میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 آوریل 2015 ساعت 9:20 ق.ظ سرویس:آفتاب 8 دیدگاه 2,660 بازدید

«گل هاي ماهتاب گردان» با «آفتاب» روييدند

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار

«گل هاي ماهتاب گردان» با «آفتاب» روييدند

عسل رزاقيان كه حالا با ديگر كودكان شعرخوان، متوسط سن اعضاي انجمن شعر آفتاب لار را پايين آورده اند اولين كسي بود كه در جلسه سه شنبه اول ارديبهشت ۹۴ شعرخواني كرد. سپس فرزاد قناعت پور كه در غم درگذشت عمه خود سياه پوشيده بود اجراي جلسه را برعهده گرفت. وي نيز شعري از «رضا طبيب زاده» خواند و شاعر را از بچه هاي مذهبي استان فارس كه گرفتار كليشه ها نشده اند توصيف كرد. يادم رفت بگويم موسيقي سنتيِ پس زمينه يعني تمرين گروه موسيقي نيستان در حياط فرهنگسراي مرتضوي حال و هواي انجمن را كه اين هفته خلوت تر از هفته هاي پيشين بود عوض كرده بود.

جوهره شعر پسانيمايي، ساختارمند كردن آن است

هرمز نگهبان عضو اهلِ كريشكيِ بيرمِ انجمنِ شعرِ آفتاب در ادامه يك شعر سپيد بحث برانگيز خواند. حميد منشي شعرش را انديشمندانه توصيف كرد اما تزاحم معاني و مضامين را عيب آن عنوان كرد و تمركز شاعر روي يك موقعيت، پديده و پرداخت زيباشناسانه آن بجاي تكثر نمادها و استعاره ها را پيشنهاد كرد. فاطمه محسن پور اما ضمن مخالفت با منشي و بيان تفاوت نمادگرايي و سمبوليسم تاكيد كرد كه تكثر واژگان و تعابير نشانه تعدد مضامين نيست.

IMG-20150423-WA0003

قناعت پور گفت: قبل از مشروطيت و تا شعر نو ساختارهاي شعر معين بودند يعني قالب و اوزان و غيره مشخص بودند و شاعر حرف و تخيل و انديشه خود را در آن ساختارها پياده مي كرد و قالب انتخابي جوهر شاعرانگي را تعيين مي كرد اما از نيما به بعد جوهره حركت شعر ساختارمند كردن شعر است. وي افزود: در كار هرمز نگهبان ساختار مشخصي وجود ندارد و بجايش همان تزاحم معنا و برجستگي محتوا وجود دارد درصورتي كه مي توان با موسيقي دورني، تخيل و… اين ساختار را خلق كرد.

نامگذاري اشعار، عيب و حسن نيست

عبدالرضا مفتوحي اما به يكباره وارد بحث شد و سوالي درباره نام گذاري اشعار پرسيد و بحث پيشين را نابود كرد! منشي جواب داد: ضمن اينكه تاكيد مي كنم نامگذاري في نفسه عيب و حسني براي شعر محسوب نمي شود اما معمولا نام گذاري اشعار به سه حالت اتفاق مي افتد: يا «تم» به مثابه موضوع شعر است يا «تم» به مثابه بن انديشه يا عينا واژه، تركيب يا مثلا مصراعي كه در خود شعر وجود دارد.

در ادامه جلسه جعفر روئينا و منصور پدرام اشعار خود را خواندند تا نوبت به پديده و نابغه شعر لار يعني «زهرا پورشعيب» دانش آموز دبستاني رسيد كه بيشتر از مجموع اعضاي پير و جوان انجمن، شعر حافظ را حفظ كرده است. وي اين بار نيز غزلي از حافظ خواند. او كه هفته پيش نيز در رقابت «مشاعره» با دانش آموزان دبيرستاني توانسته بود مقام دوم را بدست آورد.

كودكي را از كودك خود نگيريد!

خليل روئينا به مادر زهرا پيشنهاد كرد براي قرائت بهتر اشعار مي توانيد از اينترنت، «حافظ خواني» را جستجو كنيد و تلفظ دقيق و درست واژگان را از آنجا بيابيد. حميد عدالت اما موضع متفاوتي گرفت و به مادر زهرا گفت مواظب باشيد كودكي را از كودك خود نگيريد! كه مادر پاسخ داد: اتفاقا ما اشعار كودكانه و راحت تر هم به او پيشنهاد كرده ايم اما خودش اشعار حافظ را بيشتر از همه مي پسندد.

IMG-20150423-WA0001

حميد بامدادي سپس يك حكايت خواند و بعد او مفتوحي شعرش را خواند. شعري كه همچون اكثر اشعار او در مذمت بي توجهي به ميراث تاريخي لارستان بود و شروعش اين بود:

«تقصيرِ خوتِ از در و ديوار بلا دا/ سابات خراب اُتكه و دنشير تَلا دا»!

رد پاي زبان هندوروپايي در زبان لاري

خليل روئينا به برخي واژگان استفاده شده در اين شعر مثل «كُمبه» اشاره كرد و آن را هندوروپايي خواند و گفت: احتمالا اين واژه از همان «كمباين» مي آيد. يكي دو نفر ديگر نيز از شعر مفتوحي تعريف كردند؛ تعريف هايي كه البته بي تبعات هم نبود و باعث شد شاعر دچار اعتماد به نفس شود و يك شعر ديگر بخواند. شعري در مدح معلم و تقديم به معلمان جمع حاضر.

«گل هاي ماهتاب گردان» مجموعه شعر جديد خليل روئينا

در ادامه جلسه و به درخواست منشي، خليل روئينا توضيحات كوتاهي درباره مجموعه شعر تازه چاپ شده اش ارائه كرد و گفت: نام اين مجموعه «گل هاي ماهتاب گردان» است كه توسط نشر «اقليما» احتمالا همين امروز چاپ شده است. مجموعه اي شامل ۱۶۵ رباعي.

پس از تبريك حاضران به روئينا و بيان اشتياق خود در ديدن هرچه سريعتر اين مجموعه، محمد رزاقيان شعري خواند و در پايان نيز خليل روئينا پنج رباعي از مجموعه مذكور خواند و به دليل نزديك شدن به زمان پخش فوتبال پس از شعرخواني، جلسه را مختومه اعلام كرد.

 


8 نظر

 1. خوشه جرخ گفت:

  0

  0

  سلام
  با سپاس از دوستان انجمن آفتاب
  اميدوارم جلسات شما پربارتر شود
  و همچنين قلم گزارشگر نيز زيباتر جلوه گرى نمايد
  شاد باشيد و تندرست

 2. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  ممنون حميد جان خوشحالم كه دوباره گزارش هفتگي انجمن رو به قلم زيباي شما مي بينم

  • 0

   0

   سلام آقای مفتوحی
   خوب هستین؟
   منو یادتون میاد؟
   از راه دور با هم شعر مشترک نوشته بودیم یه زمانی!
   میشه تو پیام خصوصی وبلاگم یه راه تماس یا ارتباط برام بزارین
   کار واجبی باهاتون دارم

  • مرتضی شمالی گفت:

   0

   0

   هی بال پشت بال در این آبی گم کرده ام تمام وجودم را
   هفت آسمان که بی تو گشایم پر تنهاترین پرنده ی زندانم

   کرار می شوم که مرا شاید در خاطرات خوب بگنجانی
   تو دور می شوی که شکستن را به لحظه های خویش بفهمانم

   درود خانم تحسینی و آقای مفتوحی عزیز
   رفتم به هفت سال پیش… روزهای خوب وبلاگ نویسی…خوابگاه دانشگاه شیراز
   حسین عزیز پیشنهاد غزل مشترک رو داد با این شروع خوبش:
   امشب برای آمدنت در مه، بادست سوی ممتد چشمانم…
   چراغ و آب و آینه بمانید

 3. 0

  0

  تبریک به جناب آقای روینا بابت چاپ کتاب شعر، پیروز و سربلند باشد

 4. محمد رزاقیان گفت:

  0

  0

  سلام بر مرد زمین مرد بالا نقاد چیره دست حمید جان منشی یار و رفیق عزیزم…
  بارها گفته ام از بلای زمین واسمان که همان تملق هست بدم میاید راستی پیرو همین اعتقاد از هندوانه هم بدم میاید میدانی که حمید عزیز!!! شگرف میوه ای است انسانها را تا عرش بالا میبرد و زمانی که نیازی نباشد وهندوانه را گرفتند به سرعت ابر و باد و مه وخورشید چنان با سر به زمین میخورد که…… عرض کردم اصلا هندوانه چیز بدی است
  پس صادقانه وبی هندوانه از ته ته قلبم خدمت سرور گلم عرض میکنم شما وفرزاد قناعت زلال به حقیقت اسطوره و نقاد ادبی و از مفاخر شهرمان هستید برای این شهر خاکی چه زحمتها که میکشید اما کجایند که قدر نهند و بیان کنند
  حمید جان به نوبه خود دستان هنرمندتان را میبوسم وا ز اینکه با همه مشغولیتهای روزمره در همه مراسمات ادبی علمی و…. شرکت میکنید و در سایت و روزنامه قلم فرسایی میکنید بسیار متشکر و ممنونتان هستیم…
  با سپاس از همه تلاشتان وبه امید شهرستانی آباد وزیبا
  ارادتمند: عسل و محمد رزاقیان

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  چقدر خوب است که دوباره گزارش انجمن را منتشر می کنید. جایش واقعا خالی بود

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان