میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۶ ق.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها, مطلب شما 16 دیدگاه 588 بازدید

یکی بر سر شاخ بُن می برید!

یکی بر سر شاخ بُن می برید!

در حاشیه دیدار نماینده مردم لارستان، خنج و گراش با دکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه

گراشی از دُبی: در سایت های خبری میلاد لارستان و آفتاب لارستان در روز یکشنبه اول اردیبهشت ۱۳۹۸ خبری مشترک و مشابه خواندم. موضوع خبر دیدار دکتر جعفرپور نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی با دکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور بود که به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده گزارش کوتاه و مشابه ای هم نوشته بودند که در هر دو سایت خبری شهر لار در دسترس است و خوانندگان این یاداشت می توانند به آن رجوع کنند. (اینجا)

دو موضوع در این گزارش مختصر آمده است که هر دوی آن برای ما مردمان این سه شهرستان و شهرستان های مجاور بصورت ویژه و برای دیگر شهرستان های کشور که کم و بیش در ارتباط با کشورهای جنوبی خلیج فارس هستند بصورت عام، مهم و سر نوشت ساز هستند.

۱) بحث و گفتگوی نماینده و وزیر درباره دیپلماسی اقتصادی کشور در حوزه خلیج فارس

۲) استفاده از توان اقتصادی و نفوذ مردمان منطقه در کشورهای حاشیه خلیج فارس در گره گشایی از مشکلات ناشی از تحریم بصورت مناسب

البته موضوع نه چندان مهم دیگری مثل پیگیری و راه اندازی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شهر لار هم موضوع بحث نماینده و وزیر بوده که البته چون بود و نبود این دفتر در لار برای مردمان منطقه چندان مهم نیست همچنانکه نبودش تاکنون مشکلی برای ما مردمان منطقه و شاغل در کشورهای جنوبی خلیج فارس نبوده است در این یاداشت مورد نظر نیست. (شاید آمدن این دفتر به شهر لار آیتمی به بیلان خدمات نماینده اضافه کند و یا دو سه کارمند به شهر لار اضافه شود که خود بحثی دیگری است.)

موضوع اول یعنی بحث و گفتگوی نماینده با وزیر درباره دیپلماسی اقتصادی را نمی خواهم چندان در این یادداشت به بحث و نقد بگذارم و فقط با نوشتنی اندک و اشاره کوتاهی از این موضوع می گذرم تا به موضوع حیاتی و سرنوشت ساز دوم برسم. راستش را بخواهید من هم مثل بیشتر شما مخاطبان این یادداشت، بحث دیپلماسی اقتصادی بین وزیر و نماینده را اصلاً جدی نمی گیرم و موضوع را شبیه طنز تلخی می بینم که مثل یک بختک سیاه رمق و هنر دیپلماسی کشور را از بین برده و توان اقتصادی و مالی کشور را نابود کرده است. آنوقت نماینده محترم ما با وزیر خارجه بحث دیپلماسی اقتصادی کشورهای حاشیه خلیج فارس را به رخ ما مردمان شاهد حاضر و دلسوز در صحنه اقتصادی منطقه و کشورهای جنوبی خلیج فارس می کشند.

نمی دانم آقایان جعفرپور و ظریف چه برداشتی و یا تعریفی از دیپلماسی اقتصادی دارند و یا ما مردمان منطقه را چگونه مردمانی می بینند و یا تصور می کنند که اینگونه بی محابا گفتار «حاج شهریاری» را تحویلمان می دهند!  (حاج شهریار در فرهنگ عامیانه گراش مظهر کامل و تمام خالی بندی و حرف مفت زدن است، «گِل حاجی  شهریاری» ضرب المثل شده).

برای درک بهتر موضوع من در اینجا تعریف کلاسیک «دیپلماسی اقتصادی» را از متون کلاسیک و آکادمیک دانشگاه ها و موسسات مالی و اقتصادی غربی و جهانی نمی آورم چون امکان دارد بگویند این مباحث اسلامی نیست و درِ موضوع تخته شود، بنابراین در اینجا مجبورم فقط برای یادآوری خوانندگان تعریف و شرح این دو کلمه را از اطاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جمهوری اسلامی ایران کپی کنم تا همه بدانیم جناب ظریف و آقای جعفرپور درباره چه چیزی گفتگو و تبادل نظر کرده اند!

مفهوم دیپلماسی اقتصادی

یکی از ابزارهای نوین، کارآمد و قدرتمند دولت‌ها برای کنش در فضای بین‌المللی و دستیابی به موقعیت بهتر در اقتصاد جهانی، «دیپلماسی اقتصادی» است. این نوع دیپلماسی عبارت است از: اقدامات رسمی دیپلماتیکی که اولاً دسترسی به بازارهای خارجی را برای کسب‌وکارهای ملی تسهیل می‌کنند، ثانیاً در تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی هستند و ثالثاً بر اثرگذاری روی قوانین بین‌المللی در راستای پیشبرد منافع ملی تاکید می‌نمایند.

 شایان ذکر است که دیپلماسی اقتصادی، شامل مفاهیمی همچون تحریم‌ها و مجازات‌ها به‌منظور تحت فشار قرار دادن کشورها و یا کمک‌های توسعه‌ای و حمایت‌های اقتصادی برای یارگیری در صحنه بین‌المللی نیز می‌باشد. در این خصوص می‌توان به تاثیرات تحریم‌های اعمال شده بر کشورهای ایران، روسیه یا کوبا و یا کمک‌های مالی فراوان آمریکا و ژاپن به کشورهای همسو با سیاست‌های آنها اشاره کرد”  اطاق بازرگانی و صنایع  ج.ا. ایران

وقتی می گویم گفت و گوی نماینده و وزیر بیشتر به طنز تلخ می ماند! باور کنید که غیر از این نیست. بهتر است مخاطبان محترم و خود جناب نماینده توجهی به تعریف ارائه شده و مورد قبول اطاق بازرگانی کشور داشته باشند سپس همه با هم نگاهی به عمل کرد چهل ساله تمامی وزرای خارجه پیشین از متقدمان آنها یعنی دکتر بحرالعلوم، متخصص کامل، شامل، عامل تمامی علوم ارضی و سماوی و دارای ابر مشاغل جاودانه در دولت و حکومت در چهل سال گذشته جناب علی اکبر ولایتی گرفته بیاییم جلو یکی یکی خلف و سلف ایشان تا برسیم به امروز که دیپلمات فرنگی کار و مصدق دوران یعنی دکتر ظریف سکان دار دیپلماسی کشور هستند بیندازیم و کلاه خود قاضی را قرار دهیم آیا جز به این گفته سعدی می رسیم که فرموده «یکی بر سر شاخ بن می برید»؛ غیر از این است که در این چهل سال این دیپلمات ها پیرهن سفید بی یقه و کت مشکی با محاسن جو گندمی بر سر شاخ دیپلماسی کشور بوده اند و بن شاخ های دیپلماسی اقتصادی کشور را می بریده اند، چیزی دیگری مشاهده می شود؟!

البته باید من نویسنده هم کمی منصف باشم و بگویم فقط تنها این وزرا نبوده اند که با اره وزارتشان بن بری می کرده اند، دیگرانی هم در قد و قواره معاونان گوناگون آنها و یا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز  کمک و نقشی در بریدن شاخه های نوجوان دیپلماسی اقتصادی کشور داشته اند. در اینجا مجبوراً برای جلوگیری از دلخوری و ایجاد نشدن پرسش های بی مورد در ذهن خوانندگان و همشهریان مرحوم مادر بزرگم رعایت آداب کرده از آوردن نام ها خودداری می کنم ولی بایستی اشاره ای به نمایندگان محترم شورای اسلامی در این چهل سال داشته باشم که در پایین همین درخت تنومند و پرشاخ و برگ دیپلماسی اقتصادی ورّاثی دسته جمعی و گاهی گروهی و فراکسیونی فریاد می زدند و تشویق می کردند: تندتر ببر یا علی مدد، خدا قوت پهلوان ده ببر! بله همان نمایندگان مجلس شوری اسلامی خودمان همان نماینده آشنا و دوست من وتو که طی این چهل سال  متناوباً نماینده بوده اند را می گویم بخصوص نمایندگان شهرستان های منطقه خودمان؛ همه آنها از آن اوایل که دو سیدان از بیخه جات نماینده دیارمان شدند (البته یکی از این دو سیدان برای خوشایند دل لاری ها که چندان غیر لاری را در جایگاه نمایندگی نمی پسندند پسوند فامیلش را به «لاری» تغیر داد ولی امکانات، توسعه و سرمایه گذاری اساسی بیشتری را به «ُمهری ها» رسانید و حتی نگذاشت جوانان لاری که در رکابش بودند و به پست و مقام بالایی رسیده بودند در زمان صدارتش گوشه چشمی به لار داشته باشند، گراش و اوز وخنج که جای خود داشت) بگیرید و بیایید جلو یکی یکی وحتی نماینده اسبق و همشهری نویسنده نیز از لیست نمایندگان منطقه نیندازید تا برسیم به نماینده فعلی یعنی جناب دکتر جعفرپور که ماشاء الله بعد از هفت سال و اندی نمایندگی تازه امروزها از خستگی انبوه کارهای انجام داده و یا آینده نگری لاریانه به دیدار وزیر خارجه  می رود و ناخواسته پای ما مردمان منطقه که در کشورهای جنوبی خلیج فارس هستیم را به میان می آورد که فردا زود برایمان مشکل و دردسر فراهم شود! (در قسمت دوم این یادداشت موضوع دردسرهای احتمالی را به تفصیل خواهم نوشت) و یا اینکه  امروزها در منطقه به دیدار ارد، کرمستج، اوز و… می رود که بزرگیش به مردمان یاد آوری کند و از همان جا به موکلینش بعد هفت سال و اندی مژده دهد دستور ارسال پارسل های درخواستی تان را به دولت و مجلس داده ام و امروز و فردا به دستتان می رسد؛ در خواست و نیاز بیشتری باشد بفرمایید.

بحث این است که تمام این نمایندگان محترم که که خودمان آنها را انتخاب کرده ایم اگر نگویم هر سال ولی یقیناً هر چند سال به دُبی سری می زدند و همه مسائل اقتصادی مردمان منطقه را از میزبانان خود می شنیدند و یا به چشم خود می دیدند که چگونه دبی و دیگر کشورهای دنیا سوار بر اسب خرد و دانش دارند چهار نعل در کورس مسابقه به سوی دیپلماسی اقتصادی می تازند تا در این دنیای پر رقابت  کشور و مردمشان را به پیشرفت اقتصادی و ثروت مطمئن برسانند و در هر سفری و یا هر ملاقاتی میزبانان و دوستان به آنها یاد آوری می کردند برادر داریم از کورس مسابقه اقتصادی و مالی در جهان و منطقه خلیج فارس عقب می افتیم، رقبا دارند فاصله شان را از ما بیشتر می کنند؛ داریم آخر می شویم؛ شما که افسار دیپلماسی اقتصادی در تهران دستتان است کاری بکنید فاصله بیشتر از این نشود.

باور کنید توی این چهل سال یکی شان حرف ما را گوش نکرد و در برج عاج خود و عالم دانی و خود بزرگ بینی خود نشستند نگاه عاقل اندر سفیه به ما انداختند و با سرعت بیشتر بُن شاخه های اقتصادی کشور را بریدند وتا امروز که به اینجا رسیده ایم و همه از ما جلو زدند و از دیپلماسی خیالی و توهمی این آقایان استفاده کردند و خوب هم در تمامی کورس های مسابقات اقتصادی از ما بردند.

کشور نخودی قطر که مثلا امروز در منطقه، دوست ماست چهل سال است گازمان را از میدان مشترک پارس جنوبی می برد و ما تازه دلمان خوش است که معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان با معاون و بخشدار و همراهان گوناگونش بروند به روستای «شاه غیب» بخش مرکزی لارستان کلنگ مدرسه و دستگاه آب شیرین کنی به زمین بزنند که تمام هزینه های آن ۵۰۰ میلیون تومان (۳۵هزار دلار) است و سایت های خبری لارستان هم با افتخار تیتر بزنند: «خیرین منطقه و سرمایه گذاران قطری…»!

خدا پدر این خیران را بیامرزد که خودشان یا پدرانشان سالها قبل به قطر رفته اند و در این مورد هم پدر خود قطر بیامرزد که به این خیرین محترم اجازه رشد داده و دستشان را در خیرات آزاد گذشته است ولی اگر کادرهای دیپلماتیک ما در این چهل سال انسان های قابلی بودند می توانستند با عقل و خرد و بازاریابی بیشتر و گفت و گو بیزنسی با شرکت های نفتی و گازی به معامله برسند قطعاً امروز می توانستیم بیشتر از قطر از میدان مشترک بر داشت کنیم و چشم مان به دست خیرین قطری نبود.

جهت اطلاع فرماندار و یادآوری به مردم لار سال تحصیلی ۴۷ که برای چند ماهی من محصل دبیرستان صحبت بودم در اسفند ماه شیوخ قطر (منظور خانواده حاکم الثانی) برای شکار و گردش بهاری به منطقه آمده بودند و در کوند گراش در همان زمینی که اکنون پاسگاه راه لار و گراش است در سبزه زارهای بهاری آنجا چادر زده بودند؛ بخوبی یادم است نه فرمانداری به دیدن شان می رفت و نه مردمان عادی و کسی هم با آنها عکس یادگاری نمی گرفت. یا همین افتخار و پُز فرودگاه لار که به پروازهای خارجی اش با خطوط هوایی شارجه و دبی دل خوش کرده نگاه کنید؛ باور کنید آه از نهاد هر انسان دلسوزی بلند می شود که شاهد باشد بزرگترین و مدرن ترین خطوط هوایی آسیا یعنی خطوط هوایی «ایران هما» را زمین گیر کنند و از بین ببرند بروند دیپلماسی اقتصادی موهومی بکار گیرند تا خطوط شارجه و دبی را به لار بیاورند.

مطمئناً مخاطبان بهتر از من می دانند که این دیپلماسی اقتصادی ظریف ها و جعفرپورها چه شاخه های پر باری از درخت اقتصادی کشور را در این چهل ساله از بن بریده اند و خشک کرده اند! نیازی به پرگویی من ندارد، فقط اجازه بدهید به تولیدات و شرکت هایی ایرانی داشته باشم که در پیش از چهل سال قبل توسط بازرگانان و تجّار شهرها و بخشهای مختلف منطقه خودمان که نماینده فروش و یا اجنت آن محصولات در کشورهای جنوبی خلیج فارس و شرق آفریقا بودند و بفروش می رسید اشاره بکنم که واقعاً از هر لحاظ  چه کیفیت و یا بها در آن زمان بر سایر کالاهای مشابه از کشورهای دیگر برای خریدار ارجحیت داشت را به یاد خوانندگان بیاورم نه برای افسوس و نوستالژی بلکه برای اینکه امیدی در خود به وجود آورده و دنبال تلاش و کوشش برویم و به وزیر وکیل تذکر بدهیم که ما از شما کار و نتیجه می خواهیم نه زیان و خسارت و بیشتر کنکاش کنیم و از آنها کارکردن بهتری بخواهیم.

کفش ملی/ تولیدات برق لامعه انواع حوله با کیفت اول در دنیا/ خودکار و تولیدات آرایشی بیک با کیفت جهانی/ پودر لباس شویی برف، دریا و تاید؛ این محصولات توانسته بودند تمام برندهای دیگر را از بازار بیرون کنند البته نه با زد و بند، بلکه با کیفیت، قیمت، سرویس تجاری و بازاریابی حرفه ای/ محصولات ایران ناسیونال بخصوص اتوبوس و کامیون/ محصولات مختلف ارج/ محصولات مختلف پارس توشیبا/ انواع میوه ها و خوراکیها/ انواع خشکبار محصولات غذایی مثل گلاب و زعفران (هنوز این اقلام بصورت پیله وری و لنجی وجود دارد تا مدرن و استاندارد شود زود است) و ده ها آیتم های معروف دیگر که به یاد دارید.

متاسفانه امروز همه چیز برعکس شده و تجار و بازرگانان ما در این کشورها هر کالای بنجلی یا تاریخ مصرف گذشته ای را از هر جایی به ایران می فرستند شده دیپلماسی اقتصادی مورد بحث وزیر و کیلمان. برای من و امثال من که در مدرسه های ایرانی در این کشورهای جنوبی خلیج فارس تحصیل کرده ایم و یا در بیمارستان ها و کلینک های ایرانی در کشور امارات به دنیا آمده ایم وقتی می بینیم و شاهد آن هستیم که یکی یکی این بناهای ارزشمند بدلیل ناتوانی مسئولین کشور از بین رفته یا درشان تخته شده یا بزودی بسته خواهند شد، گفت و گوی نماینده شهرمان با وزیر امور خارجه کشورمان فقط طنز تلخ زندگی ماست و دیگر هیچ که اگر بخواهم مصیبت ها، هزینه ها و دردسرهای گرفتن ویزای سفر به کشورهای آسیایی و یا اروپایی برای سفر تجاری و یا دیدن نمایشگاهی اضافه کنم باید بگویم که دیگر دیپلماسی اقتصادی آقایان سبب مرگ تدریجی کار وکسب هم شده است.

*بخش دوم این یادداشت در چند روز آینده منتشر خواهد شد

**تیتر: بوستان سعدی باب اول در عدل و تدبیر و رای


16 نظر

 1. س راضی گفت:

  0

  0

  سلام
  وقتی کار و کسب تازه ای نباشد
  اخبار جدیدی هم نباشد
  سفر به قطر و دیدن رییس قطری هم میشود خبر
  راست میگویید با ۳۵ هزار دلار یک آپارتمان کوچک ۶۰ متری هم در تهران نمیشود خرید و بعد بوق و کرنا میکنیم
  ماهم تا جایی که یاد داریم همیشه در خبرها می خواندیم ک کشورهای خلیج فارس آماده سرمایه گذاری مشترک هستند …آرشیوهای خبری بد نیست مرور شود
  شاید این خبرگزاری ها را نیز باید سرزنش کرد …
  به گفته مجری تلویزیون ..شاید به سفر قطر کرده اند نه به قطر سفر

 2. ناشناس گفت:

  0

  1

  برادر گراشي عزيز! البته كه مطلب شما اگر براي انتقاد از مجلس شوراي اسلامي و نه يك نماينده! و همچنين سياست كلي دولت جمهوري اسلامي و نه يك وزارتخانه! بود قابل بررسي و اعتناست. بنظر ميآيد در ميان گرد و خاكي كه براه انداخته ايد، يا اطلاعي از نظام سياسي كشور نداريد و فقط درد دلهايي از جنس همانهايي كه كارگران و رانندگان خانه هاي شيوخ امارات تعريف مي كنند شما با زباني فاخر بيان مي كنيد، همان خاطرات كه مثلا ٥٠ سال قبل در فرودگاه لندن نوكر ايراني خانه شبوخ با پاسپورت ايراني براحتي از گيت هاي جوازات فرودگاههاي لندن و پاريس و … مي گذشت ولي اربابان عرب سين جيم مي شدند. خب در اين باره حرفي نداريم. ما هم شنيده ايم كه الان اگر همان ايراني و عرب بخواهند وارد هريك از كشورهاي غربي بشوند رابطه برخورد ماموران فرودگاهها معكوس شده و شايد هم طبيعي باشد. وقتي اين اميرنشين هاي كوچك عامل ثروت اندوزي و بالابردن تراز مالي دول غرب مي شوند حتما هم مردمانش مورد تكريم واقع مي شوند. اما من فكر ميكنم حرف اصلي تان را در لابلاي مطلب خيلي ظريف و آرام زديد. شما كه ايران و منطقه را از طريق اخبار و رسانه دنبال كرده ايد لابد خبر اختلاف نظر لار و گراش بر سر مرز مشترك هم بخوبي شنيده ايد و با نقل خاطراتتان از آمدن شيوخ قطر و اتراق آنان در محل فعلي پاسگاه بين لار و گراش، دنبال موضوع ديگري هستيد. البته حق داريد هر صحبتي بفرماييد ولي برادر عزيز، ما كه در ايران زندگي مي كنيم “قانون” برايمان فصل الخطاب است و براي رفع مناقشات به آن رجوع مي كنيم! بنابراين اگر هدفتان انتقاد از سياست هاي نظام جمهوري اسلامي است كه حق انتقاد هم داريد، يك وزير و يك نماينده نه كه كمترين تاثير بلكه هيچ اثر گذاري در تغيير سياستهاي كلان كشور نخواهند داشت. اگر هم با ذكر خاطرات گذشته بدنبال تعيين مرز هستيد، اين هم وزارت كشور خط كشي كرده و همه ما مطيع قانونيم و الباقي بقايتان.

  • احسان دیاری گفت:

   0

   0

   تقلیل دادن کل مسائل مطرح شده در این یادداشت به یک کلمه «کوند گراش» بیشتر از یک ذهن دچار توهم توطئه بر می‌آید.
   مسائل مطرح شده حتی بیش از مسائل منطقه‌ای است و به سیاست‌گذاری‌های کلی کشور مربوط است. جایی که به منافع ملی کم توجه‌ای می‌شود.

 3. محمد گفت:

  0

  0

  بعد از هفت سال که پول مکان دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در لار رو خیرین میدن! تازه رفتن دیدار کردن میگن پولشو بدین!!

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرین. لذت بردم از این تحلیل درست. همه جا آثار خرابکاری اینهاست و حالا قطر شده فرشته نجات ما!!
  آخه این چه دیپلماسی هست؟ جایگاه ما کجا بود و الان کجاییم و در عوض جایگاه این کشورهای کوچک عربی کجا بود و الان کجا هستند؟
  احسنت به گراشی از دبی. همیشه مقالات شما را می خوانم

 5. م. م گفت:

  0

  0

  جایی یک جمله دقیق شنیدم که ایران هم برای پیشرفت سریع یک (شیخ محمد) حاکم دبی می خواهد و بس

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  این ها نمایندگان مردم نیستند نه ظریف نه جعفر پور و نه بقیه اینها به غیر از حفظ منافع ملی هدف دیگری دارند اصلاحگرا اصول طلب دیگه مردم فهمیدن کار اصلی شما چیه

 7. نام گفت:

  0

  0

  درود بر قلمتان
  تحلیل شما خوب و قابل استفاده است.
  اما فروکاستن مشکل از سطح اصلی به چند وزیر و چند وکیل ناکارآمد، حکایتگر یک نوع پنهان کاری است که ریشه در محافظه کاری شما دارد . صراحت و تعیین مقصر یا مقصران اصلی، می تواند به غنا و واقع نمایی مطلب دلسوزانه ی شما کمک کند.
  ضمنا آن برادر یا خواهری که مطلب را در حد تعیین مرز موهوم لار و گراش تقلیل داده، نتوانسته است اصل مطلب را دریافت کند و یا این که زیرکانه، بحث مفید یک گراشی از دبی را به یک مساله دیگری معطوف کرده است.

  یک گراشی از دبی، بازهم بنویس که رایحه دلسوزی و تجربه در کلام شما هویدا است.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  گراشي جان از قديم گفتن يه سوزن به خودت بزن يه جوالدوز به ديگران. من هرچه آرشيو ذهنم زير و روكردم هيچ متن و مقاله اي از شما، آن هنگام كه آن نماينده مشهور و سراسر گاف نماينده لارستان و گراش و خنج بود نديدم. اگر نظرتان بر انتخابات است هنوز زود است. اين سيب تا بيفتد خيلي مي چرخد. وگر قصد دگر داري من اين و آن نميدانم🤔

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  دوست ناشناسى كه مطلب را به حاشيه كشانديد و از اصل فاصله گرفتيد و بر طبل اختلاف لار و گراش كوفتيد
  آستانه تحملتان بالا ببريد و منطقى تامل بفرماييد و بجاى داس قانون و خط كشى مرزى بفرماييد كه آيا عملكرد مجموعه اتان بر اساس حق و عدالت بوده يا با تجاوز و توسل به ابزارهاى قانونى كه در دست خودتان بوده بر طبل اختلاف و نگرانى و حق كشى كوفته ايد
  بله درست ميفرماييد خط كشى شده و همه بايد مطيع قانون باشيم ولى آيا همين خط كشى قانونى بوده يا خير؟

 10. اوزی گفت:

  0

  0

  نظر. اقای. گراشی مورد تایید. اکثریت. جامعه. ایران. است مسایلی که. ایشان. مطرح. میکنند. کلی وقابل. تعمیم به. همه. ایران. وقطعا. در موزد. نماینده. لارستان. هم. صادق. است. لطفا. موضوع. را کوچک. ودر حد. اختلافات مرزی. لار وگراش. مطرح. نکنید

 11. گراشی گفت:

  0

  0

  اختلافات مرزی لار وگراش خیلی مهم نیست .چرا آقای ناشناس این همه کوته فکر هستند شاید لارستان عظمتش چیز دیگر بوده و الان اون عظمت نداره و الان بخاطر دو کیلومتر باهم بحث بشود احمقانه هست .به نظرم پلیس راه لار فیروز آباد لازم نبود و بخاطر همین کنار گذاشتند .من از مسئولین لاری خواهش میکنم که سری به مصیری که به عنوان شهرستان رستم هم بزنید بعد متوجه می شوید اوز قابلیت اش خیلی وقته شهرستان بشود .باور کنید مصیری شاید اندازه فداغ باشد .بگذارید مردم اوز به خواسته شان برسند بخدا گناه هست که شهرهای دره پرید مثل حمیدیه اهواز شهرستان باشد ولی اوز نباشد .

 12. واقع بین گفت:

  0

  0

  آقای ناشناس اونی که تهران نشسته و میگه مرز اینطوریه خوب قبول ولی زمین های دورش میگن مال گراشی هست و خوب اسنادی دارند که به نظر می رسد تا بال سرخ مال گر اش بوده ولی باید باهم کنار اومد دیگه دعوا و تعصب بی مورد هست و باید جوری مراکشی بشود که دوتا شهر راضی باشند .

 13. لاری. در پاسخ. اقای. گراشی گفت:

  0

  0

  در جواب. اقای. گراشی راجع به. اوز. وسهرستان. شدن. ان. من هم. قبول. دارم. اوز. در خال حاضر. از. چندین. شهرستان در فارس. هم. بزرگتر. است. اوز. از. سهرستانهای. خرامه. سروستان. پاسارگاد. رستم. فراشبند مهر. ارسنجان. وخیلی. از شهرستانهای. دیگر. بزرگتر. واباد. تر است. اکثر. مردم. لار هم. با سهرستان.شدن. اور. موافق. هیتند. واینشالله. انجام. میشود. دلسوزی. وبرادری. بین. اوز. ولارستان. بزرگ. برقرار. خواهد. بود

 14. عصر بیداری گفت:

  0

  0

  فردی به نام ناشناس خزعبلاتی ردیف کرده تا مثلا پاسخی داده باشد انتقادات گراشی از دبی در بسیاری از موارد درست است .از ایشان می خواهیم که راهکارها را هم در حد امکان منتشر کنند .اگر شما با شرایط فعلی کاندید نمایندگی شوید چه می کنید؟راهکار اجرایی شما بدون در نظر گرفتن امکانات دولتی برای به فعلیت رسیدن خواسته ها چیست؟ باز هم از احساس مسولیت شما و تذکرات منطقیتان در وقایع مختلف سپاسگزاریم کاش نماینده بودید و کاش نماینده ای داشتیم که مشورت پذیر بود .در حال حاضر فقط تکذیبیه و اخطاریه صادر می شود یا به عنوان ناشناس سخنان بیهوده ای .

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  معاون اول رئیس جمهور ایران از احتمال کوپنی شدن کالاها خبر داد

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، از احتمال سهمیه‌بندی و کوپنی شدن برخی کالاها خبر داده است.

  او گفته: “احتمالا مجبور شویم در برخی از کالاها طرح سهمیه بندی و کوپن را اجرا کنیم. این نظریه هم در دولت و خارج از آن طرفدارانی دارد و پیش نیاز آن ورود دولت به فعالیت های اقتصادی است.”

  آقای جهانگیری افزوده که این ایده مخالفانی هم دارد و برخی “معتقد هستند در چنین شرایط سختی باید به سمت آزاد کردن اقتصاد حرکت کنیم و حتی محدودیت هایی که قبلا اعمال می شد برداشته و رفع شود.”

  او گفته در چنین صورتی به جای سهمیه‌بندی باید یارانه نقدی مستقیم به مردم پرداخت شود.

  https://bbc.in/2H0eAmR
  @BBCPersian

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان