میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 مارس 2014 ساعت 8:56 ب.ظ سرویس:اندیشه, عناوین اصلی, یادداشت 4 دیدگاه 2,264 بازدید

گلایه‌ای از سر هیچ!

eftekhariگلایه‌ای از سر هیچ!

پاسخی کوتاه به خودم و دوستان منتقدم

دانيال افتخاري: نمی‌دانم چرا بسیاری از ما (مقصودم، بیشتر ایرانیان هستند)، به سخنان، نوشته‌ها و علایق درونی افراد روبرو بی‌توجه یا گاهی کم توجه‌ایم!؟ یا اینکه چرا تا کلام دیگری تمام نشده و او منظورش را کامل نفهمانده، وارد بحث می‌شویم؟!…

گوش دادن و فهم درست معنای کلام انسان‌ها، هنری بزرگ است که البته مورد تأکید دین عزیزمان است؛ در سوره‌ی گرانسنگ زُمَر آمده است: «فَبَشّر عِبادِ الّذین یستَمِعونَ القَولَ فَیَتّبِعونَ أحسَنَهُ…» (پس به بندگان مژده بده؛ کسانی که گفتار را می‌شنوند آنگاه از بهترینِ آن پیروی می‌کنند).

دلنوشته و متنی کوتاه در همین وبگاه فرهنگی به محضر مخاطبان فرهیخته پیشکش شد با عنوان: ”گلایه‌ای از سر ارادت“، که نظراتی پیرامون آن نیز بیان و منتشر شد. البته برای بار دوم نمی‌خواهم وارد آن بحث شوم که می‌ترسم این بار، به‌جای اتهام نزدیکی به افکار وهابیت، اتهام‌هایی همچون وابستگی به بیگانگان، جیره‌خواری برخی گروه‌ها، و حتی ارتداد هم مطرح گردد!!

متأسفانه در سال‌های اخیر، همزمان با جولان گروه یا فرقه‌ای به‌نام «وهابیت» (که ساخته و پرداخته‌ی برخی تندروهای مسلمان و همیاری دولت‌هایی همچون انگلیس و عربستان سعودی است)، در داخل کشور، افراد و گروه‌هایی مذهبی، با نیت و هدف مقابله با افکار گمراه این فرقه و روشن‌گری در میان مسلمانان، گاهی به رفتارها و گفتارهایی دست می‌یازند که موجب تأسف و نگرانی است!… این مسأله متأسفانه برخی اوقات به بهانه‌ای برای اتهام‌زنی به منتقدان و دگراندیشان تبدیل می‌شود، تا بدین‌وسیله اثبات نمایند که تنها راه و اندیشه برای مبارزه با افکار تند گروه‌هایی مانند وهابیت، این است و جز این نیست!!

بنده خود بر این موضوع مهم واقفم که هدف برخی دشمنان و گروه‌های تندرو، تضعیف اندیشه‌های ناب شیعه و بلکه اسلام است. (تأکید می‌کنم که اندیشه‌های ناب و نه خرافیِ پیرایه شده بر دین! و دیگر اینکه: شیعه و نه شیعیانِ کشوری خاص!.) در این شرایط، وظیفه‌ی همه‌ی ما مسلمانانی که دغدغه‌ی دین و آیین داریم، فراتر از افکار و پایبندی‌های سیاسی، آن است که با ترویج افکار ناب قرآن و خاندان نبوی (علیهم السلام) و روشن‌گری عالِمانه، گرایش به افکار تند وهابیت و دیگر گروه‌های منحرف و تکفیری را محدود کنیم. اما در همین مجال کوتاه با قاطعیت می‌گویم و می‌نویسم که: رفتارها و گفتارهای برخی تریبون‌های رسمی مذهبی، حرکاتی همچون گرداندن ضریح یا درب حرم‌های مقدس امامان در شهرها، برخی اظهار ارادت‌های بی‌برنامه و بی‌منطق در مراسم مذهبی (سوگواری یا جشن)، و به بیان کوتاه و ساده فربه شدن ظواهر و مناسک دین، چندین برابر بیش از انتقادها و اعتراض‌ها (نمونه‌ای از آن، همان مطلبی که بنده به رشته‌ی تحریر درآوردم…)، آب به آسیاب دشمن خواهد ریخت و افرادی همچون وهابی‌های تکفیری را شاد خواهد کرد! البته این هم را تأکید می‌کنم که انتقاد و اعتراض، و نه غرض‌ورزی و هتک حرمت!

مخاطبان گرامی! هرگز بنای آن ندارم که خود را از نقد مبرّا سازم؛ بلکه بارها در مجال‌های دیگر، از همگان دوستانه و متواضعانه خواسته‌ام تا گفتار، رفتار و سخن بنده را مورد نقد و تخطئه قرار دهند. اما نکته اینجاست که با یک جمله‌ی کوتاه و بدون استدلالی منطقی، شخصی را مورد اتهام قرار دادن، شیوه‌ای ناپسند است که خدای‌ناکرده می‌تواند بذر کینه و اختلاف و تردید را در میان جامعه و افراد بپراکَنَد.

صاحب این قلم بسیار خرسند و مفتخر است که آن متن کوتاه و ساده مورد توجه و عنایت مخاطبان قرار گرفته و البته تا اندازه‌ای به زیر تیغ نقد رفته است، اما از همگان برادرانه می‌خواهم که نه فقط نسبت به نوشته‌های کم ارزش بنده که نسبت به تمام نظرها و اندیشه‌ها، کمی بیشتر شکیبا باشند و سخنان را نیک و دقیق بخوانند!

خلاصه‌ی کلامم در این نوشتار کوتاه و آن گلایه، جمله‌ای کوتاه است که: انسان‌های عزیز و پاکی همچون اهل‌بیت (علیهم السلام)، بیش و پیش از آنکه سینه‌چاک و دیوانه و… بخواهند، رهروِ مخلص و نیک‌سیرت و پاک‌فطرت می‌خواهند.


4 نظر

 1. میم گفت:

  0

  0

  به نظرم این متن یک جور دوباره گویی بود.
  یا مطلب درج نکنید یا وقتی میگذارید باید انتظار هرگونه نظر و برداشتی ولو سطحی نگرانه داشته باشید .پس انقدر نسبت به نظرات دیگران حساسیت نشان ندهید چراکه ارزش کارتان را کم میکند.این را میگویم چون تجربه اش را داشته ام.

  • دانیال گفت:

   0

   0

   از نظر جناب میم ممنونم و قطعاً از تجربه ایشان بهره خواهم گرفت..
   اما بنده قطعاً نیتم از این نوشته کوتاه، حساسیت نشان دادن بی مورد نیست؛ فقط خواستم به همه دوستان و مخاطبان بگویم که نسبت به نظر و کلام و رفتار دیگران زود قضاوت نکنند و اندکی بیشتر تأمل نمایند! بالاخره اتهام نزدیکی یا همفکری با وهابیون اتهام کمی نیست و باید برای آن دلیل روشن و منطقی هم وجود داشته باشد!!

  • میم گفت:

   0

   0

   بنده سرکار هستم ، البته خانم هم بگوید کافیست .

 2. محمد گفت:

  0

  0

  سلام
  کلیت مطلب شما درسته ولی نباید جای تبرک جستن ، عرض حاجت و … با پرستش و خرافه گرایی رو اشتباه گرفت.
  ممنون

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان