میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 جولای 2019 ساعت 12:07 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 279 بازدید

یک قدم من، یک قدم شما، برای حفظ سلامتی خودمان و محیط زیست

یک قدم من، یک قدم شما، برای حفظ سلامتی خودمان و محیط زیست

به مناسبت ۲۱ تیرماه، روز بدون کیسه­ های پلاستیکی

لیندا باقریان*: به منظور فرهنگ سازی و ارتقای سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از کیسه‌های نایلونی، ۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون کیسه نایلکس نامگذاری شده است. ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه زیان های بهداشتی و محیط زیستی استفاده از کیسه های پلاستیکی از جمله اهداف مهم نامگذاری روز بدون نایلکس بوده است.

کیسه‌های پلاستیکی پس از اختراع پلاستیک در سال ۱۸۵۶ میلادی توسط «الکساندر پارکس» مهمان خانه‌های ما شده‌اند و در همین مدت زمان نه چندان طولانی توانسته‌اند اثرات مخرب زیادی بر جای بگذارند. در واقع زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب او می کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از ۳ میلیون تن پلاستیک تولید می شود. بیشتر این پلاستیک ها نیز بادوام هستند و صد ها سال طول می کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند.

زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به ارمغان آورد، گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب ما می کند که کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف از جمله این موارد هستند.

کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف از ماده ای به نام پلی اتیلن فشرده تولید می شوند که بخاطر  استفاده از منابع تجدید ناپذیر، ایجاد مشکلات زیست محیطی را به دنبال دارند. نایلونِ نایلکس از پلی تریدهای سبک و سنگین تشکیل می شود که این پلی تریدها یا همان پلاستیک از مواد نفتی و پتروشیمی تهیه می شوند که حتی بوییدن مواد نفتی خود برای سلامتی زیان بار است. به همین دلیل در شرایط تماس با مواد داغ و اسیدی ماده ای به نام مونومر(مولکول های کوچکی که تعدادی اتم را در یک ردیف دربر می گیرد) بوجود می آید که این مواد در دراز مدت ممکن است خطرناک و سرطان زا باشد.

نان یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی خانواده های ایرانی است اما قرار دادن آن در کیسه های پلاستیکی می‌تواند سلامت مصرف کنندگان را تهدید کند. تولید مواد مونومر در کیسه و تماس با نان باعث ایجاد بیماری های ریوی و اختلال گوارشی می شود و سیستم های عملکردی بدن افراد را مختل می کند. بهتر است بجای کیسه پلاستیکی از پارچه استفاده کنید، البته از پارچه های ساده نه رنگی زیرا رنگهای بکار برده شده در آنها نیز شیمیایی است. و اما…..

خطرات زیست محیطی کیسه های پلاستیکی

هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند

زمانیکه این کیسه ها و ظروف پلاستیکی، جایگزین اجناس پارچه ای و کاغذی خود شدند، شاید کمتر کسی فکر می کرد در آینده ای نزدیک همین جایگزین ها، تبدیل به یکی از معضلات اصلی محیط زیست شوند و حتی لازم باشد به گذشته برگردیم و دوباره از همان کیسه های پارچه ای استفاده نماییم. هر چند استفاده از کیسه های پلاستیکی امری طبیعی و جا افتاده است، اما باید برای سلامتی خودمان هم که شده کمتر از این کیسه ها استفاده کنیم.

*کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست/ انجمن دوستداران محیط زیست لارستان


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان