میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 ژانویه 2017 ساعت 12:18 ب.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 750 بازدید

به آن فردای تاریخی رسیده‌ایم؟!

یادداشتی برای «دهه فجر» و مؤلفه‌های «انقلاب ۵۷»

baloochi11111-1-2به آن فردای تاریخی رسیده‌ایم؟!

کرامت الله بلوچی/جویم: دهه فجر یادآوری روزهای ماندگار و فراموش نشدنی در تاریخ ملت و جغرافیای سیاسی ایران است. روزهای منتهی به پیروزی انقلاب ۵۷؛ انقلابی که بدون شک می توان آن را یکی از مهمترین وقایع و رخدادهای نیمه دوم قرن بیستم ارزیابی نمود. انقلابی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاسی معادلات منطقه ای را به طور کامل و جهانی را به طور نسبی در اقصا نقاط عالم تحت تأثیر خود قرار داد. انقلابی که با گفتمانی جدید و متفاوت از بسیاری انقلاب‌های جهان در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی و در نقطه‌ای ژئواستراتژیک از کره زمین به وقوع پیوست.

انقلابی که قبل از حکایت داشتن از پیروزی یک ملت براساس قدرت و شور اجتماعی آنان؛ باید آن را نشان‌گر کارآمدی اندیشه دینی و نقش اثربخش ایمان و اعتقادات در تشکیل جنبش های آزادیخواهانه مردمی و پیدایش حرکت‌های فراجناحی اجتماعی و اصیل دینی دانست. انقلابی که بلندترین فریاد تاریخ معاصر یک ملت علیه نظام مستبد سلطنتی به رهبری عالمی روحانی و تأثیرگذار در ایران در عهد معاصر بود.

هرچند تا قبل از آن شاهد انقلاب های دیگری بوده ایم، اما در برخی از ویژگی ها این حرکت تحول‌خواه اجتماعی منحصر به فرد محسوب می‌شود که رهبری آن توانست با به‌کارگیری تمامی نیروهای آزادیخواه تحول گرا وظلم ستیز که به دنبال تحولی اساسی مبتنی بر رفع ظلم، آزادی اندیشه بر مبنای برابری انسان ها فارغ از رنگ و نژاد و مذهب بودند، به پیروزی رساند.

هرچند نگاه عمیق امام خمینی به عنوان پایه گذار و طراح این تحول بزرگ (که بعدها با عنوان بنیانگذار انقلاب مطرح شد) و جمعی از همفکران، شاگردان و همراهان وی پایه‌گذار انقلابی بر مبنای بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ حسینی بود، اما دید سیاسی و بینش اجتماعی وی ایجاب می نمود برای رسیدن به پیروزی و شکست حکومت خودکامه شاهنشاهی از تمامی نیروهای مبارز و فعال در عرصه اجتماع که افکارشان از لحاظ ایدئولوژیک متفاوت از رهبران اصلی انقلاب بود نیز یاری گرفته و در اصطلاح دایره ای بزرگتر و طیفی وسیعتر برای این پیروزی طراحی کند.

-_1_~2

بدین لحاظ در کمتر مقطعی از تاریخ شاهد پیروزی انقلابی چنین قاطع و با حرکتهای صرفاً مردمی بوده ایم؛ انقلابی که ارزش هایی همچون مبارزه با سلطه بیگانگان، استقلال واقعی کشور، احترام به کرامت انسانی، رفع ظلم، تبعیض و بی‌عدالتی، عقلانی فکر کردن در حوزه معرفت دینی، بازگشت به هویت ایرانی-اسلامی، مقدم داشتن نفع جمعی بر منافع فردی، از بین بردن منفعت طلبی و سوء استفاده های شخصی در هر شکل صورت!، عدالت اجتماعی در ابعاد مختلف (ایجاد زمینه رشد مادی و معنوی انسان‌ها)، وحدت بین گروه‌های اجتماعی و پیروان دیگر ادیان و مذاهب به منظور عزت بخشی به جمیع ایرانیان و در نهایت احیای فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی و رسیدن به حیات طیبه در اصل حاکمیت از اساسی ترین اهداف آن به شمار می رفت و برای وصول به آن، بنیانگذارش امام خمینی نام «جمهوری اسلامی» را برای آن پیشنهاد داد که در حقیقت برای دستیابی بدان ارزشها لازم است این دو اصل (جمهوریت و اسلامیت) همواره مورد توجه واقع گردد.

و اینک ما در آستانه سی و هشتمین بهار پیروزی این انقلاب قرار داریم، انقلابی که با گفتمانی جدید و هویتی اخلاقی پا به عرصه وجود گذاشت. درطلیعه این دهه تاریخی فرصتی مغتنم حاصل شده است تا اندیشمندان، تحلیلگران و نویسندگان در ارزش‌ها، آرمان‌ها و اهدافی که این انقلاب برای آنها به‌وجود آمد بازنگری نمایند که تا چه حد و میزان به آنها دست یافته ایم و اکنون در کجای این مسیرطراحی شده‌ی تحول‌خواه تاریخ قرار داریم. زیرا کمترین تأثیر پیروزی انقلاب ۵۷ بازگشایی فصلی نوین در تاریخ این ملت و روشن شدن بارقه‌های امید برای رهایی ازخفقان، استبداد و رسیدن به رفاه نسبی و در نهایت دستیابی به فردایی بهتر در دلشان بوده است…. تا در این دهه فجر ببینیم اینک در آن فردای تاریخی مورد نظر قرار گرفته ایم یا نه؟!!


2 نظر

 1. تولد دوباره گفت:

  0

  0

  استادبلوچی … سالها دل طلب جام جم ازما می کرد…انچه خودداشت زبیگانه تمنا می کرد ….

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب بلوچی اگر انقلاب نبود این همه شور ایمان و تقوا و علاقه ی مردم به اسلام هم نبود این همه تقوا و ایمان و عشق به اسلام در جامعه همه به خاطر انقلاب هست

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان