میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 آوریل 2015 ساعت 12:33 ق.ظ سرویس:مطلب شما 18 دیدگاه 4,332 بازدید

۱۵ فروردین، عید پسحِ یهودیان

Untitled-1 copy۱۵ فروردین، عید پسحِ یهودیان

اسد زهره وند: خداوند در قرآن کریم هیچ قومی را نه صد در صد خوب معرفی کرده نه صد در صد، بد. اسلام دینی برای همه ی بشریت است واختصاص به قوم عرب ندارد. در سوره ی مائده آیه ی ۵۳ می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید هر یک از شما که از دینش برگردد (به خدا زیانی نمی رساند) خداوند قومی را خواهد آورد که خدا ایشان را دوست دارد و ایشان نیز خدا را دوست خواهند داشت.

در برابر باورمندان(مومنان) فروتن و در برابر کافران نیرومندند…

در سوره ی حجرات آیه ی۱۴نیزآمده: قالت الاَعرابُ امَنا قُل لَم تومنوا وَ لاکِن قولوا اَسلَمنا وَلَما یَدخُلِ الایمانَ فی قُلوبِکُم… یعنی: اعراب گفتند ایمان آوردیم (ای پیامبر) بگو ایمان نیاوردید بلکه بگویید تسلیم شدیم…

همانگونه که قرآن قوم بنی اسرائیل را برای مسلمانان مثل می زند تا کارهای بد واشتباهات و نافرمانی هایشان را تکرار نکنند از نیکان ایشان هم به خوبی یاد می کند: «وَ مِن قومِ موسی اُمَة یَهدونَ بِاالحَقِ وَ بِهِ یَعدِلون» یعنی: از قوم موسی گروهی هستند که به سوی حق هدایت می کنند و به حق و عدالت حکم می نمایند (سوره ی اعراف، آیه ۱۵۹)

و نیز در جای دیگر می فرماید: و مشرق ها و مغرب های پر برکت زمین را به آن قوم مستضعف واگذار کردیم و وعده ی نیک پروردگارت بر بنی اسرائیل برای انکه صبر پیشه کردند تحقق یافت و انچه را فرعون وفرعونیان می ساختند ویران کردیم. (سوره ی اعراف آیه ۱۳۷)

برپایه ی همین آیات روشنگر و نیز برپایه خرد، که به فرموده ی امام علی (د) پیامبر درونی انسانهاست، در میان هر قومی و پیروان هر دینی هم انسانهای نیک وخوب هستند و هم افراد بد و ناراست و نادرست همچنین هستند قوم یهود از یاد نمی برم داستان هجوم افغانها به لار در روزگار سلطان حسین صفوی را که استاد بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد باقر نخبه در کتاب کشکول خود آورده اند که: از آنجا که افغانها می خواستند همه خانواده سید مسیح لاری (جد خاندانهای هاشمی و شیخ الاسلامی و قرشی) را بکشند زیرا که سید مسیح فتوای جهاد با ایشان را داده بود، یهودیان لار همه اعضای خانواده ایشان را در میان خمره های گندم در خانه هایشان پنهان کردند و سپس به شادی و سرور پرداختند و از پیروزی افغانها ابراز خوشنودی کردند.

افغانها همه خانه ها را در جستجوی خانواده سید مسیح گشتند به جز خانه های یهودیان و با این ترفند جان خاندان سید مسیح در امان ماند.

در کشور ما حرم حضرت دانیالِ پیامبر در شهر شوش زیارتگاهِ پیروان سه دین مسیحیت، یهود و اسلام است این جایگاه مقدس و نیز آرامگاه حضرت حبقوق (د) در تویسرکان و یا زیارتگاه یوشع پیامبر در تخت فولاد اصفهان  مایه ی وحدت و یگانگی پیروان این سه دین  است.

باشد که همواره صلح وآشتی میان بشریت بر پا باشد و بیش از اینکه در پی تفاوتهای اختلاف انگیز باشیم به دنبال مشترکات وحدت آمیز بگردیم تا بتوانیم آن گروهی را که عناد و لجاجتی با ما ندارند را جذب کنیم و از تبدیل شدنشان به دشمن جلوگیری کنیم. هنر آن است که دشمنان را به دوست تبدیل کنیم وگر نه تبدیل کردن دوستان به دشمن کار دشواری نیست. قرآن می فرماید: «وَلَو کُنتَ فَظاّ غَلیظَ القَلب لَانفَضوا مِن حَولِک…» یعنی: (ای پیامبر) اگر تو خشن وسنگدل بودی، بی گمان (مردم) از گرد تو پراکنده می شدند. (آیه ی ۱۵۹، سوره ی آل عمران)

خوب است داستان نوجوانی سیزده ساله به نام عبدالله را که از یهودیان مدینه بود و پیامبر را هنگام ساختن مسجد تماشا می کرد، بخوانیم که چگونه پیامبر با او رابطه ای دوستانه پیدا کرد و حتی پس از اینکه مدتی به تماشای کار ساختمان سازی مسلمانان نیامد، پیامبر سراغ او را گرفت و گفت: چند روزیست که دوست من پیدایش نیست آیا کسی از او خبر ندارد؟ هنگامی که فهمید عبدالله  به بستر بیماری افتاده کار ساختن نخستین مسجد اسلام و اولین پایگاه دین در مدینه را رها کرد و با گروهی از اصحابش برای عیادت او به محله ی یهودیان رفت تا نشان دهد که هدفی بالاتر از ساختن ساختمانها و مسجدها دارد و آن انسان سازی وآموزش اخلاق انسانی است. چنانکه در انجیل می خوانیم که مسیح (د) به یوحنا و پطرس که ماهیگیری بودند گفت: بیایید تا صید دلهای انسانها را به شما بیاموزم.

بنابراین آشنایی با فرهنگ ادیان ومذاهب دیگر تنها راهیست که کینه ها و دشمنی ها را از میان می برد وراه را برای آمدن پیروان آن ادیان به سوی اسلام هموار می سازد چرا که اسلام جاذبه ی درونی وذاتی دارد و از پیوند و دوستی میان مسلمین و پیروان دیگر ادیان اسلام با پیروزی بیرون می آید.

بي گمان نخستين قوم يكتاپرست تاريخ، يهوديان هستند چراكه اگر زرتشت را پيامبر گروهي از يكتاپرستان بدانيم مربوط به روزگار پيش از تاريخ (پيش از پيدايش خط) مي شود و نخستين يگانه پرستان تاريخ، پيروان شريعت موسوي يعني يهوديان بودند. در آن روزگاري كه مردمان شرق و غرب جهان خدايان باروري ماود «بعل» را مي پرستيدند و برايشان آدميان را قرباني (برخي) مي كردند و زناي مقدس (ارجي) انجام مي دادند. قوم بني اسرائيل برپايه احكام نوشته شده ي تورات عمل كرده و خداي يگانه را پرستش مي كردند و اگر گاهي در همان فجر سرآغاز تاريخ زير تاثير مشركان به لغزشگاه شرك مي غلتيدند پيامبراني ارجمند همچون ايلياي نبي (الياس) ايشان را به پرستش خداي يكتا بر مي گرداند چنانكه در قرآن سوره صافات آيه ي ۱۲۳ تا ۱۳۲ و نيز در تورات كتاب اول شاهان آمده است.

در میان ادیان جهان شبیه ترین دین به اسلام دین یهود است که با نگاهی کاوشگرانه و محققانه به هر دودین این امر به خوبی آشکار می شود و دو دین زرتشتی وصابئی از این نظر پس از یهودیت قرار می گیرند. یهودیان احکامی  همانند نماز (تَفیلا) روزه (تَعنیَت) و نیز حرمت گوشت خوک وذبیحه دست غیر یهودیان را دارند و نیز خون و ترشحات جنسی انسانی را نجس می دانند و بسیاری احکام دیگر که در اینجا نمی توان به همه آنها پرداخت و پژوهشگران گرامی می توانند از منابع معتبر برای دانستن بهتر وروشنتر بهره ببرند.

تصویر۱: چند تن از خاخامهای ضد صهیونیست ها در میان مسلمانان فلسطینی با چفیه ی فلسطینی بر گردن

عيدپسح03

در تصویر شماره۲: چند تن از خاخامهای یهودی ضد صهیونیسم در یک طرف چفیه تصویر پرچم فلسطین و در طرف دیگر پرچم اسرائیل در حالیکه  روی آن خط  کشیده شده است دیده می شود.

عيدپسح04

«نطورای کارتا» نام گروهی از یهودیان است که دولت اسرائیل وآموزه های صهیونیستی را مخالف شریعت موسی می دانند وحتی خرید و فروش با وتحد پول اسرائیل (شِکِل) را حرام می شمارند. رهبری ایشان بدست یک خاخام یهودی به نام خاخام «داوید وایس» است. پژوهشگران گرامی می توانند این دو نام را در اینتر نت سرچ بفرمایند تا بهتر این گروه را بشناسند.

این پیش سخن لازم بود تا پس از آن به بزرگترین عید یهودیان، عید پسح که امسال ۱۵ فروردین است بپردازیم:

همانندیهای بسیاری میان عید پسح با نوروز ایرانی وجود دارد. برای عید پسح نیز مانند آیین های نوروزی سفره می اندازند و شام ویژه ای صرف می کنند زیرا بر این باورند که این شامیست که در شب خروج از مصر و رهایی از دست فرعون به فرمان خدا تناول کرده اند وخدا به وسیله ی پیامرش موسی فرمان داده این عید را هر سال به شکرانه ی آن نجات بزرگ به وسیله ی خداوند بر پای دارند.

خداوند به موسی (د) فرمان داد تاعصای خود را به دریا زند تا راهی از میان آبها برای بنی اسرائیل باز گردد تابه ایشان نشان دهد که خدای بردگان نیز به یاد ایشان هست وحتی کارهایی بزرگتر از آنچه کاهنان مصری با چوبدست هایشان انجام می دهند می تواند برای مومنان وباورمندان انجام دهد.

عيدپسح05

مومنان یهودی پیش از صرف شام پسح دستهایشان را با خواندن دعاهایی ویژه می شویند که این کار را بسیار مهم و واجب می دانند سپس شام عید پسح را با تخم مرغ آغاز می کنند زیرا بر این باورند که همانگونه که تخم مرغ هر چه بیشتر پخته شود سفت تر می گردد انسان نیز هر چه بیشتر در آتش سختی ها وگرفتاری ها باشد توانمند تر ومحکم تر می گردد.

سپس تکه ای از نان فطیر را جدا کرده و پنهان می کنند که به آن «اَفیقومن» می گویند تا آنرا در پایان به کودکان بدهند تا اینکه کنجکاوی کودکان برای ادامه آیین پسح تحریک شود و نیز نشانهای است که مومنان بایستی کارهایشان خالصانه و بی رنگ و ریا باشد و به پاداشی که خداوند برایشان کنار گذاشته امیدوار باشند چنانکه در مزامیر داوود آمده: «خدایا پاداشی که تو برای مومنانت کنار گذاشته ای چه کثیر است»

مهم ترین خوراک شام پسح، نان فطیر است که آنرا «مصا» می نامند زیرا یهودیان به خاطر شتابی که در شب خروج از مصر داشتند با خود خمیر مایه برای پخت نان برنداشتند و نیز در فرهنگ یهود خمیری که فطیر است و بالا نیامده نشانه فروتنی و تواضع در پیشگاه خداوند است و در برابر آن «حامص» یا خمیر ورآمده است که نشان تکبر و غرور می باشد.

عيدپسح06

عید پسح را عید فطیر نیز می نامند و تا هشت شب نان فطیر (بدون خمیر مایه) می خورند. پیش از هر بار تکه کردن وخوردن نان فطیر بخشی از تورات خوانده می شود که دربر دارنده دعا نیایش است سپس نان را درون خوراکی شیرین که مانند سمنوی ایرانیان استفرو می برند که آنرا «حَلِق» می نامند. ظاهر حلق مانند گل ساختمان سازی است تا روزگاری را به یا یهودیان بیاورد که برده ی فرعون بودند و برای ساختن بناهای او کار گل می کردند. سپس مقداری سبزی تلخ که به آن «مارور» می گویند لای نان می گذارند تا به یاد داشته باشند که در دنیا همیشه سختی ها و آسایش ها و تلخی ها و شیرینی ها باهم است به قول سهراب سپهری:

زندگی سیبیست/ گاز باید زد آن را با پوست.

همچنین سبزی تلخ یاد آور روزهای تلخ بردگی فرعون است و سپس به یاد رهایی از ستم فرعون جرعه ای شراب می نوشند که به کودکان آب انگور می دهند. مواد نیروبخشی چون مغز گردو و بادام نیز با حَلِق می آمیزند که یاد آور سیر و سنجدی است که برای نیروبخشی و زادآوری انسانها برسفره هفت سین نوروز نیز جای دارد؛ چرا که یهودیان برای کار در روزگار بندگی باید نیرومند و توانمند می بودند.

مومنان یهودی به مدت هفت روز صبح ها نماز عید پسح را می خوانند ودر روز هشتم مراسم «باغ» را انجام می دهند یعنی مانند سیزده بدر ایرانی به دامان طبیعت می روند مانند عید «سوکوت» که در آن روز نیز واجب است روزی را در صحرا چادر بزنند تا بیا د داشته باشند که روزگاری در بیابان سرگردان بودند وخداوند ایشان را ازآوارگی وسرگردانی نجات داد.

یکی دیگر از آیین های عید پسح خواندن سرود ی است که به گفته ی تورات حضرت موسی (د) و بنی اسرائیل پس از گذر بنی اسرائیل از دریا و رسیدنشان به ساحل سروده درتورات ،فصل پنجم از کتاب خروج چنین آمده است:

«آنگاه موسی و بنی اسرائیل در ستایش خداوند این سرود را خواندند:

خداوند را می سراییم که شکوهمندانه پیروز شده است/ او اسبها و سوارانشان رابه دریا/ افکنده است./ او خداوند قوت و سرود و نجات من است/ او خدای من است ،پس او را ستایش می کنم/ او خدای نیاکان من است/ پس او را تجلیل می نمایم… تو بر دریا دمیدی و آن را شکافتی/ آبها مانند دیوار ایستاد و عمق دریا خشک

گردید.

. . .

هیچ گاه از یاد نمی برم هنگامی که در تلویزیون دیدم که خبرنگار با یکی از کارکنان ارمنی صدا و سیما گفتگو می کرد و سخنا نش را با واژ ه ی «اقلیت دینی»  آغاز کرد پیر مرد ارمنی با لبخندی تحکم آمیز گفت: «اقلیت خودتی، من ایرانیم» برای همین هم در مطلبم تلاش کرده ام از این واژه استفاده نکنم.

هدف بنده از نگاشتن این مطالب آشنایی عزیزان با اندیشه های دیگر است زیرا که قرآن می فر ماید:

«اِنا خَلَقناکُم مِن ذَکَرٍ وَ اُنثی وَ جَعَلناکُم شُعوباً وقَبائِلَ لِتَعارَفوا. . . »

«ما شما را از یک زن و مرد آفریدیم و گروه گروه و قبیله، قبیله قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید…»

نه اینکه… یکدیگر را بکشید یا با هم بجنگید یا بر یکدیگر پیروز شوید ویا . . .

در پایان اگر کاستی یا کو تاهی و یا لغزشی در مطالبم بود از همه ی عزیزان به ویژه جامعه ی کلیمی کشورم پوزش می طلبم.

صلح باشد برای همگان، تندرستی و شادی و شادکامی باشد از اکنون تا ابد الآ باد آمین، آمین.

تصویر۵: خوردنی های ویژه عید پسح

عيدپسح08

براي مطالعه متن كامل و ديدن تصاوير زياد اين مقاله فايل پي دي اف آن را از (اينجا) دانلود كنيد.

 

 


18 نظر

 1. جوکار گفت:

  0

  0

  درود بر شما روحانی اندیشمند

 2. ماشال گفت:

  0

  0

  مرحبا.خیلی مطالب زیبا ومفیدی بود

 3. لاری گفت:

  0

  0

  انسانهاییکه متعصبانه به عقاید دیگران می تازند هیچ دینی ندارند زیرا هیچ دین الهی ادیان ستیزی را تر ویج ننموده است

 4. زهره وند گفت:

  0

  0

  از آقای جوکار و ماشال عزیز سپاسگذارم امید وارم همه ی عکسها ی توی فایل پی دی اف رو هم دیدن کرده باشیدسپاس

 5. علیرضازمانی گفت:

  0

  0

  استاد زهره وند، مخاطبان نوشته های شما میدانند که صاحب نظران، یک بند نوشته علمی را بر ساعتها سخنرانی ترجیح دهند وبرایش دلیل منطقی دارندکه ذکر آن دراین مجال نگنجد. پس بدور از هر غرض بر طبع وذوقت درود.
  امید که دانشجویان شما در مرکز آموزش عالی لار، فرصت استفاضه از محضر شما را از دست ندهند وتحول وکمال علمی را ازشما بیاموزند.

 6. زهره وند گفت:

  0

  0

  من وامدار اساتید گرانقدری چون شما هستم سپاس جناب زمانی پاینده باشید

 7. مجتبی گفت:

  0

  0

  مرحبا. خدا قوت واقعا زیبا و آموزنده بود. جسارتا داستان حضرت سلیمان در مورد سیزده بدر شنیدید؟

  • زهره وند گفت:

   0

   0

   از شما متشکرم مجتبی جان نه تشتیدم اما مشتاقم بشنوم باید جالب باشه وبدردم می خوره شما بفرمایید استفاده می کنم

 8. جواد گفت:

  0

  0

  پاینده باد افکارتان دور از چشم دلواپسان…

 9. رسول گفت:

  0

  0

  باسپاس از استاد گرانقدر وافنخار به داشتن همشهری روحانی روشنفکر. از استاد عزیز خواستاریم اگر ممکن است در رابطه با حامعه یهودیان لاری نیز برایمان با همین قلم شیوا بنویسند.

 10. امیر گفت:

  0

  0

  استاد زهره وند از شما سپاسگزارم
  امید است که همچنان از نظرات و افکار شما برخوردار شویم

 11. حاجی زاده گفت:

  0

  0

  سلام مطالعه کردم تحقیق جامع و کاملی بود استفاده بجا از آیات قرآن شده بود، حتی تصاویر pdf هم نگاه کردم بسیار جالب توجه بود. موفق باشید

 12. کریمی گفت:

  0

  0

  درود

 13. هادی گفت:

  0

  0

  درود بر شما دوست خوبم . مثل همیشه از نوشته شما لذت بردم و شما را افتخار روحانیت لارستان و نشانه ای از وحدت واقعی ایرانی میدانم .

 14. محسن گفت:

  0

  0

  سلام،
  مطلب زیبایی بود.
  امیدوارم که در جامعه اونقدر فرهنگسازی بشه و سطح فکری مردم اونقدر بالا بره که هیچ موقع و هیچ کجا نبینیم که داره به بقیه ادیان و مذهبها توهین میشه.
  ممنون.

 15. زهره وند گفت:

  0

  0

  از بذل توجه همه ی شما بزرگواران سپاسگذارم امید وارم از کودکی به بچه های خود بیاموزیم به دین و مذهب و زبانهای بومی وحتی لباسهای محلی و غذاهای سنتی دیگر مردمان و نژادها و فرهنگها و اقوام وکشورها احترام بگذارند سپاسگذارم از همه ی دوستان و پشتگرمیم محبت های شماست

 16. صدیق گفت:

  0

  0

  با سلام و تشکر از شما.بله انسانها نیاز دارند در کنار هم باشند نه در مقابل هم .اگر طبیعت مخالف ذات پاک ادمی نشان دهد از خود شخص است نه دین یا مذهب ان .دورد و ستایش مخصوص خدایی که جهان راآفرید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان