میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 اکتبر 2020 ساعت 5:58 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 11 دیدگاه 285 بازدید

یک ریال از درآمد موقوفات از لار خارج نمی‌شود/ ۹۸ درصد نیات موقوفات لار، اطعام و روضه‌خوانی در ماه محرم و صفر است/ راهکار تعمیر برکه‌ها و کاوانسراها «سرمایه‌گذاری» است/ من هم به عدم هماهنگی اعضای ستاد بازآفرینی شهرستان انتقاد دارم

رئیس اداره اوقاف لارستان در پاسخ به خبرنگاران:

یک ریال از درآمد موقوفات از لار خارج نمی‌شود/ ۹۸ درصد نیات موقوفات لار، اطعام و روضه‌خوانی در ماه محرم و صفر است/ راهکار تعمیر برکه‌ها و کاوانسراها «سرمایه‌گذاری» است/ من هم به عدم هماهنگی اعضای ستاد بازآفرینی شهرستان انتقاد دارم

به گزارش زینب دلام از آفتاب لارستان، نشست خبری رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان با خبرنگاران، صبح روز چهارشنبه، ۲۳ مهر، در امامزاده میر‌علی‌ابن‌الحسین(ع) شهر قدیم لار برگزار شد.

بخش اول این نشست که گزارش سخنان ابتدایی قاسم‌پور بود را خواندید(اینجا)، در ادامه بخش پرسش و پاسخ وی با خبرنگاران رسانه‌های دارای مجوز در لارستان را بخوانید:

فعلا آب انباری واگذار نمی شود

در این نشست، محمد قاسم پور، رئیس اداره اوقاف لارستان در پاسخ به سوالی در مورد واگذاری آب انبارها در سال‌های گذشته گفت: از زمانی که من آمده‌ام این مجوز لغو شده است و فعلا آب‌انباری واگذار نمی‌شود.

وی افزود: در مورد آب‌انبارهایی هم که در سال‌های گذشته واگذار شده سه چهار فاکتور اساسی رعایت شده است، به عنوان نمونه افراد زیادی از محلات مختلف به ما مراجعه می‌کنند که فلان آب انبار محل تجمع پشه شده، حیوان در آن افتاده یا کثیف است و فکری به حال آن کنید.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان خاطرنشان کرد: همان‌طور که عده‌ای می‌آیند و می‌گویند چرا آب انبارها را تخریب می‌کنید، از آن طرف هم مراجعه کنندگان زیادی داریم که می‌گویند این آب انبار در محله ما به زباله‌دانی تبدیل شده است.

قاسم پور تصریح کرد: اگر آب‌انباری را بخواهیم واگذار یا تخریب کنیم باید چند عامل را در آن رعایت کنیم، یکی اینکه اداره بهداشت اعلام کند آب این آب‌انبار قابل شرب نیست، کثیف است و تبدیل به زباله‌دانی شده است، دوم، شهرداری باید مجوز دهد و سوم به نسبت اینکه در شهر یا روستاست شورا یا دهیار باید مجوز دهند.

برخی از آب انبارها خطر جانی دارند

وی با اشاره به اینکه برخی از این آب‌انبارها خطر جانی دارند اظهار کرد: برخی از آن‌ها دریچه ندارند و الآن بسیاری از کمک‌هایی که ما می‌کنیم برای حصارکشی دریچه‌های آن است تا مبادا بچه‌ای در آن بیفتد.

اگر بنایی میراثی باشد تحت هیچ شرایطی واگذار نمی‌شود

رئیس اداره اوقاف لارستان تصریح کرد: اگر اداره میراث فرهنگی گفت این بنا میراثی است که دیگر تحت هیچ شرایطی واگذار نمی‌شود.

محمد قاسم‌پور خاطرنشان کرد: آیا آب‌انباری که میراثی نیست و تبدیل به زباله‌دانی شده باید جلوی توسعه شهر را بگیرد؟! فکر نمی‌کنم هیچ شهروند عاقلی چنین چیزی را قبول کند.

درآمد حاصل از آب‌انبار برای تامین آب شرب است و هیچ کار دیگری نمی‌شود انجام داد

وی در مورد درآمد حاصل از آب‌انبارها گفت: به فرض محال اگر واگذاری انجام شود، درآمد حاصل از آب‌انبار برای تامین آب شرب است و هیچ کار دیگری نمی‌شود انجام داد.

رئیس اداره اوقاف لارستان افزود: اگر روی زمینِ آب‌انباری سرمایه‌گذاری کنند، واحد تجاری بسازند و… باز هم همان درآمد دوباره برای تامین آب شرب استفاده می‌شود چون فلسفه آب‌انبار هم برای همین بود.

قاسم‌پور خاطرنشان کرد: هر پروانه ساختی که بخواهید بگیرید و هر کار عمرانی‌ که بخواهید انجام دهید روند پیچیده‌ای است، سازمان اوقاف این تسهیلات را می‌دهد و این روند را بسیار کوتاه می‌کند و در کاهش این روند و تخفیفاتی که بخواهد بگیرد عمل می‌کند، به ویژه تسهیلاتی که برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری می‌دهد.

یک ریال از درآمد موقوفات از لار خارج نمی‌شود

وی در مورد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری گفت: یک ریال از این درآمد به هیچ جا نمی‌رسد، از لار خارج نمی‌شود، طبق وقف نامه هزینه می‌شود.

نمی‌توانیم از درآمد یک آب‌انبار برای آب‌انبار دیگری هزینه کنیم

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان در مورد بهسازی آثار تاریخی اظهار کرد: ما نمی‌توانیم از درآمد یک آب‌انبار برای آب‌انبار دیگری هزینه کنیم، خلاف شرع و قانون است.

محمد قاسم پور افزود: الآن ممکن است آب‌انباری را داشته باشیم که به عنوان نمونه ۱۰۰ میلیون درآمد داشته باشد و آب‌انباری هم باشد که هزار تومان هم درآمد نداشته باشد، به هیچ عنوان نمی توانیم این ۱۰۰ میلیون را برداریم و در جای دیگری هزینه کنیم.

وی تصریح کرد: این موضوع را نیازسنجی و آسیب‌شناسی کردیم، در سال ۹۸ نامه‌ای به ریاست سازمان اوقاف ارسال کردیم و گفتیم این گرفتاری وجود دارد، مجوزی به ما بدهید از سرجمع درآمد همه آب انبارها و بگویید که به عنوان نمونه ۱۰ درصد از آن را اجازه دارید بردارید و برای تعمیر آب‌انبارهای دیگر هزینه کنید، هنوز این مجوز را به ما ندادند اما ما این پیشنهاد را داده‌ایم.

رئیس اداره اوقاف لارستان افزود: این خلاء قانونی را می‌پذیریم و بعد از این همه سال و دغدغه و نگرانی باید حل شود.

اداره اوقاف از دولت بودجه نمی‌گیرد

قاسم‌پور خاطرنشان کرد: اداره اوقاف از دولت بودجه نمی‌گیرد، درآمدمان از منافع موقوفات خودمان است، اداره میراث فرهنگی از دولت بودجه می‌گیرد ولی ما ردیف بودجه نداریم. تفاوت ما با اداره میراث فرهنگی در این است، ما باید از منابع خودمان طبق نص وقف‌نامه هزینه کنیم.

سردرگمی مردم و ضرورت تغییر قانون!

وی در مورد آب‌انبارها و بناهای میراثی گفت: مردم در این مورد سردرگمی دارند، من این موضوع را می‌پذیرم، به عنوان نمونه می‌گوییم فلان آب‌انبار میراثی است بعد مردم به اداره میراث فرهنگی مراجعه می‌کنند و میراث می‌گوید به ما چه، اوقاف مالک آن است. این سردرگمی را می‌پذیریم اما راهکار آن در مجلس و تغییر قانون است.

راهکار تعمیر برکه‌ها و کاوانسراها «سرمایه‌گذاری» است

رئیس اداره اوقاف لارستان در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالات اختصاصی آفتاب لارستان در مورد اینکه چرا اداره اوقاف به عنوان متولی برکه‌ها و کاروانسراها آن‌ها را مرمت نمی‌کند یا برای تبدیل آن‌ها به بنایی برای گردشگری اقدام نمی‌کند اظهار کرد: به همان دلایلی که در ابتدا گفتم برکه‌ها و کاوانسراها را نمی‌توان تعمیر کرد چون خودش درآمدی ندارد که از خودش هزینه شود، همچنین، ردیف بودجه‌ای از دولت برای این کار نداریم که به عنوان نمونه بگوید این مقدار پول را برای تعمیر آب‌انبارها به شما می‌دهم.

محمد قاسم‌پور تصریح کرد: راهکار این مشکل، سرمایه‌گذاری است، ما اعلام آمادگی کرده‌ایم چون باعث درآمدزایی هم می‌شود و اشتغال ایجاد می‌کند اما استقبال نشده است.

تبدیل به احسن در قانون اوقاف چیست؟

وی در مورد واگذاری برخی آب‌انبارها به شهرداری اظهار کرد: ما یک سری آب انبار داریم که به عنوان نمونه در مسیر خیابان قرار گرفته است، همچنین آب‌انبارهای زیادی داریم که در بافت فرسوده قرار گرفته‌اند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان افزود: ما در بافت فرسوده با اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری تعامل کرده‌ایم و گفته‌ایم ما به عنوان اوقاف کاملا در اختیار شما هستیم به شرطی که اداره میراث فرهنگی حرفی نداشته باشد اگر بنایی اوقافی در بافت فرسوده وجود دارد که مانع توسعه شهر است و شما می‌خواهید خیابان بکشید و نیاز دارید که این بنا نباشد اداره اوقاف با هزینه و قیمت کارشناسی آن را واگذار می‌کند.

قاسم پور خاطرنشان کرد: عملیات را شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی انجام می‌دهند، اینجا هم نیامده‌ایم بگوییم از حقوق موقوفه کوتاه می‌آییم، گفته‌ایم به قیمت روز کارشناسی و طبق قانون، پذیره و مطالبش را وصول می‌کنیم تا آن‌ها کارشان را انجام دهند؛ در قانون اوقاف به آن می‌گویند تبدیل به احسن یعنی هر چه پول از درآمد واگذاری آن درآوردید باید بدهید ملک جایگزین بخرید و همان را با همین نیت وقف کنید. به عبارت دیگر، موقوفه از بین نمی‌رود فقط با همان نیت تبدیل به احسن می‌شود.

تعیین تکلیف آب‌انبارهایی که در خانه‌ها قرار دارند

وی در پاسخ به این سوال که آیا اداره اوقاف مالک و متولی برکه‌هایی که در خانه‌ها وجود دارند هم می‌شود گفت: کار بسیار بزرگی که در لار انجام شده جانمایی املاک وقفی است، هیچ استعلامی را بدون جانمایی و تطبیق با عکس‌های هوایی از سال‌های قبل جواب نمی‌دهیم، به عنوان نمونه با عکس هوایی چک می‌کنیم که آب‌انباری که در یک خانه قرار دارد آیا از ابتدا در آن خانه بوده است یا اول آب‌انبار بوده و بعد در حیاط خانه افتاده است.

رئیس اداره اوقاف لارستان افزود: اگر از ابتدا آب‌انبار بوده و بعد دیوار کشیده‌اند به هیچ عنوان جواب استعلام را نمی‌دهیم.

محمد قاسم‌پور خاطرنشان کرد: اگر کسی دوست دارد در خانه‌اش آب‌انبار داشته باشد متعلق به خودش است و وقف نمی‌شود، زمانی وقف می‌شود که برای استفاده عموم بوده باشد.

انتقاد به عدم هماهنگی و انسجام اعضای ستاد بازآفرینی شهرستان

وی در مورد اینکه یکی از انتقادهایی که وجود دارد عدم هماهنگی و انسجام اعضای ستاد بازآفرینی شهرستان است اظهار کرد: اداره اوقاف هم به صف منتقدان می‌پیوندد ولو اینکه انتقاد به خودمان باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان افزود: در جلسه ستاد بازآفرینی باید همه اعضا بنشینند و جواب بدهند که چه کرده‌اند، جلسه‌ای که یک سال و نیم است دعوت نشده‌ام چه جوابی باید بدهم؟! مگر می‌شود جلسه‌ای دعوت نشد و پاسخگو بود؟!

با چه ابزاری جلوی نوشتن تبلیغات روی برکه‌های کنار جاده ها را بگیریم؟

قاسم پور در مورد تبلیغات نویسی روی برکه‌های کنار جاده‌ها گفت: این انتقاد وارد است، از گردنه جویم تا بیرم، به استثنای محدوده گراش و اوز برکه‌های بسیار زیادی وجود دارد که وظیفه نگهداری از آن‌ها هم با ماست ولی با چه ابزاری؟!

درآمد سالانه اوقاف/ امسال یک میلیارد و صد میلیون تومان تا الآن درآمد داشته‌ایم

وی در مورد درآمد اوقاف از اجاره خانه‌های مسکونی و زمین‌های اوقافی شهر و هزینه انتقال سند این املاک اظهار کرد: تمام این‌ها موقوفات متفاوتی دارند، در این شهر حدود ۱۴۰۰ موقوفه با نیت‌های مختلف داریم.

رئیس اداره اوقاف لارستان افزود: در سال گذشته، نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان درآمد داشتیم، امسال، حدود یک میلیارد و صد میلیون تومان تا الآن درآمد داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته رشد ۵۹ درصدی داشته است.

۹۸ درصد نیات موقوفات لار، اطعام و روضه خوانی در ماه محرم و صفر است

محمد قاسم پور خاطرنشان کرد: ۹۸ درصد نیات موقوفات لار، اطعام و روضه خوانی در ماه محرم و صفر است.

مستاجران واحدهای تجاری اراضی و املاک وقفی از پرداخت اجاره‌بهای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معاف هستند

وی در مورد خدمات اداره اوقاف به مردم گفت: امسال به دلیل بیماری کرونا، نمایندگی ولی فقیه مجوز داد که تمام درآمدتان را صرف پخت و پز نکنید، آن را به بسته‌های معیشتی تبدیل کنید، ما هم بسته‌های معیشتی آبروداری به مردم دادیم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان در مورد نگاه بد برخی به اداره اوقاف اظهار کرد: برخی انتقاد سازنده می‌کنند اما بعضی واقعا بی‌انصافی می‌کنند؛ اداره اوقاف لار اولین اداره‌ای بود که پیشنهاد داد به دلیل شیوع کرونا اجاره بهای واحدهای تجاری در ماه اسفند و فروردین که آسیب دیده‌اند و تعطیل بود را ببخشند، این موضوع به مجوز نمایندگی ولی فقیه رسید و اجاره‌ها بخشیده شد.

قاسم پور افزود: مستاجران واحدهای تجاری اراضی و املاک وقفی با مجوز نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف از پرداخت اجاره بهای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ معاف هستند، اگر کسی قبل از اینکه مجوز بیاید قبض این دوماه را پرداخت کرده است، مراجعه کند و درخواست پول بدهد، ما پول را به آن شخص برمی‌گردانیم. کسی هم که قبض را پرداخت نکرده آن را ابطال می‌کنیم و دیگر از وی پول نمی‌گیریم.


11 نظر

 1. وجدان گفت:

  0

  0

  درخارج کشور وقتی جایی را به زور تعطیل می کنند پولش را می پردازند نه اینکه به زور و به بهانه سلامتی جایی را تعطیل کنند و بگویند حرف نزن!!!! وگرنه جریمه میشوی!!!! خودشان حقوق می گیرند و دغدغه معیشت ندارند کار خاصی هم انجام نمی دهند اگر خوبتر شود می گویند در اثر اقدامات ما بود و اگر بد شود مقصر مردمند دست اندرکاران آفتاب لارستان این سوالات را از ستاد کرونا بپرسید هر کدام دهها میلیون تومان حقوق می گیرند آنوقت اینهمه کارگر مغازه دار و …..بیکار می شوند چه بخورند ؟ اگر سلامتی مردم واقعا مهم است چرا سلامت روان و امنیت غذایی مردم تامین نمی شود باور کنید خیلی ها در اثر گرسنگی و شرمندگی جلو خانواده سکته می کنند و می میرند آنهم با هزینه های سرسام آور کنونی و هیچ خبری هم منتشر نمی شود اگر مشکلات گفته شده برای هریک از اعضای ستاد کرونا پیش آید یک روز هم تحمل نمی کنند لطفا لطفا بی تفاوت نباشیم بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش زیک گوهرند چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 2. وجدان گفت:

  0

  0

  لطفا بپرسید مسولیت مدنی یعنی چه؟ ستاد کرونا بنویسید و بخوانید هیزم های جهنم

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  مسئولین اوقاف با کارهایی که انجام داده اند مردم را از اوقاف زده اند.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  برکه هایی که فروخنید نیت واقف را چگونه ادا کرده اید؟ یک آب سرد کن بنام اوقاف در سطح شهر شما نخریده اید اگر غیر از این است نام بیاورید

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  چه کاروانسراهایی که در مسیر جاده ها قرار گرفته اند که زمانی هتل وامکانات مجانی به مسافران می دادند حالا بنگر که با طبیعت چگونه دست وپنجه نرم می کند یک سوال کدام کاروانسرا شما مرمت کرده اید ؟

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  شما می گویید یک ریال از لار بیرون نمی رود بفرمایید چه کار عام المنفعه برای لارستان از در آمد اوقاف انجام داده اید؟

 7. علی ... گفت:

  0

  0

  همان هزینه اطعام و نذوراتی که میگویید در دست افراد و جاهای خاصی است و توزیع ان بر مبنای ضوابط و قاعده خاصی نیست . روابط بیشتر تعیین کننده هست . افراد خاصی که از قبل بعنوان متولی یا مدیر یا هیئت امنا و .. …… قدرت مانور اموال وقف را در اختیار دارند و هر جور دلشان بخواهد هزینه میکنند . بهتر است مسئولیتها و موارد فوق الذکر به مدت محدود باشد نه مادام العمر . قحط الرجال که نیست فردی باید چندین سال مدیر یا هیئت امنا اماکن متبرکه یا .. باشد.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  […] اگر نفرستی برت میدارن خودت هم سخت چسپیدی به میزت مشغول وذمه […] دروغ دیگه چرا

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  امسل که روضه خونی نبوده بخورید تا گردنتون کلفت شه و اون دنیا […]

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  سایت محترم آفتاب به عنوان پیشنهاد
  با هر مسئولی که مصاحبه می کنید یک مصاحبه دیگر هم بعد از یک هفته دیگر انجام دهید تا به سوالات مردمی که بصورت کامنت می گذارند مسئولان پاسخ دهند
  یا حداقل سوالات برای آنها بفرستید تا بصورت مکتوب جواب دهند.

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  قداست وقف در جامعه با عملکرد مسئولین گذشته اوقاف و ورود سرمایه خواهان که دنبال منافع مالی بودند خدشه دار کردند و دیگر کسی به وقف اعتماد نمی کند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان