهي دستانش از دنيا اين فرصت را از من گرفت.

امروز كه چهلمين روز درگذشت اين روحاني مردمي بود تصميم گرفتم گفت و گوي كوتاهم با وي را منتشر كنم. گفت و گويي كه هرچند ناقص و كوتاه است اما براي اهل اشاره مفيد است و آموزنده.

***

جناب ميرپور براي شروع گفت و گو از خودتان بگوييد؛ چطور «آقا صاحب» شديد؟

بنده سيدعبدالصاحب ميرپور متولد ۱۳۱۷ در لار و فرزند مرحوم سيدعبدالحسين ميرپور هستم. رشته و كار بنده هم منبر و وعظ است. سال هاست است كه اين كار را پيشه كرده ام و البته آنچه در توانم بوده براي مردم عرضه كرده و مضايقه نكرده ام.

چند سال است كه منبر مي رويد؟

بيش از ۵۰ سال است و از حدود ۲۰ تا ۲۵ سالگي.

از چند سالگي لباس روحانيت پوشيديد؟ كلا در آن ايام افراد چطور به لباس روحانيت ملبس مي شدند؟

بنده چند مدت منبرِ تمريني داشتم و پس از انجام تمرينات كافي و وافي لباس روحانيت پوشيدم.

تحصيلات حوزوي هم داشته ايد؟

چند وقتي بصورت محدود البته در حوزه علميه داراب تحصيل كردم.

قبل از انقلاب؟

بله بنده قبل از انقلاب لباس روحانيت پوشيدم و يادم است در نهضت انقلاب اسلامي و قيام سال ۱۳۵۷ در تمام راهپيمايي ها به نيت خير شركت كردم و كوتاهي نكردم و الان هم با اينكه در بيماري و كسالت به سر مي برم و تا جايي كه توان و عمر دارم همچنان درخدمت مردم هستم و رشته منبر را ادامه مي دهم.

حاج آقا؛ چقدر اهل مطالعه هستيد؟

تا جايي كه وقت اجازه دهد مطالعه مي كنم.

از گذشته تاكنون شاگرد كسي هم بوده ايد؟

در سال هايي كه مرحوم حضرت آيت الله سيدعبدالعلي آيت اللهي در قيد حيات بودند شرف ياب حضورشان مي شدم و مدتي هم به صورت روزانه يك ساعت كلاس مي گذاشتند و ما استفاده مي كرديم كه البته پس از اينكه دچار كسالت شدند اين كلاس ها تعطيل شد.

حاج آقا تاكنون حرفه و شغل ديگري غير از منبر و موعظه نداشته ايد؟

خير. شغل بنده فقط همين بوده است.

مخارج زندگي با وعظ و منبر مي گذرد؟

خداوند را شاكرم.

حاج آقا بي تعارف و شعار بفرماييد مثل ديگران به انباشت ثروت علاقه داريد؟

بنده به شكر خداوند آدمِ قانعي هستم و واقعا به دنبال ماديات نبوده و نيستم.

اگر به ۵۰ سال قبل برگرديد و يك بار ديگر بخواهيد شغل و رشته اي را انتخاب كنيد باز هم لباس روحانيت مي پوشيد و شغل منبر رو انتخاب مي كنيد؟

بله. باز هم همين مسير را انتخاب خواهم كرد.

حاج آقا مردم لار را چقدر دوست داريد؟ اصلا دوستشان داريد؟

مردم لار هميشه نسبت به بنده لطف و محبت دارند و بنده هم متقابلا به اين مردم علاقه مندم و به آنها عشق مي ورزم و دوست دارم تا عمر دارم در خدمت آنها باشم.

تا كنون نخواسته ايد در شهري غير از لار زندگي كنيد؟

خير.

حاج آقا طي اين سال ها هيچ وقت شغلي دولتي هم به شما پيشنهاد شد؟

خير.

اگر پيشنهاد مي شد قبول مي كرديد؟

اگر قبل از انتخاب رشته منبر بود شايد مي پذيرفتم اما پس از اينكه منبر را انتخاب كردم اگر شغلي دولتي هم پيشنهاد مي شد حتما رد مي كردم چون خدمت به مردم در اين لباس را توفيق مي دانم. قصد بنده هميشه قربت الي الله بوده و در اين مسير هيچ گاه نظر بنده مادي نبوده است. ارتباطم با خداوند هم الحمدالله محكم است و هميشه شاكر درگاه خداوند هستم و هرچه از جانب او براي من اتفاق بيفتد مي پذيرم.

شما از جمله روحانيون مردمي محسوب مي شويد كه هميشه با مردم بوده ايد و مثل آنها زندگي كرده ايد اما به نظر مي رسد رابطه روحانيت با مردم و محبوبيت اين قشر به مرور كمتر شده است! اگر با اين موضوع موافقيد دليلش چيست؟

من كاري به چنين و چنان ندارم و كار خودم را انجام مي دهم. فقط مي دانم كه قشر روحانيت بايد هميشه و در تمام كارها خداوند را در نظر داشته باشد و از لجنزار دنيا دوري كند و كارها را بر اساس نگاه به آخرت و البته تدبر و تعقل و اطاعت از خداوند و پيامبر اكرم و ائمه اطهار انجام دهد. اگر بخواهيم سعادت دنيوي و اخروي داشته باشيم بايد اينگونه باشيم.

مي دانيم كه نسل هاي پيشين به شما خيلي اعتماد و اعتقاد دارند؛ رابطه شما با جوانترها چطور است؟ آنها شما يا شما آنها را چقدر درك مي كنيد؟

بنده ي كمترين هميشه و هرجا با جوان هاي عزيز روبرو مي شوم پيش سلام مي شوم و به آنها احترام مي گذارم و متقابلا از جوانان عزيز هم هميشه برخورد محترمانه ديده ام.

421


13 نظر

 1. ؟؟؟ گفت:

  0

  0

  خدا رحمتش كنه.

 2. محمد ر گفت:

  0

  0

  وی برخلاف برخی روحانی های شهر که لباس روحانیت را بالباس فصلی اشتباه میگیرند ودرمواقعی متاسفانه به انتخاب خودشان بدون لباس درانظار ظاهر میشوند، هرگز بدون لباس طلبگی دیده نشدحتی درگرما وهنگام کسالت و….حقیقتا به این لباس افتخار میکردودوم اینکه برخلاف برخی از هم صنفانش به شدت ازشهرت طلبی پرهیز داشت وبزرگترین بنرعکس ایشان فقط درهنگام وفات درشهرنمایان شد.وسوم اینکه هم خودش بدنبال پست ومقام نبود وهم به فرزندانش تاکید میکرد که بی سر وصدا وبی ریا به مردم خدمت کنند.الفاتحه.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   موقعی که ایشون در قید حیات بود هم اینقدر به ایشون ارادت داشتی ؟ البته این مرحوم شخص بی آزار و نیکی بود اما جالبه که حرفای شما و مثل شما قبل و بعد از مرگ افراد خیلی با هم فرق می کنه

 3. عدنان گفت:

  0

  0

  یکی از مشخصات بارز آقا صاحب نسب شناسی دقیق ایشان بود که نشان از حافظه قوی و ارتباط با مردم بود
  در جامعه شناسی هر منطقه فرهنگ شفاهی حائز اهمیت است به راستی برای این وجه از فرهنگ شهرمان چه کرده ایم

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا رحمت کند آقا صاحب و پدرش آقا میر را

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  به خوبیهای اواضافه کنید میگوینددرسال ۴۲وقتی قرارشداطلاعیه ازطرف روحانیت لاردرتاییدقیام امام خمینی خوانده شودوکسی جرئت خواندن بیانیه رانداشت تنهاکسی که پیشقدم شداغاصاحب بودووقتی به اوگفته می شودممکن است کشته شوی میگویدعیبی نداردمنهم مثل جدم حضرت اباعبدالله الحسین شهیدمی شوم چون برای خدابودهیچگاه برزبان نیاوردوبیان نکردتاامتیازی بگیرداونگفت تاامروزدردفتردنیانیزعلاوه براخرت ثبت شوددرخواست میشودازخوانندگان محترم درصورتیکه اطلاع بیشتری ازاین موضوع دارندبیان نمایند تابهترمشخص شودوحق بزرگ این روحانی وارسته اداشودطبیعی است که اگرمطلب فوق صحیح نیست ومربوط به فرددیگری است میتوانیدانراهم درج نمایید حاج اقای نسابه ونحبه اشیخ باقر وبیت ایت الهی واحیانا خاندان مصطفوی میتوانندکمک نمایندبه روشن شدن این موضوع ضمناازبرادرارجمندوفرهیخته جناب اقای منشی ازدرج همین کوتاه مطلب سپاسگذاریم ….هیچکس انجانبودولی خدابود…

 6. جهاندیده -لارستان گفت:

  0

  0

  خدارحمتش کنه.وروحش شاد..واقعأ حافظه ی خوبی داشت و ازصل ونسب های افراد،بخصوص درمجالس به خوبی یاد میکرد..چندبارازایشان عکس گرفتم وهربار باخوشروئی وتواضع دربرابردوربینم قرارگرفت وتشکرویژه داشت…یادش جاودان…

 7. بهزاد قناعت پیشه گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت جناب منشی
  مصاخبه کوتاه اما مفیدی بود. یکی از شخصیتهای جالب و دوست داشتنی لار همین مرحوم آقامیر بود. با حافظه ای مثال زدنی. خدا رخمتش کنه. این مرد با ساده زیستی کم نظیرش به روحانیت جنوب آبرو داد.

 8. خانمی زخم خورده از خانواده ای اصیل گفت:

  0

  0

  حسنات الابرار سییات المقربین چه بسانیکیهای نیکوکاران برای بندگان مقرب خدا گناه محسوب شود دراین راستا باالگو گرفتن از۷۰ سال عمربدون حاشیه منفی آقامیر؛کسانی که اخیرا به لباس طلبگی مزین شده اند، بایدبیشتر مواظب حرکات وسکنات مخصوصا دربعدرفتارهای اجتماعی وخانوادگی و…. خویش باشندچون ناهنجاریهای رفتاری انها علاوه برسرایت به لایه های اجتماعی به اصل وشالوده احکام اسلام ضربه خواهد زد. مردم مخصوصا درلار ازچشمانی تیزبین وحافظه تاریخی فوق العاده ای برخوردارندوچه بسا عملا لغزشها وکجرویها وناجوانمردیها را به روی شخص نمی آور ندولی هرگزفراموش نمی کنند.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   نه خانم محترم متاسفانه خیلی ها نه چشم تیز بین دارند نه حافظه ی تاریخی به دیگران فقط برای قضاوت کردن نگاه می کنن و اونم از روی ظاهر و با یک نگاه و همینکه یک نفر به مقامی یا پولی رسید گذشته ی اونو فراموش می کنن متاسفانه این روش خیلی ها توی لاره و از این روش فقط طلاب مورد قضاوت قرار نمی گیرن بلکه تک تک همشهری ها مورد قضاوت سطحی همدیگر قرار می گیرن .

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا رو صد هزار مرتبه شکر که وقتی این بنده ی خدا زنده بود پشت سرش چیزی نگفتم که حالا عذاب وجدان باعث بشه برای جبرانش کلی ازش تعریف کنم البته به همه جسارت نمی کنم اما تعدا د چنان افرادی متاسفانه زیاد ه

  • محمد نبی گفت:

   0

   0

   سلام دوست عزیز نه اینجا کلیساست نه این سایت پدرمقدس، همچنین هنوز دادگاه الهی برقرار نشده پس فکر کنم بهتر باشد قبل از اینکه شما رابرای شهادت دادن فراخوانند ویا موردمواخذه قرار دهند از پیش داوری ها برحذر باشید . موفق باشید.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آقا نبی حقیقت تلخه ؟ نه ؟ وگرنه اینجور عصبانی نمیشدی یک عمره که دارم می بینم امثال شما دارید درباره ی دیگران قضاوت می کنید و حتی حکم هم صادر می کنید و اگر فرصت بهتون بدن دست به مجازات دیگران هم میزنید . تا وقتی کسی زنده یاشه از هیچ حرف و حدیثی کوتاهی نمی کنید اما براش تشییع جنازه ی پرشکوهی برگزار می کنید شما اول یک سوزن به خودت بزن بعد یک جوالدوز به دیگران

طراحی و توسعه توسط رضوان