میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 5 دیدگاه 1,249 بازدید

چه کنیم «گردشگر» جذب کنیم؟

چه کنیم «گردشگر» جذب کنیم؟

آیا در شهر و دیارمان به صنعت گردشگری توجهی شده است؟

ابوذر سوری*: در مقاله پیشین (اینجا بخوانید) به بررسی تعاریف گردشگر و گردشگری و فواید حاصل از آن پرداختیم؛ حال سؤال اینجاست که چه کنیم تا گردشگر را به شهر و دیارمان، لارستان کهن، جذب کنیم؟

صنعت گردشگری در میان سه صنعت درآمدزا و بزرگ دنیا (نفت و پتروشیمی، خودروسازی و گردشگری) قرار دارد. همانطور که بررسی شد، گردشگری فواید متعددی دارد که در سه دسته کلی: اقتصادی، اجتماعی– فرهنگی و زیست محیطی جا می گیرد. اما مهمترین دلیل شهرها و کشورها برای رونق گردشگری، فواید اقتصادی حاصل از آن است. ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای مردم محلی، مهمترین اثرات این صنعت است. بنا به اعلام بانک جهانی صنعت گردشگری سالانه ۶ تریلیون دلار (یا ۹% از تولید ناخالص داخلی در سطح جهانی) به اقتصاد جهانی کمک می کند. همچنین در حدود ۲۶۰ میلیون شغل در سراسر جهان- مستقیماً در خود این صنعت یا در بخش های مرتبط- ایجاد می کند. (منبع: زاهد شفیعی، بازاریابی استراتژیک در خدمات دهی گردشگری)

حال پر واضح است که این صنعت چه اثرات عظیمی بر اقتصاد جوامع دارد. بنابراین تمامی شهرها و کشورهای دنیا برآنند تا از تمام ظرفیت های خود (حتی ظرفیت های نداشته خود، مانند کشورهای کوچک عربی حوزه خلیج فارس) استفاده کنند تا گردشگر و درآمد حاصل از آن را نصیب خود کنند.

متأسفانه در منطقه لارستان بزرگ، با دارا بودن ظرفیت های فراوان گردشگری، به این مهم توجه نمی شود. مهمترین مسئله در این زمینه ایجاد جذابیت است؛ یعنی اینکه کاری کنیم که گردشگر راغب شود به شهر و دیارمان سفر کند. این کار از راه‌های ذیل امکان‌پذیر است:

۱- تبلیغات گسترده در رسانه ها و جراید و فضای مجازی و بازاریابی اصولی؛ تأثیرات تبلیغات و بازاریابی در تمام دنیا کتمان ناشدنی است. اما متأسفانه آنچنان کهن دیار لارستان ناشناخته مانده که جاذبه های مان برای خودمان هم غریبه است! به حدی که نمی دانیم قلعه «ننه نادر» داریم یا برج ننه نادر!!

۲- برگزاری جشنواره های مختلف؛ هر چند برای اولین بار «جشنواره خرما» سال پیش در اوایل مهرماه برگزار شد اما متأسفانه برد اطلاع رسانی آن بین شهر جدید و شهر قدیم هم نبود! چه برسد به شهرستان های اطراف یا حتی کل کشور. معمولاً در تمام شهرها عرف بر این است که با توجه به پتانسیل های آنها، جشنواره های مختلفی در زمان هایی خاص در جهت معرفی آداب و رسوم منطقه و از همه مهمتر جذب گردشگر داخلی و خارجی برگزار می شود؛ مانند گلاب گیری قمصر کاشان یا جشنواره گل محمدی لایزنگان داراب. اما متأسفانه در لارستان به اعتقاد بنده، بنا بر این است که صرفاً یک دورهمی ساده و بازیادآوری خاطرات گذشته باشد تا یک رویداد مهم و برجسته! (البته از این قبیل دورهمی ها و خواندن شعرهای لاری و صرف شیرینی و نان های محلی زیاد داریم که حتی به شیراز و بندرعباس و تهران هم صادر کرده ایم!!).

۳- ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در اطراف بناهای تاریخی؛ مانند مجتمع های گردشگری که به جذابیت شهر و آثار باستانی‌مان کمک کند. البته وضع حفاظت از آثار لارستان آنقدر نامطلوب است که اولویت با حفظ آنهاست. این مورد پیشکش!

بهترین زمان برای انجام فعالیت های بالا در لارستان، ایام عید نوروز است که هم هوا مطبوع است و هم مسافران زیادی داریم که می توانیم با تبلیغات و جشنواره ها و مراسم محلی و…، آنها را مجاب کنیم که در لارستان بمانند و شهر و دیارمان را به عنوان مقصد گردشگری بشناسند. به نظرتان عید امسال در این راستا چه کردیم….؟؟!!

* کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی/ گرایش برنامه‌ریزی


5 نظر

 1. گِل آقا گفت:

  0

  0

  فرصت شناسی چیزه خوبیست اما فرصت سوزی از نکات بارز مسئولین ما بود .

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  دوتا ديگه از اونا را تو شورا كنيد حتي اكه صداشون خيلي هم خوب نباشه

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  برای گسترش صنعت توریسم باید با کشورهای دیگه ارتباط خوبی داشته باشیم وقتی طوری رفتار می کنیم که که تمایلی به ایجاد رابطه با کشورهای دیگر نداریم توریست توی این کشور احساس امنیت نمی کنه که بیاد

 4. ابوذر سوری گفت:

  0

  0

  سلام.نظراتتون کاملا صحیح و متین….ارتباط با تمام دنیا می تواند به توسعه و رونق صنعت توریسم کمک شایانی بکند اما بعضی سیاست های کشور ما امکان ارتباط با تمام دنیا را امکانپذیر نمی داند…این را هم در نظر بگیرید که ایران کشوری است با امنیت کامل که در میان یکی از بی امن ترین مناطق دنیا قرار دارد که واقعا جای شکر دارد….الان هم تعداد گردشگران ورودی افزایش داشته اند ولی با اهداف ۱۴۰۴ فاصله زیادی داریم….ممنون از حسن توجه تون

 5. ابوذر گفت:

  0

  0

  احسنت خیلی عالی…..

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان