میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ سرویس:برگزیده ها 2 دیدگاه 1,198 بازدید

یک روز به یاد ماندنی همراه با کانون گرم «آوای زندگی» + تصاویر

گزارش تفصیلی و تصویری از اردوی ناشنوایان و کم‌شنوایان لارستان

یک روز به یاد ماندنی همراه با کانون گرم «آوای زندگی»

دانیال افتخاری/ آفتاب لارستان: در یکی از روزهای باطراوت فروردین ۹۶، در کنار انسان‌هایی باصفا و مهربان در پارک شهر جمع بودیم. انسان‌هایی که هرچند از یک موهبت الهی محروم‌اند اما چیزهای دیگری دارند که شاید بعضی از ما آدم‌های سالم و معمولی از آنها محروم باشیم؛ بعضی هنرها و استعدادها و یا دلی صاف و بی‌کینه که این روزها بسیار کمیاب شده، و مهم‌تر از همه آنکه خیلی از آنان آوای زندگی و معنویت را شاید از سوی خدا به گوش دل می‌شنوند.

***

۸۰ نفر از ناشنوایان و کم‌شنوایان لارستان مدتی است برای خود یک کانون و جمعی خودجوش و دوستانه تشکیل داده‌اند، که در آن روز به یاد ماندنی بهاری، ۴۲ نفر از آنان در محیطی باصفا جمع شدند تا از کنار هم بودن و تفریح و بازی لذت ببرند. هم دختران بودند و هم پسران؛ در میان‌شان ۲ نفر با مدرک کارشناسی و ۶ نفر هم کاردانی حضور داشتند و بقیه دیپلم خود را با موفقیت گرفته بودند. نوجوانان و جوانانی پرشور و در عین حال مؤدب و متواضع که نه فقط از مرکز شهرستان که از دیگر شهرها و روستاهای لارستان در پارک شهر لار جمع شده بودند؛ عزیزانی از روستاهای براک، کورده، بیدشهر و دهکویه، و شهرهای خور، لطیفی، اوز، گراش و خنج در کنار ناشنوایان لار در قالب «کانون ناشنوایان آوای زندگی لارستان» اردویی شاد و به یاد ماندنی را با بازی‌ها و ورزش‌های بانشاط ساختند.

یکی در گوشه‌ای تنها ایستاده و در فکر فرو رفته؛ و دیگری مشغول بازی همراه با دوست صمیمی‌اش. آن یکی مشغول قدم زدن در هوای بهاری و مطبوع پارک و چند نفر دیگر هم با همدیگر می‌گویند و می‌خندند البته با زبان اشاره. وقتی با چند نفر از آنان به طریقی همنشین و هم‌صحبت می‌شوم، می‌فهمم خواسته آنچنانی ندارند و از خدا شکرگزاراند… یکی از این جوانان باصفا که به نوعی نقش هدایت گروه (در فضای مجازی و حقیقی) را دارد، از کانون‌شان برایم می‌گوید: «کانون آوای زندگی از سوی اداره ثبت اسناد و املاک در سال ۹۱ مجوز تأسیس گرفته است؛ هرچند مدتی است در انتهای بلوار آزادی (چهل متری دوم در شهر جدید لار)، کنار مدرسه دخترانه شهید زینلی مستقر است اما در همین مجوز تأسیس نوشته شده که مؤسسه سرمایه ندارد!» این دوست خوش‌زبان و مهربان به‌رغم دغدغه‌های گوناگون، تنها یک خواسته اساسی را مطرح می‌کند و آن هم داشتن یک زمین نه چندان بزرگ برای ساختمان جدید مؤسسه است که لازم است مسئولان ارشد شهرستان با آنان همکاری کنند.

بسیاری از این ناشنوایان به‌طور کلی از کم‌توجهی مسئولان و برخی مردم گلایه دارند و اینکه چرا در شهر و جامعه حضور و اثرگذاری آنان درک نمی‌شود. می‌گفتند دوست دارند با فرماندار دیداری داشته باشند و حرف‌هایشان را به گوش ایشان برسانند. خیلی از آنان از نداشتن شغل گله‌مند یا نگران‌اند و بعضی‌شان هم دغدغه تشکیل خانواده دارند که روی صحبتشان در این حرف‌ها با اداره بهزیستی و برخی دیگر از مسئولان شهر و شهرستان است.

به هر حال، ناشنوایان و کم‌شنوایان لارستان هم مثل بقیه اقشار و گروه‌های شهرستان می‌خواهند بیشتر دیده شوند و با امکاناتی حداقلی بتوانند برنامه‌های خود را پیش برده و هنر و استعداد خود و دوستان‌شان را بیش از پیش بارور سازند. چرا که همان چند ساعت به خوبی فهمیدم خیلی از آنان نه تنها معلولیت و کمبود را در وجود خود باور ندارند، بلکه با داشتن گوهرهایی ناب، به دنبال فرصت‌ها و امکاناتی هستند تا آن گوهرها را به جامعه عرضه کنند و حتی خدمتی بی‌منت به دیگران ارائه دهند.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا رو شکر

 2. لاری گفت:

  0

  0

  سلام با تشکر و خسته نباشید از همه دستندرکاران محترم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان