میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 ژانویه 2021 ساعت 11:52 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 14 دیدگاه 464 بازدید

گنجینه اسناد «وکیل‌الرعایا» در «بیرم» گشایش یافت+ گزارش تصویری

با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:

گنجینه اسناد «وکیل‌الرعایا» در «بیرم» گشایش یافت+ گزارش تصویری

 گنجینه اسناد وکیل‌الرعایا (اسناد حاج سیدعلی تاجر، وکیل الرعایای بیرمی و مشاهیر بیرم) با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس افتتاح شد.

به گزارش آفتاب لارستان،‌ سخنران اصلی این رویداد، دکتر اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران بود و چهره‌های علمی دیگری ازجمله دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و دکتر فروغ پارسا رئیس پژوهشکده مطالعات قرآنی پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس انجمن علمی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی در این مراسم به ایراد سخنرانی علمی پرداختند.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور: جوانان خودشان سازنده فرهنگ سرزمین‌شان باشند

دکتر اشرف بروجردی، مشاور فرهنگی رئیس جمهور در ابتدای سخنرانی خود اظهار داشت: تعلق خاطر به سرزمین و تعلق خاطر به فرهنگ و تاریخ به ما یادآوری می‌کند که تسلط بیگانگان بر اساس تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی قابل پذیرش نیست و نسل جوان با مطالعه این اسناد تاریخی باید به این نکته توجه داشته باشند که خودشان سازنده فرهنگ سرزمین شان باشند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: مردم نباید اصالت و تاریخ گذشته را فراموش کنند و بر همه ما واجب است که در این عصر سازنده این فرهنگ اصیل و ماندگار ایرانی اسلامی باشیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی گنجینه اسناد وکیل الرعایا (اسناد حاج سیدعلی تاجر، وکیل الرعایای بیرمی و مشاهیر بیرم) در مرکز اسناد و مطالعات راهبردی شاه زندو(ع) گفت: مهمتر از قدمت و دیرینه فرهنگی و باستانی، حفظ و نگهداری و انتقال میراث تاریخی است که جا دارد از عزیزانی که در این خطه، اسناد ماندگار این سرزمین را حفظ و نگهداری کردند تشکر کنم.

وی افزود: همت دوستداران فرهنگی در این مجموعه اسنادی موجب شده است که انتقال میراث فرهنگی به‌مثابه یک چراغ راه برای نسل‌های آینده را شاهد باشیم.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس: گنجینه متنوع تاجر بیرمی از منظرهای مختلف شایسته تحقیق است

دکتر کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در این رویداد اظهار داشت: حاج سیدعلی تاجر بیرمی و فرزندان و خاندان گرانقدرش که گنجینه اسناد او امروز گشایش می‌یابد، حکم وکیل الرعایایی در ایالت فارس داشتند.

رئیس بنیاد سعدی شناسی در ادامه افزود: گشایش گنجینه اسناد سید علی تاجر بیرمی نشان دهنده توجه پژوهشگران بیرمی به تدوین تاریخِ محلی است.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس خاطر نشان کرد: مجموعه پژوهش انجام شده در مورد بیرم نشانگر کوشش پژوهشگران این دیار برای بازشاسی ریشه‌ها و هویت‌های مردمان این دیار است و گنجینه ارزشمند و متنوع خاندان حاج سیدعلی تاجر بیرمی گواهی بر این مدعاست.

به گفته رئیس دانش‌نامه تاریخی فارس، اسناد این خاندان از منظرهای سیاسی، اجتماعی، تجاری، دینی، اخلاقی و ادبی شایسته تحقیق و تحلیل و بررسی است.

رئیس پژوهشکده مطالعات قرآنی: گنجینه اسناد سیدعلی تاجر یک گواه زنده تاریخی است

دکتر فروغ پارسا، رئیس پژوهشکده مطالعات قرآنی و رئیس انجمن علمی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی در این رویداد اظهار داشت: موزه‌های اسناد به‌مثابه جایگاهی که مجاهدت‌ها و فعالیت‌های مردم هر سرزمین را تجلی می‌دهد در همه نقاط دنیا مورد اهمیت است.

وی افزود: مرکز اسناد، محلی برای نمایش تاریخ فرهنگی هر سرزمین است و بازتاب فرهنگ هر ملت است.

وی با ذکر اهمیت اسناد تاریخی خاطرنشان کرد: طبق اسناد تاریخی، دو طبقه بازرگانان و روحانیون در تحولات تاریخی در کنار هم بوده‌اند. از دوره صفویه یعنی از زمان به رسمیت شناختن مذهب تشیع، نهاد دین در ایران به رسمیت شناخته شد و این حرکت در دوره قاجار نیز ادامه داشت.

وی افزود: قیام سیدجمال‌الدین اسدآبادی با شعار بازگشت به قرآن، موجب یک تحول در کشور شد و نشان داد که آموزه‌های قرآن کریم با علم‌آموزی مغایرت ندارد بلکه رهیافت سید جمال تأکید بر آن داشت که آموزه‌های اسلام ما را به مبارزه با استعمار و استکبار تشویق می‌کند.

وی در ادامه به آرمان‌های آزادی‌خواهی، ظلم‌ستیزی و نوسازی این دو طبقه تاثیرگذار اجتماعی اشاره کرد اظهار داشت: مکان فعلی فرهنگی یعنی گنجینه اسناد حاج سید علی تاجر بیرمی معروف به وکیل‌الرعایا یک شاهد و گواه زنده تاریخی است که چگونه یک شخصیت بازرگان تاریخی موفق به تحول و نوسازی در مناطقی از کشور شده است.

تاریخ‌پژوه بیرمی: نقش تجار در جنبش تنباکو

حسین خادم، استاد دانشگاه و مدرس تاریخ در رابطه با این مرکز اسناد اظهار داشت: از مطالعه اسناد سیاسی گنجینه اسناد وکیل الرعایای بیرمی چنین برمی‌آید که ظلم حکام قاجار و ناامنی و آشوب، تجار لارستان را برآن داشت تا حاج سید علی تاجر رئیس انجمن تجار فارس و لارستان، ضمن پرداخت وجوهات دینی با همکاری گروهی از علما و تجار، مقدمات ورود مبارز نستوه آیت‌الله لاری رهبر مشروطه‌خواهان جنوب کشور به لارستان را فراهم آورد و اسناد تاریخی این مجموعه شامل نامه‌ها، استفتائات و احکام مبارزاتی نشان‌دهنده همکاری نزدیک این طبقه از تجار با رهبران دینی در عصر مشروطه است.

وی در ادامه به اسناد سیاسی، شرعی و تجاری اشاره و اظهار داشت از خلال این اسناد می‌توان به شرایط اجتماعی جنوب کشور همانند ناامنی راه‌ها و تلاش مردمی برای ایجاد آرامش در مناطق جنوبی کشور اشاره کرد.

امام جمعه بیرم: حفظ شناسنامه بیرم کهن

حجت‌الاسلام حسین‌زاده، امام جمعه بیرم لارستان، ضمن خوش‌آمدگویی به دکتر بروجردی و هیات همراه، از این مرکز اسناد به‌عنوان تلاشی برای حفظ هویت و شناسنامه بیرم کهن نام برد. وی در ادامه از مشاور رئیس جمهور خواست که سالن مطالعه در بیرم با کمک او راه‌اندازی شود.

***

طبق این گزارش، بخش دوم آئیین گشایش گنجینه اسناد وکیل الرعایای بیرمی شامل افتتاح رسمی و بازدید از این مرکز اسناد تاریخی و بازدید از مجموعه اسناد تاریخی، نمایشگاه کتاب، نمایشگاه صنایع دستی، مردم‌شناسی، موزه شهداء و… در محل مرکز اسناد و مطالعات راهبردی حضرت شاه زندو(ع) بود.

لازم به ذکر است که جمعی از مقامات دولتی، اساتید دانشگاه و دانشجویان، مدیران دفاتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظامیان، روحانیون، فرهنگیان و سایر گروه‌های اجتماعی در این مراسم حضور داشتند.

شایان ذکر است، این مرکز اسناد تاریخی در شهر بیرم لارستان در استان فارس واقع شده است و صدها سند تاریخی در موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در معرض نمایش علاقه‌مندان گذاشته است.

در ادامه تعدادی از عکس‌های این مراسم را ببینید:


14 نظر

 1. از بیرم موسوی گفت:

  0

  0

  این کارها برای بیرم دردی درمان نمی کند برای بیرم باید کارهای اساسی وزیر ساختی انجام شود

 2. زندوی گفت:

  3

  0

  این مراسم باشکوه و فاخر فرهنگی نشان داد که بیرم و لارستان چقدر پتانسیل فرهنگی بالایی دارد. من خودم در مراسم حضور داشتم و سطح سخنرانی ها بسیار علمی و جذاب بود و بهره بسیار زیادی از آن بردم و از برگزارکنندگان بابت برنامه ریزی و دعوت از بزرگان فرهنگ و ادب کشور به خصوص دکتر بروجردی مشاور فرهنگی رئیس جمهور تشکر میکنم

 3. عليرضا گفت:

  0

  0

  مشخص است كه شما معناي زيرساخت را نمي فهميد وگرنه كار فرهنگي زيرساختي تر و اساسي تر از اين هم مگه داريم😀

 4. ابوالفضل بیرم گفت:

  0

  0

  حضور اختصاصی مقامات بلندپایه کشوری و استانی در این مراسم نشان دهنده اهمیت این مجموعه فرهنگی است. یکی از برکات این مراسم همدلی همه مسولین و روحانیون و دانشجویان بود و حس خوبی بود که در منطقه بیرم کهن شکل گرفت. دست مریزاد به همگی

 5. سید باقری گفت:

  0

  0

  بارک اله بارک اله از این شاهکار فرهنگی
  هم راه اندازی این موزه اسناد تاریخی کار بزرگی است و هم ترتیب دادن این مراسم شکوهمند و حضور رئیس مرکز اسناد کشور و مدیر اسناد فارس و … تکمیل کننده این شاهکار بزرگ در بیرم است. واقعا جای افتخار دارد. شان و جایگاه بیرم کارهایی اینچنین است.

 6. از بیرم کهن گفت:

  1

  0

  بیرم احتیاج به راه وجاده دارد بیرم اب کافی وسالم میخواهد بیرم بهداشت ودرمان وعمران وابادی واقتصاد میخواهد این مقامات می ایند ومیروند وچندتا کتاب ووسایل قدیمی وتاریخی از خود بجا می گذارند دوباره بیرم می ماند بدون بودجه واعتبار کافی ودنیایی از مشکلات بیرم فعلی از بخشهای محروم لارستان است بقیه حرفها واین دیدارها موقتی ودردی درمان نمی کند

  • فرهنگی بیرم گفت:

   0

   1

   برادر عزیز هر چیزی که نمیشه به هر چیزی ربط داد 🙂 خب آدم فرهنگی باید دنبال مسایل فرهنگی باشه و آدم عمرانی دنبال جاده و اب.
   شما فرهنگ را نادیده می گیرید و یک نگاه سطحی به توسعه پایدار دارید. اتفاقا همین مجموعه در حوزه آب هم کمک ۲ میلیاردی کرده است. وقتی خبر این مراسم اففتاحیه در سایت دولت منتشر می شود نشان دهنده اهمیت آن است.

 7. رحیمی گفت:

  0

  0

  ممنون از سایت آفتاب لارستان. کاش زودتر اطلاع رسانی می شد تا خیلی از دوستان علاقه مند در این مراسم ارزشمند حضور پیدا می کردند. من واقعا از فایل های صوتی که در فضای مجازی منتشر شده بود لذت بردم. از دوستان سایت آفتاب ممنون می شوم فایل های صوتی یا تصویری این مراسم را بازتاب دهند تا دوستانی که فرصت حضور نداشتند استفاده کنند.

 8. بنده خدا بیرمی ها گفت:

  1

  0

  خدا وکیلی عده ای در بیرم به این مسایل دلخوش هستند اسناد ومدارک وموزه مردم شناسی سالهاست که در سایر مناطق بوده وگرد وخاک می خورد ابادانی وعمران واقتصاد به درد مردم وماندگاری نسل جدید بیرم میخورد نه این کارهای مثلا فرهنگی

 9. دانشجوی بومی بیرم گفت:

  1

  0

  بیرم از کهن ترین مناطق در خطه جنوب فارس بوده اما در طی سالیان متمادی از نظر تقسیمات کشوری دستخوش تغییرات وکوچک شدن ان شد ه است تا جاییکه الان درحد بخشهای کوچک لار است وچندان مورد توجه هم نیست فاصله جعرافیایی و عدم هماهنگی بافت فرهنگی با مرگز شهرستان باعث عقب ماندگی این بخش کهن شده است مردم ومسولین بیرم بجا دلخوش بودن به کارهای فرهنگی وسطحی باید به فکر اساسی ارتقای بیرم ویا نزدیکی به لامرد نمایند تا با رونق اقتصادی واجتماعی بیرم هم به چایگاه واقعی خودش برسد

 10. بیرمی گفت:

  1

  0

  تنها راه پیشرفت بیرم جدا شدن از لار هست. ما باید شهرستان شویم و استقلال پیدا کنیم. این کار ها بدرد بیرم نمی خورد.

 11. لاری دبیر اموزش وپرورش گفت:

  0

  0

  به به بیرم کهن زیر مجموعه لارستان کهن واقعا حقا که پاره تن لارستانی

  • منتقد گفت:

   0

   0

   سلام علیکم

   بیشترین ظلم به منطقه بیرم رو مسئولان لاری کردند و اون مقدار هم انجام دادند با پیگیری و مطالبه گردی بوده/متاسفانه مسئولان لارستانی در این مدت تمام به فکر منافع خودشون بوده اند و متاسفانه بیرمی ها هم چوب خوردند از زمانی که آمدند زیر نظر لار

 12. بیرمی از شیراز گفت:

  1

  0

  فکر نان بکن خربره اب است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان